Jump to content

Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και καλο μηνα! Σκεφτομαι σε κανα μηνα να αποκτησω το συγκεκριμενο tablet , που ελπιζω να χει πεσει και η τιμη του... Κολλαω σε δυο πραγματα: 1)εχω κακη εμπειρια με το galaxy s3 το οποιο, με στοκ ρομ, μου κολλαγε αρκετα. 2)προσπαθω να βρω καποια ειδηση για το νεο μοντελο και δε βρισκω τιποτα. Αυτο το λεω για δυο λογους..και γιατι οταν βγει το νεο θα πεσει η τιμη του προηγουμενο και μηπως ειναι αρκετα καλυτερο σε επιδοσεις...

 

 

Με λιγα λογια ζηταω την αποψη σας για τη συγκεκριμενη αγορα! (Εκδοση 3g)

 

Καμιά σχέση με το s3.

Εντελώς smooth συμπεριφορά και καθόλου κολληματα.

Για το νέο μοντέλο, ότι ξέρεις, ξέρω

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια καλησπερα και καλο μηνα,μηπως ξερει κανεις κανενα καλο προγραμμα calibration μπαταριας,η πως θα ψαξω τα ειδικα εργαλεια που ανοιγουν το tablet στο e-bay για να αποσυνδεσω την μπαταρια γιατι κανοντας back up με το titanium και συγχρονος τρεχοντας και τον dolphin μου πηγε την μπαταρια απο 68% σε 48% σε 40 λεπτα ειναι φυσιολογικο?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και καλο μηνα,μηπως ξερει κανεις κανενα καλο προγραμμα calibration μπαταριας,η πως θα ψαξω τα ειδικα εργαλεια που ανοιγουν το tablet στο e-bay για να αποσυνδεσω την μπαταρια γιατι κανοντας back up με το titanium και συγχρονος τρεχοντας και τον dolphin μου πηγε την μπαταρια απο 68% σε 48% σε 40 λεπτα ειναι φυσιολογικο?

 

Να το πας στο σέρβις. Ποιος ο λόγος να κάνεις αυτά τα πράγματα και να χάσεις την εγγύηση ; Αν το έχεις ρουτ, κάνε το Unroot.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Να το πας στο σέρβις. Ποιος ο λόγος να κάνεις αυτά τα πράγματα και να χάσεις την εγγύηση ; Αν το έχεις ρουτ, κάνε το Unroot.

 

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση δεν ξερω πρωτα απο ολα εαν ειναι φυσιολογικο με τις 2 εφαρμογες που ετρεχα να αδειαζει τοσο γρηγορα,εαν αποκλεισω το ανοιγμα του ταμπλετ θα ηθελα να δοκιμασω πρωτα ενα καλιμπραρισμα της μπαταριας που δεν ειναι χρονοβορο και δεν δημιουργει κινδυνο γιατι εαν μπλεξω με service μπορει να μην εχει προβλημα και να αργησει αδικα και το χρειαζομαι...

Εχω διαβασει στο διαδικτυο οτι με το note 8 υπαρχει σε αρκετες περιπτωσεις προβλημα με την μπαταρια και με μια αποσυνδεση λυνεται

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση δεν ξερω πρωτα απο ολα εαν ειναι φυσιολογικο με τις 2 εφαρμογες που ετρεχα να αδειαζει τοσο γρηγορα,εαν αποκλεισω το ανοιγμα του ταμπλετ θα ηθελα να δοκιμασω πρωτα ενα καλιμπραρισμα της μπαταριας που δεν ειναι χρονοβορο και δεν δημιουργει κινδυνο γιατι εαν μπλεξω με service μπορει να μην εχει προβλημα και να αργησει αδικα και το χρειαζομαι...

Εχω διαβασει στο διαδικτυο οτι με το note 8 υπαρχει σε αρκετες περιπτωσεις προβλημα με την μπαταρια και με μια αποσυνδεση λυνεται

 

Καλιμπραρισμα σωστό, ούτε με ρουτ γίνεται ούτε με εφαρμογή. Είναι μύθος το calibration με εφαρμογές. Όντως η κατανάλωση που αναφέρεις είναι προβληματική. Η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές, εφαρμογές κολλάνε και προκαλούν τρελές καταναλώσεις, πράγμα που λύνεται με ένα reboot. Στην τελική κάνε επαναφορά εργοστασιακων, και εάν δεν λυθεί, σέρβις

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλιμπραρισμα σωστό, ούτε με ρουτ γίνεται ούτε με εφαρμογή. Είναι μύθος το calibration με εφαρμογές. Όντως η κατανάλωση που αναφέρεις είναι προβληματική. Η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές, εφαρμογές κολλάνε και προκαλούν τρελές καταναλώσεις, πράγμα που λύνεται με ένα reboot. Στην τελική κάνε επαναφορά εργοστασιακων, και εάν δεν λυθεί, σέρβις

 

Έτσι είναι. Αν η κατάσταση της μπαταρίας είναι μονίμως περίεργη, μόνο σέρβις.

