Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα, σκεφτομαι να αγορασω αυτο το κινητο αλλα με προβληματιζει η παλαιοτητα του (οπου να ναι κλεινει 2 χρονια κυκλοφοριας). τι λετε, αξιζει πλεον η αγορα του; το βρισκω γυρω στα 170 ευρω. εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε σε αυτα τα λεφτα; (μεχρι 150 δινω βασικα αλλα επειδη το συγκεκριμενο εχει καλη φημη κανω μια υπερβαση) αυστηρα μεχρι 4,5 ιντσες και θα προτιμουσα να εχει φυσικα πληκτρα οπως το s4 mini.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα, σκεφτομαι να αγορασω αυτο το κινητο αλλα με προβληματιζει η παλαιοτητα του (οπου να ναι κλεινει 2 χρονια κυκλοφοριας). τι λετε, αξιζει πλεον η αγορα του; το βρισκω γυρω στα 170 ευρω. εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε σε αυτα τα λεφτα; (μεχρι 150 δινω βασικα αλλα επειδη το συγκεκριμενο εχει καλη φημη κανω μια υπερβαση) αυστηρα μεχρι 4,5 ιντσες και θα προτιμουσα να εχει φυσικα πληκτρα οπως το s4 mini.

 

Εγώ δεν θα το αγόραζα σε αυτά τα λεφτά,πιο τίμια τιμή είναι στα 100€ που μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο.ΤΟ δεσμευτικό είναι το μεγεθος που θες αλλιως θα πρότεινα το Μoto G 2gen που είναι στα χρηματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Λόγοι για να το προτιμήσεις είναι οι πολύ compact διαστάσεις του και η ύπαρξη ραδιοφώνου (πλέον η σάμσουνγκ δεν το βάζει στα κινητά της εκτός από τα τελείως entry level), είναι σταθερό, ολοκληρωμένο κτλ.

 

Πολύ σημαντικό πλεονέκτημα είναι το 1.5GB RAM, ακόμα και τώρα ελάχιστα κινητά έχουν σε αυτή την κατηγορία τιμής και πίστεψε με μετράει.

 

Να ξέρεις τα πλαστικά είναι πλαστικά, εμένα μετά από 1μιση χρόνο έχουν ξεφλουδίσει σε κάποια σημεία και τέλος σοβαρός λόγος να μην το πάρεις ίσως είναι για σένα ότι λόγω παλαιότητας η Samsung δε θα του δώσει μάλλον τη Lolipop.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αγόρασα για τη γυναίκα μου και μπορώ να πω ότι την έχει εξυπηρετήσει στα πάντα. Το μόνο αρνητικό είναι το μικρό του μέγεθος διότι χάνετε μέσα στην τσάντα της και εγώ νευριάζω που δεν μου απαντάει αμέσως.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες για τις αμεσες απαντησεις...

 

@bill33 και μενα πολλα μου φαινονται για 2 χρονων μοντελο αλλα δεν βλεπω και εναλλακτικη. γενικα για μεταχειρισμενα δεν ψηνομαι καθολου.

 

@kostas@sl45i αυτα σκεφτομαι και εγω και εχω καταληξει στο συγκεκριμενο. τα πλαστικα φανταζομαι με μια θηκη δεν θα εχουν θεμα αλλα οκ αυτο ειναι το λιγοτερο που με απασχολει. για λολιποπ δεν καιγομαι, αυτο που με φοβιζει ειναι αν μετα απο 1-1.5 χρονο θα πρεπει να το αλλαξω γιατι θα ειναι πολυ πισω τεχνολογικα.

 

για το galaxy core prime. που ειναι πιο καινουργιο και φθηνοτερο κατα 40 ευρω. τι γνωμη εχετε; υστερει πολυ συγκριτικα με το s4 mini;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αγόρασα για τη γυναίκα μου και μπορώ να πω ότι την έχει εξυπηρετήσει στα πάντα. Το μόνο αρνητικό είναι το μικρό του μέγεθος διότι χάνετε μέσα στην τσάντα της και εγώ νευριάζω που δεν μου απαντάει αμέσως.

 

Είσαι Θεός. Και εγώ το ίδιο θέμα έχω με τη γυναίκα μου που έχει το s3 mini αλλά δεν το έλεγα πουθενά. Πάντως το κινητό είναι μια χαρά. Με τη θηκουλα του δε θα έχεις θέμα. Mid range κινητά βγαίνουν τώρα με υποδιεστερα χαρακτηριστικά . Λίγο καλύτερη μπαταρία να είχε...

