Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παίδες εχω εδω και 5 μήνες το σ4 μινι και ολα δουλέυουν καλα. Οταν όμως θέλω να πίασω δορυφόρο πέρνει πολύ ώρα...κάνει και 40 λεπτά.Συχνά χάνετε και το σήμα και αργει να το ξαναβρεί. Ετσι είναι η συσκευή ή έπεσα στην περίπτωση ; Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παίδες εχω εδω και 5 μήνες το σ4 μινι και ολα δουλέυουν καλα. Οταν όμως θέλω να πίασω δορυφόρο πέρνει πολύ ώρα...κάνει και 40 λεπτά.Συχνά χάνετε και το σήμα και αργει να το ξαναβρεί. Ετσι είναι η συσκευή ή έπεσα στην περίπτωση ; Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ;

 

Καλησπέρα φιλε,

 

Αρχικα:

1) Τι λογισμικό εχεις; 4.2.2 η 4.4.2;

2) Τι εφαρμογή πλοηγησης?

3) Εχεις ανοιχτα δεδομένα;

 

 

Εμένα δεν μου χάνεται σχεδόν ποτέ το σήμα και κλειδώνει σε δευτερόλεπτα!

Link to comment
Share on other sites

και εγω το χρησιμοποιω πολυ συχνα σαν gps και δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα !!!!!!!!!!! αν και έψαξα όσο μπορούσα δε βρήκα κάτι σχετικό. ποστάρω εδώ και αν ειναι σε λάθος σημείο συγχωρέστε με.

Χθες (17.01.2015) έκανα upgrade (ΟΤΑ) το S4 mini της γυναίκας μου στο OS 4.4.2. Από χτες έχω γενικό πρόβλημα με την SD...

Στη gallery δε μπορώ να δω τις φωτό που είναι αποθηκευμένες στην κάρτα (και τα βίντεο). Στην αρχή και ενω η κάρτα ήταν στο κινητό, στις ρυθμίσεις (αποθηκευτικός χώρος) η κάρτα δε φαινόταν. Έβγαλα και ξαναέβαλα την κάρτα. η κάρτα τώρα φαίνεται (στο "αποθηκευτικός χώρος), αλλά καμία διαφορά στη συμπεριφορά του gallery.

Όταν τραβάω νέες φωτό (αποθηκεύονται στην κάρτα), φαίνονται.... αν μετά από 10 λεπτά τραβήξω καινούριες φαίνονται μόνο αυτές. Οι φωτό είναι κανονικά στην κάρτα (μπορώ να τις δω από τα "αρχεία μου").

Επίσης έχω πρόβλημα και με τη μουσική.... φαίνονται μόνο οι φάκελλοι "μουσική" που υπάρχουν στο τηλέφωνο και στην κάρτα (εδώ η κάρτα διαβαζεται), αλλά δε φαίνεται ο φάκελλος "mp3" που έχω στην κάρτα...... (τέτοιο πρόβλημα δεν υπάρχει στο sony z1 compact. η μουσική διαβάζει τα πάντα ανεξαρτήτως ονομασίας φακέλλου.

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? και κυρίως πως μπορεί να διορθωθεί?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ζητω πάλι συγγνώμη αν δεν πόσταρα στο κατάλληλο σημείο.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα !!!!!!!!!!! αν και έψαξα όσο μπορούσα δε βρήκα κάτι σχετικό. ποστάρω εδώ και αν ειναι σε λάθος σημείο συγχωρέστε με.

Χθες (17.01.2015) έκανα upgrade (ΟΤΑ) το S4 mini της γυναίκας μου στο OS 4.4.2. Από χτες έχω γενικό πρόβλημα με την SD...

Στη gallery δε μπορώ να δω τις φωτό που είναι αποθηκευμένες στην κάρτα (και τα βίντεο). Στην αρχή και ενω η κάρτα ήταν στο κινητό, στις ρυθμίσεις (αποθηκευτικός χώρος) η κάρτα δε φαινόταν. Έβγαλα και ξαναέβαλα την κάρτα. η κάρτα τώρα φαίνεται (στο "αποθηκευτικός χώρος), αλλά καμία διαφορά στη συμπεριφορά του gallery.

Όταν τραβάω νέες φωτό (αποθηκεύονται στην κάρτα), φαίνονται.... αν μετά από 10 λεπτά τραβήξω καινούριες φαίνονται μόνο αυτές. Οι φωτό είναι κανονικά στην κάρτα (μπορώ να τις δω από τα "αρχεία μου").