Στο Note 8 δεν έχω περίεργες συμπεριφορές. Με κυρίως 3g χρήση πιάνω 5.5 με 6 ώρες οθόνη χώρος παιχνίδια. Η χρήση είναι από το πρωί ως αργά το βράδυ.

Στο iphone μου έχει τύχει κάνα 2-3 φορές. Χθες ήμουν στο σουπερ μαρκετ και ειχα 35%. Μόλις γύρισα σπίτι είχε πέσει ανεξήγητα στο 7%.

Αλλες φορές για να πέσει απο το 100% θέλει ώρες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ,μαλλον θα κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

Το εχω 1 μηνα τωρα μου το εχει κανει 2 φορες απλα επειδη τρεχω multiwindow manager σε ρουταρισμενο note ψαχνω να δω τι φταιει εαν ειναι μπαταρια η καποιο απο τα προγραμματα,μαλλον θα κανω επαναφορα και στησιμο απο την αρχη...

Σας ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έκανα αναβάθμιση σε 4.2.2 παρατήρησα ότι η μπαταρία κρατάει πολύ λιγότερο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υπομονή διάβασε λίγο. Δεν ήταν δυστυχώς 3-4 άτομα μόνο:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2274678

 

Και αν δεν έχω γίνει σαφής η μπαταρία σαν φυσική οντότητα λειτουργεί ΆΨΟΓΑ!. Το πρόβλημα είναι με το chip που χρησιμοποιεί η Samsung για το calibration της μπαταρίας. Οπότε και καινούρια να βάλουμε τα ίδια θα γίνουν μετά από λίγο καιρό (3-4 μήνες το πολύ).

 

Η συσκευή τα σπάει, όλα καλά αλλά να μην αναφέρουμε προβλήματα αφού δεν είναι και μεμονωμένα?

 

Σήμερα το πήγα, σήμερα το πήρα από το service..

Λοιπόν, στον κουμπάρο μου με το ίδιο πρόβλημα, ίσως και σε μεγαλύτερο βαθμό, του αλλάξανε μπαταρία και φορτιστή.

Εμένα σήμερα μου κάνανε απλά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αλλαγή φορτιστή (η μπαταρία λένε είναι ΟΚ) αλλά από ότι βλέπω μεχρι στιγμής δεν λύθηκε τίποτα. Εγώ θα τους το ξαναπάω πίσω μάλλον μεθαύριο μέχρι να μου βρούν λύση. Βέβαια δεν τόλμησα να τους πω ότι 2 φορές το έχω ανοίξει και αποσυνδέσει την μπαταρία με αποτέλεσμα να καλιμπράρεται και να φτάνω 9+ ώρες screen time (κυρίως video streaming). Για να μην έχω πρόβλημα με την εγγύηση. Το καλό αυτό κρατάει για κανένα μήνα περίπου. Μετά ξανά άνοιγμα? Ε, δεν παλεύεται!

