Jump to content

[S4] Φωτογραφίες & βίντεο


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με το shutter lag της κάμερας παρατήρησα ότι όταν τραβάς βίντεο και ταυτόχρονα πάρεις φωτό τότε το shutter lag είναι σχεδόν μηδενικό. Σε χρόνους είναι ίδιο με το S3. Αρα κάτι παίζει με το software γιατί δεν μπορεί να αργεί να βγάλει φωτό (με οποιαδήποτε ανάλυση) και όταν τραβάς hd video και ταυτόχρονα βγάζεις φώτο αυτές να βγαίνουν ακαριαία. Θέλω να πιστεύω ότι θα διορθωθεί σύντομα με κάποιο firmware upgrade γιατί πραγματικά με έχει ξενερώσει λίγο το θέμα αυτό.

Πάρτε και μια φωτογραφία.

 

Αυτό το lag πρέπει να παίζει από συσκευή σε συσκευή.

Στο xda έγραφαν κάποιοι ότι με χρήση φλας χρειάζονται 6-8 δευτερόλεπτα από την στιγμή που θα πατήσουν.

Εγώ χρονομέτρησα το δικό μου και χρειάζεται ακριβώς 2.92".

Αν ομως πατήσω πάνω στην οθόνη να κάνει focus πριν, τις βγάζει ακαριαία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό το lag πρέπει να παίζει από συσκευή σε συσκευή.

Στο xda έγραφαν κάποιοι ότι με χρήση φλας χρειάζονται 6-8 δευτερόλεπτα από την στιγμή που θα πατήσουν.

Εγώ χρονομέτρησα το δικό μου και χρειάζεται ακριβώς 2.92".

Αν ομως πατήσω πάνω στην οθόνη να κάνει focus πριν, τις βγάζει ακαριαία.

 

Auto focus δεν έχεις ενεργοποιημενο? Όταν κάνει από μόνο του focus και πατήσεις να βγάλεις φώτο θέλει πάλι 2.92?

Link to comment
Share on other sites

Auto focus δεν έχεις ενεργοποιημενο? Όταν κάνει από μόνο του focus και πατήσεις να βγάλεις φώτο θέλει πάλι 2.92?

 

Με το φλας, όταν πατάς για να τραβήξει καθυστερεί γιατί χρειαζεται περισσότερο χρόνο να κάνει focus απ ότι σε κανονικές συνθήκες.

Αν όμως πατήσεις κάπου πανω στην οθόνη, ανάβει στιγμιαία το φλας και κάνει focus οπότε όταν πατήσεις για να τραβήξει φωτογραφία γίνεται ακαριαία αφού έχει ηδη γίνει το focus.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να σας ρωτήσω πως μπορείτε και βγάζετε τέτοιες φωτογραφίες τι ρύθμισις έχετε κάνει εμενα δεν μου βγαίνου τόσες καθαρές
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να σας ρωτήσω πως μπορείτε και βγάζετε τέτοιες φωτογραφίες τι ρύθμισις έχετε κάνει εμενα δεν μου βγαίνου τόσες καθαρές

 

Αν διαβάσεις πιο πίσω, δεν υπάρχουν ρυθμίσεις. Η μάλλον 2 απλά πραγματακια χρειάζονται. HDR δηλαδή "Εμπλουτισμένη" όταν έχεις έντονες φωτοσκιάσεις για να μην υπάρχουν πολύ φωτεινά και πολύ σκοτεινά σημεία στην φωτο.

 

Αυτόματος εντοπισμός νύχτας ώστε να βγαίνουν πιο φωτεινές όταν ο φωτισμός είναι χαμηλός.

 

Και το κυριότερο σταθερό χέρι. Επίσης να είμαστε σίγουροι πριν πατήσουμε οτι έχει γίνει σωστό focus.

 

Πάρε την συσκευή σου και τράβα φωτογραφιες στο ίδιο σημείο με διάφορους συνδιασμούς. Δες τες μετα στην οθόνη του υπολογιστή σου ώστε να κατανοήσεις ποιές και γιατί είναι καλύτερες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας και απο μενα. Νεος κατοχος gs4 αλλα εχω τρελλα με την φωτογραφια γενικοτερα.

Μετα απο συγκρισεις μεταξυ one και gs4 στα χερια μου στο θεμα καμερας ενω εχουν το καθενα τα + και - του επελεξα το gs4.

Παρακατω θα σας παραθεσω μερικες φωτο οι οποιες ομως δεν ειναι "στημενες" αλλα τραβηγμενες χυμα ακομα και εν κινησει για να δω πως συμπεριφερεται σε ασχετες στιγμες.

 

http://img827.imageshack.us/img827/513/qe7y.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

http://img18.imageshack.us/img18/3809/q6nu.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

http://img855.imageshack.us/img855/3467/oxzi.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Μπορειτε να κανετε κλικ πανω στην εικονα και να ανοιξετε σε full size γιατι χανει στο φορουμ.

