Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Ειχα καιρο να μπω στο my phone forum κ ειπα ας κανω ενα σχολιο να δηλωσω ενεργος μετα απο καιρο...λοιπον

Μετα απο 1,5 χρονο χρησης αυτου του κινητου, συγκεκριμενα εχω το s4 mini lte black edition ,εχω να πω οτι ειμαι υπερ ευχαριστημενος, δεν εχει παρουσιασει ουτε ενα προβλημα με εντονη χρηση εξαιτιας του οτι δεν εχω pc δεν μαρεσε ποτε δε πηρα οποτε οτι κανω τεχνολογικα ας το πουμε ειναι μεσο του κινητου...δεν εχει φαει ουτε ενα μικρο κολλημα να κανω επανεκκινηση πχ κ γενικα παει αερας....για την κατηγορια του (γτ δεν ειναι κινητο των 800 ευρω ουτε εχει αυτα που εχουν τα κινητα αυτα) ειναι το πιο αξιοπιστο λειτουργικα που εχω δει κ ξερω μαζι με αλλα δυο τρια ας πουμε...στο μονο που εφαγα λιγο ξενερωμα ειναι οτι δεν παιρνει ενημερωση σε 4.4.4 κ μενει στη 4.4.2...οχι οτι με χαλαει αυτη η εκδοση...αλλα λεμε τωρα..μονο το νεο s4 mini plus αναβαθμιζεται αλλα δε το μετανιωνω 1ον γτ ατη πραξη εχει αποδειχθει πολυ κομπλε κ 2ον ρωτησα φιλο τεχνικο κ μου λεει "να ξερεις φοραει καλυτερο επεξεργαστη το δικο σου που εχει τον διπυρηνπ σε 1,7 κ με 1,5 ραμ απο το νεο plus που εχει τον τετραπυρηνο του 1,2 κ παιρνει την ενημερωση κ δεν εχουμε δει λειτουργικοτητα κ αποδοση στανταρ για το plus ενω σε αυτο εχει γινει χαμος για το ποσο καλο εχει βγει...οποτε μην ανχωνεσαι..." αλλωστε αμα θελω το δινω σε φιλο κ μου κανει ρουταρισματα κ φλασαρισματα κ βαζω μεχρι κ lollipop ... αλλα δε θελω.... το συστηνω ακομα κ τωρα εν ετη 2016 για καποιον που θελει ενα καλο φθηνο κ αξιοπιστο κινητο να κανει τα παντα μεχρι ενα οριο οκ δεν θα κανει αυτα που κανει ενα samsung ή sony των 800....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια! Ειχα καιρο να μπω στο my phone forum κ ειπα ας κανω ενα σχολιο να δηλωσω ενεργος μετα απο καιρο...λοιπον

Μετα απο 1,5 χρονο χρησης αυτου του κινητου, συγκεκριμενα εχω το s4 mini lte black edition ,εχω να πω οτι ειμαι υπερ ευχαριστημενος, δεν εχει παρουσιασει ουτε ενα προβλημα με εντονη χρηση εξαιτιας του οτι δεν εχω pc δεν μαρεσε ποτε δε πηρα οποτε οτι κανω τεχνολογικα ας το πουμε ειναι μεσο του κινητου...δεν εχει φαει ουτε ενα μικρο κολλημα να κανω επανεκκινηση πχ κ γενικα παει αερας....για την κατηγορια του (γτ δεν ειναι κινητο των 800 ευρω ουτε εχει αυτα που εχουν τα κινητα αυτα) ειναι το πιο αξιοπιστο λειτουργικα που εχω δει κ ξερω μαζι με αλλα δυο τρια ας πουμε...στο μονο που εφαγα λιγο ξενερωμα ειναι οτι δεν παιρνει ενημερωση σε 4.4.4 κ μενει στη 4.4.2...οχι οτι με χαλαει αυτη η εκδοση...αλλα λεμε τωρα..μονο το νεο s4 mini plus αναβαθμιζεται αλλα δε το μετανιωνω 1ον γτ ατη πραξη εχει αποδειχθει πολυ κομπλε κ 2ον ρωτησα φιλο τεχνικο κ μου λεει "να ξερεις φοραει καλυτερο επεξεργαστη το δικο σου που εχει τον διπυρηνπ σε 1,7 κ με 1,5 ραμ απο το νεο plus που εχει τον τετραπυρηνο του 1,2 κ παιρνει την ενημερωση κ δεν εχουμε δει λειτουργικοτητα κ αποδοση στανταρ για το plus ενω σε αυτο εχει γινει χαμος για το ποσο καλο εχει βγει...οποτε μην ανχωνεσαι..." αλλωστε αμα θελω το δινω σε φιλο κ μου κανει ρουταρισματα κ φλασαρισματα κ βαζω μεχρι κ lollipop ... αλλα δε θελω.... το συστηνω ακομα κ τωρα εν ετη 2016 για καποιον που θελει ενα καλο φθηνο κ αξιοπιστο κινητο να κανει τα παντα μεχρι ενα οριο οκ δεν θα κανει αυτα που κανει ενα samsung ή sony των 800....