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο δικο μου το ασημενιο πλαστικο που εχει γυρω γυρω εχει ξεφτισει σε αρκετα σημεια.Το περιεργο δεν ειναι αυτο,καθως θα καταλαβαινα τετοια φθορα σε γωνιες ή κοντα σε κουμπια κτλ...αλλα εχει και σε 2-3 αλλα σημεια,που καλυπτονται απο την θηκη απο την 1η μερα!!!

Επισης μια παλιατζουρα alcatel που το εχω +3 χρονια παραπανω απο οτι εχω το s4 mini,και εχει νικελ στο αντιστοιχο πλαστικο,ειναι ακομα σαν καινουριο,περα απο δυο σημεια που εχει σκασει στο πατωμα...και δεν εχει φορεσει θηκη ουτε μια φορα,το μονο που εχει ειναι μεμβρανη στην οθονη...

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες για τις αμεσες απαντησεις...

 

@bill33 και μενα πολλα μου φαινονται για 2 χρονων μοντελο αλλα δεν βλεπω και εναλλακτικη. γενικα για μεταχειρισμενα δεν ψηνομαι καθολου.

 

@kostas@sl45i αυτα σκεφτομαι και εγω και εχω καταληξει στο συγκεκριμενο. τα πλαστικα φανταζομαι με μια θηκη δεν θα εχουν θεμα αλλα οκ αυτο ειναι το λιγοτερο που με απασχολει. για λολιποπ δεν καιγομαι, αυτο που με φοβιζει ειναι αν μετα απο 1-1.5 χρονο θα πρεπει να το αλλαξω γιατι θα ειναι πολυ πισω τεχνολογικα.

 

για το galaxy core prime. που ειναι πιο καινουργιο και φθηνοτερο κατα 40 ευρω. τι γνωμη εχετε; υστερει πολυ συγκριτικα με το s4 mini;

 

To κινητο μια χαρα ειναι για τα λεφτα του μη το σκεφτεσαι εμενα με εβγαλε πλακετα αλλα δε βαριεσαι η εγγυηση γ αυτο ειναι παραπονο απο τις λειτουργειες του δε μπορω να πω οτι εχω σφαιρατο καλη φωτογραφικη και σχετικα ικανοποιητικη μπαταρια οσο για την τεχνολογικη παλαιοτητα και του 2015 κινητο να παρεις μετα 2 χρονια παλι θα το αλλαξεις η αλλη επιλογη σου ειναι το s5 mini αλλα ανεβαινεις κοστος

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παντως στο δικο μου το ασημενιο πλαστικο που εχει γυρω γυρω εχει ξεφτισει σε αρκετα σημεια.Το περιεργο δεν ειναι αυτο,καθως θα καταλαβαινα τετοια φθορα σε γωνιες ή κοντα σε κουμπια κτλ...αλλα εχει και σε 2-3 αλλα σημεια,που καλυπτονται απο την θηκη απο την 1η μερα!!!

Επισης μια παλιατζουρα alcatel που το εχω +3 χρονια παραπανω απο οτι εχω το s4 mini,και εχει νικελ στο αντιστοιχο πλαστικο,ειναι ακομα σαν καινουριο,περα απο δυο σημεια που εχει σκασει στο πατωμα...και δεν εχει φορεσει θηκη ουτε μια φορα,το μονο που εχει ειναι μεμβρανη στην οθονη...

Ποσο καιρο το χεις?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο το χεις?

 

Ενα χρονο και ενα μηνα...

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ξεφλούδισε.

 

Μετά από 2 χρόνια το μόνο που θα προδίδει την ηλικία του είναι ότι έχει 2πύρηνο επεξεργαστή ενώ τότε όλα θα έχουν 4πύρηνο και πάνω. Αλλά η ραμ του δε θα το προδώσει ποτέ.

 

S5 mini = όχι ραδιόφωνο

 

Το core είναι τρομέρο value for money για τα λεφτά του αλλά με το 1GB ραμ κάποια στιγμή θα φουλάρει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ξεφλούδισε.

 

Μετά από 2 χρόνια το μόνο που θα προδίδει την ηλικία του είναι ότι έχει 2πύρηνο επεξεργαστή ενώ τότε όλα θα έχουν 4πύρηνο και πάνω. Αλλά η ραμ του δε θα το προδώσει ποτέ.

 

S5 mini = όχι ραδιόφωνο

 

Το core είναι τρομέρο value for money για τα λεφτά του αλλά με το 1GB ραμ κάποια στιγμή θα φουλάρει.

Tο core δε φτουραει μια μπροστα στο μινι

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενα χρονο και ενα μηνα...

