Jump to content

ZTE V967S


jogatore
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.... Κατατοπιστικος...

 

δεν προκειται να βγει καποιος σοφος φιλε μου και να σου πει

ta daaa "ΑΥΤΗ"

 

διαβαζεις γνωμες, δοκιμαζεις και μονος σου και επιλεγεις αυτη που ταιριαζει σε σενα.

 

Λοιπον η Miui προς το παρον εχοντας στο τηλ μου την 11.17 μου αρεσει

καποιο σοβαρο bug δεν εχω βρει,

ειναι υπο αναπτυξη (εχοντας βγει η 11,22 ΠΡΟΣΟΧΗ καποιοι χρηστες εχουν πει οτι συναντησαν προβληματα κατα την εγκατασταση της)

και εφυγα απο max flavour γιατι μου αρεσε το ui

Συνολικά χρησιμοποιεί τη δυναμη του android 4.2.1 με ενα ui της προκοπης

που δεν βαραίνει παρα πολύ το τηλεφωνο και συνισταται και για χρηστες που ειναι μη εξοικειωμενοι με τα πολλα φρου φρου και παραμετροποιησεις που επιδεχεται το android.

 

Συνολικα για MAX -κατι-

ο carliv ο developer που τις αναπτυσσει κάνει εξαιρετική δουλειά

αφορά τους πιο προχωρημενους χρηστες που θα φερουν το τηλεφωνο στα μετρα τους.

 

Η μεν 4.x Flavour χρησιμοποιεί σαν βάση την original rom της zte

ελαχιστοποιώντας τα bugs και μεγιστοποιώντας τη σταθεροτητα και τη στιβαροτητα για τη καθημερινη χρηση.

 

H Inception βασιζεται σε ρομ της mediatek (δηλαδη καθαρο android με διορθωσεις που αφορουν τον επεξεργαστη)

 

και η Smart χρησιμοποιεί τη ρομ απο lenovo με samsung framework [edit: στη v2 χρησιμοποιεί ρομ απο αλλο κινητο που αποτι λεει εχουν προελθει ολες οι S4 ui roms] και το κυριο πλεονεκτημα

ειναι να προσφέρει 3g συνδεσιμοτητα και στις 2 sim.

 

Απο εκει και περα βλεπεις, δοκιμαζεις, συγκρινεις, επιλεγεις.

 

Η αναπτυξη των παραπανω ρομ ειναι συνεχης με οτι αυτο συνεπαγεται.

 

 

 

παραθετω απο πμ του carliv λογικα εκεινος ξερει καλυτερα σαν developer

 

εγω δεν ειχα ποτε με ρομ minideal αλλα to2c που ειχε κινεζικες εφαρμογες μεσα αλλα δεν θυμαμαι τωρα τα ονοματα τους.

Edited by bbtp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν προκειται να βγει καποιος σοφος φιλε μου και να σου πει

ta daaa "ΑΥΤΗ"

 

διαβαζεις γνωμες, δοκιμαζεις και μονος σου και επιλεγεις αυτη που ταιριαζει σε σενα.

 

Λοιπον η Miui προς το παρον εχοντας στο τηλ μου την 11.17 μου αρεσει

καποιο σοβαρο bug δεν εχω βρει,

ειναι υπο αναπτυξη (εχοντας βγει η 11,22 ΠΡΟΣΟΧΗ καποιοι χρηστες εχουν πει οτι συναντησαν προβληματα κατα την εγκατασταση της)

και εφυγα απο max flavour γιατι μου αρεσε το ui

Συνολικά χρησιμοποιεί τη δυναμη του android 4.2.1 με ενα ui της προκοπης

που δεν βαραίνει παρα πολύ το τηλεφωνο και συνισταται και για χρηστες που ειναι μη εξοικειωμενοι με τα πολλα φρου φρου και παραμετροποιησεις που επιδεχεται το android.

