Jump to content

[S4] Προβλήματα υπερθέρμανσης


teo_notis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 621
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου πει τι θερμοκρασία CPU βλέπετε όταν κάνετε γρήγορο browsing (συνεχείς αλλαγές ιστοσελίδων) και περιήγηση στο Facebook χρησιμοποιόντας 3g για σύνδεση;
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πώς βλεπετε την θερμοκρασια της cpu, μιας και ο κωδικος δεν δουλευει πια?
×#0×# sensor> thermistor(τερμα κατω)
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δοκιμαζεις αλλη ρομ;Κι εγω με την ομεγα ειχα θεματα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δοκιμαζεις αλλη ρομ;Κι εγω με την ομεγα ειχα θεματα.
Μαλλον θα γυρισω σε στοκ για αρχη να δω τι παιζει και μετα ξανα φλασαρω
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δοκιμαζεις αλλη ρομ;Κι εγω με την ομεγα ειχα θεματα.

 

Τι θεματα ειχατε? Εγω δεν εχω δει κατι... Εχω βαλει 2-3 εκδοσεις και δεν ειχα κανενα θεμα.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Λαγκαρισματα (οχι κατι τρελο αλλα ειχε) και αυξημενη θερμοκρασια.

Ισως να μην ηθελε να κατσει καλα στην συσκευη μου.

Γενικα δεν ειμαι και fan των παραφορτωμενων ρομ.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Λαγκαρισματα (οχι κατι τρελο αλλα ειχε) και αυξημενη θερμοκρασια.

Ισως να μην ηθελε να κατσει καλα στην συσκευη μου.

Γενικα δεν ειμαι και fan των παραφορτωμενων ρομ.

 

Εγω απο της samsung τα εξτρας χρησιμοποιω μονο το watch on. Αρα ποια rom πιστευεις εσυ οτι ειναι καλυτερη?(Μου αρεσει το TW btw)

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δοκιμή πριν λίγο αφού δεν πήρα απάντηση.

Πήγα στο πιο ζεστό σημείο του εργοστασίου όπου η θερμοκρασία περιβαλλοντος είναι 35° + επειδή υπάρχει ατμολεβητας στον ίδιο χώρο.

Έκανα browsing με 3g για περίπου 10 λεπτά, όσο δηλαδή άντεξα να παραμείνω εκεί.

Η θερμοκρασία του Octa δεν ξεπέρασε τους 46° βαθμούς.

Βεβαίως αν εκείνη την ώρα έπρεπε να κάνω μια 10 λεπτή κλήση, θα ήταν ενοχλητικό για το αυτί μου:)

Η S-view έχει το καλό ότι βοηθά στην ταχύτερη αποβολή της θερμότητας αφού δεν έχει κάτι πίσω από το καπάκι και παράλληλα επειδή στην συνομιλία είναι κλειστή δεν αφήνει την οθόνη να μεταφέρει την θερμότητα στο αυτί μας.

 

Εκτός αυτού υποψιάζομαι ότι οι πολύ κλειστές θήκες δεν αφήνουν την θερμότητα να φύγει προς τα έξω οπότε η οθόνη θερμαίνεται περισσότερο.

Γενικά πάντως, στο 9500 δεν με προβληματιζει το θέμα θερμοκρασία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι θερμοκρασία CPU βλέπετε όταν κάνετε γρήγορο browsing (συνεχείς αλλαγές ιστοσελίδων) και περιήγηση στο Facebook χρησιμοποιόντας 3g για σύνδεση;

 

Ειμαι παραλια και κανω αυτο που λες εδω και σχεδον ενα τεταρτο με τα δεδομενα που λες, και εχω θερμοκρασια cpu 44 και μπαταριας 33. Ειμαι με την Battery King MF8 με στοκ κερνελ της MGA.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο της samsung τα εξτρας χρησιμοποιω μονο το watch on. Αρα ποια rom πιστευεις εσυ οτι ειναι καλυτερη?(Μου αρεσει το TW btw)

 

H καλυτερη για μενα μπορει για σενα να ειναι η χειροτερη.

Δεν εχει νοημα να απαντησω σε αυτο,ουτε τις εχω δοκιμασει ολες.

Εδω και καμια βδομαδα φοραω echoe 1.3.1 LITE κι ειμαι ευχαριστημενος απο ταχυτητα,θερμοκρασιες και μπαταρια.

Edited by panosfx

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι παραλια και κανω αυτο που λες εδω και σχεδον ενα τεταρτο με τα δεδομενα που λες, και εχω θερμοκρασια cpu 44 και μπαταριας 33. Ειμαι με την Battery King MF8 με στοκ κερνελ της MGA.

