Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

έχω να προτείνω μια ρομ,η οποία έχει καταφέρει να με κρατήσει (επιτέλους) :)

Echoe Rom,πολύ κοντά σε stock,με πολύ καλά ενσωματωμένα tweaks με κερνέλ Ausdim (δεν θέλει συστάσεις νομίζω),η οποία δουλεύει απροβλημάτιστα,με πάααααρα πολύ καλή μπαταρία και το κινητό απλά φυσάει!!![/quote

 

Πολυ καλη rom μετα την τριτη φορτιση απλα ειναι τελεια και ιδιαιτερα η μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχω να προτείνω μια ρομ,η οποία έχει καταφέρει να με κρατήσει (επιτέλους) :)

Echoe Rom,πολύ κοντά σε stock,με πολύ καλά ενσωματωμένα tweaks με κερνέλ Ausdim (δεν θέλει συστάσεις νομίζω),η οποία δουλεύει απροβλημάτιστα,με πάααααρα πολύ καλή μπαταρία και το κινητό απλά φυσάει!!![/quote

 

Πολυ καλη rom μετα την τριτη φορτιση απλα ειναι τελεια και ιδιαιτερα η μπαταρια.

 

είναι όντως...αφου τώρα έχω αποκτήσει "πρόβλημα"...δεν έχω να φλασάρω κάτι και με τρώει...απλά δοκιμάζω θέματα πλέον...

η "αρρώστεια" γαρ :p

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

 

είναι όντως...αφου τώρα έχω αποκτήσει "πρόβλημα"...δεν έχω να φλασάρω κάτι και με τρώει...απλά δοκιμάζω θέματα πλέον...

η "αρρώστεια" γαρ :p

 

Τοσο καλη ειναι ρε παιδια? Σε σχεση με την omega 9 ας πουμε θα δω τοση διαφορα?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

 

Τοσο καλη ειναι ρε παιδια? Σε σχεση με την omega 9 ας πουμε θα δω τοση διαφορα?

 

Δεν έχω δοκιμάσει Omega αλλά ειλικρινά η ρομ τα σπάει. Smoothness, stability, και μπαταρία προσωπικά απείρως καλύτερη από στοκ firmware.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

 

Τοσο καλη ειναι ρε παιδια? Σε σχεση με την omega 9 ας πουμε θα δω τοση διαφορα?

τώρα τι να σου πω?πρέπει να δοκιμάσεις για να βγάλεις δικό σου συμπέρασμα :)

προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με άλλη ρομ κοντά 2 εβδομάδες από τότε που πέρασα την echoe...και ναι,ως τότε είχα δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα (χωρίς υπερβολές)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

 

είναι όντως...αφου τώρα έχω αποκτήσει "πρόβλημα"...δεν έχω να φλασάρω κάτι και με τρώει...απλά δοκιμάζω θέματα πλέον...

η "αρρώστεια" γαρ :p

 

Μια από τα ίδια :rolleyes:

 

Δοκίμασε όμως και αυτό το mod και πες μου αν βλέπεις διαφορά....

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2382805

Edited by virland
Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

 

Μια από τα ίδια :rolleyes:

 

Δοκίμασε όμως και αυτό το mod και πες μου αν βλέπεις διαφορά....

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2382805

 

το έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να πω ότι βλέπω κάτι το διαφορετικό...το μόνο που έχω δει είναι μια διαφορά στο d/l με 3g....από άποψη μπαταρίας,τίποτα περισσότερο...

τώρα είμαι με Ausdim V11 και είναι μακράν καλύτερος από την V13,τον έχεις δοκιμάσει??και Ρεβέκκα,αν δεν το έχεις περάσει ήδη...βάλε κι αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2293589

μιλάμε,θα δεις τεράστια διαφορά στον ήχο ;)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Επςιδη εχω ξεχασει λιγο την διαδικασια. 2 ερωτησεις εχω κανει ρουτ ανβπερασω recovery απο πανω χανω το root; κ αν χανεται το ρουτ τοτε μπορω να φλασαρω ρομ κ οτι αλλο θελω απο mobile odin pro;
Link to comment
Share on other sites

 

το έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να πω ότι βλέπω κάτι το διαφορετικό...το μόνο που έχω δει είναι μια διαφορά στο d/l με 3g....από άποψη μπαταρίας,τίποτα περισσότερο...

