Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Ποιά μηνύματα από το Gmail? Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς? Εγώ τα sms ανακτώ με την εφαρμογή που πόσταρα. Τα hangouts chats μου τα συγχρονίζει από το account.

 

Η εφαρμογή sms backup+ αποθηκεύει οτι μυνηματα και call log whatsapp έχεις στο gmail του εκάστοτε user.

Με την δική σου εφαρμογή σώζεις ότι έχεις μεσα στο κινητό σου.Αν εγώ θέλω να κάνω restore τα μυνήματα μου από το gmail μετά απο factory reset και αλλαγή σε 4.4.2 δεν μπορώ να το κάνω με την εφαρμογή που εχεις ποστάρει γιατί έχω πάρει τα backup μου ήδη με την άλλη εφαρμογή.:)

 

Υπάρχει απλά ένα θέμα ακόμα με την εφαρμογή και την ΚΙΤΚΑΤ.Σε παλαιότερες εκδοσεις δουλεύει άψογα για όσουν θέλουν τα μυνήματα τους στο Gmail τους για επεξεργασία κτλ και όχι σε κάρτα sd του κινητού απλά για restore.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η εφαρμογή sms backup+ αποθηκεύει οτι μυνηματα και call log whatsapp έχεις στο gmail του εκάστοτε user.

Με την δική σου εφαρμογή σώζεις ότι έχεις μεσα στο κινητό σου.Αν εγώ θέλω να κάνω restore τα μυνήματα μου από το gmail μετά απο factory reset και αλλαγή σε 4.4.2 δεν μπορώ να το κάνω με την εφαρμογή που εχεις ποστάρει γιατί έχω πάρει τα backup μου ήδη με την άλλη εφαρμογή.:)

 

Υπάρχει απλά ένα θέμα ακόμα με την εφαρμογή και την ΚΙΤΚΑΤ.Σε παλαιότερες εκδοσεις δουλεύει άψογα για όσουν θέλουν τα μυνήματα τους στο Gmail τους για επεξεργασία κτλ και όχι σε κάρτα sd του κινητού απλά για restore.

 

A OK... Εγώ κρατάω logs και sms στην SD.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση θέλω να βάλω αυτήν την ρομ http://omegadroid.co/omega-rom-v28-galaxy-s4-i9505-android-4-4-2-kit-kat-released/

Έχω κάνει ρουτ και δεν με νοιάζει η εγγύηση έτσι κι αλλιώς την έχασα...Μπορεί κάποιος να μου πει με βεβαιότητα ότι δεν πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός από αυτά που λέει?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση θέλω να βάλω αυτήν την ρομ http://omegadroid.co/omega-rom-v28-galaxy-s4-i9505-android-4-4-2-kit-kat-released/

Έχω κάνει ρουτ και δεν με νοιάζει η εγγύηση έτσι κι αλλιώς την έχασα...Μπορεί κάποιος να μου πει με βεβαιότητα ότι δεν πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός από αυτά που λέει?

και εγω αυτα εκανα το σαββατο που την περασα...δν χρειαζεσαι κατι αλλο απλα αφου τελειωσεις το flashαρισμα περνας μεσω odin και τον adam kernel 2.3 (μου το προτεινανε παιδια απο το φορουμ ,σπερνει απλα)και εισαι κομπλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να δωσει ενα link του αδαμ κερνελ?

 

http://wanamlite.com/2014/04/03/adam-kernel-galaxys4-lte-v2-3-android-kitkat//

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά ...αλλά δεν υπάρχει πιο αναλυτικός οδηγός? ισως και στα ελληνικά??:worry:

adam kernel δεν έχω ιδέα τι είναι και πως περνιέται..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά ...αλλά δεν υπάρχει πιο αναλυτικός οδηγός? ισως και στα ελληνικά??:worry:

adam kernel δεν έχω ιδέα τι είναι και πως περνιέται..

 

Προσωπική άποψη και φιλική συμβουλή. Άμα δεν ξέρεις. Μην κάνεις τίποτα. Κάτσε διάβασε και κατάλαβε και τι αλλάζεις, και μέσω τι το αλλάζεις. Αυτό είναι γενικό και καλό είναι να τηρείται για να μην έρχονται οι ερωτήσεις πανικού μετά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη και φιλική συμβουλή. Άμα δεν ξέρεις. Μην κάνεις τίποτα. Κάτσε διάβασε και κατάλαβε και τι αλλάζεις, και μέσω τι το αλλάζεις. Αυτό είναι γενικό και καλό είναι να τηρείται για να μην έρχονται οι ερωτήσεις πανικού μετά.