 

με εξωτερική θερμοκρασία 35 βαθμους δεδομενα ανοιχτα και browsing και η μπαταρία έχει 33? απο το ψυγειο μεσα γραφεις;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

με εξωτερική θερμοκρασία 35 βαθμους δεδομενα ανοιχτα και browsing και η μπαταρία έχει 33? απο το ψυγειο μεσα γραφεις;

 

Χαχαχα...τί να πω ρε παιδια, ημουνα κατω απο την ομπρελα, μηπως εχει να κανει αυτο. Παντως οι μετρησεις ητανε ιδιες ακριβως και με το *#0*# και με το system tuner. Τωρα που κανω ακριβως το ιδιο στο σπιτι (Παρο οχι Αθηνα) με ισκιο και αερακι λεει cpu 39 και μπαταρια 32,7.

 

Παντως υπαρχουν φορες που τα περνει κρανιο η συσκευη, και χτυπαει κατι θερμοκρασιες cpu... Που ζεσταινεις μπαμιες επανω του!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο εργοστασιακες μπορω να πω οτι εστρωσε απο θερμοκρασια και το lag στην συλλογη μειωθηκε αρκετα.

 

Μαλλον η Samsung εκανε χαζομαρα με το s4, σε s3 note 1 note2 ουτε λογος για τετοιο προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως που έκανα downclock και μείωσα voltage σον φίλο και έβαλα aosp όλα καλά ούτε θερμοκρασίες ούτε τπτ (εκτός και αν ανοίξει 4g τότε ψήνουμε και σουβλάκια)

 

αυτό με την σπασμένη οθόνη το έχω ακούσει από αλλά δύο άτομα ούτε έπεσε ούτε τπτ με θήκη και ζελατίνα το βγάζουν από τσέπη και είναι ραγισμένη... λογικά επειδή συσκευή λυγίζει λίγο μπορεί με κάποια περίεργη πίεση στην τσέπη να το παθαίνει (αδυναμία στην κατασκευή η αστοχία όπως θέλετε πείτε το)

 

πάντως κάτι τέτοια κουφά είτε με θερμοκρασίες είτε με ραγισματα κλπ δεν τα ακούγαμε για το s3, note2 ειδικά note2 ήταν και είναι εξαιρετική συσκευή

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως που έκανα downclock και μείωσα voltage σον φίλο και έβαλα aosp όλα καλά ούτε θερμοκρασίες ούτε τπτ (εκτός και αν ανοίξει 4g τότε ψήνουμε και σουβλάκια)

 

αυτό με την σπασμένη οθόνη το έχω ακούσει από αλλά δύο άτομα ούτε έπεσε ούτε τπτ με θήκη και ζελατίνα το βγάζουν από τσέπη και είναι ραγισμένη... λογικά επειδή συσκευή λυγίζει λίγο μπορεί με κάποια περίεργη πίεση στην τσέπη να το παθαίνει (αδυναμία στην κατασκευή η αστοχία όπως θέλετε πείτε το)

 

πάντως κάτι τέτοια κουφά είτε με θερμοκρασίες είτε με ραγισματα κλπ δεν τα ακούγαμε για το s3, note2 ειδικά note2 ήταν και είναι εξαιρετική συσκευή

 

Υπάρχουν αρκετά νήματα από ανθρώπους που είχαν αυτό το πρόβλημα στην οθόνη χωρίς να έχουν κακομεταχειριστει το κινητό τους. Φαίνεται άλλωστε από τις φωτογραφίες ότι δεν έχει σπάσει καν το γυαλί, παρά μόνο η amoled.

Γνωριζει κανείς αν η smartec εδώ αναγνωρίζει και διορθώνει εντός εγγύησης το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετά νήματα από ανθρώπους που είχαν αυτό το πρόβλημα στην οθόνη χωρίς να έχουν κακομεταχειριστει το κινητό τους. Φαίνεται άλλωστε από τις φωτογραφίες ότι δεν έχει σπάσει καν το γυαλί, παρά μόνο η amoled.

Γνωριζει κανείς αν η smartec εδώ αναγνωρίζει και διορθώνει εντός εγγύησης το πρόβλημα;

 

όχι από ότι ξέρω ούτε η ίδια Samsung δεν το αναγνωρίζει γιατί δεν είναι ένα και δύο κινητά που το έπαθαν αυτό + κάτι που παθαίνει συχνά είναι να ραγιζει πλαστικό εκεί που είναι home button χωρίς ιδιαίτερο λόγο

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο κανενα 10λεπτο χρησης με 4g full φωτεινότητα στη ζεστη έξω. .40 μπαταρία 62 επεξεργαστής.

