Jump to content

[S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσφέρει πολλά! αλλά κάποια είναι άχρηστα!!! Όπως τα air view & air gesture, γιατι ας πούμε ότι πατάς μια μπανανοφλουδα! και πέφτεις με τα χέρια στα σκ χμ! στη λάσπη, πες μου ειλικρινά, θα χρησιμοποιήσεις τις λειτουργίες? Θα τολμήσεις να περάσεις το χέρι πάνω από αυτήν την υπέροχη οθόνη? Μάλλον όχι! Ποιο πιθανό είναι να κάνεις πιλινγκ στο πρόσωπο (αν όντως ήταν λάσπη) το κινητό πάντως δε θα τολμήσεις να το αγγίξεις.

 

Αυτά είναι πάντα κλειστά (μόνο για πλάκα τα ανοίγουμε)

 

Παρα πολλα ειναι αχρηστα και οσο για αυτο με μερικα μονο για παιχνιδι ειναι !!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρειαζομαι την βοήθεια σας..

Τις τελευταιες ημερες κατι εχει παθει η μπαταρία μαλον και οταν φτανω κατω απο 50-40% σβηνει απροειδοποιητα.

Πρωτα δεν μου το εκανε αυτο ακομα και σε πολυ χαμηλα ποσοστα μπαταριας.

καμια ιδεα ;

Να παρω καμια μπαταρια αλλη να τσεκαρω ;

Υποψιν δοκιμασα ακομα και factory reset η και root αλλα τιποτα παρολο που απενεργοποιησα καποιες περιτες εφαρμογές. :(

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι την βοήθεια σας..

Τις τελευταιες ημερες κατι εχει παθει η μπαταρία μαλον και οταν φτανω κατω απο 50-40% σβηνει απροειδοποιητα.

Πρωτα δεν μου το εκανε αυτο ακομα και σε πολυ χαμηλα ποσοστα μπαταριας.

καμια ιδεα ;

Να παρω καμια μπαταρια αλλη να τσεκαρω ;

Υποψιν δοκιμασα ακομα και factory reset η και root αλλα τιποτα παρολο που απενεργοποιησα καποιες περιτες εφαρμογές. :(

 

Δοκίμασες να κάνεις ένα factory reset και μετά να περάσεις το τελευταίο firm και να δεις δύο μέρες μετά αν στο κάνει ακόμα ..?Το είχε και ένας φίλος το πρόβλημα αυτό και λύθηκε ως δια μαγείας μόλις έκανε reset και μετά πέρασε το τελευταίο firm.

 

Δοκίμασε το αν δεν το έχεις δοκιμάσει δεν χάνεις τίποτα .

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Κωστη Το εχω δοκιμασει 2 φορες ηδη δυστιχως..

 

Τότε το πας στο service καλυπτόμενος από την εγγύηση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαλον ετσι θα γινει,θα πρεπει να το επαναφερω εργοστασιακο οποτες..

Θα δοκιμασω και καμια custom rom απο περιέργεια μήπως και αλλαξει κατι..

Σας ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Για φόρτιση του κινητού να χρησιμοποιείτε το καλώδιο usb που είναι με την συσκευή,εγώ έβαλα ένα άλλο καλώδιο λίγο πιο μακρύ(1,5 μέτρο)και έκανε περίπου 12 ώρες να φορτήση ,ενώ με της samsung κάνει περίπου 3 ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά αλλά γιατί να έχεις το geolocation ενεργοποιημένο. Βάλε τις πόλεις που θέλεις.Κάνε μια δοκιμή για μια μέρα και εάν δεν έχει διαφορά το ξανα ενεργοποιεις.

 

Καλησπερα.

Συγνωμη που αργησα να ποσταρω τα αποτελεσματα αλλα πνιγομουν στη δουλεια αυτες τις μερες.

Οπως ειπες φιλε dimkit εκλεισα την ''προσβαση σε τοποθεσια'' και η μπαταρια πλεον κατεβαινε νορμαλ. Εκεινη την ημερα το χρησιμοποιησα κανονικα με 3G και κατεβαινε περιπου 1,5% ανα ωρα οταν ηταν σε αναμονη.

Την επομενη κατεβασα και το better battery stats (ξανανοιξα το geolocation) και το αφησα να καταγραφει τα wakelocks (σ αυτο το χρονο δεν χρησιμοποιησα πολυ το τηλεφωνο γιατι εκανα τη δουλεια μου με το iphone. Eξου και η μεγαλη διαρκεια μπαταριας που λεει.)... Πριν το φορτισω εγραφε αυτα:

 

http://i44.tinypic.com/161fg5t.png

Edited by karn
Link to comment
Share on other sites

Γενικα ποσο σας τρωει μπαταρια σε χρηση? Εμενα σε standby μπορω να πω πως ειμαι οκ. Αλλα οταν το χρησιμοποιω μου διαλυει την μπαταρια. Ειδικα οταν το κινητο ειναι κατω απο 50%. Τουλαχιστον 10% σε 10 λεπτα ισως και παραπανω.