Τονιζω οτι οι φωτο ειναι ΑΠΕΙΡΑΧΤΕΣ ανεβασμενες κατευθειαν απο το κινητο σε auto.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

@demon2411

Μπορείς να τις ανεβάσεις στο dropbox για να έχουμε τα ορίτζιναλ αρχεία?

 

ΑΚΕΙΡΟΝ

Νόμιζα ότι έχεις φωτο και από τις δύο συσκευές.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@demon2411

Μπορείς να τις ανεβάσεις στο dropbox για να έχουμε τα ορίτζιναλ αρχεία?

Αν ανοιξεις το λινκ θα φανει η native αναλυση

ΑΚΕΙΡΟΝ

Νόμιζα ότι έχεις φωτο και από τις δύο συσκευές.

 

Οχι φιλε μου απλα σε γενικες γραμμες το one τραβαγε καλυτερα την νυχτα αλλα και το gs4 με το night mode τραβαγε εξισου καλα.

Οταν ομως τις εβαζες διπλα διπλα τις φωτο και ζουμαρες (σε pc παντα) τοτε φαινοταν ξεκαθαρα η υπεροχη του gs4.

Επισης το view την ωρα που τραβας φωτο (πριν τραβηξεις) ηταν πολυ πιο ομαλο στο gs4 και γενικοτερα νεταρε πολυ πιο γρηγορα απο το one.

Το gs4 εχει την ταση να τραβαει oversaturated και με αρκετη οξυτητα δινοντας ενα εν μερει ψευτικο αποτελεσμα αλλα ταυτοχρονα εντυπωσιακο. Εμενα μαρεσει παντως.

Επισης το one τραβαει video με μεγαλυτερο bitrate (20.000) ενω το gs4 me 17-18000.

Τα παραπονα λοιπον εκ των λιγων σε σχεση με το s3 ειναι καθαρα λογω bitrate.

Θα ηθελα και τις γνωμες σας για τις παραπανω φωτο που ανεβασα πως σας φαινονται

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου απλα σε γενικες γραμμες το one τραβαγε καλυτερα την νυχτα αλλα και το gs4 με το night mode τραβαγε εξισου καλα.

Οταν ομως τις εβαζες διπλα διπλα τις φωτο και ζουμαρες (σε pc παντα) τοτε φαινοταν ξεκαθαρα η υπεροχη του gs4.

Επισης το view την ωρα που τραβας φωτο (πριν τραβηξεις) ηταν πολυ πιο ομαλο στο gs4 και γενικοτερα νεταρε πολυ πιο γρηγορα απο το one.

Το gs4 εχει την ταση να τραβαει oversaturated και με αρκετη οξυτητα δινοντας ενα εν μερει ψευτικο αποτελεσμα αλλα ταυτοχρονα εντυπωσιακο. Εμενα μαρεσει παντως.

Επισης το one τραβαει video με μεγαλυτερο bitrate (20.000) ενω το gs4 me 17-18000.

Τα παραπονα λοιπον εκ των λιγων σε σχεση με το s3 ειναι καθαρα λογω bitrate.

Θα ηθελα και τις γνωμες σας για τις παραπανω φωτο που ανεβασα πως σας φαινονται

 

Τα ίδια συμπεράσματα εγώ κι εγω.

Δεν είμαι σε υπολογιστή με σοβαρή οθόνη για να σου πω για τις φωτογραφίες σου. Τις βλέπω από το κινητό. Φαίνονται αρκετά καλές.

Παίξε λίγο με το HDR θα σου δώσει καλύτερα αποτελέσματα σε φωτογραφίες όπως αυτή στον δρόμο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια. Αυτη στο δρομο ειναι τραβηγμενη με hdr.

Ειναι τραβηγμενη ενω περπατουσα απλα νεταρα και την τραβηξα. Την εβγαλα επιτηδες για να δω πως θα ανταπεξελθει σε περιεργο φωτισμο. Στο τελος του δρομου εχει πολυ ηλιο ενω στις αρχες εχει σκια. Αυτο συνηθως μπερδευει τον αισθητηρα αλλα απο οτι ειδα μια χαρα τα πηγε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίζει ρολο στην ποιότητα τις φωτογραφία το μέγεθος τις φωτογραφίας για καλύτερη ποιότητα που πρέπει να το έχω εγώ το έχω βάλει στο 4128x3096 (4:3)?

 

όταν λέτε focus είναι το τετραγωνάκι που βγαίνει όταν γίνει πράσινο εκείνη την στιγμή πρέπει να πατήσω για να βγει καλύτερα η φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το μικρο κομματι ζελατινας που ειναι στην καμερα,διαβασα πολλους οτι το εχετε αφαιρεσει.Παντως το παρατηρησα και δεν καλυπτει το ματι του φακου,μοναχα το γκριζο γυρω γυρω.Οποτε δεν θα το αφαιρεσω.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια. Αυτη στο δρομο ειναι τραβηγμενη με hdr.