Στη μια ωρα δηλαδη ποσο θα έφτανε;;

Πως το βλέπετε;

Παντως το εβαλα στο αυτι να μιλησω και εκαιγε ενοχλητικά. .

Link to comment
Share on other sites

όχι από ότι ξέρω ούτε η ίδια Samsung δεν το αναγνωρίζει γιατί δεν είναι ένα και δύο κινητά που το έπαθαν αυτό + κάτι που παθαίνει συχνά είναι να ραγιζει πλαστικό εκεί που είναι home button χωρίς ιδιαίτερο λόγο

 

Αυτό είναι αρκετά μεγάλο θέμα θα έλεγα. Υπάρχει κάποιο μοτίβο που μπορεί να προκληθεί αυτό το πρόβλημα της Οθόνης; Εχει να κάνει με την θερμοκρασία ή είμαστε σε λάθος thread ; :D

Link to comment
Share on other sites

Η amoled στο S4 είναι πιο λεπτή απ οτι στις προγενεστερες συσκευές.

Αν κάποιος φορά στενά παντελόνια και κάθεται με το κινητό στην τσέπη υπάρχει κίνδυνος. Εγω πάντως με νορμάλ τζην δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν μ ενοχλεί ούτε πιέζεται ακόμα και όταν οδηγώ.

 

Για την θερμοκρασία τα έχουμε πει.

Οι snapdragon μόνο διαφημίσεις για το πως λιώνει το βούτυρο είναι. :p

Εδώ το Optimus G που έχει απλή HD οθόνη και χαμηλότερα χρονισμενο snapdragon δουλεύει συνεχώς στον κοφτη σε παρόμοιες συνθήκες.

Τα παιδιά εκεί γράφουν για θερμοκρασίες μπαταρίας 46° βαθμούς με απλό browsinh σε 3g όταν κάνουν χρήση έξω στην διάρκεια της μέρας.

 

Θα δείτε ότι και το Note 3 με τον 800 θα ζεματάει παρόλο που θα είναι Οκτώβρης.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αρκετά μεγάλο θέμα θα έλεγα. Υπάρχει κάποιο μοτίβο που μπορεί να προκληθεί αυτό το πρόβλημα της Οθόνης; Εχει να κάνει με την θερμοκρασία ή είμαστε σε λάθος thread ; :D

 

ειλικρινά δεν εχω ηδέα νομίζω επειδή η συσκευή είναι πολύ λεπτή και ταυτόχρονα από πολύ μαλακά υλικά λυγίζει (με ότι συνεπάγεται αυτό) + ότι η amoled είναι ποιο λεπτή στο s4 από ότι στο s3 έτσι λογικά με έναν κραδασμό η κάποιο περίεργο μικρο λύγισμα σκάει η οθόνη

 

δεν νομίζω να μπορείς να προφυλαχθείς κάπως αν είναι αυτό

 

ένα ακόμη που παίζει να είναι επειδή συσκευή ζεστενεται πάρα πολύ κρύο ζέστη κρύο ζέστη.............. κρακ

 

πάντως το φαινόμενο είναι συχνό και για την ώρα δεν το αναγνωρίζει η samsung

Link to comment
Share on other sites

Η amoled στο S4 είναι πιο λεπτή απ οτι στις προγενεστερες συσκευές.

Αν κάποιος φορά στενά παντελόνια και κάθεται με το κινητό στην τσέπη υπάρχει κίνδυνος. Εγω πάντως με νορμάλ τζην δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν μ ενοχλεί ούτε πιέζεται ακόμα και όταν οδηγώ.

 

Για την θερμοκρασία τα έχουμε πει.

Οι snapdragon μόνο διαφημίσεις για το πως λιώνει το βούτυρο είναι. :p

Εδώ το Optimus G που έχει απλή HD οθόνη και χαμηλότερα χρονισμενο snapdragon δουλεύει συνεχώς στον κοφτη σε παρόμοιες συνθήκες.

Τα παιδιά εκεί γράφουν για θερμοκρασίες μπαταρίας 46° βαθμούς με απλό browsinh σε 3g όταν κάνουν χρήση έξω στην διάρκεια της μέρας.

 

Θα δείτε ότι και το Note 3 με τον 800 θα ζεματάει παρόλο που θα είναι Οκτώβρης.

Δεν φταίει μονο η qualcomm . Εχει βάλει και η Samsung το χερι της που τον εχει χρονίσει τόσο ψηλά , προφανώς για λόγους marketing. Στο ΗΤC One είναι στα 1.7 Ghz ο ιδιος επεξεργαστής και gpu με μηδαμινές διαφορές στην απόδοση.