Eχω την εντυπωση οτι ο snapdragon 410 του plus ειναι λιγο καλητερος απο τον 400 του απλου

Link to comment
Share on other sites

Κ γω αυτο νομιζα αλλα μου ειπε ο φιλος μου ο τεχνικος οχι δεν ειναι....ειναι σε μερικα σημεια αλλα σε συνολικη αποδοση οχι...το plus βγηκε κυριως για να πεις οτι εχεις ενα s4 mini με την 4.4.4 (παιχνιδια εταιριων) κ οχι την 4.4.2 παρα ςτο οτι θα εχεις καλυτερη συνολικη αποδοση κινητου...ασε μου λεει που νομιζω οτι υπαρχει ισως κ ενα κρυφο μυστικο που εχω την εντυπωση οτι ισχυει αλλα δε ξερω το λογο που δεν το αναφερει η εταιρια επισημα...το s4 mini η black edition ειναι η πιο ενημερωμενη λειτουργικα απο ολα τα s4 mini που βγαινουν σε εκδοσεις κ ο επεξεργαστης της δεν ειναι αυτος που δινει η εταιρια της krait αλλα ο snapdragon o s4 pro 2πυρηνος ο οποιος ειναι πολυ καλυτερος σε αποδοση στα 1,7 απο ολους τους 2πυρηνους κ απο καποιους 4πυρηνους της μικρης κατηγοριας στα 1,2πχ...(εννοει οχι 4πυρηνους snapdragon 800 κ τετοιους...4πυρηνους στυλ 400- 410 στα 1,2 καπου κει...απο κατι mediatek k τετοια...) ενω το plus εχει 4πυρηνο snap 400 ή 410 της krait στα 1,2...κατι τετοιο μου πε...κ η αληθεια ειναι οτι για mind range κινητο πεταει πολυ κ δε μασαει πουθενα δεν εχω αντιμετωπησει ουτε ενα κολλημα ουτε σε multitasking δλε που το ζοριζω...κ εχω παραξενευτει...οτι ειναι γενικα καλο κινητο το s4 mini το ξερω απο πολλους αλλα τετοια αποδοση δεν την περιμενα...κ γω ειμαι πολυ κ sonakias πρωτη φορα πηγα σε samsung ειχα φαει κολλημα με το z1 compact αλλα δεν ειχα τα λεφτα ...τοσα... Edited by manutdusher87
Link to comment
Share on other sites

Κ γω αυτο νομιζα αλλα μου ειπε ο φιλος μου ο τεχνικος οχι δεν ειναι....ειναι σε μερικα σημεια αλλα σε συνολικη αποδοση οχι...το plus βγηκε κυριως για να πεις οτι εχεις ενα s4 mini με την 4.4.4 (παιχνιδια εταιριων) κ οχι την 4.4.2 παρα ςτο οτι θα εχεις καλυτερη συνολικη αποδοση κινητου...ασε μου λεει που νομιζω οτι υπαρχει ισως κ ενα κρυφο μυστικο που εχω την εντυπωση οτι ισχυει αλλα δε ξερω το λογο που δεν το αναφερει η εταιρια επισημα...το s4 mini η black edition ειναι η πιο ενημερωμενη λειτουργικα απο ολα τα s4 mini που βγαινουν σε εκδοσεις κ ο επεξεργαστης της δεν ειναι αυτος που δινει η εταιρια της krait αλλα ο snapdragon o s4 pro 2πυρηνος ο οποιος ειναι πολυ καλυτερος σε αποδοση στα 1,7 απο ολους τους 2πυρηνους κ απο καποιους 4πυρηνους της μικρης κατηγοριας στα 1,2πχ...(εννοει οχι 4πυρηνους snapdragon 800 κ τετοιους...4πυρηνους στυλ 400- 410 στα 1,2 καπου κει...απο κατι mediatek k τετοια...) ενω το plus εχει 4πυρηνο snap 400 ή 410 της krait στα 1,2...κατι τετοιο μου πε...κ η αληθεια ειναι οτι για mind range κινητο πεταει πολυ κ δε μασαει πουθενα δεν εχω αντιμετωπησει ουτε ενα κολλημα ουτε σε multitasking δλε που το ζοριζω...κ εχω παραξενευτει...οτι ειναι γενικα καλο κινητο το s4 mini το ξερω απο πολλους αλλα τετοια αποδοση δεν την περιμενα...κ γω ειμαι πολυ κ sonakias πρωτη φορα πηγα σε samsung ειχα φαει κολλημα με το z1 compact αλλα δεν ειχα τα λεφτα ...τοσα...