 

Συνολικα για MAX -κατι-

ο carliv ο developer που τις αναπτυσσει κάνει εξαιρετική δουλειά

αφορά τους πιο προχωρημενους χρηστες που θα φερουν το τηλεφωνο στα μετρα τους.

 

Η μεν 4.x Flavour χρησιμοποιεί σαν βάση την original rom της zte

ελαχιστοποιώντας τα bugs και μεγιστοποιώντας τη σταθεροτητα και τη στιβαροτητα για τη καθημερινη χρηση.

 

H Inception βασιζεται σε ρομ της mediatek (δηλαδη καθαρο android με διορθωσεις που αφορουν τον επεξεργαστη)

 

και η Smart χρησιμοποιεί τη ρομ απο lenovo με samsung framework [edit: στη v2 χρησιμοποιεί ρομ απο αλλο κινητο που αποτι λεει εχουν προελθει ολες οι S4 ui roms] και το κυριο πλεονεκτημα

ειναι να προσφέρει 3g συνδεσιμοτητα και στις 2 sim.

 

Απο εκει και περα βλεπεις, δοκιμαζεις, συγκρινεις, επιλεγεις.

 

Η αναπτυξη των παραπανω ρομ ειναι συνεχης με οτι αυτο συνεπαγεται.

 

 

 

παραθετω απο πμ του carliv λογικα εκεινος ξερει καλυτερα σαν developer

 

εγω δεν ειχα ποτε με ρομ minideal αλλα to2c που ειχε κινεζικες εφαρμογες μεσα αλλα δεν θυμαμαι τωρα τα ονοματα τους.

 

εγω καταφερα και εβαλα την 11.22 οκ ειναι αλλα δεν μπορω να κανω μεταφορα εφαρμογων με το app2sd μονο αυτο μεχρι στιγμης..:worry:

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Τραγικο. Απο που το πηρες ειπαμε?

 

minideal

 

αναρωτιεμαι πραγματικα τι περασε το κινητο για να ερθει.τους εχω στειλει το βιντεο και περιμενω απαντηση

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

@prodromosfan

Κοιτα να δεις και εγω dev δεν ειμαι,αλλα σοβαρα θεματακια στην rom του minideal δεν ειχα δει.Ναι του to2c ειχε πραμα μεσα.....

 

κοιτα για να λεμε και του στραβου το δικιο,

το να μη δουλευει η default mail app ειναι bug.

και υπηρχε και στην οριτζιναλ στοκ ρομ και στου minideal και στου to2c

κι εγω dev δεν ειμαι αλλα οταν εκανα beta testing στην flavour v4

καταλαβα αμεσως διαφορά στην ταχυτητα του ui οταν χρησιμοποιησε την original zte rom σαν βαση στην beta 2 απο τη beta v1 που ειχε χρησιμοποιησει σαν βαση του minideal, όπως το καταλαβαν και αρκετοι αλλοι χρηστες αν θυμαμαι καλα και εδω μεσαπου το ανεφεραν.

 

και χρησιμοποιησα τα "λογια" του developer γιατι αν δεν τον εμπιστευεσαι σαν dev τοτε δεν υπαρχει και λόγος να χρησιμοποιήσεις rom του.

 

παντα σε φιλικο επιπεδο κανω την κουβεντα, ελπιζω να μην τα παρετε στραβα απο τις απαντησεις μου. :cool:

 

πχ ενα bug που εχω βρει στην miui 11.17 είναι οταν αποσυνδεω το usb στο pc μερικες φορες δεν καταλαβαινει οτι εχει ποσυνδεθει και μενει ανοιχτο και το notification led και στο notification panel η ενδειξη με μονη λυση την επανεκκινηση της συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα για να λεμε και του στραβου το δικιο,

το να μη δουλευει η default mail app ειναι bug.