τώρα είμαι με Ausdim V11 και είναι μακράν καλύτερος από την V13,τον έχεις δοκιμάσει??και Ρεβέκκα,αν δεν το έχεις περάσει ήδη...βάλε κι αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2293589

μιλάμε,θα δεις τεράστια διαφορά στον ήχο ;)

 

Με κέρνελ και εγώ με τον 11 είμαι, μακράν καλύτερος.

 

Λοιπόν το mod που μου είπες το πέρασα και ο ήχος απλά δεν παίζεται και κυρίως για εμένα που ακούω αρκετή μουσική.

 

Τώρα για το άλλο που σου έγραψα είδα διαφορά στο άνοιγμα των φακέλων γιατί όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ τις έχω στην επιφάνεια σε φακέλους.

Με ότι ρομ και να είχα όταν άνοιγα τον φάκελο έκανε σπασίματα.

Με αυτό το mod μου έκανε ελάχιστα σπασίματα αλλά οι φάκελοι άνοιγαν ακαριαία.

Είδα ότι είχε βάλει στις επιλογές προγραμματιστή > κλίμακα γραφικών μεταβάσεις > 0.5.

Και έτσι εγώ στο κλίμακα κινουμένων παραθύρων το απενεργοποίησα τελείως και επιτέλους οι φάκελοι ανοίγουν ακαριαία χωρίς ίχνος σπασίματος....:D

 

Τι κάνει η στέρηση....:p

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

 

Με κέρνελ και εγώ με τον 11 είμαι, μακράν καλύτερος.

 

Λοιπόν το mod που μου είπες το πέρασα και ο ήχος απλά δεν παίζεται και κυρίως για εμένα που ακούω αρκετή μουσική.

 

Τώρα για το άλλο που σου έγραψα είδα διαφορά στο άνοιγμα των φακέλων γιατί όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ τις έχω στην επιφάνεια σε φακέλους.

Με ότι ρομ και να είχα όταν άνοιγα τον φάκελο έκανε σπασίματα.

Με αυτό το mod μου έκανε ελάχιστα σπασίματα αλλά οι φάκελοι άνοιγαν ακαριαία.

Είδα ότι είχε βάλει στις επιλογές προγραμματιστή > κλίμακα γραφικών μεταβάσεις > 0.5.

Και έτσι εγώ στο κλίμακα κινουμένων παραθύρων το απενεργοποίησα τελείως και επιτέλους οι φάκελοι ανοίγουν ακαριαία χωρίς ίχνος σπασίματος....:D

 

Τι κάνει η στέρηση....:p

 

έτσι και εγω...όταν πέρασα το mod ενθουσιάστηκα...το παλικάρι έχει κάνει πολύ καλή δουλειά...αναρωτιέμαι σε αναβάθμιση της εφαρμογής τι παίζει να κάνει παραπάνω??:p

εμένα είναι light,4 σελίδες έχω σε Nova,αλλά χωρίς πολλά πολλά,οπότε δεν κατάλαβα και πολλά,γιατί ούτως ή άλλως φυσάει οπότε μια χαρά...

λες να το ξαναπεράσω έτσι και μόνο για το ψυχολογικό???έχω ξεμείνει :lol:

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Επςιδη εχω ξεχασει λιγο την διαδικασια. 2 ερωτησεις εχω κανει ρουτ ανβπερασω recovery απο πανω χανω το root; κ αν χανεται το ρουτ τοτε μπορω να φλασαρω ρομ κ οτι αλλο θελω απο mobile odin pro;

Εμ αυτά κάνεις και ξεχνάς!

Καταρχάς δεν χάνεις το root αν περάσεις custom recovery μέσω Odin. Τώρα ως έχεις (με root και custom recovery) περνάς από recovery οποίο ρομ θες.. Όχι από Mobile odin αλλά από περιβάλλον recovery (θυμάσαι που έχει να κάνεις wipes κτλ). To Mobile odin pro απλά αντικαθιστά την διαδικασία του pc Odin στο κινητό σου

Link to comment
Share on other sites

@luciferia

Την light έχεις περάσει η την full;

Εγώ έχω βάλει την full.