 

(Χρηση εννοω chrome browsing ή να ακουω μουσικη μεσω google music)

 

Φωτεινοτητα την εχω στο auto(0).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ηθελα να ρωτησω τι ειναι οι υπηρεσιες Google οπου καποιες φορες εχει μεγαλυτερη καταναλωση απο την οθονη στα ποσοστα της μπαταριας??http://db.tt/0OJhKZEQ Edited by mafiozos20
Link to comment
Share on other sites

παιδια θέλω να βάλω μια μεγαλύτερη μπαταρία

απο οτι ειδα στο internet η samsung βγάζει μόνο 3000mha

επίσης διάβασα για μια zerolemon 7000mha!

γενικά τι παίζει με αυτές είναι πιο χοντρές απο την κοινή μπαταρία

(πχ μετα δεν μπορεις να βαλεις την sview)

υπάρχει πιθανότητα να καεί το κινητό

respect
Link to comment
Share on other sites

παιδια θέλω να βάλω μια μεγαλύτερη μπαταρία

απο οτι ειδα στο internet η samsung βγάζει μόνο 3000mha

επίσης διάβασα για μια zerolemon 7000mha!

γενικά τι παίζει με αυτές είναι πιο χοντρές απο την κοινή μπαταρία

(πχ μετα δεν μπορεις να βαλεις την sview)

υπάρχει πιθανότητα να καεί το κινητό

 

samsung 3000 για το δικο μας δεν ειδα.για την zerolemon εχω ακουση πολυ καλα λογια αλλα το κανει το κινητο τερας σε ογκο.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και σε άλλο θέμα(στις εφαρμογές Android) εδώ και μια μέρα έβαλα το du battery saver pro και έχω εντυπωσιαστεί με τη διαφορά που βλέπω στη μπαταρία. Όποιος θέλει ας το δοκιμάσει και ας πει και τη δικιά του γνώμη
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και σε άλλο θέμα(στις εφαρμογές Android) εδώ και μια μέρα έβαλα το du battery saver pro και έχω εντυπωσιαστεί με τη διαφορά που βλέπω στη μπαταρία. Όποιος θέλει ας το δοκιμάσει και ας πει και τη δικιά του γνώμη

 

τελικα δουλευει αυτο το πραγμα?

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει....ΠΟΛΥ καλη εφαρμογουλα

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Ειμαι κατοχος S4 εδω και περιπου 9 ημερες, θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για αυτο που προκεται να σας περιγραψω σχετικα με την μπαταρια.

 

Σημερα 19:30 το βαζω για φορτιση τελειως αδειο, στις 21:30, πρασινο λαμπακι φορτισης, το βγαζω υστερα απο ενα 10λεπτο. Στις 2:30 μετα τα μεσανυχτα σημερα (5 ωρες μετα την ολοκληρωση της φορτισης δηλαδη), η μπαταρια ειναι ηδη στο 92% και εχω κανει 4-5 τηλεφωνα διαρκειας κατω του ενος λεπτου και εχω στειλει και 4-5 SMS μονο και τιποτα αλλο. Εχω φωτισμο στο αυτοματο +0 και απο αισθητηρες ενεργους τους "Αυτοματη Περιστροφη Οθονης", "Air Gesture" και "Προβολη χωρις επαφη" απο την στιγμη που το ανοιξα μετα την πληρη φορτιση. Επισης ειναι στον "Ηχο", να χτυπαει κανονικα δηλαδη. Δεν υπαρχει καποια εφαρμογη να τρεχει στο παρασκηνιο, το ελεγξα κρατωντας πατημενο το Home Button, επελεξα την αριστερη επιλογη και επελεξα απο εκει το συγκεκριμενο μενου ελεγχου των ενεργων εφαρμογων, καθαρο ηταν.

 

Εχοντας κανει μια ερευνα, εχω δει οτι πρεπει να το βαζω για φορτιση οταν πεφτει γυρω στο 15-20%, απλα μετα απο αυτο που περιεγραψα πιο πανω ειπα να κανω εναν ολοκληρο κυκλο φορτισης (αφησα το κινητο να σβησει μονο του) μηπως δω καποια διαφορα.

 

Ειναι φυσιολογικη η συμπεριφορα αυτη;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Υ.Γ: Συγχωρεστε με εαν ακουγεται "καπως" η ερωτηση, ειναι το πρωτο μου Android τηλεφωνο και δεν εχω καμια εξοικειωση με θεματα μπαταριας.

Edited by SkiLopSaRo
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα φίλε. Δηλαδή μετά από 5 ώρες έχασες 8%;

Και με τα τηλέφωνα και τα μηνύματα; και έχεις τον αισθητήρα να ανιχνεύει κίνηση; δεν κατάλαβα τί σε προβλημάτιζει. Πόση ώρα οθόνης είχες; αυτό να κοιτάς, έχει περισσότερο νόημα από την ώρα μακριά από φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερω και στο πρωτο μου μηνυμα, δεν γνωριζω πως ανταποκρινεται η μπαταρια σε τετοιου ειδους τηλεφωνα (ακομη).