Βέβαια δεν πιστεύω ότι θα μου βρούνε λύση με το calibration, αλλά για το ****το ας παραδεχθούν ότι κάτι δεν πάει καλά και ας μου αλλάξουν την μπαταρία έστω, για την ταλαιπωρία που τραβάω μια φορά τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο μενα.Νεος στην παρεα(παλιος:D στο φορουμ,αλλα εχω να ''γραψω''πολυ καιρο.Σημερα αγορασα και εγω το tablet,το 5110.Απο το Media Markt Περιστεριου,259 ευρω.Ειναι το πρωτο μου tablet.Μεχρι την περασμενη εβδομαδα,και για μηνες,μου αρεσε το P5210,το 10αρι,αλλα την περασμενη εβδομαδα,πηγα στο media,για να ''πασπατεψω'' το 5210,και κανα ipad,αλλα μολις το ειδα μου εκανε κλικ κ σημερα το πηρα.Να φανταστειτε οτι μεσα σε 2 μερες,διαβασα ολο το νημα(134 σελιδες;),μιλαμε για πολυ καψουρα.Στο Πλαισιο που πηγα χτες,μου ειπαν οτι τους τελειωσε κ δεν το ξαναφερνουν,και προσπαθουσαν να μου πασαρουν το 5210 ή το P600 αλλα δεν...:lol:.Οι γνωσεις μου ειναι πολυ λιγες(γενικα απο p/c κτλ),οι απαιτησεις μου πολυ μικρες αλλα ελπιζω πως αν χρειαστω βοηθεια,θα μου τη δωσετε.Το ανοιξα λιγο το πρωι,για κανα μισαωρο,κ τωρα θα συνεχισω το ''στησιμο''.Δεν ξερω τι εκδοση εχει(οταν δω θα σας πω,μα να ρωτησω κατι,να κανω αναβαθμιση,γιατι το πρωι που το ανοιξα μου ελεγε,να περασω αναβαθμιση,αλλα δεν ειχα wi-fi κ το αφησα για το σπιτι.Ρωταω γιατι διαβαζω οτι μερικοι φιλοι εχουν μετα θεμα με την αυτονομια.Βεβαια ισως μου πειτε,''κανε και αν εχεις θεμα,κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων'',σωστα;Και αλλη μια σοβαρη ερωτηση:Πηρα το tablet,κ οταν πηγα στη δουλεια,ειδα οτι η ταινιουλα, η ασπρη που ειναι ''σφραγισμενο'' το κουτι,ηταν κομενη.Αυτη που γραφει ''do not accept if seal is broken''.Τους πηρα τηλ κ μου ειπαν να μην ανησυχω,πως ισως εγινε κατα την παραλαβη(αν κ φαινεται κομενο με κοπιδι ας πουμε)κ πως αν εχει καποιο θεμα να τους το παω στο σερβις.Να σημειωσω οτι ο πωλητης,μπροστα μου ειχε στη βιτρινα 5 tablet(ολα 5110),γιατι τα κοιταξε να δει αν υπαρχει κ σε αλλο χρωμα,κ μου εδωσε το συγκεκριμενο.Επισης να τονισω οτι το tablet ειναι αγρατζουνιστο,με τη ζελατινα στην οθονη του,αλλα και την ''πισω''..Λοιπον,σορυ για την ''πρωτη μου εκθεση:D,καλως σας βρηκα,και καλη δυναμη..ΠΕΤΡΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο εγώ πάντως μς κομένη τη σφραγίδα θα το γυρνούσα πίσω....χθες..

Μακάρι να μην έχεις πρόβλημα, αλλά αγοράζεις κάτι καινούριο γιατί να ζεις με την αμφιβολία?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ ευχαριστω.Δεν μπορω να πω οτι νιωθω ''καπως'', αλλα θα παω τωρα το πρωι,να ζητησω ενα αλλο,σφραγισμενο...

 

Και πολύ καλά θα κάνεις. Ότι και να σου πουν μην υποχωρήσεις. Έλεος πια με τις κουτοπονηριές των αλυσίδων...

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα.Πηγα το πρωι στο Media Markt ,και μου εδωσαν ενα αλλο σφραγισμενο.Δεν μου εφεραν καμια αντιρηση.Απλα το ανοιξαν,εννοω το ενεργοποιησαν για να δουν αν ανοιγει.Αντε,λοιπον με γεια μου,και θα τα πουμε........;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια.Εχω μια ερωτηση(ευχομαι ναναι απλη).Δεν μπορω να βρω την πλαινη μπαρα,που αναδυεται οταν αγγιξουμε την οθονη μας,στο σημειο αριστερα,που φαινεται λιγο.Αν κ απο οτι ειδα,απο βιντακια στο youtube,μπορουμε να την μετακινησουμε κ αλλου.Ειναι καποια εφαρμογη που πρεπει να κατεβασω απο το play,ή ειναι θεμα καποιας ρυθμισης;Χτες προσπαθουσα 1 ωρα στις ρυθμισεις αλλα δεν την βρηκα.το tablet που ''γυρισα'' πισω, την ειχε.Ισως βεβαια,μιας κ ηταν ''ανοιγμενο''να την ειχε καποιος βαλει.

Πληροφοριακα,το tablet ειχε την 4.1 και τωρα του περασα την 4.2.