Επίσης έχω πρόβλημα και με τη μουσική.... φαίνονται μόνο οι φάκελλοι "μουσική" που υπάρχουν στο τηλέφωνο και στην κάρτα (εδώ η κάρτα διαβαζεται), αλλά δε φαίνεται ο φάκελλος "mp3" που έχω στην κάρτα...... (τέτοιο πρόβλημα δεν υπάρχει στο sony z1 compact. η μουσική διαβάζει τα πάντα ανεξαρτήτως ονομασίας φακέλλου.

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? και κυρίως πως μπορεί να διορθωθεί?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ζητω πάλι συγγνώμη αν δεν πόσταρα στο κατάλληλο σημείο.....

έχει σχέση με τα permission της εξωτερικής μνήμης (μαλ...α της Google ...κάποιες εταιρείες το έχουν επιδιορθώσει )..στο 4.4.2 (γνωστό πρόβλημα.... μονό με root διορθώνεται..)

Link to comment
Share on other sites

έχει σχέση με τα permission της εξωτερικής μνήμης (μαλ...α της Google ...κάποιες εταιρείες το έχουν επιδιορθώσει )..στο 4.4.2 (γνωστό πρόβλημα.... μονό με root διορθώνεται..)

 

ευχαριστώ alex.......

παρόλα αυτά μετά από πολύ ψάξιμο και κάποιες εμπνεύσεις διαπίστωσα ότι η κάρτα των 4 GB είχε ελεύθερα μονο 300 ΜΒ..... ελευθέρωσα μνήμη μεταφέροντας φωτό στο pc και τωρα λειτουργούν όλα όπως πριν.....

φαίνεται ότι ή η 4.4.2 θέλει περισσότερα από 300ΜΒ στην κάρτα για να μην υπάρχουν προβλήματα, ή ότι προστέθηκαν ΜΒ στην κάρτα με την εγκατάσταση της 4.4.2 και ξεπεράστηκα το κρίσιμο σημείο.....

τέλος πάντων..... σκέφτηκα ότι θα έπρεπε να σας πω τι έγινε έτσι.. για το followback....

σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ alex.......

παρόλα αυτά μετά από πολύ ψάξιμο και κάποιες εμπνεύσεις διαπίστωσα ότι η κάρτα των 4 GB είχε ελεύθερα μονο 300 ΜΒ..... ελευθέρωσα μνήμη μεταφέροντας φωτό στο pc και τωρα λειτουργούν όλα όπως πριν.....

φαίνεται ότι ή η 4.4.2 θέλει περισσότερα από 300ΜΒ στην κάρτα για να μην υπάρχουν προβλήματα, ή ότι προστέθηκαν ΜΒ στην κάρτα με την εγκατάσταση της 4.4.2 και ξεπεράστηκα το κρίσιμο σημείο.....

τέλος πάντων..... σκέφτηκα ότι θα έπρεπε να σας πω τι έγινε έτσι.. για το followback....

σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.....

 

Οποτε βαλε μια 32αρα να μην εχεις ποτε ξανα προβλημα 4 γιγα πλεον ειναι ελαχιστα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εβαλα και εγω την 4.4.2 Το προβλημα που εχω ειναι οτι στο πληκτρολόγιο δε μου βγαζει παρα μονο μια γλωσσα. Εχω διαβασει ολο το θεμα και ξερω οτι κάποια λυση υπαρχει. Μπορει καποιος να μου την υπενθυμίσει?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εβαλα και εγω την 4.4.2 Το προβλημα που εχω ειναι οτι στο πληκτρολόγιο δε μου βγαζει παρα μονο μια γλωσσα. Εχω διαβασει ολο το θεμα και ξερω οτι κάποια λυση υπαρχει. Μπορει καποιος να μου την υπενθυμίσει?

 

Πανε ρυθμισεις/η συσκευη μου/προσβασιμοτητα/ και εκει που λεει υπηρεσιες απενεργοποιησε τα.Συνηθως ειναι τα noled και airdroid

Ελπιζω να βοηθησα :)

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό battery drain όταν ανοίγω τα data. Με wifi όλα ok. Μόλις ανοίγω τα data ζεματάει το κινητό κ πέφτει η μπαταρία σα νερό. Έβγαλα ότι πρόγραμμα είχε μπει τελευταία, απενεργοποιησα και διάφορες μαμά εφαρμογές αλλά τίποτα.

Έχει κανένας ακούσει τίποτα παρόμοιο αλλιώς θα αναγκαστώ να κάνω Hard reset και αν δε στρώσει φεύγει για σέρβις.