και υπηρχε και στην οριτζιναλ στοκ ρομ και στου minideal και στου to2c

κι εγω dev δεν ειμαι αλλα οταν εκανα beta testing στην flavour v4

καταλαβα αμεσως διαφορά στην ταχυτητα του ui οταν χρησιμοποιησε την original zte rom σαν βαση στην beta 2 απο τη beta v1 που ειχε χρησιμοποιησει σαν βαση του minideal, όπως το καταλαβαν και αρκετοι αλλοι χρηστες αν θυμαμαι καλα και εδω μεσαπου το ανεφεραν.

 

και χρησιμοποιησα τα "λογια" του developer γιατι αν δεν τον εμπιστευεσαι σαν dev τοτε δεν υπαρχει και λόγος να χρησιμοποιήσεις rom του.

 

παντα σε φιλικο επιπεδο κανω την κουβεντα, ελπιζω να μην τα παρετε στραβα απο τις απαντησεις μου. :cool:

 

πχ ενα bug που εχω βρει στην miui 11.17 είναι οταν αποσυνδεω το usb στο pc μερικες φορες δεν καταλαβαινει οτι εχει ποσυνδεθει και μενει ανοιχτο και το notification led και στο notification panel η ενδειξη με μονη λυση την επανεκκινηση της συσκευης.

 

Φιλικα παντα κανουμε κουβεντα βρε,οκ απλα σε εμενα μου δειχνει πιο σταθερη η 1.0.5.Ειδικα καποιοι φιλοι που το εχουν παρει δεν εχουν κανενα παραπονο,οποτε και δεν το πειραζουν.Τους κανει μαλιστα εντυπωση τοποσο πολυ κρατα η μπαταρια του με αυτην την rom.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλικα παντα κανουμε κουβεντα βρε,οκ απλα σε εμενα μου δειχνει πιο σταθερη η 1.0.5.Ειδικα καποιοι φιλοι που το εχουν παρει δεν εχουν κανενα παραπονο,οποτε και δεν το πειραζουν.Τους κανει μαλιστα εντυπωση τοποσο πολυ κρατα η μπαταρια του με αυτην την rom.

 

:)

χαιρομαι, απλα ειμαι λιγο αποτομος μερικες φορες και δεν μπορώ τις σαλτσες. δινω ευθείς απαντησεις.

 

κι εγω ηθελα ενα κινητο που να κραταει η μπαταρια και να ειναι δικαρτο.

με αυτο εχω βρει την υγειά μου, με βαρεια χρηση 2 ημερες τουλαχιστον θα τις βγαλει.

Ενα θεματακι που εχω και δεν ξερω αν πρεπει να χρησιμοποιήσω battery calibration γιατι το χω συναντησει και σε αλλη ρομ εκτος αυτης που χρησιμοποιω τωρα ειναι οταν πεσει κατω του 20% οπου μεσα σε λιγα λεπτα θα παει στο 12% ενω μετα θα συνεχισει να πεφτει σε φυσιολοιγικους ρυθμους μεχρι το 1% και εν τελει σβησει το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλικα παντα κανουμε κουβεντα βρε,οκ απλα σε εμενα μου δειχνει πιο σταθερη η 1.0.5.Ειδικα καποιοι φιλοι που το εχουν παρει δεν εχουν κανενα παραπονο,οποτε και δεν το πειραζουν.Τους κανει μαλιστα εντυπωση τοποσο πολυ κρατα η μπαταρια του με αυτην την rom.

 

ένα μήνα που έχω δώσει το κινητό στο ξάδερφο μου πάντως,ούτε που το σκέφτεται να περάσει custom rom.Χαρακτηριστικά μου λέει:"Τρελός είσαι,αφού αν εξαιρέσεις το mail που δε με νοιάζει κιόλας,είναι βράχος η συσκευή".

Για κάποιον που δε ψάχνεται με τις τρελές ρυθμίσεις και δεν έχει ανάγκη το 3g και στις δύο κάρτες πιστεύω η rom του minideal είναι μονόδρομος.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θα θεωρηθεί off-topic αν ρωτήσω ποιον launcher χρησιμοποιείτε και γιατί;

Εγκατέστησα πρόσφατα τον Apex [2ος σε popularity πίσω απ' τον Nova], και αυτό όχι γιατί αρέσκομαι σε «φρου-φρου κι αρώματα» αλλά επειδή δεν μπορούσα να βρω άλλο τρόπο να μειώσω τον αριθμό των Home Screens από 5 σε [1~4].

