Jump to content

[S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω εχω γερμανικο κ μου "εσκασε" η μπαταρια..

Οταν λες εσκασε εννοεις απλα χαλασ/φουσκωσε ή πραγματικα εσκασε?

 

Δηλαδη αν εσκασε καταστραφηκε και το κινητο σου και γενικοτερα τι εκανες με το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδία εγώ μόλις τώρα παρατήρησα ότι με την 4.3 το timeline της μπαταρίας δεν μηδενίζετε εάν το φορτίσεις...

Στην παρακάτω φωτό φαίνετε καθαρά ότι το φορτίζω (με πράσινο χρώμα απο περίπου 40% στο 82%) αλλα παραμένει να μετράει ο χρόνος (17h awaking...)

Μήπως έχουμε κανένα bug με την 4.3 σε αυτο το θέμα?

*** Out of topic αλλα παρατήρησα οτι ανοίγωντας το driving mode ενεργοποιεί αυτόματα και το GPS!! Κουλό?? ***

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/10959/cat/3094
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Πάντα όταν δεν φορτίζεις το κινητό να πάει τουλάχιστον 90% ο μετρητής δεν μηδενιζόταν. Αυτό μου το έκανε από τότε που θυμάμαι να έχω android.

Αν αφαιρέσεις τον φορτιστή πάνω από το 90% τότε μηδενίζει.

 

Το data usage που σου γράφει τι είναι; Από application?

 

Παιδία εγώ μόλις τώρα παρατήρησα ότι με την 4.3 το timeline της μπαταρίας δεν μηδενίζετε εάν το φορτίσεις...

Στην παρακάτω φωτό φαίνετε καθαρά ότι το φορτίζω (με πράσινο χρώμα απο περίπου 40% στο 82%) αλλα παραμένει να μετράει ο χρόνος (17h awaking...)

Μήπως έχουμε κανένα bug με την 4.3 σε αυτο το θέμα?

*** Out of topic αλλα παρατήρησα οτι ανοίγωντας το driving mode ενεργοποιεί αυτόματα και το GPS!! Κουλό?? ***

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι και web serfing και apps notifications που ως λογικο κανουν χρηση του data mobile...

Και να επιβεβαιωσω και εγω τα λεγομενα σου οτι απο την στιγμη που το φορτισα πληρως,μηδενισε ο counter...Αρα δεν υπαρχει λογος να αμφισβητησω το 90% που αναφερεις! :)

Και βεβαιως δεν ειναι και bug!! :)

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/10959/cat/3094
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω γερμανικο κ μου "εσκασε" η μπαταρια..

και εμενα Γερμανικο ειναι! (χθες το αγορασα)! τι πρεπει να προσεξω???να αλλαξω μπαταρια μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ξαφνικά μου άρχισε να αναβοσβήνει και όταν έβγαλα την μπαταρία είδα είχε φουσκώσει. Ευτυχώς είχα αγοράσει μια άλλη ξέροντας το πρόβλημα που έχουμε με τις μπαταρίες.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ξαφνικά μου άρχισε να αναβοσβήνει και όταν έβγαλα την μπαταρία είδα είχε φουσκώσει. Ευτυχώς είχα αγοράσει μια άλλη ξέροντας το πρόβλημα που έχουμε με τις μπαταρίες.

φανταζομαι original samsung αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

Πλακα - πλακα οι ΜΗ επισημες samsung μπαταριες λενε τιποτα?

 

Και αν ναι ποια μαρκα ΜΗ SAMSUNG προτεινετε να αγορασουμε και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι original samsung αγορασες?

 

Πλακα - πλακα οι ΜΗ επισημες samsung μπαταριες λενε τιποτα?

 

Και αν ναι ποια μαρκα ΜΗ SAMSUNG προτεινετε να αγορασουμε και γιατι?

 

Εγώ έχω της Zero Lemon και είναι καταπληκτικές μόνο με αυτές δουλεύω το κινητό,έχω αλλάξει δύο συσκευές S4 και οι μπαταρίες είναι ''σκυλιά'' δεν καταλαβαίνουν τίποτα . Τις συνηστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να αγοράσει μπαταρίες .

