Jump to content

Ζητώ πρόγραμμα κάμερας


batman_13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την ακρίβεια, θέλω ένα πρόγραμμα που να το περάσω στο λαπτοπ μου και μέσω του κινητού μου, να βλέπω ότι βλέπει η κάμερα του λαπτοπ.

Δεν το θέλω για πονηρούς σκοπούς, αλλά για να παρακολουθώ τον σκύλο μου όταν είναι μόνος του σπίτι, και μου παραπονιούνται οι γείτονες ότι κλαίει.

Σκέφτηκα το σκαιπ, αν είχε επιλογή αυτόματης αποδοχής κλήσης βίντεο, οπότε θα έπαιρνα από το κινητό μου και όλα οκ. Αλλά δυστυχώς δεν έχει. Οπότε χρειάζομαι ιδέες και για πρόγραμμα στο λαπτοπ κ για κάτι ανάλογο που πρέπει να έχω και στο κινητό μου(nexus 4).

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

To teamviewer θα σε βολέψει. Το ρυθμίζεις εύκολα, ελέγχεις πλήρως το λάπτοπ και φυσικά μπορείς να ανοίξεις και την κάμερα του.

Βάλε μόνο ένα χαρτόνι για να κρύψεις την οθόνη, γιατί ο σκύλος σου θα βλέπει τη μούρη του εκεί και είναι πιθανό να αντιδράσει !!! :lol:

Ακόμα καλύτερα, βάλε μια εξωτερική καμερούλα και άστο ανοιχτό με κατεβασμένη οθόνη. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση, από το κινητό πώς θα το βλεπω όμως? Υπάρχει εφαρμογή?
LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Ναι η ίδια εφαρμογή, το teamviewer δηλαδή, βγαίνει και για pc και για κινητά.

Στο pc αυτό και στο κινητό αυτό, η για πιο άμεσα αυτό. Από το κινητό θα βλέπεις και θα ελέγχεις πλήρως τον υπολογιστή σου.

Τα κάνεις εγκατάσταση, περνάς κωδικούς και είσαι έτοιμος. Μόνο πρόσεξε λίγο κατά την εγκατάσταση, να ρυθμίσεις την εφαρμογή του pc να ξεκινάει αυτόματα με τα windows και να βάλεις σταθερούς κωδικούς. Θα το καταλάβεις εύκολα την ώρα της εγκατάστασης πως γίνεται, αλλά αν το ξεχάσεις, γίνεται και μετά από τις ρυθμίσεις.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι η ίδια εφαρμογή, το teamviewer δηλαδή, βγαίνει και για pc και για κινητά.

Στο pc αυτό και στο κινητό αυτό, η για πιο άμεσα αυτό. Από το κινητό θα βλέπεις και θα ελέγχεις πλήρως τον υπολογιστή σου.

Τα κάνεις εγκατάσταση, περνάς κωδικούς και είσαι έτοιμος. Μόνο πρόσεξε λίγο κατά την εγκατάσταση, να ρυθμίσεις την εφαρμογή του pc να ξεκινάει αυτόματα με τα windows και να βάλεις σταθερούς κωδικούς. Θα το καταλάβεις εύκολα την ώρα της εγκατάστασης πως γίνεται, αλλά αν το ξεχάσεις, γίνεται και μετά από τις ρυθμίσεις.

 

Τα εγκατέστησα όλα αυτά φίλε, σε ευχαριστώ, έβαλα σταθερούς κωδικούς κτλ, αλλά έχω ένα άλλο πρόβλημα, εικόνα έχω, ήχο δεν έχω...

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Για ήχο δυστυχώς δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι. Εγώ για εικόνα τα χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Αν κάποιος γνωρίζει, προφανώς θα ενημερώσει. :)

Aν πάλι θέλεις απλά να ακούς το σκύλο σου, δε χρειάζεσαι τίποτα από όλα αυτά. Παίρνεις το φθηνότερο android κινητό που μπορείς να βρεις (και μεταχειρισμένα), του περνάς μια auto-answer εφαρμογή όπου έχει πολλές στο play, το αφήνεις στο σπίτι και απλά το καλείς.

Ίσως να γίνεται και με το viber αυτό για να μη χρεώνεσαι, αλλά δεν ξέρω αν έχει επιλογή για auto answer, ούτε αν οι συγκεκριμένες εφαρμογές δουλεύουν με αυτό. Έχει βγει και viber για pc, δεν χάνεις κάτι να το ψάξεις και αυτό.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλη σκέψη κι αυτή, έχω το 2x να κάθεται, θα του βάλω μια vodafone που έχω απεριοστες βιντεοκλησεις κ θα το κάνω έτσι :-!
LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το webcamXP και να καταγράφεις με την κάμερα του PC ή/και άλλη αμέσως μόλις ανιχνευθεί κίνηση ή ήχος

 

Το θέμα φίλε μου είναι να έχω και εικόνα live, σε περίπτωση που κλαίει ο σκύλος να γυρίσω σπίτι, να μην σηκώσει την πολυκατοικία στο πόδι...

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...