 

Σε ευχαριστώ και το καταλαβαίνω που σας κουραζω και σας γυρναω "πισω" σε βασικές γνώσεις... αλλά δεν θέλω πολλά να κάνω..

απλά επειδή ήμουν πολύ ευχαριστημένος με μια omega rom που είχα περάσει στο παλιό μου s2 θέλω απλά να περάσω μια αξιοπιστη omega στο καινούργιο μου s4 GTI9505 - android 4.3 - Kernel=3.4.0-2082040 - EKDOSH=I9505XXUEMKF

 

Εχω odin 3.7 και τα αρχεία από το site omega.

Εχω περάσει το KIES 3

...τι άλλο? ...αυτά

τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και το καταλαβαίνω που σας κουραζω και σας γυρναω "πισω" σε βασικές γνώσεις... αλλά δεν θέλω πολλά να κάνω..

απλά επειδή ήμουν πολύ ευχαριστημένος με μια omega rom που είχα περάσει στο παλιό μου s2 θέλω απλά να περάσω μια αξιοπιστη omega στο καινούργιο μου s4 GTI9505 - android 4.3 - Kernel=3.4.0-2082040 - EKDOSH=I9505XXUEMKF

 

Εχω odin 3.7 και τα αρχεία από το site omega.

Εχω περάσει το KIES 3

...τι άλλο? ...αυτά

τι κάνω?

 

Παραπάνω στο λινκ που έχει ποντάρει άλλος περιέχονται και οδηγίες.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω στο λινκ που έχει ποντάρει άλλος περιέχονται και οδηγίες.

 

Παλιά θυμάμαι ανοιγα το odin και επέλεγα το μεγάλο αρχείο της ROM. Και την τελευταία φορά το έκανα χωρίς υπολογιστή απο την sd card. Να υποθέσω οτι έχει γίνει πάρα πολυ περίπλοκο με kernels, modems etc που δεν τα ξέρω.?

Link to comment
Share on other sites

Παλιά θυμάμαι ανοιγα το odin και επέλεγα το μεγάλο αρχείο της ROM. Και την τελευταία φορά το έκανα χωρίς υπολογιστή απο την sd card. Να υποθέσω οτι έχει γίνει πάρα πολυ περίπλοκο με kernels, modems etc που δεν τα ξέρω.?

 

Γιατί δεν διαβάζεις...? Ένα custom recovery είναι!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν διαβάζεις...? Ένα custom recovery είναι!

 

Τι να διαβάσω λες? έχεις κατι να ποσταρεις?

 

**πρέπει να κάνω αυτό?https://www.youtube.com/watch?v=2PfMBKdVwZc

ή αυτό

Edited by danil0
Link to comment
Share on other sites

Τι να διαβάσω λες? έχεις κατι να ποσταρεις?

 

**πρέπει να κάνω αυτό?https://www.youtube.com/watch?v=2PfMBKdVwZc

ή αυτό

 

Ρε παιδί κάθε ρομ έχει οδηγίες πως να την περάσεις και τι προτείνει ο developer... 5 ποστ πιο πάνω κάποιος έχει ένα λινκ της Ομέγκα. Ε εκεί έχει και οδηγίες...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χω βάλει το λινκ φίλε..τις οδηγίες τις έχω δει, αλλά δεν είναι αναλυτικές και επειδή το κινητό είναι καινούργιο δεν θέλω να κάνω κανένα λάθος..απλά θέλω να μαι σίγουρος..

Το περίεργο είναι πως και δεν υπάρχει ένας πλήρης οδηγός εδώ στο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χω βάλει το λινκ φίλε..τις οδηγίες τις έχω δει, αλλά δεν είναι αναλυτικές και επειδή το κινητό είναι καινούργιο δεν θέλω να κάνω κανένα λάθος..απλά θέλω να μαι σίγουρος..

Το περίεργο είναι πως και δεν υπάρχει ένας πλήρης οδηγός εδώ στο φόρουμ

 

Πόσο πιο αναλυτικές θες δηλαδή. Σου λέει:

Backup

Flash Bootloader(optional)

Flash Modem

Flash recovery-custom αν δεν έχεις

Boot into recovery and flash rom.

 

Δηλαδή τι να σου πει. Αλλά σου έχω απαντήσει και πιο πάνω. Άμα δεν ξέρεις κάτσε διάβασε, κατάλαβε τι θα κάνεις, πως θα το κάνεις και μετά προχώρα. Αν βαριέσαι να διαβάσεις τότε μείνε με στοκ και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Μια χαρά θα είσαι και έτσι.

