Jump to content

[S4] Φωτογραφίες & βίντεο


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

O R είναι εμφανώς κατώτερος του RS και το κινητό προσπαθεί να το αντιμετωπίσει με πιο επιθετική επεξεργασία.

 

Να μια σύγκριση που έφτιαξα:

Τι να προσέξετε. Την εμφάνιση θορύβου στο 9505 στον ουρανό, και την απώλεια της υφής του τοίχου. Η επεξεργασία είναι πιο επιθετική γι' αυτό φαίνονται με πιο αυξημένη αντίθεση οι σκιές.

 

http://s7.postimg.org/emuy6mgi3/9500_vs_9505.jpg

 

Επειδή στο xda ορισμένοι λένε ότι τους καπνίσει, από ότι δεν βλέπουν καμία διαφορά μέχρι και το ότι ο R είναι καλύτερος του RS όποιος είναι μελος ας ανεβάσει εκεί αυτή την σύγκριση, που τα αποτελέσματα της είναι πέρα από προφανή.

 

Φιλε εχουν διαφορα στα σιγουρα..αλλα μηπως του sanpdragon ειναι με πιο παλιο filmware?

Απο οτι λενε( αν και εχεις δικιο πως γραφουν και μεγαλες βλακειες ) δεν ειναι σιγουρο πως ειναι αλλος sensor..

Παντως αν ειναι αληθεια ειναι μεγαλο λαθος της samsung ..εχουν ενα χρονο διαφορα οι 2 ..ειναι εντελως αδικο..τα ιδια λεφτα κανουν τα 2 τηλεφωνα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φετος τα κανανε μανταρα στη samsung.... Ευτυχως γιατι η επιλογη θα ηταν δυσκολη... Ελπιζω στο note 3 να φτιαξουν τα πραγματα...

Ελεος δηλαδη. Διαφορετικοι επεξεργαστες, διαφορετικοι αισθητηρες καμερας, καλυτερο chip ηχου στο 9500... Ημαρτον...

Link to comment
Share on other sites

O R είναι εμφανώς κατώτερος του RS και το κινητό προσπαθεί να το αντιμετωπίσει με πιο επιθετική επεξεργασία.

 

Να μια σύγκριση που έφτιαξα:

Τι να προσέξετε. Την εμφάνιση θορύβου στο 9505 στον ουρανό, και την απώλεια της υφής του τοίχου. Η επεξεργασία είναι πιο επιθετική γι' αυτό φαίνονται με πιο αυξημένη αντίθεση οι σκιές.

 

http://s7.postimg.org/emuy6mgi3/9500_vs_9505.jpg

 

Επειδή στο xda ορισμένοι λένε ότι τους καπνίσει, από ότι δεν βλέπουν καμία διαφορά μέχρι και το ότι ο R είναι καλύτερος του RS όποιος είναι μελος ας ανεβάσει εκεί αυτή την σύγκριση, που τα αποτελέσματα της είναι πέρα από προφανή.

 

Ειλικρινα μετα απ'αυτο το συγκριτικο τεστ...σκεφτομαι να πουλησω το S4 με Snapdragon που εχω και να παω για Exynos 32gb. Αντε γιατι τα πηρα με την Samsung τωρα.

Καταρχην συγχαρητηρια για το συγκριτικο τεστ.

Και ο πλεον αδαης μπορει να δει τις διαφορες αναμεσα στις δυο φωτογραφιες.

Τι βλεπω εγω...στο 9500 αριστερα στον ουρανο καθολου θορυβος και γυρω απο το παντζουρι υπαρχουν λεπτομερειες...ενω στο 9505 υπαρχει αρκετος θορυβος στον ουρανο και γυρω απο το παντζουρι υπαρχει ενα θολο, ενα ισιο πραγμα.

Τις ξερω εγω αυτες τις ******** της Samsung...και κατι μου λεγε να παρω τον Exynos αλλα δεν μπορουσα να περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα μετα απ'αυτο το συγκριτικο τεστ...σκεφτομαι να πουλησω το S4 με Snapdragon που εχω και να παω για Exynos 32gb. Αντε γιατι τα πηρα με την Samsung τωρα.

Καταρχην συγχαρητηρια για το συγκριτικο τεστ.

Και ο πλεον αδαης μπορει να δει τις διαφορες αναμεσα στις δυο φωτογραφιες.

