Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω μπερδευτεί λιγάκι με τον Κnox.

Θέλω να αγοράσω ένα S4 και από τα ΙΜΕΙ που μου έδωσαν τα μαγαζιά η Samsung μου είπε ότι είναι από Αυστρία το ένα και Πορτογαλία το άλλο. Δεν μπορούν να μου πουν όμως αν είναι branded η όχι. Αν το αγοράσω και ανακαλύψω ότι είναι branded με firmware που έχει secured bootloader, μπορώ να βάλω unbranded firmware από άλλη χώρα η ακόμα και της αρχικής χώρας χωρίς να χάσω την εγγύηση και χωρίς να αλλαχτεί το Knox warranty counter ? Δεν με ενδιαφέρουν για την ώρα τα root, downgrade, και custom ROMs.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω μπερδευτεί λιγάκι με τον Κnox.

Θέλω να αγοράσω ένα S4 και από τα ΙΜΕΙ που μου έδωσαν τα μαγαζιά η Samsung μου είπε ότι είναι από Αυστρία το ένα και Πορτογαλία το άλλο. Δεν μπορούν να μου πουν όμως αν είναι branded η όχι. Αν το αγοράσω και ανακαλύψω ότι είναι branded με firmware που έχει secured bootloader, μπορώ να βάλω unbranded firmware από άλλη χώρα η ακόμα και της αρχικής χώρας χωρίς να χάσω την εγγύηση και χωρίς να αλλαχτεί το Knox warranty counter ? Δεν με ενδιαφέρουν για την ώρα τα root, downgrade, και custom ROMs.

 

Μπορείς να βάλεις όποιο firmware θελεις ,αυτο που δεν μπορείς να κάνεις είναι downgrade από 4.3 έκδοση σε 4.2 .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις όποιο firmware θελεις ,αυτο που δεν μπορείς να κάνεις είναι downgrade από 4.3 έκδοση σε 4.2 .

 

χωρίς να χάσω την εγγύηση και χωρίς να αλλαχτεί το Knox warranty counter ?

(σε αυτο το thread ηταν ξεκαθαρο οτι το downgrade σε 4.2 δεν γινεται)

Edited by spykos
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να χάσω την εγγύηση και χωρίς να αλλαχτεί το Knox warranty counter ?

 

Χωρίς να γράψει το knox ναι, όσον άφορά την εγγύηση αυτή την χάνεις αν βάλεις μόνος σου (μέσω Odin) firmware άλλης χώρας από αυτή του τηλεφώνου, ακόμα και Ευρωπαϊκής.

Βέβαια μετά είναι αρκετά εύκολο να βάλεις παλι το παλιό σου firmware και να είσαι εντός εγγύησης ,αυτο που ειναι δύσκολο ειναι να αλλάξεις το csc ,κάτι που δεν γίνεται χωρίς root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γράψει το knox ναι, όσον άφορά την εγγύηση αυτή την χάνεις αν βάλεις μόνος σου (μέσω Odin) firmware άλλης χώρας από αυτή του τηλεφώνου, ακόμα και Ευρωπαϊκής.

Βέβαια μετά είναι αρκετά εύκολο να βάλεις παλι το παλιό σου firmware και να είσαι εντός εγγύησης ,αυτο που ειναι δύσκολο ειναι να αλλάξεις το csc ,κάτι που δεν γίνεται χωρίς root .

 

Όπα τώρα μαλιστα...και εγώ που νόμιζα ότι θα ξεμπέρδευα εύκολα.

1. Δεν γίνεται αλλαγή σε firmware άλλης χώρας με το Kies ?

2. Η αλλαγή σε firmware άλλης χώρας αλλάζει και το csc ? Αν η απάντηση είναι ναι τότε από τη στιγμή πού δεν μπορούμε να αλλάξουμε το csc λόγω root δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Όπα τώρα μαλιστα...και εγώ που νόμιζα ότι θα ξεμπέρδευα εύκολα.

1. Δεν γίνεται αλλαγή σε firmware άλλης χώρας με το Kies ?

