Jump to content

Sony Xperia M and M dual


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρετε παιδιά..

Διάβασα όλο το thread και είδα κάπου γραμμένο ότι επειδή το κινητό (το dual) δεν έχει έρθει "επίσημα" στη χώρα, σε περίπτωση που το στείλεις στην arvato, θα πρέπει να το στείλει έξω για επισκευή..

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο; Έχω καταλήξει σε αυτή τη συσκευή για να πάρω από κάποιο σκρουτζομάγαζο, είμαι και έτοιμος να "φάω στη μάπα" την arvato με όσα έχω διαβάσει γι' αυτήν, αλλά αυτό πάει πολύ.. :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν όντως δεν εισάγεται επίσημα από την Sony Hellas τότε όντως δεν θα έχεις εγγύηση. Αυτό σημαίνει ότι πάθει κάτι τότε πηγαίνοντας στο service θα ακούσεις δυο πράγματα: είτε ότι δεν το αναλαμβάνουν καθόλου επειδή δεν υπάρχει η τεχνογνωσία για αυτό το κινητό ή ότι θα πρέπει να πληρώσεις τόσα όσα αν έπαιρνες καινούριο για να στο φτιάξουν.

 

Τσέκαρε αν όντως λοιπόν δεν εισάγεται επίσημα και πάρε τις αποφάσεις σου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στην ιστοσελίδα της sony, όταν ψάχνεις για μοντέλο δεν στο βγάζει σαν επιλογή, σου βγάζει μόνο το single-sim.

Είναι σίγουρα έτσι όμως;

Εννοώ, ακόμα και μοντέλο εξωτερικού να είναι από τη στιγμή που έχει "πανευρωπαική" εγγύηση σε αυτά, δεν πρέπει να ισχύει και για την arvato? (εκτός αν έχω πιάσει κάτι λάθος)

Τα μεγάλα-επώνυμα μαγαζιά (media markt, ηλεκτρονική, public) πάντως, το έχουν και αυτά..

 

Edit: Πήρα τηλέφωνο στη Sony, και μου είπαν πως πλέον έχει εισαχθεί επίσημα η συσκευή στην Ελλάδα, άρα δεν θα υπάρχει κάποιο θέμα..!

Edited by i_lie_us
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ενω το κινητο ήταν σε φαση αναμονής κλειδωμένω παω να το χρησιμοποιήσω και μου λεει "εισαγετε κωδικο προσβασης για την αποκρυπτογραφηση του χωρου αποθηκευσης". Το κινητό είναι πάνω στον μήνα του!

Αυτό τι είναι? Τι κάνουμε τωρα???:shock:

Link to comment
Share on other sites

http://towelroot.com/

 

Δουλευει μια χαρα, μετα απλα κανεις εγκατασταση τον SuperSU απο το Play και εισαι κομπλε.

 

..... επειδη δεν εχω κανει ακομη αναβαθμιση στην 4.3...... εαν κανω ρουτ και θελω να την κανω... πρεπει να κανω ανρουτ ή κανω αναβαθμιση κατευθειαν...?

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Εγω με το κινητο δεν εχω κανενα προβλημα εκτος απο το οτι δεν μπορω να συνδεδω στο wi fi του σπιτιου μου...μπορω να συνδεδω με wi fi σε αλλα ρουτερ αλλα στο δικο μου δεν γινεται γι καποιο λογο...δεν μου εμφανιζει καν το δικτυο του σπιτιου μου..οταν παταω εισαγωγη pin μου λεει να πατησω εναν κωδικο στο δρομολογιτη(ρουτερ) πως τον παταω αυτον τον κωδικο στο ρουτερ; απαντηστε καποιος :( :worry:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να δούμε κάνα update σε 4.4 γιατί η μνήμη είναι λίγη;;; Όλα καλά με το κινητό άλλα η μνήμη μέγα μείον και δεν το είχα δει και πήγα και αγόρασα 16 γιγα μνήμη :(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Εγω με το κινητο δεν εχω κανενα προβλημα εκτος απο το οτι δεν μπορω να συνδεδω στο wi fi του σπιτιου μου...μπορω να συνδεδω με wi fi σε αλλα ρουτερ αλλα στο δικο μου δεν γινεται γι καποιο λογο...δεν μου εμφανιζει καν το δικτυο του σπιτιου μου..οταν παταω εισαγωγη pin μου λεει να πατησω εναν κωδικο στο δρομολογιτη(ρουτερ) πως τον παταω αυτον τον κωδικο στο ρουτερ; απαντηστε καποιος :( :worry:

 

κάνε reset το ρουτερ σου

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

..... επειδη δεν εχω κανει ακομη αναβαθμιση στην 4.3...... εαν κανω ρουτ και θελω να την κανω... πρεπει να κανω ανρουτ ή κανω αναβαθμιση κατευθειαν...?