Τι βλεπω εγω...στο 9500 αριστερα στον ουρανο καθολου θορυβος και γυρω απο το παντζουρι υπαρχουν λεπτομερειες...ενω στο 9505 υπαρχει αρκετος θορυβος στον ουρανο και γυρω απο το παντζουρι υπαρχει ενα θολο, ενα ισιο πραγμα.

Τις ξερω εγω αυτες τις ******** της Samsung...και κατι μου λεγε να παρω τον Exynos αλλα δεν μπορουσα να περιμενω.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια,

αλλά και για όλες τις φωτογραφίες (και τα βίντεο) που έχεις ανεβάσει και βοηθάει όλους να σχηματίσουν μια καλύτερη άποψη για το κινητό!!

 

Αυτό είναι ένα ζήτημα τώρα. Να αλλάξει κανείς το 9505 για το 9500. Ψάξε (θα το κοιτάξω κι εγώ) για το τι γίνεται με τις θερμοκρασίες ανάμεσα στα 2 μοντέλα. Σε 2 καταστήματα που ασχολήθηκα αλλά και μιας γνωστής που το χα μερικές ώρες να της περάσω κάποια προγράμματα gps κλπ. ήταν ένα ενοχλητικό ζήτημα.

Επίσης και για το αν υπάρχει κάποια διαφορά με την αυτονομία ή ότι άλλο.

Στις επιδόσεις λένε ότι είναι καλύτερο το 9500 αλλά πάλι αυτό δεν είναι εγγύηση για την ανυπαρξία τυχόν lag.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως περιμένετε λιγάκι,αν γενικά είστε ευχαριστημενη από το κινητό σας,γιατί πολλές μπούρδες λεγονται στις αρχές που μπορεί και να μην αληθεύουν.Έχει ανοίξει κάποιος τα κινητά 9500-9505 για να δει τα modules?Στο 3αρι πάντως είχαμε 2 διαφορετικές κάμερες,άλλα το πόση διάφορα έχουν πια μεταξύ τους μετά από τις αναβάθμισης δεν γνωρίζω,εγώ πάντως έχω την χειρότερη υποθετικά,και είμαι υπέρ ευχαριστημενος από τις φώτο και όσοι άλλοι τις έχουν δει.

 

Πείτε μου και κάτι άλλο,πια από τις δυο βλέπετε καλύτερη?Η μια είναι πιο φωτεινη και αυτό χαλάει την λεπτομέρεια σε μερικά σημεια,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα διορθωθεί.Πέρα από αυτό δεν βλέπω κάτι άλλο προσωπικα.

 

http://www.imagebam.com/image/ffdb6f254995415

 

 

http://www.imagebam.com/image/239d77254994724

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

http://i44.tinypic.com/5oikh3.jpg

 

Σα να πήρε φως αυτή η φωτό :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Βιντεο απο πλατεια Αριδαιας

 

http://www.youtube.com/watch?v=2R05KRzc0UI

 

που γραφεις οτι ειναι hdr κανεις λαθος, το s4 δεν εχει hdr στο video.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Στο αυτοματο τα εχεις ολα;

 

Συνηθως οταν εχει μερα με ηλιο τραβαω ειτε με auto ειτε με HDR.

 

που γραφεις οτι ειναι hdr κανεις λαθος, το s4 δεν εχει hdr στο video.

 

Εχεις δικιο, δεν υποστηριζει

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

θα ήμουν υπόχρεος αν κάποιος φίλος τραβούσε μερικές βραδινές Φώτο και βίντεο να δούμε τι κάνει η κάμερα σε δύσκολες συνθήκες φωτισμού γιατί λόγω δουλειάς με ενδιαφέρει πολύ το θέμα. Ευχαριστώ.

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

θα ήμουν υπόχρεος αν κάποιος φίλος τραβούσε μερικές βραδινές Φώτο και βίντεο να δούμε τι κάνει η κάμερα σε δύσκολες συνθήκες φωτισμού γιατί λόγω δουλειάς με ενδιαφέρει πολύ το θέμα. Ευχαριστώ.

 

Εχω ανεβασει εγω...πηγαινε προσ τα πισω και θα τις βρεις.

 

http://i43.tinypic.com/b97whd.jpg

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που με ενόχλησε στο gsmarena, είναι ότι οι #&^@%$ συντάκτες του, ελαφρά την καρδία χρησιμοποίησαν την ΙΔΙΑ φωτογραφία για το δείγμα σύγκρισης στο 9505 και στο 9500.