Πηγα με το πασπατεμα την μπαταρια στο 1% στις 00.30,(ξεκινησα στις 20.30,με 45%)κ περιμενα εως τις 01.30 να κλεισει.Τα ειχα ενεργοποιησει ολα(wi-fi,bluetooth,youtube),τιποτα...Τελικα το εβαλα σημερα να φορτισει 8 ωρες(κλειστο)κ το βραδυ θα πεσει παλι ψαξιμο.Γεια χαρα κ ευχαριστω για την οποια συμβουλη σας.

Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι τωρα να σου πω ,αλλα εμφανιζετε αυτο με καποια ρυθμιση απο το μενου. ας σου πει καποιος που το εχει το ταμπλετ αυτο.

 

πολυ καλη επιλογη εκανες και το πηρες,καλοριζικο! να του παρεις καμια θηκουλα....

 

 

τι μνημη του εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια.Εχω μια ερωτηση(ευχομαι ναναι απλη).Δεν μπορω να βρω την πλαινη μπαρα,που αναδυεται οταν αγγιξουμε την οθονη μας,στο σημειο αριστερα,που φαινεται λιγο.Αν κ απο οτι ειδα,απο βιντακια στο youtube,μπορουμε να την μετακινησουμε κ αλλου.Ειναι καποια εφαρμογη που πρεπει να κατεβασω απο το play,ή ειναι θεμα καποιας ρυθμισης;Χτες προσπαθουσα 1 ωρα στις ρυθμισεις αλλα δεν την βρηκα.το tablet που ''γυρισα'' πισω, την ειχε.Ισως βεβαια,μιας κ ηταν ''ανοιγμενο''να την ειχε καποιος βαλει.

Πληροφοριακα,το tablet ειχε την 4.1 και τωρα του περασα την 4.2.

Πηγα με το πασπατεμα την μπαταρια στο 1% στις 00.30,(ξεκινησα στις 20.30,με 45%)κ περιμενα εως τις 01.30 να κλεισει.Τα ειχα ενεργοποιησει ολα(wi-fi,bluetooth,youtube),τιποτα...Τελικα το εβαλα σημερα να φορτισει 8 ωρες(κλειστο)κ το βραδυ θα πεσει παλι ψαξιμο.Γεια χαρα κ ευχαριστω για την οποια συμβουλη σας.

Πατάς παρατεταμένα το κουμπί πίσω (δεξιά του κεντρικού κουμπιού.)

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Πατάς παρατεταμένα το κουμπί πίσω (δεξιά του κεντρικού κουμπιού.)

Καλησπερα.Θα το δοκιμασω αργοτερα που θα το ανοιξω αλλα δεν νομιζω να πετυχει.

Η κατεβάζεις την κουρτίνα με τα ''wifi/gps/ηχος ... Στο τέλος γράφει ''πολλά παράθυρα'' και το ενεργοποιείς.

Νομιζω οτι ισως εχεις δικιο,αλλα δεν ξερω,τι εχω τικαρει ή ξετικαρει,και η επιλογη με τα ''πολαπλα παραθυρα'',στην ''κουρτινα'',δεν μπορει να επιλεγει.Καταλαβατε,τι εννοω ετσι;;

Σας ευχαριστω και τους δυο σας.:wink:

Link to comment
Share on other sites

...Δεν μπορω να βρω την πλαινη μπαρα,που αναδυεται οταν αγγιξουμε την οθονη μας,στο σημειο αριστερα,που φαινεται λιγο...

Ρυθμίσεις -> Συσκευή - εμφάνιση -> Γενικά και τικάρεις/ξετικάρεις το πολλαπλά παράθυρα

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά λοιπόν ξανά και καλοδούλευτο!

Σ ευχαριστω,να σαι καλα.

δε θυμαμαι τωρα να σου πω ,αλλα εμφανιζετε αυτο με καποια ρυθμιση απο το μενου. ας σου πει καποιος που το εχει το ταμπλετ αυτο.

 

πολυ καλη επιλογη εκανες και το πηρες,καλοριζικο! να του παρεις καμια θηκουλα....

 

 

τι μνημη του εβαλες?

Σ ευχαριστω κ σενα.Δεν του εχω βαλει ακομα.Θα παρω ή 16 ή 32GB..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρυθμίσεις -> Συσκευή - εμφάνιση -> Γενικά και τικάρεις/ξετικάρεις το πολλαπλά παράθυρα

 

Σ ευχαριστω αλλα δεν γινεται.Κατι εχω ''κανει'' και αυτη η επιλογη,δεν μπορει να επιλεγεί οπως ειπα και πριν...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...