(Nfc,location etc είναι κλειστά)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό battery drain όταν ανοίγω τα data. Με wifi όλα ok. Μόλις ανοίγω τα data ζεματάει το κινητό κ πέφτει η μπαταρία σα νερό. Έβγαλα ότι πρόγραμμα είχε μπει τελευταία, απενεργοποιησα και διάφορες μαμά εφαρμογές αλλά τίποτα.

Έχει κανένας ακούσει τίποτα παρόμοιο αλλιώς θα αναγκαστώ να κάνω Hard reset και αν δε στρώσει φεύγει για σέρβις.

(Nfc,location etc είναι κλειστά)

 

Με τη συγκεκριμενη συμπεριφορα του τηλεφωνου απορω που εκπλησεσαι.Και αλλα δυο κινητα που περασαν απο τα χερια μου το ιδιο παθαιναν.Το s4 mini βεβαια στο θεμα θερμοκρασια ειναι αλλου,πολυ περισσοτερο απο τα αλλα δυο,αλλα η μπαταρια με σημα δυο γραμμες (3/4g) και σκαλισμα με τα δεδομενα,εκανε και κανει βουτια.Ιδια στμπεριφορα ειχαν στο ιδιο μερος και τα αλλα κινητα.

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό battery drain όταν ανοίγω τα data. Με wifi όλα ok. Μόλις ανοίγω τα data ζεματάει το κινητό κ πέφτει η μπαταρία σα νερό. Έβγαλα ότι πρόγραμμα είχε μπει τελευταία, απενεργοποιησα και διάφορες μαμά εφαρμογές αλλά τίποτα.

Έχει κανένας ακούσει τίποτα παρόμοιο αλλιώς θα αναγκαστώ να κάνω Hard reset και αν δε στρώσει φεύγει για σέρβις.

(Nfc,location etc είναι κλειστά)

 

Είχα το ίδιο θέμα μετά από αναβάθμιση σε kit kat, χωρίς hard reset. Όμως μετά από hard reset, δεν είχα κανένα θέμα με τη μπαταρία, έχοντας βάλει όλες σχεδόν τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ. Μου το εμφάνισε ξανά (σε αισθητά μικρότερο βαθμό βέβαια), όταν πλέον έβαλα Viber, Whatsapp και ooVoo. Παρόλα αυτά τα κράτησα, απλώς έχω το νου μου πως κάτω από το 30% θα εξανεμιστεί σχετικά γρήγορα η μπαταρία όταν θα έχω ανοιχτά τα data. Έχεις κάποια από τις παραπάνω τρεις εφαρμογές;

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο θέμα μετά από αναβάθμιση σε kit kat, χωρίς hard reset. Όμως μετά από hard reset, δεν είχα κανένα θέμα με τη μπαταρία, έχοντας βάλει όλες σχεδόν τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ. Μου το εμφάνισε ξανά (σε αισθητά μικρότερο βαθμό βέβαια), όταν πλέον έβαλα Viber, Whatsapp και ooVoo. Παρόλα αυτά τα κράτησα, απλώς έχω το νου μου πως κάτω από το 30% θα εξανεμιστεί σχετικά γρήγορα η μπαταρία όταν θα έχω ανοιχτά τα data. Έχεις κάποια από τις παραπάνω τρεις εφαρμογές;

Βασικά το τηλέφωνο είναι της συζύγου, είχε το Viber το οποίο πήρε ποδι άμεσα όπως και πολλά άλλα αλλά βελτίωση μηδέν.

Όταν μιλάω για drain μιλάω για τρέλα πράγματα, χρόνια έχω android και δεν εδώ δει τίποτα παρόμοιο.

Πρόλαβα κ έκανα screenshot όπου έπεφτε αέρα μέσα σε λεπτά, θα τα στείλω στο δικό μοι και θα τα ανεβάσω κάποια στιγμή.

Τη συσκευή την έχει από τον Ιούλιο του 2013, μόλις είχε πρωτοβγεί, χωρίς ουδέν θέμα και είναι γερμανική.

Μάλλον κάποια στιγμή θα της κάνω hard τεστ και ιδωμεν.

Με WiFi όλα τέλεια!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν ευχαριστω. Αν και το NOLED μου ηταν πολυ χρησιμο.. Θα δουμε.