Και δεύτερον χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το myphone σε καμία περίπτωση(ενεργό μέλος είμαι και με αρκετά ποστ) αλλά η πηγή είναι το xda. Εκεί θα βρείς ότι θες. Ψάξε και θα βρεις τα πάντα αναλυτικά. Το φλασάρισμα σε γενικές γραμμές δεν αλλάζει η κεντρική φιλοσοφία του από κινητό σε κινητό. Κάποιες λεπτομέρειες.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχω ενα προβληματακι..εκανα ρουτ τ κινητο μου κ του περασα την liquid...ομως πατηρησα οτι δεν μπορω με κανενα συνηθισμενο τροπο ν μεταφερω τις εφαρμογες μου στην sd...κατι μου ειπαν για την linktosd kai κατι πρεπει να κανω μεσω pc αλλα δεν καταλαβα μπορειτε να με βοηθησετε λιγο?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχω ενα προβληματακι..εκανα ρουτ τ κινητο μου κ του περασα την liquid...ομως πατηρησα οτι δεν μπορω με κανενα συνηθισμενο τροπο ν μεταφερω τις εφαρμογες μου στην sd...κατι μου ειπαν για την linktosd kai κατι πρεπει να κανω μεσω pc αλλα δεν καταλαβα μπορειτε να με βοηθησετε λιγο?

 

οριστε ενα προγραμμα https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix που μαλλον με αυτο θα κανεις την δουλεια σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έπεσε στα χέρια μου ενα ι9500 και μου ζήτησε ο φίλος να το κάνω Update στην τελευταια omega. Η έκδοση που έχει το κινητό ειναι η 4.3 με την arrow rom 10. Χρειάζεται η ίδια διαδικασία με το νοτε 3; πρέπει δηλαδή να γίνει πρώτα μέσω odin install η official 4.4.2 ? Η κάνω install κατευθειαν την 4.4.2 μέσω recovery παρόλο που είμαι στην 4.3 ?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο αναλυτικές θες δηλαδή. Σου λέει:

Backup

Flash Bootloader(optional)

Flash Modem

Flash recovery-custom αν δεν έχεις

Boot into recovery and flash rom.

 

Δηλαδή τι να σου πει. Αλλά σου έχω απαντήσει και πιο πάνω. Άμα δεν ξέρεις κάτσε διάβασε, κατάλαβε τι θα κάνεις, πως θα το κάνεις και μετά προχώρα. Αν βαριέσαι να διαβάσεις τότε μείνε με στοκ και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Μια χαρά θα είσαι και έτσι.

Και δεύτερον χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το myphone σε καμία περίπτωση(ενεργό μέλος είμαι και με αρκετά ποστ) αλλά η πηγή είναι το xda. Εκεί θα βρείς ότι θες. Ψάξε και θα βρεις τα πάντα αναλυτικά. Το φλασάρισμα σε γενικές γραμμές δεν αλλάζει η κεντρική φιλοσοφία του από κινητό σε κινητό. Κάποιες λεπτομέρειες.

 

καταλαβαίνω το οτι κούρασα με την απλοϊκη ερώτηση ... αλλά έχε υπόψην οτι σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλοί οι οποίοι διαβάζουν την απλή ερώτηση αυτή και μαθαίνουν...άλλωστε αυτή είναι και η έννοια των φόρουμ....ενας χαζός ρωτάει πενήντα γίνονται εξυπνότεροι ;)

 

Οπότε:

  1. Backup (δεν με ενδιαφέρει είναι καινούργιο)
  2. Flash Bootloader(optional)(δεν θα μου χρειαστεί σαν απλός χρήστης?)
  3. Flash Modem (όταν λέμε flash εννοούμε μέσα απο odin ε?)
  4. Flash recovery-custom αν δεν έχεις (προφανώς δεν έχω είναι καινούργιο)
  5. Boot into recovery and flash rom. (εδώ δεν χρειάζομαι odin έτσι? το τρέχω απο την SD card e?)

Link to comment
Share on other sites

  1. Backup (δεν με ενδιαφέρει είναι καινούργιο)
  2. Flash Bootloader(optional)(δεν θα μου χρειαστεί σαν απλός χρήστης?)
  3. Flash Modem (όταν λέμε flash εννοούμε μέσα απο odin ε?)
  4. Flash recovery-custom αν δεν έχεις (προφανώς δεν έχω είναι καινούργιο)
  5. Boot into recovery and flash rom. (εδώ δεν χρειάζομαι odin έτσι? το τρέχω απο την SD card e?)

