Jump to content

Galaxy S4 (I9505) : Ενεργοποίηση μη εμφανών επιλογών


Aristeides Latou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστουμε και τους 2 σας που μας ξεστραβωνετε :lol:

 

Παιζει κανενα tutorial για το πως θα κανουμε root τη συσκευη μας ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε και τους 2 σας που μας ξεστραβωνετε :lol:

 

Παιζει κανενα tutorial για το πως θα κανουμε root τη συσκευη μας ?

 

Ναι, δες τα 6 βήματα στο προηγούμενο ποστ μου! Το έκανα edit :D

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δες τα 6 βήματα στο προηγούμενο ποστ μου! Το έκανα edit :D

Δε βλεπω κατι... :wacko:

Σε ποιο post ανεφερες τα βηματα ?

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίηση της επιλογής σύνδεσης σε δίκτυα 4G, για παρόχους που δεν εμφανίζεται η επιλογή LTE/WCDMA/GSM στο μενού των συνδέσεων (όπως Vodafone Greece). ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Δουλεύει ΜΟΝΟ μεχρι την AMDN. Στην ΒΜΕΑ που έχει αρχίσει να κάνει ήδη roll out, ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ SERVICE MODE. Αν βρω τρόπο να το ξανακάνω εμφανές, θα ενημερώσω.

 

Σαν χαρούμενοι κάτοχοι του S4, όταν το αγοράσαμε και πήγαμε να δούμε τις ρυθμίσεις δικτύου, ξενερώσαμε βλέποντας ως στην επιλογή δικτύου είχαμε μόνο GSM/WCDMA (αυτόματη σύνδεση), Μόνο GSM, και Μόνο WCDMA. Αυτό για όσους δεν έχουμε Cosmote, ή δεν είμαστε στα δίκτυα που έχει κάνει provision η ίδια η Samsung στις υπόλοιπες χώρες. Εκεί κάπου είναι που σου γυρνάνε τα μυαλά, και λες "Γαμ΄το, έχω 730€ κινητό, υποτίθεται πως θέλω να έχω 4G, και δε μπορώ;" Πολλοί θα ακούσετε να σας λένε να αγοράσετε νέες κάρτες σιμ για να έχετε 4G. Αν θέλετε να ξοδευτείτε, κάντε το! Οι κάρτες sim ΔΕΝ επηρεάζουν τη συνδεσιμότητα. Στη συσκευή είναι όλο το θέμα...

 

1. Πηγαίνετε στις κλήσεις

2. Πατάτε *#0011# για να μπείτε στο ServiceMode (το παλιότερο *#197328640# από τα S, S2, S3 και τα υπόλοιπα Galaxy).

3. Πατάτε το αριστερό πλήκρτο από το Home (Pop-up menu), και από το μενού επιλέγετε το BACK.

4. Δε θα δείτε καμία διαφορά στην οθόνη. Πατήστε τώρα το αριστερό πάλι, και από το μενού επιλέξτε το KEY INPUT. Στο παραθυράκι που ανοίγει γράψτε 3, και πατήστε ΟΚ.

5. Περιμέμενετε 4-5 δευτερόλεπτα να φορτώσει η οθόνη.

6. Από το μενού που έχει ανοίξει, πατήστε στο [5] PREF MODE Set

7. Αν στο NOW: xxxxx όπου xxxxxx λέει GSM_WCDMA_ONLY, πατήστε στο [2] GWL (GSM_WCDMA_LTE εν συντομία...). Αν όπου xxxxxx λέει GWL, πατήστε το δεξί πλήκτρο επιλογής (back touch key) και βγείτε στην κεντρική οθόνη.

8. Θα πετάξει μια νέα οθόνη όπου θα λέει GWL! PLZ REBOOT

9. Πατήστε το αριστερό πάλι, και επιλέξστε το 1ο που γράφει END

10. Κάντε μια επανεκκίνηση στη συσκευή σας, και μεγειά το 4G στο κινητό σας

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οταν θα μπείτε στις επιλογές δικτύου που είπα και παραπάνω, θα δείτε να γράφει πάλι GSM/WCDMA (αυτόματη σύνδεση), κλπ κλπ. ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ LTE! Αυτό δεν επηρεάζει σε κάτι, αφού ήδη θα το έχετε ρυθμίσει μέσω του Service Menu ώστε να έχετε και 2G και 3G και 4G, ανάλογα της κάλυψης του σήματος! Αν βαρεθείτε το 4G και θέλετε να το απενεργοποιήσετε ΣΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ (και όχι στη σύνδεσή σας), θα πάτε στις επιλογές δικτύου, διαλέξτε πχ. το ΜΟΝΟ GSM, και μετά πάλι το GSM/WCDMA (αυτόματη σύνδεση), για να έχετε επιλογή ΜΟΝΟ ανάμεσα σε 2G και 3G. Αν θέλετε να απενεργοποιήσετε το 4G στη γραμμή σας, απευθυνθείτε στο κοντινότερο κατάστημα της Vodafone, στο 1399 για τους εταιρικούς, ή στο 13830 για τους πελάτες λιανικής!