Η εγγυηση δε το καλυπτει αυτο αμα δεν εχει χτυπηματα φαινετε οτι εσκασε μονο του το χρωμα

Link to comment
Share on other sites

To πηρε τελικα ενας φιλος μου απο καταστημα του skroutz στα 172 με μεταφορικα+αντικαταβολη.Εγω στο site του καταστηματος ειδα οτι ειναι EU και οχι vodafone.Γιατι ομως οταν το παρελαβε και το ανοιξα εγω πρωτος ειχε μεσα εφαρμογες vodafone?
Link to comment
Share on other sites

To πηρε τελικα ενας φιλος μου απο καταστημα του skroutz στα 172 με μεταφορικα+αντικαταβολη.Εγω στο site του καταστηματος ειδα οτι ειναι EU και οχι vodafone.Γιατι ομως οταν το παρελαβε και το ανοιξα εγω πρωτος ειχε μεσα εφαρμογες vodafone?

Γιατι ηταν branded να το στειλει πισω

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ηταν branded να το στειλει πισω

 

Τι λες να κανω?Μπορω να το στειλω πισω με αυτη την δικαιολογια?Βασικα λεω να παρω τηλ το καταστημα αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες να κανω?Μπορω να το στειλω πισω με αυτη την δικαιολογια?Βασικα λεω να παρω τηλ το καταστημα αυριο.

Φυσικα και δεν ειναι δικαιολογια παραγγειλες unbranded και σου εστειλαν branded πακετο πισω

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ έχω ξεφλουδίσματα πέρα από 2 σημάδια στο ασημένιο μέρος από πέσιμο σε δρόμο.. το κυκλοφορώ χωρίς τίποτα, ούτε θήκες ούτε ζελατίνες και είναι άθικτο ..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

ακυρώθηκε η αναβάθμιση lollipol για το s4 Mini λόγο μικρής μνήμης διαβάστε http://www.youmobile.org/blogs/entry/ThreeUK-Confirms-Samsung-Canceled-Android-5-0-Lollipop-Update-for-Galaxy-S4-mini-due-to-Memory-Limitation

 

YouMobile team reached out to ThreeUKSupport via twitter and they confirmed that non of the S4 mini variants will get the Lollipop update. Just to remind you, the S4 mini packs a 8GB internal memory (only 5 GB available for the user) along with 1.5 GB RAM (Only 768-900MB available for the user).

 

είναι οριστικό;

Link to comment
Share on other sites

ακυρώθηκε η αναβάθμιση lollipol για το s4 Mini λόγο μικρής μνήμης διαβάστε http://www.youmobile.org/blogs/entry/ThreeUK-Confirms-Samsung-Canceled-Android-5-0-Lollipop-Update-for-Galaxy-S4-mini-due-to-Memory-Limitation

 

YouMobile team reached out to ThreeUKSupport via twitter and they confirmed that non of the S4 mini variants will get the Lollipop update. Just to remind you, the S4 mini packs a 8GB internal memory (only 5 GB available for the user) along with 1.5 GB RAM (Only 768-900MB available for the user).

 

είναι οριστικό;

Oριστικο ειναι κ ετσι κ αλλιως το ξεραμε οτι δε θα παρει lolipop το s4 mini

Link to comment
Share on other sites

Αλλοι τρεχουν lollipop με 1GB RAM και αυτους δεν τους φτανουν αλλα 512ΜΒ...

Τελος παντων...ειπα μηπως κρατησω "επισημο" OS αφου θα πηγαινε σε καποια φαση σε 5.Χ.Χ,για να μην ακυρωσω εγγυηση,αλλα αν ειναι να μας κοροιδευουν,μαλλον ηρθε η ωρα να παμε σε CM12....

Απο την αλλη η ολη πληροφοριση ειναι απο παροχο κινητης,και μιλαει για branded συσκευη...Δειτε τι λενε και αλλου και αμα βγαλετε ακρη...

εδω λενε οχι:

 

εδω λενε ναι!!!:

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

έλεγαν ότι θα πάρει 5.0.1 lollipop

Για το 9195 οχι το duos και το 9190 λεγοταν αυτο και δεν ειναι θεμα ραμ αλλα αποθηκευτικου χωρου και το s5 mini 1,5 γιγα ραμ εχει και θα παρει κανονικοτατα lolipop βεβαια αυτο αντι για 8 γιγα αποθηκευτικου εχει 16 λογο αποθηκευτικου στηριζουν τα επιχειρηματα τους να μην δωσουν την αναβαθμιση στο 9195 αν και στην πραγματικοτητα προσπαθουν να μας αναγκασουν να παρουμε καινουργιο τηλ.Παει και η samsung αυτη ηταν καλη στις αναβαθμισεις τελειωσε κ αυτη αν κ εμενα προσωπικα δε με καιει καθολουας δουλευει σωστα με κιτκατ μεχρι το τελος της εγγυησης και μετα υπαρχουν και οι custom rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...