τη full και την καθάρισα με ένα script από το XDA,το truly clean medium!!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

 

έτσι και εγω...όταν πέρασα το mod ενθουσιάστηκα...το παλικάρι έχει κάνει πολύ καλή δουλειά...αναρωτιέμαι σε αναβάθμιση της εφαρμογής τι παίζει να κάνει παραπάνω??:p

εμένα είναι light,4 σελίδες έχω σε Nova,αλλά χωρίς πολλά πολλά,οπότε δεν κατάλαβα και πολλά,γιατί ούτως ή άλλως φυσάει οπότε μια χαρά...

λες να το ξαναπεράσω έτσι και μόνο για το ψυχολογικό???έχω ξεμείνει :lol:

 

Καποιο link για τον 11 kernel; επισης να πω οτι ειναι συμβατο με τον κερνελ η εφαρμογη faux sound για την ρυθμιση του ηχου.

Link to comment
Share on other sites

 

Καποιο link για τον 11 kernel; επισης να πω οτι ειναι συμβατο με τον κερνελ η εφαρμογη faux sound για την ρυθμιση του ηχου.

 

λοιπόν...εδώ έχουμε το link για τον kernel http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2342298

 

όσο για το άλλο,δεν ξέρω να σου πω,γιατί το συγκεκριμένο δεν το έχω δοκιμάσει...χρησιμοποιούσα ViperFx για ήχο αλλά τώρα χρησιμοποιώ αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2293589

θα δεις μεγάλη διαφορά στον ήχο χωρίς να πειράξεις τίποτα :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

 

λοιπόν...εδώ έχουμε το link για τον kernel http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2342298

 

όσο για το άλλο,δεν ξέρω να σου πω,γιατί το συγκεκριμένο δεν το έχω δοκιμάσει...χρησιμοποιούσα ViperFx για ήχο αλλά τώρα χρησιμοποιώ αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2293589

θα δεις μεγάλη διαφορά στον ήχο χωρίς να πειράξεις τίποτα :)

 

Thanks θα δοκιμασω. Να κανω και μια παρενθεση μιας και ειμαι παραλια και ακουω μεσω streaming radio οτι στο 3g η καταναλωση ειναι μεγαλυτερη με τον κερνελ v13 απο οτι με official που ειχα πριν 1 εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα θυμαμαι μετα. Ζιπαρισμενο το περναω το ρεκοβερυ; εχω πολυ καιρο να ασχοληθω

Όχι είναι αρχείο tar, περνάς με odin.. Νομίζω στον οδηγό root τα γράφει αυτά αλλιώς xda. Είναι απλό πάντως

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω. Το triangle away μπορώ να το χρησιμοποιήσω και με cwm ή μόνο με κανονικό recovery; 'Εβαλα τώρα μια ρομ και θέλω να το χρησιμοποιήσω. Μην κάνω τίποτα στο κινητό και μετά τρέχω..
:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω. Το triangle away μπορώ να το χρησιμοποιήσω και με cwm ή μόνο με κανονικό recovery; 'Εβαλα τώρα μια ρομ και θέλω να το χρησιμοποιήσω. Μην κάνω τίποτα στο κινητό και μετά τρέχω..

Λέει να μην το χρησιμοποιείς με custom kernel, δεν εξαρτάται από το recovery :)

Link to comment
Share on other sites

Λέει να μην το χρησιμοποιείς με custom kernel, δεν εξαρτάται από το recovery :)

 

Έχεις δίκαιο.Τώρα το είδα. Το θέμα είναι ότι έβαλα την Echoe η οποία αν κατάλαβα έχει custom kernel. Οπότε δεν μπορώ να το κάνω.

:D
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο.Τώρα το είδα. Το θέμα είναι ότι έβαλα την Echoe η οποία αν κατάλαβα έχει custom kernel. Οπότε δεν μπορώ να το κάνω.

 

Βαλε αν θες τον stock kernel

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο θα κάνω αν είναι να το χρησιμοποιήσω.

Κι εγώ με Echoe, το άφησα να λέει ότι θέλει το status και το counter και απλά όταν περάσω στο μέλλον μια official θα το τρέξω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...