 

Όσον αφορά την οθόνη είναι εξωφρενικό να προσέχεις το κινητό σε κατάσταση που να σκεφτεσαι τι θα φορέσεις.. Νομίζω πως όλοι το αγοράσαμε για να μας εξυπηρετεί και όχι να το εξυπηρετούμε εμείς . Θα έπρεπε να το αναγνωρίζει και να το διορθώνει δωρεάν το πρόβλημα αυτό η Samsung. Γιατί , ναι , ειναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την οθόνη είναι εξωφρενικό να προσέχεις το κινητό σε κατάσταση που να σκεφτεσαι τι θα φορέσεις.. Νομίζω πως όλοι το αγοράσαμε για να μας εξυπηρετεί και όχι να το εξυπηρετούμε εμείς . Θα έπρεπε να το αναγνωρίζει και να το διορθώνει δωρεάν το πρόβλημα αυτό η Samsung. Γιατί , ναι , ειναι πρόβλημα.

 

ίσος μαζικά emails? με φωτογραφείς κλπ αυτών που το έπαθαν? αν το αναγνωρίσει να το επισκευάζει έστω χωρίς χρέωση.........

 

ακομι θυμαμε το s2 που έπεφτε το πατούσες το χτυπούσες χριστό δεν καταλάβαινε στο s3 λίγο χειρότερα έγιναν τα πράγματα(ποιο ευαίσθητα πλαστικά) αλλά όχι τραγικά εδώ όμως ξέφυγαν........

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει μονο η qualcomm . Εχει βάλει και η Samsung το χερι της που τον εχει χρονίσει τόσο ψηλά , προφανώς για λόγους marketing. Στο ΗΤC One είναι στα 1.7 Ghz ο ιδιος επεξεργαστής και gpu με μηδαμινές διαφορές στην απόδοση.

 

Όσον αφορά την οθόνη είναι εξωφρενικό να προσέχεις το κινητό σε κατάσταση που να σκεφτεσαι τι θα φορέσεις.. Νομίζω πως όλοι το αγοράσαμε για να μας εξυπηρετεί και όχι να το εξυπηρετούμε εμείς . Θα έπρεπε να το αναγνωρίζει και να το διορθώνει δωρεάν το πρόβλημα αυτό η Samsung. Γιατί , ναι , ειναι πρόβλημα.

 

Αν στα εκατομμύρια συσκευές που έχουν πουληθεί υπάρχουν και 200 που έσπασαν γι αυτό τον λόγο, δεν είναι κατι γενικευμένο. Τόσα χρόνια που ασχολούμαι είναι πάρα πολλοί αυτοί που προξενουν ζημιές και μετά ψάχνουν αιτίες.

Οταν κάποιος το βάζει στην κολοτσεπη και κάθεται πάνω σ αυτό φταίει ο κατασκευαστης;

Όταν φοράει τόσο στενο τζην που δεν επιτρέπει ούτε τα κλειδιά του να βάλει στην τσεπη φταιει ο κατασκευαστης?

Οι συσκευές πριν μπουν στην παραγωγή περνάνε διάφορα τεστ.

Αν υπήρχε κάποιο γενικευμένο πρόβλημα θα το διορθωναν πριν βγει σε παραγωγή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν στα εκατομμύρια συσκευές που έχουν πουληθεί υπάρχουν και 200 που έσπασαν γι αυτό τον λόγο, δεν είναι κατι γενικευμένο. Τόσα χρόνια που ασχολούμαι είναι πάρα πολλοί αυτοί που προξενουν ζημιές και μετά ψάχνουν αιτίες.

Οταν κάποιος το βάζει στην κολοτσεπη και κάθεται πάνω σ αυτό φταίει ο κατασκευαστης;

Όταν φοράει τόσο στενο τζην που δεν επιτρέπει ούτε τα κλειδιά του να βάλει στην τσεπη φταιει ο κατασκευαστης?

Οι συσκευές πριν μπουν στην παραγωγή περνάνε διάφορα τεστ.

Αν υπήρχε κάποιο γενικευμένο πρόβλημα θα το διορθωναν πριν βγει σε παραγωγή.

 

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες εν γένει. Αλλά να μην έχει σπάσει το γυαλί και να ραγιζει η οθόνη εσωτερικά είναι απαράδεκτο και μάλλον αρχιζω να αμφισβητώ τα stress tests που περνάνε τα κινητά της Samsung πριν βγουν στην παραγωγή. Το ποσό γενικευμένο είναι το πρόβλημα δεν ξέρουμε. Πόσα κρούσματα είχαμε εδώ από παιδιά του φόρουμ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Προβλήματα υπερθέρμανσης

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...