2. Η αλλαγή σε firmware άλλης χώρας αλλάζει και το csc ? Αν η απάντηση είναι ναι τότε από τη στιγμή πού δεν μπορούμε να αλλάξουμε το csc λόγω root δεν έχει νόημα.

 

1) Όχι

2)Αυτό θελεις να αλλάξει και το csc συμφωνά με το firmware που θα βάλεις .Αν το firmware που θα περάσεις περιεχέι μόνο ενα csc τότε θα μπει αυτο ,αλλά αν περιεχέι πολλά csc τότε θα περαστεί το πρώτο που είναι στην λίστα και εκεί χρειάζεσαι το root για να το αλλάξεις και να βάλεις αυτο που πρέπει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση από έναν άσχετο... Όταν κάνω upgrade μέσα από το kies χάνω ότι έχω στο κινητό apps κτλ... ? Γιατί είχα κάνει upgrade σε 4.3 Ota και τώρα στο kies μου βγάζει καινούργιο update...
Link to comment
Share on other sites

1) Όχι

2)Αυτό θελεις να αλλάξει και το csc συμφωνά με το firmware που θα βάλεις .Αν το firmware που θα περάσεις περιεχέι μόνο ενα csc τότε θα μπει αυτο ,αλλά αν περιεχέι πολλά csc τότε θα περαστεί το πρώτο που είναι στην λίστα και εκεί χρειάζεσαι το root για να το αλλάξεις και να βάλεις αυτο που πρέπει .

 

Σωστα ωστε να παιρνει τα OTA updates τοu new firmware. οκ so αλλαζει το csc.

Δεν μπορω μετα παλι με Odin να ξαναβαλω το αρχικο branded/unbranded firmware που θα επαναφερει και το αρχικο csc ?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ωστε να παιρνει τα OTA updates τοu new firmware. οκ so αλλαζει το csc.

Δεν μπορω μετα παλι με Odin να ξαναβαλω το αρχικο branded/unbranded firmware που θα επαναφερει και το αρχικο csc ?

 

Μα αυτο σου λέω ,αν το firmware σου είναι multi csc δεν θα σου περάσει αυτο το οποίο είναι για την rom αλλά αυτο που είναι πρώτο στην λίστα (με αλφαβητική σειρά ).

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση από έναν άσχετο... Όταν κάνω upgrade μέσα από το kies χάνω ότι έχω στο κινητό apps κτλ... ? Γιατί είχα κάνει upgrade σε 4.3 Ota και τώρα στο kies μου βγάζει καινούργιο update...

 

Κανείς ;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο σου λέω ,αν το firmware σου είναι multi csc δεν θα σου περάσει αυτο το οποίο είναι για την rom αλλά αυτο που είναι πρώτο στην λίστα (με αλφαβητική σειρά ).

 

Nομιζα οτι το Odin ειναι κατι σαν forced firmware upgrade. Δεν ειχα καταλαβει οτι κοιταει και το csc. Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει αλλαγη στο csc χωρις root ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα. Το νεο update είναι διορθωτικό της 4.3. Κάνε το ΟΤΑ για πιο σύντομα

 

Δεν μου το βγάζει Ota μόνο στο kies μήπως να περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το βγάζει Ota μόνο στο kies μήπως να περιμένω;

 

Πρώτα βγαίνει στο Kies και μετά απο 1 εως 4 μέρες max βγαίνει ΟΤΑ. Εαν σε επείγει τόσο πολύ κάντο απο kies. Προσωπικά δεν ασχολούμαι ποτέ με το kies, με κουράζει, περιμένω λίγες μέρες και λαμβάνω ΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα βγαίνει στο Kies και μετά απο 1 εως 4 μέρες max βγαίνει ΟΤΑ. Εαν σε επείγει τόσο πολύ κάντο απο kies. Προσωπικά δεν ασχολούμαι ποτέ με το kies, με κουράζει, περιμένω λίγες μέρες και λαμβάνω ΟΤΑ.

 

Θα κάνω υπομονή αν και μου κολλάει το notification bar κάποιες φορές... ελπίζω να διορθωθεί...