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω της Zero Lemon και είναι καταπληκτικές μόνο με αυτές δουλεύω το κινητό,έχω αλλάξει δύο συσκευές S4 και οι μπαταρίες είναι ''σκυλιά'' δεν καταλαβαίνουν τίποτα . Τις συνηστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να αγοράσει μπαταρίες .

 

Έχω διαβάσει και εγώ για αυτές.... περιμένω να δω τι θα γίνει με το τηλέφωνο και αν όλα πάνε καλά, έχω παραγγείλει και μία τέτοια.

 

ερώτηση....

1) η 3000 κάνει όντως διαφορά? πόσο παραπάνω κρατάει

2) απο ότι έχω διαβάσει δεν έχει NFC? Αν αυτό ισχύει, είναι θέμα για μένα. Πέτυχα κάτι link που δείχνουν ότι μπορείς να βάλεις κεραία nfc αυτοκόλλητο στο καπάκι του τηλεφώνου. Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

1) η 3000 κάνει όντως διαφορά? πόσο παραπάνω κρατάει

2) απο ότι έχω διαβάσει δεν έχει NFC? Αν αυτό ισχύει, είναι θέμα για μένα. Πέτυχα κάτι link που δείχνουν ότι μπορείς να βάλεις κεραία nfc αυτοκόλλητο στο καπάκι του τηλεφώνου. Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό?

 

1) Κρατάει λίγο παραπάνω .

2) Δεν έχω δει δεν χρησιμοποιώ το NFC.

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

1) Κρατάει λίγο παραπάνω .

2) Δεν έχω δει δεν χρησιμοποιώ το NFC.

 

Λίγο παραπάνω = 3-4 ώρες?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο παραπάνω = 3-4 ώρες?

 

Θα έλεγα ναι αλλά για να είμαι σίγουρος 100% στα γραφώμενα μου θα σου πω 2 με 2 1/2 ώρες .

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω της Zero Lemon και είναι καταπληκτικές μόνο με αυτές δουλεύω το κινητό,έχω αλλάξει δύο συσκευές S4 και οι μπαταρίες είναι ''σκυλιά'' δεν καταλαβαίνουν τίποτα . Τις συνηστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να αγοράσει μπαταρίες .

Φιλε ποσο κραταγε το κινητο σου σε αναμονη με την αυθεντικη και ποσο με αυτες τις zero lemon?

 

Ποσο κοστιζουν και απο που μπορω να τις προμηθευτω?

 

Έχω διαβάσει και εγώ για αυτές.... περιμένω να δω τι θα γίνει με το τηλέφωνο και αν όλα πάνε καλά, έχω παραγγείλει και μία τέτοια.

 

ερώτηση....

1) η 3000 κάνει όντως διαφορά? πόσο παραπάνω κρατάει

2) απο ότι έχω διαβάσει δεν έχει NFC? Αν αυτό ισχύει, είναι θέμα για μένα. Πέτυχα κάτι link που δείχνουν ότι μπορείς να βάλεις κεραία nfc αυτοκόλλητο στο καπάκι του τηλεφώνου. Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό?

Το εχω αναφερει και θα το ξαναπω αν και θα το σβησουν αμεσως οι admin/mods γιατι πολυ απλα δεν τους συμφερει αυτο το ποστ γιατι ερχετε σε αντιθεση με οσα λενε.

 

Απο μαμα το κινητο galaxy s4 εχει το nfc κυκλωμα στο πισω καπακι και ΟΧΙ στην μπαταρια του οποτε οτι και μπαταρια να βαλεις αν του κουμπωσεις το μαμα πισω καπακι μια χαρα θα εχεις το nfc κυκλωμα....

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

γιατί τότε υπάρχουν μπαταρίες που λένε ότι έχουν NFC και άλλες ότι δεν έχουν?
Link to comment
Share on other sites

γιατί τότε υπάρχουν μπαταρίες που λένε ότι έχουν NFC και άλλες ότι δεν έχουν?

Αυτο δεν μπορω να το ξερω.

Ισως γιατι πολλοι δεν κρατνε τα μαμα πισω πλαστικα και τα αλλαζουν με αποτελεσμα να μην υπαρχει και το nfc κυκλωμα οποτε...