Τέλος πάντων, από την στιγμή που τον πέρασα καλό θα ήταν να μάθω τι άλλο παρέχει, αν η παρουσία του συνεπάγεται μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος [κυρίως αυτό], πιθανά conflicts με την ROM ή άλλα apps κλπ.

 

Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω;

π.χ. [Ακραίο[noparse](;)[/noparse] σενάριο] Σε μελλοντική αναβάθμιση του Apex καταρρέει το σύμπαν :X

Ο *κανόνας* λέει, πως όσο λιγότερο «σκαλίζεις» μία συσκευή, τόσο λιγότερες οι πιθανότητες να παρουσιαστούν προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...Εγω ειχα αγορασει το κινητο απο minideal,περασα αρχικα την smart rom και στην συνεχεια την max flavour,στην οποια εμεινα κιολας και ειμαι υπερευχαριστημενος...Το κινητο παει σφαιρα και απο μπαταρια (και ειμαι ακομα στο 38%) παραθετω συνημενο πιο κατω που τραβηξα μολις,για του λογου το αληθες...

 

ΥΓ:Σημερα παρελαβα την δευτερη μπαταρια (μαλλον ημουν απο τους τελευταιους τυχερους) που ειχα παραγγειλει απο antelife με δωρο φορτιστη αυτοκινητου,καθως και καλωδιο otg και ενα bank tanker...Τα ειχα παραγγειλει μαζι με το κινητο τοτε αλλα βλεποντας την μπαταρια τωρα,καταλαβα πως ημουν καπως υπερβολικος...:p

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου πρόβλημα με το κινητό! Δεν δουλεύει το μικρόφωνο! Του έχει τύχη κανένα? Γκαντέμης. Μια φορά έπεσε το κινητό και μάλιστα από χαμηλά και με θήκη σιλικόνης και πάει το μικρόφωνο? Ωραία... Τώρα λέτε να το στείλω πίσω στο minideal? Θα πάει σίγουρα? Έχει στείλει κανένας πίσω? Η να βρω κανένα hansfree και ντομάτα έχω έτσι συνέχεια?
Link to comment
Share on other sites

δε μπορουσες στον νοβα να εχεις 1-4 οθονες;

εγω παντως εχω 1 μονο :)

Χωρίς κανένα launcher, όχι. Εγώ τουλάχιστον, δεν κατάφερα να εντοπίσω σχετική ρύθμιση.

Επέλεξα τον Apex αντί του Nova, βάσει reviews (όχι ratings στο Google Play) που βρήκα σε κάποιο Android forum.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εβαλαν την Miui ΜΗΝ βαλετε xposed frame γιατι βγαζει προβληματα... κατεβαστε το WSM Tools (google it) και απο τις επιλογες ενεργοποιηστε και τα xposed modules οπου θα βρειτε το gravitybox οπου η μονη χρησημοτητα του ειναι το caller id fix γιατι ολα τα αλλα υπαρχουν στο Mi-Tools που επεισης θα το βρειτε στα modules για κατεβασμα ...

Κατ'αλλα να πω οτι μετα απο 3 μερες με την Miui και ειδικα μετα το τελευταιο update το κινητο παει σφαιρα δεν εχω βρει καποιο bug και εχει πολλα μα παρα πολλα πραγματα για φερεις το κινητο στα μετρα σου...