Link to comment
Share on other sites

Nομιζα οτι το Odin ειναι κατι σαν forced firmware upgrade. Δεν ειχα καταλαβει οτι κοιταει και το csc. Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει αλλαγη στο csc χωρις root ?

 

Το Odin δε κοιτάει τίποτα. Μπορείς να περάσεις οποιαδήποτε Rom οποιασδήποτε χώρας χωρίς να έχεις κάνει αλλαγή το CSC νωρίτερα. Το CSC χρειάζεται αλλαγή αν θες να παίρνεις στη συνέχεια τις αναβαθμίσεις μέσω OTA ή Kies. Όχι αλλαγή CSC χωρίς Root δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το Odin δε κοιτάει τίποτα. Μπορείς να περάσεις οποιαδήποτε Rom οποιασδήποτε χώρας χωρίς να έχεις κάνει αλλαγή το CSC νωρίτερα. Το CSC χρειάζεται αλλαγή αν θες να παίρνεις στη συνέχεια τις αναβαθμίσεις μέσω OTA ή Kies. Όχι αλλαγή CSC χωρίς Root δε γίνεται.

 

Κατανοητό. Αρα αν δεν θέλει κάποιος αναβαθμίσεις μέσω OTA η Kies δεν θα χει πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα θα ναι στην περίπτωση που ανέφερε ο m7ixalis και το μαμισιο είναι multi-csc και η αλλαγή firmware μέσω Odin σου χαλάσει το αρχικό csc.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν μπορώ να κατεβάσω firmware μου λέει κάτι ότι έχει κλείσει η σελίδα από που αλλού μπορώ να κατεβάσω

παρακαλώ απαντήστε μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Κατά πρώτον θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάρει κανείς το τελευταίο update ( MK9 ) μετά την έκδοση 4.3 ( MJ7 ) σε ελληνικό Galaxy S4, μέσω ΟΤΑ γιατί μου εμφανίζεται εδώ και δύο εβδομάδες περίπου μόνο μέσω του KIES.Κατά δεύτερον ενώ μέχρι το Update της 4.3 έκανα κανονικά Back up του τηλεφώνου μέσω του KIES, τώρα μου εμφανίζει στις επιλογές για Videos & Photos ( Internal Memory ) το μήνυμα " Videos/Photos files are hidden by a photo/video locking app and will not be backed up" και στις περισσότερες άλλες επιλογές δίνει αποτυχία του Back up.Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με τα παραπάνω παρακαλείται όπως απαντήσει.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν μπορώ να κατεβάσω firmware μου λέει κάτι ότι έχει κλείσει η σελίδα από που αλλού μπορώ να κατεβάσω

παρακαλώ απαντήστε μου

 

To hotfile έκλεισε (ελπίζω προσωρινά) στο sammobile ανεβάζουν τα αρχεία σε αλλον host ,ψάξε εκει μήπως το βρεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ουτε απο το τηλέφωνο (OTA) (μου λέει πως δεν υπάρχει αναβάθμιση)

ούτε απο το Pc (Kies3) (μου λέει πως η συσκευή μου δεν υποστηρίζεται)

μπορώ να βρώ αν υπάρχει κάποια αναβάθμιση.

Τελικά είναι κάτι σχετικά με την Rom που είχα περάσει ή κάτι άλλο?

Πιά πρέπει να κατεβάσω (και να περάσω) για να είναι όλα εντάξει.?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε απο το τηλέφωνο (OTA) (μου λέει πως δεν υπάρχει αναβάθμιση)

ούτε απο το Pc (Kies3) (μου λέει πως η συσκευή μου δεν υποστηρίζεται)

μπορώ να βρώ αν υπάρχει κάποια αναβάθμιση.

Τελικά είναι κάτι σχετικά με την Rom που είχα περάσει ή κάτι άλλο?

Πιά πρέπει να κατεβάσω (και να περάσω) για να είναι όλα εντάξει.?:blink:

 

Πέρασε το firmware που ειναι για την χώρα προέλευσης της συσκευής σου ,το ποιο πιθανό ειναι να μην έχεις το το σωστό csc γιαυτό και δεν σου σου κάνει ενημέρωση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...