 

Σε περίπτωση που ΔΕΝ σας έρθει μήνυμα πως έχει ενεργοποιηθεί το 4G δίκτυο στη σύνδεσή σας, ρωτήστε γιατί!

 

Για ό,τι άλλο θέλετε, είμαι στα διάθεσή σας

 

 

==============================================================

 

LTE Mode on patch από τον συμφορουμίτη μας audsim:

 

http://bit.ly/audsim

 

Το κατεβάζετε, κάνετε root τη συσκευή με το cwm, το περνάτε, και μετά αν θέλετε επαναφέρετε το στοκ recovery!

 

To cwm recovery το κατεβάζετε από εδώ: http://www.mediafire.com/download/tvbm951u7mmoion/recovery.tar.md5 (Touch έκδοση, πιο πρόσφατη και σταθερή)

Το Stock recovery για την επαναφορά, από εδώ: http://www.androidfilehost.com/?fid=22946563261204103

Το Odin από εδώ: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1168422&d=1341114468

Τους USB Drivers για τα κινητά της Samsung από εδώ: http://www.mediafire.com/download/7iy79emc0bf1fb4/SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones.exe

 

Μπορεί να τρέξει σε ΟΛΕΣ τις εκδόσεις, και στις πιο καινούργιες όπου δε δουλεύει το κολπάκι από το 2ο ποστ, απλά προϋποθέται του ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ προσωρινό root/custom recovery της συσκευής!

 

Οδηγίες για να κάνετε flash root/unroot:

 

 

1. Κατεβάζετε το Odin από το λινκ παραπάνω

2. Κατεβάζετε το πιο πρόσφατο Samsung Drivers for USB devices από το λινκ παραπάνω και το εγκαθιστάτε (ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ)

3. Σβήνετε το κινητό, και το βάζετε σε DOWNLOAD MODE (Vol -, Home, Power, μέχρι να ανάψει η οθόνη και να βγάλει την προειδοποίηση, και μετά αφήνουμε όλα τα πλήκτρα και πατάμε το VOL + για να μπούμε σε d/l mode)

4. Ανοίγουμε το ODIN, και επιλέγουμε στο PDA το αρχείο του cwm.

5. ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΑ ΜΟΝΟ ΤΟ AUTO REBOOT KAI F. RESET TIME, KAI ΤΙ ΠΟ ΤΑ ΑΛΛΟ!!!

6. Πατάμε Start, περιμένουμε να ανάψει η συσκευή ξανά, και είμαστε rooted!

 

Ακολουθούμε την ίδια διαδικασία για το patch (στο PDA πάλι), και μετά την ίδια διαδικασία για να το επαναφέρουμε σε stock recovery.

 

Δε βλεπω κατι... :wacko:

Σε ποιο post ανεφερες τα βηματα ?

 

Να τα! Απλά ανέβηκε επάνω το ποστ :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος !

 

Εφαγα κανενα 2ωρο και πηγα να σπασω το τηλεφωνο μερικες φορες, αλλα (νομιζω) οτι η συσκευη ειναι πλεον root !

Πλακα πλακα πως μπορουμε να το τσεκαρουμε αυτο ?

 

Το προβλημα ηταν οτι το odin δε διαβαζε το τηλεφωνο ωστε να ξεκινησω την εγκατασταση. Τελικα ανακαλυψα οτι το προβλημα ηταν οι drivers απο το link που ανεβασες. Πηγα στη Samsung και κατεβασα απο το site τους τους drivers και αναγνωρισε τη συσκευη με τη μια !

 

Εχω την αισθηση οτι ειμαι κοντα στην εγκατασταση του patch του ausdim αλλα δεν εχω ιδεα πως μπορω να εγκαταστησω αυτο το .zip

Οταν το αποσυμπιεζω, εχει κατι φακελους με κατι αρχειακια μεσα...

Τι ακριβως πρεπει να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος !

 

Εφαγα κανενα 2ωρο και πηγα να σπασω το τηλεφωνο μερικες φορες, αλλα (νομιζω) οτι η συσκευη ειναι πλεον root !

Πλακα πλακα πως μπορουμε να το τσεκαρουμε αυτο ?

 

Το προβλημα ηταν οτι το odin δε διαβαζε το τηλεφωνο ωστε να ξεκινησω την εγκατασταση. Τελικα ανακαλυψα οτι το προβλημα ηταν οι drivers απο το link που ανεβασες. Πηγα στη Samsung και κατεβασα απο το site τους τους drivers και αναγνωρισε τη συσκευη με τη μια !

 

Εχω την αισθηση οτι ειμαι κοντα στην εγκατασταση του patch του ausdim αλλα δεν εχω ιδεα πως μπορω να εγκαταστησω αυτο το .zip

Οταν το αποσυμπιεζω, εχει κατι φακελους με κατι αρχειακια μεσα...

Τι ακριβως πρεπει να κανω ?

 

Απλά να μην το αποσυμπιέσεις! Αφησέ το σε μορφή .tar και φλάσαρέ το!