Δεν είμαι σίγουρος αν το towelroot παίζει σε 4.1.1.

 

Όπως και νά'χει θα σου πρότεινα από την 4.1 στην 4.3 να πας με καθαρή εγκατάσταση για άλλους λόγους, οπότε έχεις-δεν έχεις root, δεν παίζει ρόλο.

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να δούμε κάνα update σε 4.4 γιατί η μνήμη είναι λίγη;;; Όλα καλά με το κινητό άλλα η μνήμη μέγα μείον και δεν το είχα δει και πήγα και αγόρασα 16 γιγα μνήμη :(:(:(

Αν αναφέρεσαι στη RAM, το 1GB είναι μια χαρά επαρκής -θεωρητικά- για την ΚΚ. Πάντως σύμφωνα με την επίσημη δήλωση της Sony, η 4.3 θα είναι η τελευταία έκδοση που θα λάβει το Μ.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω με το κινητο δεν εχω κανενα προβλημα εκτος απο το οτι δεν μπορω να συνδεδω στο wi fi του σπιτιου μου...μπορω να συνδεδω με wi fi σε αλλα ρουτερ αλλα στο δικο μου δεν γινεται γι καποιο λογο...δεν μου εμφανιζει καν το δικτυο του σπιτιου μου..οταν παταω εισαγωγη pin μου λεει να πατησω εναν κωδικο στο δρομολογιτη(ρουτερ) πως τον παταω αυτον τον κωδικο στο ρουτερ; απαντηστε καποιος :( :worry:

Έτσι δεν έπιανε και το δικό μου ένα ρούτερ τι στιγμή που ένα άλλης μάρκας κινητό το έπιανε.. το πρόβλημα είναι ότι τα SONY κινητά δεν πιάνουν ορισμένα channel των εκάστοτε ρουτερ.. πιάνουν νομίζω από 1-11 , οπότε θα πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις και να το αλλάξεις!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Ξαφνικά κι ενώ κολλήσανε όλες οι εφαρμογές και κλείσανε στη συνέχεια εμφάνιστηκε ένα μήνυμα που λέει 'εισαγετε κωδικο προσβασης για την αποκρυπτογραφηση του χωρου αποθηκευσης' ... αύτο δεν υπάρχει τρόπος να φύγει..και το κινητό τώρα δεν μπορεί να ανοίξει αν δεν δώσω κωδικό πρόσβασης που δεν έχω βάλει ποτέ όμως..έχω προσπαθήσει να ξανα περάσω το λογισμικο μεσω pc companion δεν γινεται τίποτα όμως..ετσι κι αλλιώς το μήνυμα αυτό το ειχε εμφανίσει ξανά πριν καιρό, μη μπορώντας να βρω λύση τότε το πήγα σε αντιπρόσωπο της σονυ, οπου παλι μου έλεγε οτι έιχα βάλει εγώ κωδικό κάτι που αποκλείεται ομως και μου έκανε αντικατάσταση συσκευής καθώς λέει κόλλαγε συνέχεια.. έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;;;;;

 

ρε φίλε έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...τα έχω παίξει τι έκανες ? τι να κάνω ? HELP PLEASE....ΤΑ έχω βρει σκούρα δεν μου συνδέεται ούτε στον υπολογιστή για να κάνω φορμάτ...βοήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Ξαφνικά κι ενώ κολλήσανε όλες οι εφαρμογές και κλείσανε στη συνέχεια εμφάνιστηκε ένα μήνυμα που λέει 'εισαγετε κωδικο προσβασης για την αποκρυπτογραφηση του χωρου αποθηκευσης' ... αύτο δεν υπάρχει τρόπος να φύγει..και το κινητό τώρα δεν μπορεί να ανοίξει αν δεν δώσω κωδικό πρόσβασης που δεν έχω βάλει ποτέ όμως..έχω προσπαθήσει να ξανα περάσω το λογισμικο μεσω pc companion δεν γινεται τίποτα όμως..ετσι κι αλλιώς το μήνυμα αυτό το ειχε εμφανίσει ξανά πριν καιρό, μη μπορώντας να βρω λύση τότε το πήγα σε αντιπρόσωπο της σονυ, οπου παλι μου έλεγε οτι έιχα βάλει εγώ κωδικό κάτι που αποκλείεται ομως και μου έκανε αντικατάσταση συσκευής καθώς λέει κόλλαγε συνέχεια.. έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;;;;;