Ειναι τραβηγμενη ενω περπατουσα απλα νεταρα και την τραβηξα. Την εβγαλα επιτηδες για να δω πως θα ανταπεξελθει σε περιεργο φωτισμο. Στο τελος του δρομου εχει πολυ ηλιο ενω στις αρχες εχει σκια. Αυτο συνηθως μπερδευει τον αισθητηρα αλλα απο οτι ειδα μια χαρα τα πηγε.

 

Οκ απλά το είπα επειδή έγραψες ότι ήταν στο auto. Από την φώτο δεν μπορείς να καταλάβεις ποιες ήταν οι πραγματικές συνθήκες. Οπότε αν σου έδωσε αυτό με HDR φαντάζομαι πόσο έντονες ήταν οι φωτοσκιάσεις.

 

 

 

 

 

Καλησπέρα παίζει ρολο στην ποιότητα τις φωτογραφία το μέγεθος τις φωτογραφίας για καλύτερη ποιότητα που πρέπει να το έχω εγώ το έχω βάλει στο 4128x3096 (4:3)?

 

όταν λέτε focus είναι το τετραγωνάκι που βγαίνει όταν γίνει πράσινο εκείνη την στιγμή πρέπει να πατήσω για να βγει καλύτερα η φωτογραφία?

 

Ναι αυτό είναι το focus.

Απλά πρέπει να γίνει πράσινο. Δεν είναι απαραίτητο να πατήσεις αμέσως. Αρκεί να μην αλλάξεις εστίαση. Δηλαδή εφόσον γίνει το focus αν δεν γυρίσεις αλλού την κάμερα τραβάς χωρίς βιασύνη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να το αφαιρέσεις :P

Άμα δεν έπρεπε δεν θα σου άφηνε την επιλογή να το βγάλεις. Βλέπω να τα κάνουν και αυτά μαύρα σιγά σιγά όπως και στις οθόνες για να μας αναγκάζουν να τα βγάζουμε, όπως κάποιοι που δεν βγαζαν της οθόνης τη ζελατίνα παλιότερα

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν ενοχλει πρακτικα, το αφηνεις για προστασια και να μην χαρακτει το ολο τζαμακι.

Αν σε ενοχλει οπτικα, το βγαζεις

Απλα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλά το είπα επειδή έγραψες ότι ήταν στο auto. Από την φώτο δεν μπορείς να καταλάβεις ποιες ήταν οι πραγματικές συνθήκες. Οπότε αν σου έδωσε αυτό με HDR φαντάζομαι πόσο έντονες ήταν οι φωτοσκιάσεις.

 

 

Εχεις δικιο ζητω συγγνωμη λαθος διατυπωση απο μεριας μου. Το ηλιοβασιλεμα και η κορη μου ειναι auto και ο δρομος με hdr.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι το focus.

Απλά πρέπει να γίνει πράσινο. Δεν είναι απαραίτητο να πατήσεις αμέσως. Αρκεί να μην αλλάξεις εστίαση. Δηλαδή εφόσον γίνει το focus αν δεν γυρίσεις αλλού την κάμερα τραβάς χωρίς βιασύνη.

 

για το μέγεθος τις φωτογραφία δεν μου είπες πεζή κάποιο ρολο στην ποιότητα?

 

όσο για την ζελατινα πίσω ο φακός έτσι και αλλιώς ακάλυπτος είναι εγώ το έβγαλα γιατί δεν ήξερα σίγουρα άμα δεν με ενοχλεί όπως λέει και ο salmp7 άμα δεν έπρεπε δεν θα είχες την επιλογή να το βγάλεις

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας και απο μενα. Νεος κατοχος gs4 αλλα εχω τρελλα με την φωτογραφια γενικοτερα.

Μετα απο συγκρισεις μεταξυ one και gs4 στα χερια μου στο θεμα καμερας ενω εχουν το καθενα τα + και - του επελεξα το gs4.

Παρακατω θα σας παραθεσω μερικες φωτο οι οποιες ομως δεν ειναι "στημενες" αλλα τραβηγμενες χυμα ακομα και εν κινησει για να δω πως συμπεριφερεται σε ασχετες στιγμες.

 

http://img827.imageshack.us/img827/513/qe7y.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

http://img18.imageshack.us/img18/3809/q6nu.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

http://img855.imageshack.us/img855/3467/oxzi.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Μπορειτε να κανετε κλικ πανω στην εικονα και να ανοιξετε σε full size γιατι χανει στο φορουμ.

Τονιζω οτι οι φωτο ειναι ΑΠΕΙΡΑΧΤΕΣ ανεβασμενες κατευθειαν απο το κινητο σε auto.

 

Αψογες και οι τρεις...αλλα κατω απο τετοιες συνθηκες ξερουμε οτι η καμερα του S4 ειναι απαιχτη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Φωτογραφίες & βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...