Cortex a53 φοραει το plus οχι krait καινα σου πω επειδη τα ειχα και τα 2 το plus ηταν λιγο ποιο γρηγορο απο το απλο φυσικα και τα 2 εβγαλαν προβλημα το ενα στο 6μηνο το αλλο στο τριμηνο επισκευαστηκαν με την εγγυηση και πηραν τον μπουλο και τα 2 και τωρα εχω το s5 mini που και αυτο στον ενα μηνα μεσα τα χαζοσερβις το ανοιξανε χωρις λογο οποτε και αυτο ετοιμαζετε σιγα σιγα να παρει τον μπουλο

Link to comment
Share on other sites

Cortex a53 φοραει το plus οχι krait καινα σου πω επειδη τα ειχα και τα 2 το plus ηταν λιγο ποιο γρηγορο απο το απλο φυσικα και τα 2 εβγαλαν προβλημα το ενα στο 6μηνο το αλλο στο τριμηνο επισκευαστηκαν με την εγγυηση και πηραν τον μπουλο και τα 2 και τωρα εχω το s5 mini που και αυτο στον ενα μηνα μεσα τα χαζοσερβις το ανοιξανε χωρις λογο οποτε και αυτο ετοιμαζετε σιγα σιγα να παρει τον μπουλο

 

Τι να σου πω...εμενα παντως η συγκεκριμενη εκδοση (δε ξερω αλλες) μου χει βγει παρα πολυ καλη κ με την ταλαιπωρια που ειχα περασει 1 χρονο πριν με το xperia sole (τοτε κ για τα λεφτα του υποτιθεται ηταν απ τα καλα της κατηγοριας) τωρα μου φαινεται λες κ πηρα κινητο των 800 ευρω σε αποδοση...

Ησουν ατυχος κ επεσες στη περιπτωση??? Ακουω οτι δε σου βγηκε καλο ουτε το s5 μινι κ μου φαινεται λιγο περιεργο...τι να πω...παντως επειδη γενικα το ψαξα πολυ πρι κανω αγορα γινοταν ενας χαμος μεταξυ αποψεων χρηστων για το τι να παρουν μεταξυ s3 neo i9301I κ s4 mini i9195 γτ εχουν βγει κορυφη σε αποδοση κ ηταν τα δυο πιο προτινομενα κινητα απο πολλους (βαση λεφτων κ κατηγοριας) κ πηγα στο s4 γτ δεν ειμαι της μεγαλης οθονης...αλλιως κ το s3 φοβερο...τωρα τι να σου πω...σου ευχομαι το επομενο κινητο φιλε μου να σου βγει φορμουλα κ να το αλλαξεις μετα απο 5 χρονια παλι...(λεμε τωρα)

Link to comment
Share on other sites

guys.... ξέρει κανείς πως απενεργοποιείται ο ήχος της κάμερας (του "κλείστρου"). φοράει την 4.4.4 αλλά δεν το βρήκα ούτε στις ρυθμίσεις της κάμερας, ούτε στις ρυθμίσεις των ήχων......