(το καταλαβαίνεται από τα πανομοιότυπα τεχνουργήματα, που ακουμπάνε οι γραμμές κλπ.)

 

Για όσους έχουν δει το σύνδρομο της Κίνας, ο μηχανικός στον πυρηνικό αντιδραστήρα έβγαλε ακτινογραφία την κατασκευή μόνο την 1η φορά που έγινε ο έλεγχος κι από κει και πέρα στους περιοδικούς ελέγχους έστελνε κόπιες της ίδιας ακτινογραφίας!

 

Φυσικά ξέρουμε ότι τα 2 μοντέλα βγάζουν διαφορετικές φωτογραφίες. (Άσε που ακόμα και 2 9500 να χρησιμοποιούσαν πάλι το δείγμα θα ταν έστω λίγο διαφορετικό).

Τελικά δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη πουθενά.

 

http://s3.postimg.org/s0hadzw9v/95009505.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Τι ακριβός είναι το HDR και πως το ενεργοποιώ στο S4? Δεν έχω βρει καμία τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις της κάμερας.

 

2)Επίσης όταν έχω την την εξισορρόπηση λευκού στο αυτόματο μερικές φορές βγάζει θολά. Όταν το γυρνάω στο φως ημέρας στρώνει. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα?

 

Υ.Γ. Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την κάμερα του S4 απλά βλέπω πολύ καλύτερες φότο εδώ στο forum από τις δικές μου και έχω την εντύπωση ότι κάτι πρέπει να αλλάξει στις ρυθμίσεις μου

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα μετα απ'αυτο το συγκριτικο τεστ...σκεφτομαι να πουλησω το S4 με Snapdragon που εχω και να παω για Exynos 32gb. Αντε γιατι τα πηρα με την Samsung τωρα.

Καταρχην συγχαρητηρια για το συγκριτικο τεστ.

Και ο πλεον αδαης μπορει να δει τις διαφορες αναμεσα στις δυο φωτογραφιες.

Τι βλεπω εγω...στο 9500 αριστερα στον ουρανο καθολου θορυβος και γυρω απο το παντζουρι υπαρχουν λεπτομερειες...ενω στο 9505 υπαρχει αρκετος θορυβος στον ουρανο και γυρω απο το παντζουρι υπαρχει ενα θολο, ενα ισιο πραγμα.

Τις ξερω εγω αυτες τις ******** της Samsung...και κατι μου λεγε να παρω τον Exynos αλλα δεν μπορουσα να περιμενω.

 

Ναι αλλά αν προσέξεις τα παντζούρια θα δεις ότι στο 9505 έχουν λεπτομέρεια ενώ στο 9500 έχουν πίξελς που μάλλον σημαίνει ότι είναι θέμα εστιάσης δηλάδη το ένα εστίασε στον τοίχο και έχασε τις λεπτομέρειες απο το παντζούρι ενώ το άλλο εστίασε εκεί και έχασε τις λεπτομέρειες του τοίχου.

Τώρα σε ότι αφορά τον θόρυβο στον ουρανό το έχω πεί και εγώ, σε εσωτερικό χώρο φωτιζόμενο αν δεν χρησιμοποιήσω φλας οι φωτό βγαίνουν άχρηστες....ελπίζω ότι με μελλοντικές αναβαθμίσεις θα την φτιάξουν.

 

Πάντως περιμένετε λιγάκι,αν γενικά είστε ευχαριστημενη από το κινητό σας,γιατί πολλές μπούρδες λεγονται στις αρχές που μπορεί και να μην αληθεύουν.Έχει ανοίξει κάποιος τα κινητά 9500-9505 για να δει τα modules?Στο 3αρι πάντως είχαμε 2 διαφορετικές κάμερες,άλλα το πόση διάφορα έχουν πια μεταξύ τους μετά από τις αναβάθμισης δεν γνωρίζω,εγώ πάντως έχω την χειρότερη υποθετικά,και είμαι υπέρ ευχαριστημενος από τις φώτο και όσοι άλλοι τις έχουν δει.

 

Πείτε μου και κάτι άλλο,πια από τις δυο βλέπετε καλύτερη?Η μια είναι πιο φωτεινη και αυτό χαλάει την λεπτομέρεια σε μερικά σημεια,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα διορθωθεί.Πέρα από αυτό δεν βλέπω κάτι άλλο προσωπικα.