αυτό ακριβώς έπαθα και εγώ!!!! ας βοηθήσει κάποιος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Hard reset αλλά θα χάσετε όλα τα δεδομένα
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ αφαιρεστε την καρτα μνημης εαν εχετε μεσα.....και επανατοποθετειστε την μπαταρια....
LG G4
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ αφαιρεστε την καρτα μνημης εαν εχετε μεσα.....και επανατοποθετειστε την μπαταρια....

 

και αυτό το προσπάθησα... :/

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ενω συνδεεται κανονικα μεσω wifi direct με samsung UE40H6500 ..δεν προβαλλεται τιποτα ενω πατω play ειτε για βιντεο ειτε για φωτο....και η τηλεοραση δειχνει κανονικα το προγραμμα του καναλου...???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

δεν με αφήνει να κάνω τίποτα άλλο

 

γίνεται με κλειστό το τηλέφωνο (δες το λίγο στο google) αν θυμάμαι καλά είναι power + volume up παρατεταμένα μέχρι να δονηθεί

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

γίνεται με κλειστό το τηλέφωνο (δες το λίγο στο google) αν θυμάμαι καλά είναι power + volume up παρατεταμένα μέχρι να δονηθεί

 

ούτε αυτό λειτουργεί :/

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα στα 55 ευρω used με 15 μηνες εγγυηση

εντυπωσεις?

Εχοντας ενα xperia arc s διαπιστωσα οτι το Μ δειχνει να εχει οθονη 3,5 αντε 3,7,δειχνει πολυ μικροτερο απο το 4,2 του arc.

camera,εδω εχουμε το "δραμα",μετριοτατες εως χαλι φωτο και βιντεο σε φωτισμο σπιτιου βραδυ.

Το κουμπι power τελειως ξεκαρφωτο!Λεει 1gb ram,αλλα εχει 350 σε χρηση και 440 ελευθερα.............συνολο 790! :wacko:

Οντος ειναι γρηγορο αλλα με ελαχιστες εφαρμογες........antutu 13.800.

Αν δεν το "σουταρω"απο απογοητευση,ελπιζω oi xda να φτιαξουνε μια καλη rom με σωστη καμερα να ισιωσει καπως,......:)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα στα 55 ευρω used με 15 μηνες εγγυηση

εντυπωσεις?

Εχοντας ενα xperia arc s διαπιστωσα οτι το Μ δειχνει να εχει οθονη 3,5 αντε 3,7,δειχνει πολυ μικροτερο απο το 4,2 του arc.

camera,εδω εχουμε το "δραμα",μετριοτατες εως χαλι φωτο και βιντεο σε φωτισμο σπιτιου βραδυ.

Το κουμπι power τελειως ξεκαρφωτο!Λεει 1gb ram,αλλα εχει 350 σε χρηση και 440 ελευθερα.............συνολο 790! :wacko:

Οντος ειναι γρηγορο αλλα με ελαχιστες εφαρμογες........antutu 13.800.

Αν δεν το "σουταρω"απο απογοητευση,ελπιζω oi xda να φτιαξουνε μια καλη rom με σωστη καμερα να ισιωσει καπως,......:)

 

δεν ξερω αν απο ενα κινητω των 100 ευρω (καινουριο) μπορουμε να εχουμε πολλες παραπανω απαιτησεις, αλλα ειδικα εσυ που ερχεσαι απο arc S, δε σου φανηκε πολυ πολυ πιο γρηγορο? Ποσο μαλλον απο τη στιγμη που το αγορασες περιπου τοσο οσο πουλιεται ακομα το arc S..

Εγω επειδη το ειχα και επειδη εχω και το Μ, το βρισκω τρομερα πιο γρηγορο..