Αυτην την στιγμη, 5ωρες, 36λ με μπαταρια και λειτουργια οθονης στα 22λεπτα.

 

Για τους αισθητηρες μπορω να το καταλαβω, τα τηλεφωνα και τα μηνυματα οχι και τοσο(επειδη ειναι πολυ λιγα). Δεν ειπα οτι εχω καποιο προβλημα, απλα ρωταω εαν αυτη η συμπεριφορα ειναι φυσιολογικη.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Edited by SkiLopSaRo
Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερω και στο πρωτο μου μηνυμα, δεν γνωριζω πως ανταποκρινεται η μπαταρια σε τετοιου ειδους τηλεφωνα (ακομη).

Αυτην την στιγμη, 5ωρες, 36λ με μπαταρια και λειτουργια οθονης στα 22λεπτα.

 

Για τους αισθητηρες μπορω να το καταλαβω, τα τηλεφωνα και τα μηνυματα οχι και τοσο(επειδη ειναι πολυ λιγα). Δεν ειπα οτι εχω καποιο προβλημα, απλα ρωταω εαν αυτη η συμπεριφορα ειναι φυσιολογικη.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Η ένδειξη δεν είναι αναλογική σε κανένα τηλέφωνο.

Στο iPhone για παράδειγμα αργεί να πέσει από το 100% αλλά μετά καταποντιζεται.

Στο s4 πέφτει γρήγορα μέχρι το 85% αλλά μετά σταθεροποιειται.

Για να δεις την κατανάλωση θα το αφήσεις μέχρι να πέσει στο 10% κάνοντας την τυπική καθημερινή χρήση σου.

Μετά θα δεις τι χρόνους είχες στην οθόνη και θα βγάλεις τα συμπεράσματα σου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η ένδειξη δεν είναι αναλογική σε κανένα τηλέφωνο.

Στο iPhone για παράδειγμα αργεί να πέσει από το 100% αλλά μετά καταποντιζεται.

Στο s4 πέφτει γρήγορα μέχρι το 85% αλλά μετά σταθεροποιειται.

Για να δεις την κατανάλωση θα το αφήσεις μέχρι να πέσει στο 10% κάνοντας την τυπική καθημερινή χρήση σου.

Μετά θα δεις τι χρόνους είχες στην οθόνη και θα βγάλεις τα συμπεράσματα σου.

 

Τωρα μαλιστα. Θεωρουσα πως η ενδειξη ειναι αναλογικη, ευχαριστω για την διευκρινηση.

 

Απο οτι καταλαβαινω, οι χρονοι της οθονης ειναι σημαντικοι. Ακομη και αν συνδεθω π.χ με Wi-Fi καποια στιγμη στο Ιντερνετ κλπ, παλι ο χρονος της οθονης ειναι κρισιμοτερος σε ενεργειακη καταναλωση και μονο αυτος θα με οδηγησει σε συμπερασματα;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μαλιστα. Θεωρουσα πως η ενδειξη ειναι αναλογικη, ευχαριστω για την διευκρινηση.

 

Απο οτι καταλαβαινω, οι χρονοι της οθονης ειναι σημαντικοι. Ακομη και αν συνδεθω π.χ με Wi-Fi καποια στιγμη στο Ιντερνετ κλπ, παλι ο χρονος της οθονης ειναι κρισιμοτερος σε ενεργειακη καταναλωση και μονο αυτος θα με οδηγησει σε συμπερασματα;

 

Το είδος σύνδεσης στο διαδίκτυο και η ποιότητα σήματος παιζουν μεγάλο ρολο στην αυτονομία και κατ επέκταση στο πόσες ώρες θα σου δώσει ανοικτή οθόνη.

Με αποκλειστική χρήση WiFi δίνει 1-1,5 ωρα παραπανω απ οτι με 3g-LTE.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

τελικα δουλευει αυτο το πραγμα?

 

Εγώ που το έβαλα σε pro στον Πρώτο Γαλαξία δεν είδα καμμία διαφορά.:blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.....μια διαπιστωση μετα απο μια εβδομαδα "συμβιωσης"..με την MH5 και ΜΠΟΛΙΚΟ RealRacing ....απο το πρωι στις 8 το κινητο και ειμαι στο 59%....οι υπολοιπες εργασιες που εκανα στο κινητο ειναι ιδιες με παλια που τετοια ωρα περιπου ειχα 30%....εννοω με την MGA

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα οι υπηρεσίες της google μου ξεσχισαν την μπαταρια.

Στο Google play έχω την έκδοση 4.3.11

Είναι η τελευταία μήπως φταίει αυτο?

 

Το ιδιο επαθα κι εγω σήμερα..τι μπορει να φταιει?? https://www.dropbox.com/s/3ezb18kz4k3qkeb/2013-09-12%2020.24.08.png

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...