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...εμενα παντως η συγκεκριμενη εκδοση (δε ξερω αλλες) μου χει βγει παρα πολυ καλη κ με την ταλαιπωρια που ειχα περασει 1 χρονο πριν με το xperia sole (τοτε κ για τα λεφτα του υποτιθεται ηταν απ τα καλα της κατηγοριας) τωρα μου φαινεται λες κ πηρα κινητο των 800 ευρω σε αποδοση...

Ησουν ατυχος κ επεσες στη περιπτωση??? Ακουω οτι δε σου βγηκε καλο ουτε το s5 μινι κ μου φαινεται λιγο περιεργο...τι να πω...παντως επειδη γενικα το ψαξα πολυ πρι κανω αγορα γινοταν ενας χαμος μεταξυ αποψεων χρηστων για το τι να παρουν μεταξυ s3 neo i9301I κ s4 mini i9195 γτ εχουν βγει κορυφη σε αποδοση κ ηταν τα δυο πιο προτινομενα κινητα απο πολλους (βαση λεφτων κ κατηγοριας) κ πηγα στο s4 γτ δεν ειμαι της μεγαλης οθονης...αλλιως κ το s3 φοβερο...τωρα τι να σου πω...σου ευχομαι το επομενο κινητο φιλε μου να σου βγει φορμουλα κ να το αλλαξεις μετα απο 5 χρονια παλι...(λεμε τωρα)

To s5 mini μια χαρα ηταν το kitkat ειχε προβλημα το οποιο επιδιορθωθηκε με το που αναβαθμιστηκε σε lolipop με λιγο lag οπως παντα συνηθες φαινομενο για τη Samsung και το χαζοσερβις το ανοιξε χωρις λογο και αλλαξε την πλατη και κατεληξα με ενα καινουργιο επισκευασμενο τηλ γ αυτο θα το στειλω δε γουσταρω καινουργιο πραγμα να μπαινει χερι αμεσως και ειδικα χωρις λογο.Τα s4 mini το ενα εβγαλε πλακετα το αλλο οθονη κ οσο για την εκδοση στο θεμα αναβαθμισεων το ιδιο ειναι ολες στο 9195 οσον αφορα το χρωμα απλα στο black edition εχει το μουφα δερματινο καπακι δεν αναβαθμιζετε νωριτερα η αργοτερα απο τα αλλα μετα ειναι θεμα χωρας και παροχου οταν το ειχα ενας γνωστος που ειχε το ασπρο δε θυμαμαι χωρα η και παροχο ειχε αναβαθμιστει σε kitkat και εγω που ειχα το black edition Πολωνικο ημουν ακομα σε jellybean.

Edited by Razoras
Link to comment
Share on other sites

guys.... ξέρει κανείς πως απενεργοποιείται ο ήχος της κάμερας (του "κλείστρου"). φοράει την 4.4.4 αλλά δεν το βρήκα ούτε στις ρυθμίσεις της κάμερας, ούτε στις ρυθμίσεις των ήχων......

 

Βάζοντας το στο αθόρυβο δεν γινεται ? Εαν δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις της κάμερας τότε μόνο με root μπορείς .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας το στο αθόρυβο δεν γινεται ? Εαν δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις της κάμερας τότε μόνο με root μπορείς .

Θα το δοκιμάσω... δεν είναι αυτό που φανταζόμουν, αλλά στην αναβροχιά......

Σε ευχαριστώ Μιχάλη

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια , μπορει καποιος να μου προτεινει καμια καλη ''καθαρη'' rom στα ελληνικα να περασω γιατι η μανισια (4.4) εχει μεσα ενα ντουνια περριτες εφαρμογες και δε παει αλλο..ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καμια βοηθεια ρε παιδια?

όταν λες καθαρή rom εννοείς χωρίς περιττές εφαρμογές; βάλε το τελευταίο Cyanogen με το πακέτο Gapps που σε ενδιαφέρει.

δες εδώ:

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4-mini/orig-development/gt-i9190-i9195-cyanogenmod-13-0-s4-mini-t3276141

Link to comment
Share on other sites

να ζητησω μια μεγαλη βοηθεια απ οποιον μπορει!!

δεν εχω το S4mini,μου το εδωσε ενας φιλος να το κοιταξω γιατι ξαφνικα αρχισε να του κολλαει στο λογοτυπο της samsung και να μην εκκινει!

του φλασαρα με το odin την 4.4 παλι κολλαγε στο ιδιο σημειο και το φλασαρα δευτερη φορα.απο τοτε δεν μπαινει ουτε σε download ουτε και σε recovery mode.