 

1) Πάντα backup! Φυσικά το efs σε περίπτωση που χαθεί κάνα IMEI να κάνεις επαναφορά. Και φυσικά πάντα ένα nandroid αν κάτι πάει στραβά να γυρίσεις γρήγορα και ακόμα πίσω στην κατάσταση πριν φλασάρεις. Δεν έχει να κάνει καινούριο ή παλιό.

2)Αφου λέει ότι θέλει bootloader της 4.4.2 για να λειτουργήσει σωστά η ρομ τότε αν δεν τον έχεις τον βάζεις. Δεν έχει να κάνει με το τι χρήστης είσαι.

3) ε ναι. Στο λέει κιόλας. Flash via odin bootloader and modems.

4)αφου δε έχεις πρέπει να βάλεις ναι.

5)δεν τρέχεις τίποτα. Κλεινεις το κινητό και μπαίνεις σε recovery mode με το combo των τριών κουμπιών. (vol up+power+home)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

1) Πάντα backup! Φυσικά το efs σε περίπτωση που χαθεί κάνα IMEI να κάνεις επαναφορά. Και φυσικά πάντα ένα nandroid αν κάτι πάει στραβά να γυρίσεις γρήγορα και ακόμα πίσω στην κατάσταση πριν φλασάρεις. Δεν έχει να κάνει καινούριο ή παλιό.

2)Αφου λέει ότι θέλει bootloader της 4.4.2 για να λειτουργήσει σωστά η ρομ τότε αν δεν τον έχεις τον βάζεις. Δεν έχει να κάνει με το τι χρήστης είσαι.

3) ε ναι. Στο λέει κιόλας. Flash via odin bootloader and modems.

4)αφου δε έχεις πρέπει να βάλεις ναι.

5)δεν τρέχεις τίποτα. Κλεινεις το κινητό και μπαίνεις σε recovery mode με το combo των τριών κουμπιών. (vol up+power+home)

 

Το efs προσπαθώ να το τρέξω σαν πρόγραμμα αλλά κολάει στο "Initializing, Please Wait" .. εχω windows 7

Πρέπει να είμαι σε recovery ή αλλο Mode?

Link to comment
Share on other sites

Το efs προσπαθώ να το τρέξω σαν πρόγραμμα αλλά κολάει στο "Initializing, Please Wait" .. εχω windows 7

Πρέπει να είμαι σε recovery ή αλλο Mode?

Υπάρχουν εφαρμογές στο play store που παίρνουν backup το Efs.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη μέρα με το S4 και εξακολουθώ να το γουστάρω όλο και πιο πολύ.

Αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του, η συσκευή..

Αλλά το software είναι σκέτο... bloatware. Πρέπει να χει καμιά εκατοστή σαβουροεφαρμογές :wacko:

To ότι περιορίζεται η RAM είναι το λιγότερο... Η μπαταρία τελειώνει ως το απόγευμα και έχω την εντύπωση ότι καταναλώνονται παραπάνω ΜΒ από το 3g δίκτυο απ ότι θα ήταν φυσιολογικό.

Θα περνούσα αμέσως cyanogenmod αλλά θα χάσω το apk της κάμερας που τα σπάει.

Στο thread για τροποποιήσεις διάβασα ότι μπορούν να αφαιρεθούν αυτές οι εφαρμογές:

ChatONV_J.apk

ChatON_feature.apk

TravelService.apk

TravelWidget.apk

TripAdvisor.apk

YahoonewsPhone2013.apk

Com2usPoker_ASGC.apk...

 

1.Σκέφτομαι να τις κάνω freeze με titanium back up (είμαι root). Θα προτιμούσα όμως να τις αφαιρέσω τελείως. Θα ήταν καλύτερα ή μπορεί να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα?

2.Σήμερα διαπίστωσα ότι μπορώ να τις κάνω turn off από τα settings του κινητού (κιτ κατ). Είναι το ίδιο πράγμα (το turn off) με το freeze του titanium?

3.Υπάρχουν και άλλες εφαρμογές που μπορώ να παγώσω χωρίς πρόβλημα? Από αυτό το link πάντως δε κατάλαβα τίποτα: https://docs.google.com/spreadsheet/lv?key=0ApUQpspiZeBTdHotUXJ5bTQycHJLMHA1U0ROQ1NpZ1E&usp=sharing

Thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...