 

PS στο Antutu βγαζω 13550 (θα μπορουσα και λιγο καλυτερα αλλα η sd μου ειναι χαλια... :P )

Link to comment
Share on other sites

Τραγικο.... Ειμαι εξω, σβηνει η οθονη συνεχεια και αναγκαζομαι ν βγαζω μπαταρια. Με το που γυρισω φλασαρω ξανα την μαξ flavour
Link to comment
Share on other sites

Τραγικο.... Ειμαι εξω, σβηνει η οθονη συνεχεια και αναγκαζομαι ν βγαζω μπαταρια. Με το που γυρισω φλασαρω ξανα την μαξ flavour

 

Ποια ρομ εχεις τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Τραγικο.... Ειμαι εξω, σβηνει η οθονη συνεχεια και αναγκαζομαι ν βγαζω μπαταρια. Με το που γυρισω φλασαρω ξανα την μαξ flavour

 

φίλε αν θέλεις πες μας μήπως χρησιμοποιείς micro sim με ανταπτορα.

σορρυ αλλα επειδή έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με αυτή την υπόθεση

τουλάχιστον να μην ταλαιπωρούντε και άλλοι

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο τον αντάπτορα που το διαπίστωσα και εγώ,ισχύει και το παρακάτω για την νέα max inception

Τραγικο.... Ειμαι εξω, σβηνει η οθονη συνεχεια και αναγκαζομαι ν βγαζω μπαταρια. Με το που γυρισω φλασαρω ξανα την μαξ flavour

+1 για max inception v1.4.Την έβαλα πάλι χθες μετά απο αυτό που έγραψες για την μαύρη οθόνη και όντως ισχύει.Ξαναγύρισα στην v1.1 που το μόνο γνωστό πρόβλημα ειναι ότι ο proximity sensor στις κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

στην inception 1,4 και στην max smart 2,4 μολις βαζω τη φωτεινοτητα στο αυτοματο, μαυριζει η οθονη κι επανερχεται μονο αν βγαλω τη μπαταρια
Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα: Επιστροφή στην προηγούμενη max flavour v4.1 ή στην minideal 1.05.Aυτό το θέμα με την φωτεινότητα το έχει αναφέρει και άλλος http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=47725036&postcount=13 και η απάντηση του carliv ειναι ότι το παρουσιάζουν αυτό κάποια τηλέφωνα και μάλλον είτε πρόκειται για hw πρόβλημα,είτε για διαφορετική παρτίδα με τον 6589M αντι του κανονικού 6589 Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Κανονικη σιμ εχω

Ρομ την ινσεψιον 1.4

 

Ισως δοκιμασω την 1.1

Χρηστο, αν μπορεις πες λιγο τι προβλημα υπαρχει με τον σενσορα στις κλησεις

 

Αλλιως να βαλω απευθειας την flavour

Link to comment
Share on other sites

Κανονικη σιμ εχω

Ρομ την ινσεψιον 1.4

 

Ισως δοκιμασω την 1.1

Χρηστο, αν μπορεις πες λιγο τι προβλημα υπαρχει με τον σενσορα στις κλησεις

 

Αλλιως να βαλω απευθειας την flavour

Δεν σβήνει η οθόνη όταν έχεις το κινητό στο αυτί

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι εχω καταλαβει,η inception θελει λιγη δουλεια ακομα...Απο τα σχολια και απο προσωπικη εμπειρια,συνεχιζω να προτεινω την max flavour σε οποιον θελει να περασει custom rom...Εκανα και ενα test στο Antutu...
Link to comment
Share on other sites

οσοι εχουν περασει την Miui rom,την περασαν μεσω recovery?γιατι σε εμενα δε την περναει :(

 

Αν διαβαζες λιγο πιο πισω αν την κατεβασεις απο εδω θα περασει κανονικα μεσω recovery... Υποθετω οτι κατι πηγε στραβα οταν την ανεβασαν στο ελληνικο σιτε και μαλλον εχει γινει corrupt γιαυτο δεν την περναει

 

Οριστε και παλι το λινκ ...

http://files.miuiandroid.com/3.11.22/miuiandroid_multi_P188F07_3.11.22_jb-4.2.zip

 

PS bbbb αν θες βαλε το λινκ και στον οδηγο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...