 

Για να δεις αν είσαι root; Δες στο κινητό αν έχεις εγκατεστημένο το SuperSU, κι αν είναι, κατέβασε το Root Explorer και δες αν σου βγάλει ένα μήνυμα κάτω χαμηλά "The App Root explorer has been granted root permission" η κάτι τέτοιο!

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Απλά να μην το αποσυμπιέσεις! Αφησέ το σε μορφή .tar και φλάσαρέ το!

 

Για να δεις αν είσαι root; Δες στο κινητό αν έχεις εγκατεστημένο το SuperSU, κι αν είναι, κατέβασε το Root Explorer και δες αν σου βγάλει ένα μήνυμα κάτω χαμηλά "The App Root explorer has been granted root permission" η κάτι τέτοιο!

 

Εχω ξενερωσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ με αυτη την ιστορια. Παλευω τοσες μερες να δω το 4G που θα επρεπε να παιζει χωρις κανενα ψαξιμο...

 

Εκανα εγκατασταση το SuperSU (https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.supersu&hl=en) και οταν το ανοιγω μου βγαζει το εξης μηνυμα :

there is no su binary installed and supersu cannot install it

 

btw, το αρχειακι του ausdim δεν ειναι .tar Ειναι .zip !

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ακολουθησα ενα αλλο tutorial και δειχνει να εγινε root...

Αλλα γεννηθηκαν νεες αποριες τωρα :(

 

Ριξτε καμια ματια (και καμια ιδεα !!!) εδω :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4764851#post4764851

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread για την απορία μου εδώ. Αν όχι, παρακαλώ να με παραπέμπεστε σχετικά.

 

Είχα εγκαταστήσει το Cyanogen Mod στο S4 αλλά επειδή κάποια στιγμή μπλόκαρα τη συσκευή κατέληξα στο να βάλω πάλι το κανονικό Firmware μέσω του οδηγού εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=363603

 

Το zip που εγκατέστησα είναι αυτό εδώ: I9505XXUEMJ7_I9505OXXEMJ8_I9505XXUEMJ7_HOME.tar.md5

 

Προσπαθώ έχοντας ρουτάρει τη συσκευή φυσικά να εγκαταστήσω το

 

cm-10.1.3-jfltexx.zip. Ενώ δείχνει να το εγκαθιστά όμως, όταν κάνει reboot επανέρχεται στην official rom. Είναι σαν να μην έχω κάνει απολύτως τίποτε δλδ.

 

Τι μπορεί να φταίει; Έχει καμιά σχέση με το knox; Να διευκρινίσω ότι προσπαθώ να κάνω το ίδιο και με την αντίστοιχη Rom της Google για το S4 (4.2.2 αν θυμάμαι καλά) την οποία επίσης είχα εγκαταστήσει παλιότερα στη συσκευή πάλι με τα ίδια αποτελέσματα. Δεν φταίει το αρχείο δλδ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ρε παιδια εγω απο τοτε που το πηρα δεν εχω θεμα εχω 4g αλλο ειναι το θεμα μου πολλες φορες εκει που μιλαω ή και να μην μιλαω μου λεει πως αφαιρειτε η κατρα sim και πρεπει ή να το κανω επανεκινηση ή να το σβησω και βγαλω και να βαλω την καρτα μου σας τυχενει γιατι εμενα δεν μ τ εχει κανει μια φορα το κανει καθημερινα 5 με 6 φορες... το κινητο το εχω 2 μηνες τι να κανω εχω απελπιστει ξερετε τι πρεπει να κανω????
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πως γίνεται η ενεργοποίηση αποστολής και λήψης MMS στη συσκευή Samsung Galaxy S4 GT-I9505. Έχω Cosmote και στο site της Cosmote στις χειροκίνητες ρυθμίσεις δεν αναφέρεται η συσκευή. Επίσης, έστειλα sms στο 1333 (εξυπηρέτηση πελατών) αλλά μου λέει ότι δεν γίνεται η αποστολή ρυθμίσεων. Αν έχει ενεργοποιήσει κάποιος αυτές τις ας βοηθήσει.... Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα!! Νεο μελος εδω!! Προσπαθησα να ανοιξω νεο θεμα αλλα μου βγαινει μηνυμα οτι δεν εχω το δικαιωμα οποτε αποφασισα να εκφρασω εδω την απορια μου που ειναι το πιο κοντινο θεμα για galaxy s4. Λοιπον.. οταν παω να γραψω sms και βαζω διαφορα απο το πληκτρολογιο με τις φατσουλες, με τα συμβολακια κλπ μου βγαζει "μετατροπη σε μνμ πολυμεσων" με αποτελεσμα ο αριθμος χαρακτηρων να μετατρεπεται σε KB και οταν παταω αποστολη, ακομη κι αν ειμαι συνδεδεμενη στο ιντερνετ δεν στελνεται το μνμ... τι φαση;; συγγνωμη αν κουρασα, αν ειναι σε λαθος θεμα η ερωτηση, αλλα εξηγησα παραπανω το γιατι και περιμενω απαντησεις!! Ευχαριστω!!! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...