Για να καταλαβεις το εχω παραλληλα με Ζ1 και ενω με το arc S και το neo V δεν μπορουσα ουτε 1 λεπτο να τα χειριστω γιατι μου εσπαγαν τα νευρα απο το lag (ακομα και με android 2.3), το Μ ειναι τοσο γρηγορο που δεν με ενοχλει καθολου..αντιθετα το εχω φορτωσει με πααααρα πολλες εφαρμογες και δεν εχει κωλωσει..και ποσο μαλλον τωρα που με το Ζ1 ταυτοχρονα θα επρεπε η διαφορα να μου φαινεται χαοδης.

Για την καμερα συμφωνω, ειναι τραγικη, μονο βιντεο βγαζει καπως καλο, φωτογραφιες δυσκολα θα πετυχεις καλες, ομως για κινητο των 100 ευρω μια χαρα κανει τη δουλεια του..Μονο σε κινεζικο πας σε αυτα τα λεφτα για να παρεις κατι καλυτεο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν απο ενα κινητω των 100 ευρω (καινουριο) μπορουμε να εχουμε πολλες παραπανω απαιτησεις, αλλα ειδικα εσυ που ερχεσαι απο arc S, δε σου φανηκε πολυ πολυ πιο γρηγορο? Ποσο μαλλον απο τη στιγμη που το αγορασες περιπου τοσο οσο πουλιεται ακομα το arc S..

Εγω επειδη το ειχα και επειδη εχω και το Μ, το βρισκω τρομερα πιο γρηγορο..

Για να καταλαβεις το εχω παραλληλα με Ζ1 και ενω με το arc S και το neo V δεν μπορουσα ουτε 1 λεπτο να τα χειριστω γιατι μου εσπαγαν τα νευρα απο το lag (ακομα και με android 2.3), το Μ ειναι τοσο γρηγορο που δεν με ενοχλει καθολου..αντιθετα το εχω φορτωσει με πααααρα πολλες εφαρμογες και δεν εχει κωλωσει..και ποσο μαλλον τωρα που με το Ζ1 ταυτοχρονα θα επρεπε η διαφορα να μου φαινεται χαοδης.

Για την καμερα συμφωνω, ειναι τραγικη, μονο βιντεο βγαζει καπως καλο, φωτογραφιες δυσκολα θα πετυχεις καλες, ομως για κινητο των 100 ευρω μια χαρα κανει τη δουλεια του..Μονο σε κινεζικο πας σε αυτα τα λεφτα για να παρεις κατι καλυτεο

 

To ανεφερα οτι ειναι γρηγορο.και ενοειτε δει το ειρωνευομαι αφου το πληρωσα.Ειχα το lg 2χ,το ιδιο δραμα με την καμερα.

Μου δειχνει μικροτερο απο 4" οθονη.ενω τα κουμπια πανω στην οθονη ξενιζουν και ισως ειναι η αιτια που δειχνει μικροτερη.

Οταν αγοραζω sony το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ειναι οτι θα εχει πολυ καλη καμερα.Εδω εχουμε να κανουμε καθαρη αντιγραφη απο κινεζικα,γρηγορο,με μην πω καμερα......

Και για το καημενο το arc s υπαρχει cm rom 10.1 που δεν κολαει και τρεχει νερακι,και οταν ανοιγω την καμερα του αγγαλιαζει η ψυχη μου........ειδικα οταν το εβαλα διπλα με του Μ την καμερα κλαααμαααααααααα.:lol::lol::lol::lol::lol:

Εχω παντα μια συσκευη και συνηθως αγορασμενη used......συνηθως sony......

Το Μ εκτος απο κανα 2ωρο την πρωτη μερα,ειναι στο κουτακι του........τετοια απογοητευση..........και ο γερμανος το πουλαει 159 ευρω.......γιατι για τα ελαχιστα που εδωσα οκ.........

Aν με πιασει η ορεξη μπορει να δοκιμασω να περασω συτη την καμερα:

 

Camera Cyber-shot™ For Jelly Bean 4.2.2 Official

- Initial release for Xperia M JB 4.2.2

- Changed label to Cyber-shot

- Added Superior Auto (Read About Superior Auto At SONY MOBILE)

- Enable Faster Scene on Superior Auto Mode

- Changed audio Bitrate Video Recording to High Quality, Variable 249-256kbps Stereo

- New Image Processing

- 100% JPEG Quality

- Sync to My App resource to improve & enable High Quality image with HDR

- A few bugs fixes

- Modded media_profile

- ZipAligned

- And many more ... I probably forgot something

Requirements :

- Rooted

- CWM/TWRP Recovery Installed

- ROM Stock Jelly Bean 4.2.2

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M and M dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...