 

http://www.imagebam.com/image/ffdb6f254995415

 

 

http://www.imagebam.com/image/239d77254994724

 

Οι φωτογραφίες αυτές είναι έτσι γιατί έχουν τραβηχτεί με διαφορετική ρύθμιση.

Αν τις σώσεις θα δεις ότι αυτή που δείχνει σωστά τον ουρανό είναι τραβηγμένη με rich mode η οποία ρύθμιση όταν υπάρχει έντονη αντίθεση πιάνει πιο σωστά τα χρώματα δεν τα υπερφωτίζει, οπότε είναι λογική αυτή η διαφορά σε αυτές τις 2 φωτό.

 

Πάντως είναι κρίμα γιατί στο note 2 out of the box η κάμερα δούλευε και δουλεύει εκπληκτικά δεν υπάρχει θόρυβος σχεδόν σε καμμία φωτογραφία κάνω υπομονή μόνο και μόνο γιατί το s4 είναι με ποιό νέο firmware και θεωριτικά θα το φτιάξουν.

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

1) Τι ακριβός είναι το HDR και πως το ενεργοποιώ στο S4? Δεν έχω βρει καμία τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις της κάμερας.

 

2)Επίσης όταν έχω την την εξισορρόπηση λευκού στο αυτόματο μερικές φορές βγάζει θολά. Όταν το γυρνάω στο φως ημέρας στρώνει. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα?

 

Υ.Γ. Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την κάμερα του S4 απλά βλέπω πολύ καλύτερες φότο εδώ στο forum από τις δικές μου και έχω την εντύπωση ότι κάτι πρέπει να αλλάξει στις ρυθμίσεις μου

 

HDR=High dynamic range.

Δεν μπαινω σε λεπτομερειες αλλα να πω γενικα τι κανει.

Τραβαει 3 φωτογραφιες με τρια διαφορετικα exposures δηλαδη bright, normal, dark.

Και μετα τις συνθετει σε μια για να βγει η φωτογραφια κανονικη.

Στις ρυθμισεις λεγεται Rich mode

 

Ναι αλλά αν προσέξεις τα παντζούρια θα δεις ότι στο 9505 έχουν λεπτομέρεια ενώ στο 9500 έχουν πίξελς που μάλλον σημαίνει ότι είναι θέμα εστιάσης δηλάδη το ένα εστίασε στον τοίχο και έχασε τις λεπτομέρειες απο το παντζούρι ενώ το άλλο εστίασε εκεί και έχασε τις λεπτομέρειες του τοίχου.

Τώρα σε ότι αφορά τον θόρυβο στον ουρανό το έχω πεί και εγώ, σε εσωτερικό χώρο φωτιζόμενο αν δεν χρησιμοποιήσω φλας οι φωτό βγαίνουν άχρηστες....ελπίζω ότι με μελλοντικές αναβαθμίσεις θα την φτιάξουν.

 

 

 

Οι φωτογραφίες αυτές είναι έτσι γιατί έχουν τραβηχτεί με διαφορετική ρύθμιση.

Αν τις σώσεις θα δεις ότι αυτή που δείχνει σωστά τον ουρανό είναι τραβηγμένη με rich mode η οποία ρύθμιση όταν υπάρχει έντονη αντίθεση πιάνει πιο σωστά τα χρώματα δεν τα υπερφωτίζει, οπότε είναι λογική αυτή η διαφορά σε αυτές τις 2 φωτό.

 

Πάντως είναι κρίμα γιατί στο note 2 out of the box η κάμερα δούλευε και δουλεύει εκπληκτικά δεν υπάρχει θόρυβος σχεδόν σε καμμία φωτογραφία κάνω υπομονή μόνο και μόνο γιατί το s4 είναι με ποιό νέο firmware και θεωριτικά θα το φτιάξουν.

 

H πρωτη φωτο ειναι απο το 9505 και ειναι τραβηγμενη με auto mode...ο ουρανος ειναι overexposed γι αυτο βλεπεις ενα ασπρο πραγμα (burnt) ενω το foreground που ειναι στη σκια εχει βγει σκοτεινο.

Η δευτερη φωτο ειναι απο το 9500 (Exynos) και τραβηγμενη με HDR...εδω και το background και το foregroung εχουν βγει με σωστο exposure...μπλε ουρανος και το μπροστα μερος φωτισμενο.

Η συγκριση ειναι ακυρη ομως γιατι οι ρυθμισεις ειναι διαφορετικες.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Φωτογραφίες & βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...