 

Παντως θελετε να σας δειξω εικονες απο μαμα πισω καπακια που εχουν και το κυκλωμα nfc πανω και οποιαδηποτε μπαταρια και να βαλεις μια χαρα nfc εχεις.

 

Οριστε και η απόδειξη οσων λεω:

http://s5.postimg.org/6n9k2y0sn/image.png

Πιστευω κανει μπαμ που ειναι το nfc κυκλωμα ετσι????

 

Και αν πας σε καποιο μαγαζι και βγαλεις το πισω καλυμα οποιουδηποτε samsung galaxy s4 θα δεις και το κυκλωμα nfc που βλεπεις και στη φωτο.

 

Εγώ έχω της Zero Lemon και είναι καταπληκτικές μόνο με αυτές δουλεύω το κινητό,έχω αλλάξει δύο συσκευές S4 και οι μπαταρίες είναι ''σκυλιά'' δεν καταλαβαίνουν τίποτα . Τις συνηστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να αγοράσει μπαταρίες .

Λες κατι σαν αυτη αν ναι τοτε ρε φιλε στην ουσια καταργεις το nfc κυκλωμα γιατι πρεπει να αλλαξεις και την μπαταρια αλλα και το πισω πλαστικο που εχει πανω το nfc κυκλωμα.

 

Εκτος αν εννοεις καποια αλλη zero lemon μπαταρια που ειναι τοσο λεπτη οσο και η μαμα μπαταρια του s4.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

 

Λες κατι σαν αυτη αν ναι τοτε ρε φιλε στην ουσια καταργεις το nfc κυκλωμα γιατι πρεπει να αλλαξεις και την μπαταρια αλλα και το πισω πλαστικο που εχει πανω το nfc κυκλωμα.

 

Εκτος αν εννοεις καποια αλλη zero lemon μπαταρια που ειναι τοσο λεπτη οσο και η μαμα μπαταρια του s4.

 

Όχι δεν είναι αυτή .Αυτή που λέω είναι όπως η μαμά .Το ίδιο μέγεθος και μπαίνει κανονικά το μαμά το καπάκι.

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως καλυτερη απο την μαμα μπαταρια φιλε μου?

Γιατι στο βιντεο δειχνει 2 μπαταριες και οχι μια?

Και απο που μπροουμε να την αγορασουμε?

Ebay ή καποιο καταστημα στην ελλαδα?

 

Ε αυτο λεω εδω και ποσα ποστ μου και ολοι οι admin/mods μου ΣΒΗΝΟΥΝΕ τα ποστ επειδη κατα αυτους το nfc κυκλωμα ειναι στην μπαταρια και ΟΧΙ στο πισω καπακι του κινητου.

 

Ενω ειδατε και με φωτος αλλα και απο μονοι σας ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο....

 

Εν ολιγης για να μην το ζαλιζουμε αν βαλεις το μαμα πισω καπακι οποιαδηποτε μπαταρια και να βαλεις στο κινητο θα εχεις κανονικα nfc αφου ειναι στο πισω καπακι και οχι στην μπαταρια απο την εργοστασιακη κατασταση του κινητου samsung galaxy s4.

 

Τοσο απλα.....

Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα μπερδεύτηκα πάλι.

αφού λένε ότι η Lemon η 3000 δεν έχει NFC.... περίεργο αφού το NFC δεν θα έπρεπε να είναι στην μπαταρία... και αφού μερικοί στο xda λένε ότι κάνανε άλλες πατέντες για να έχουν το NFC μπερδευόμαστε επειδή ο κάθε ένας λέει ότι του έρχεται...

 

Αφού ο γιώργος απο πάνω λέει ότι έχει την συγκεκριμένη μπαταρία, και ότι του δουλεύει το NFC, τότε τελείωσε για μένα. Είμαι 100% ευχαριστημένος με την απάντηση.