Εχει κ αλλα apps εμενα το noled σε κιτκατ δε δουλεψε ποτε και εχω το led blinker πολλη καλο

Link to comment
Share on other sites

Εχει κ αλλα apps εμενα το noled σε κιτκατ δε δουλεψε ποτε και εχω το led blinker πολλη καλο

 

Δυστυχώς ουτε αυτό δε μου ελυσε το πρόβλημα με τη γλωσσα εισαγωγής κειμενου. Η αγγλικα θα εχω η ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν ευχαριστω. Αν και το NOLED μου ηταν πολυ χρησιμο.. Θα δουμε.

Βάλε το keyboard της Google..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχει κ αλλα apps εμενα το noled σε κιτκατ δε δουλεψε ποτε και εχω το led blinker πολλη καλο

Εμένα δουλεύει μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ουτε αυτό δε μου ελυσε το πρόβλημα με τη γλωσσα εισαγωγής κειμενου. Η αγγλικα θα εχω η ελληνικα

 

Εμένα μου το έλυσα το πρόβλημα. Το θέμα είναι οτι δεν έχω No led

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ουτε αυτό δε μου ελυσε το πρόβλημα με τη γλωσσα εισαγωγής κειμενου. Η αγγλικα θα εχω η ελληνικα

Kανε μια επαναφορα εργοστασιακων δε μπορει να μη σου βγαζει τις επιλεγμενες γλωσσες στο πληκτρολογιο

Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα παιδια. Τελευταια το κινητο της κοπελας μου εχει θεμα με την μπαταρια. Ξαφνικα ενω ειναι φορτισμενο φουλ, μετα απο λιγη ωρα χωρις χρηση ιδαιτερη, πεφτει στο 30-40%! Αλλαξαμε μπαταρια, παλι ομως τα ιδια! Τι μπορει να φταιει?? καποιο προγραμμα που θα μπορουσε να "παρακολουθησει" απο που οφειλεται αυτη η μεγαλη καταναλωση υπαρχει?? Για να μην κανουμε ασκοπα reset και χαθουν πολλα στοιχεια. Ευχαριστω!

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις πολυτιμες συμβουλες σας εβγαλα ακρη.

Τελικα αλλαξα πληκτρολογιο (κατεβασα το swiftkey) και εχω και το noled.

Παιδια σας ευχαριστω ολους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

kαλησπερα παιδια. Τελευταια το κινητο της κοπελας μου εχει θεμα με την μπαταρια. Ξαφνικα ενω ειναι φορτισμενο φουλ, μετα απο λιγη ωρα χωρις χρηση ιδαιτερη, πεφτει στο 30-40%! Αλλαξαμε μπαταρια, παλι ομως τα ιδια! Τι μπορει να φταιει?? καποιο προγραμμα που θα μπορουσε να "παρακολουθησει" απο που οφειλεται αυτη η μεγαλη καταναλωση υπαρχει?? Για να μην κανουμε ασκοπα reset και χαθουν πολλα στοιχεια. Ευχαριστω!

 

Δοκιμασε να απενεργοποιησεις μια μια τις εφαρμογες που εβαλες προσφατα να δεις ποια σου καταναλωνει την μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα παιδια. Τελευταια το κινητο της κοπελας μου εχει θεμα με την μπαταρια. Ξαφνικα ενω ειναι φορτισμενο φουλ, μετα απο λιγη ωρα χωρις χρηση ιδαιτερη, πεφτει στο 30-40%! Αλλαξαμε μπαταρια, παλι ομως τα ιδια! Τι μπορει να φταιει?? καποιο προγραμμα που θα μπορουσε να "παρακολουθησει" απο που οφειλεται αυτη η μεγαλη καταναλωση υπαρχει?? Για να μην κανουμε ασκοπα reset και χαθουν πολλα στοιχεια. Ευχαριστω!

 

Δοκίμασε με το GSam Battery Monitor ,αν και κάποια εφαρμογή που έβαλε τελευταία της κάνει την ζημιά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!μπορειτε να με βοηθησετε ή να μου δωσετε καποιο αξιοπιστο Link για να περασω lolipop;Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!μπορειτε να με βοηθησετε ή να μου δωσετε καποιο αξιοπιστο Link για να περασω lolipop;Ευχαριστω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408404

 

Πιο αξιοπιστο-και αναλυτικο- δεν νομιζω να βρεις!!!

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα γίνεται να προσθέσω τον φακό στην Όθωνη κλειδώματος?

 

Να ρωτήσω και κατι κάποια εφαρμογή που να απελευθέρωνει μνήμη

 

 

 

 

Γιατί τις εφαρμογές που μετακινω στην sd μου τις εμφανίζει ετσι

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by truckman
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...