αν το συνδεσω στον υπολογιστη το βλεπει σαν zeus flash device..

εχει κανεις καμμια ιδεα μηπως το σωσουμε το κινητο?

μπορει καποιος να μου γραψει αυτα:

 

How to make a dump:

- on rooted device download from Google Play app "TerminalEmulator" and run it;

- Enter su, appears "root@android:/ #", enter "dd if=dev/block/mmcblk0 of=sdcard/mmcblk0uptop7.img count=139008";

- after completion copy file "mmcblk0uptop7.img" from the phone to PC, for example to drive C:/.

 

ευχαριστω οποιον εχει τη καλη διαθεση να βοηθησει προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Ασε φιλε σκοτωνονται ολοι εδω μεσα για βοηθεια :lol:

 

δε χανει κατι καποιος που θα το κανει(εκτος απο 5 λεπτα) και θα βοηθησει και καποιον αλλο να φτιαξει το τηλεφωνο του,μπορει και να συμβει και στον ιδιο στο μελλον(κουφια η ωρα).

κινδυνος δεν υπαρχει,δεν αντιγραφεται κατι προσωπικο(ΙΜΕΙ και τετοια)

απλη αντιγραφη αρχειων συστηματος ειναι.

αν νομιζει καποιος οτι δεν του ειναι τοσο δυσκολο να το κανει ,

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει τις εφαρμογες busybox και terminal emulator πληκτρολογει στον terminal emulator:

1) su και enter

2)busybox dd if=/dev/block/mmcblk0 of=/sdcard/debrick.img bs=1M count=128

 

και του γραφει το αρχειο στη καρτα μνημης(debrick image)

αν μπορει ας βοηθησει καποιος παιδια:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εχω ενα s4 mini το οποιο κανει looping restart το logo της Samsung. Προσπαθω να μπω σε recovery mode για να κανω wipe αλλα ενώ γραφει recovery mode και πεταει το εικονιδιο με το "no command" οταν είναι να φορτωσει τις ρυθιμισεις ξανακανει επανεκινηση. Υπαρχει τροπος να το φτιαξω χωρις να του πεταξω stock ρομ (δεν ξερω ποια ειχε μεσα- δεν ηταν rootαρισμενο)

 

 

Edit: Γνωριζει κανεις ποια ηταν η stock ρομ οταν ηρθε στην ελλαδα (το τηλεφωνο ειναι της κοπελας μου - δεν το αγορασε απο καποιο παροχο - με αποτελεσμα να μην εχει καμια ιδεα ποια εκδοση φοραγε)

Edited by Char_sx1

Nokia 7110 -> Sony Ericsson T610 -> Siemens SX1 -> Sony Ericsson T610 -> Sony Ericsson P910i -> Sony Ericsson P1i -> HTC Desire HD -> iPhone 5 -> iPhone 7

 

Samsung Galaxy Tab Gt-P1000 (CyanogenMod 9.1) -> Ipad Air 2 (128GB/4G)

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω μπαταρία γνήσια σε καλή τιμή ;

Στη samsung. Αν θυμαμαι καλα εχει 17€ και ειναι σιγουρα γνησια.

Link to comment
Share on other sites

17 ευρω για αφαιρουμενη ειναι πολλα παντως

Γνήσια και 17€ που θα πάει 2 χρόνια είναι πολύ καλά. Γιατί είναι ακριβή?

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με 20€ σου αλλάζει το επίσημο σέρβις της LG ενσωματωμένη μπαταρία (με αυθεντική καινούρια φυσικά εφόσον μιλάμε για επίσημο σέρβις), δε θυμάμαι σε ποιο μοντέλο, αλλά είπαν συγκεκριμένα 15€ η μπαταρία 5€ η δουλειά. Άρα η αφαιρούμενη που κατά κανόνα είναι και φτηνότερη θα έπρεπε να κοστίζει κάτω από 15€ με βάση το δικό μου σκεπτικό.
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις παιδια αν το usb jig ταιριαζει σε ολα τα samsung,γιατι ψαχνω να το παραγγειλω απο internet και δεν λεει καποιο για samsung I9195.

η αν το πουλαει ελληνικο μαγαζι.

η και καποιος απο πατρα να το δοκιμασω;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...