 

Θα ήθελα και απο κάποιον να μου πεί αν μπορεί βέβαια πόση διαφορά έχει η μία με την άλλη (Original - Zero Lemon) σε θέμα μπαταρίας. Δεν το συζητάω ότι και 1-2 ώρες παραπάνω να μου δώσει θα αξίζει... Προσωπικά σε σχέση με πολλούς εγώ δεν έχω ανοιχτό το blutooth ή το 3G όλη μέρα ανοιχτό... πολύ σπάνια. Για αυτό και το S2 μου βγάζει 3-4 μέρες συνήθως. Τo wifi θα ήθελα να έχω ανοιχτό όλη μέρα, αλλά και αυτό το αποφεύγω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να τα ξεκαθαρισουμε λιγο.

 

Υπαρχουν 3 περιπτωσεις.

 

01. Φιλε σου εξηγησα ποιο πριν οτι αν κουμπωσει το ΜΑΜΑ πισω πλαστικο μια χαρα εχει nfc οποιαδηποτε μπαταρια και αν βαλεις.

 

02. Αν ομως δεν κουμπωσεις το μαμα πισω πλαστικο τοτε θα πρεπει να παρεις μια μπαταρια που εχει το κυκλωμα nfc πανω της.

 

03. Παντως η μαρκα lemon και οι αυθεντικες μπαταριες τις samsung εχουν το κυκλωμα nfc πανω αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να τα ξεκαθαρισουμε λιγο.

 

Υπαρχουν 3 περιπτωσεις.

 

01. Φιλε σου εξηγησα ποιο πριν οτι αν κουμπωσει το ΜΑΜΑ πισω πλαστικο μια χαρα εχει nfc οποιαδηποτε μπαταρια και αν βαλεις.

 

02. Αν ομως δεν κουμπωσεις το μαμα πισω πλαστικο τοτε θα πρεπει να παρεις μια μπαταρια που εχει το κυκλωμα nfc πανω της.

 

03. Παντως η μαρκα lemon και οι αυθεντικες μπαταριες τις samsung εχουν το κυκλωμα nfc πανω αν θες.

 

η Zero Lemon 3000 δεν έχει πάνω της το NFC (Battery :3000mAh Capacity without NFC)

 

και φτάνουμε στην δεύτερη ερώτηση... αφού το MAMA καπάκι έχει το NFC πάνω της, γιατί η Samsung έβαλε NFC στην μπαταρία της?

Link to comment
Share on other sites

αφού το MAMA καπάκι έχει το NFC πάνω της, γιατί η Samsung έβαλε NFC στην μπαταρία της?

 

Γιατί ίσως αν αλλάξεις καπάκι να μην έχεις και αντί να ψάχνεσαι σου έχει έτοιμη την λύση .Samsung είναι αυτή πριν από εσάς για εσάς που λένε ...;-)

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

η Zero Lemon 3000 δεν έχει πάνω της το NFC (Battery :3000mAh Capacity without NFC)

 

και φτάνουμε στην δεύτερη ερώτηση... αφού το MAMA καπάκι έχει το NFC πάνω της, γιατί η Samsung έβαλε NFC στην μπαταρία της?

Ακριβως γι' αυτο που λεει το παιδι πανω και ΙΣΩΣ γιατι δεν ειχε σε ολα τα s4 στο πισω καλυμα το nfc κυκλωμα και ΙΣΩΣ σε μερικα το ειχε στη μπαταρια οποτε....

 

Νομιζεις.

Για δες λιγο εδω.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως γι' αυτο που λεει το παιδι πανω και ΙΣΩΣ γιατι δεν ειχε σε ολα τα s4 στο πισω καλυμα το nfc κυκλωμα και ΙΣΩΣ σε μερικα το ειχε στη μπαταρια οποτε....

 

Νομιζεις.

Για δες λιγο εδω.

 

2650mAh......

ZeroLemon Samsung Galaxy S4 2650mAh Battery Worlds Highest Capacity NFC ENABLED

 

3000mAh

http://www.ebay.com/itm/ZeroLemon-Samsung-Galaxy-S4-3000mAh-Battery-Worlds-Highest-Capacity-/291006198485?pt=US_Cell_Phone_PDA_Batteries&hash=item43c15232d5

 

*NFC IS NOT ENABLED FOR THESE 3000mah BATTERY

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...