Jump to content

ZTE Grand X Quad V987


ulvergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως αλλιώς θα διαβάσεις; Εκτός και αν ξέρεις Κινέζικα:lol:

1. Κατεβάζεις το recovery και το βάζεις χύμα στη root της κάρτας. Το όνομα πρέπει να είναι recovery.img Εγώ έχω το COT Recovery https://dl.dropboxusercontent.com/u/102352523/recovery.img

2. Κατεβάζεις την Ρομ που θέλεις και την αντιγράφεις στην κάρτα σου (σε μορφή .zip)

3. Κατεβάζεις από το Play το Mobileuncle Tools, το τρέχεις, πατάς Recovey Update και θα δεις το αρχείο recovery.img που έχεις βάλει στην κάρτα. Πατάς επάνω του και αμέσως θα εγκατασταθεί το recovery. Πατάς reboot και θα σε βγάλει στο recovery.

Μόλις μπεις στο recovery πάρε Backup την Ρομ που έχεις τώρα.

Αν βάλεις το COT Recovery που έχω κι εγώ θα κάνεις τα εξής βήματα:

1. Nandroid/Backup (θα πάρεις backup την Ρομ που έχεις τώρα)

2. Pre-flash Wipe/Yes

3. Zip Flashing/Choose zip from SD Card/Βρίσκεις το αρχείο της Rom που έχεις βάλει στην κάρτα σου και προχωράς στην εγκατάσταση.

 

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις Factory Reset και να δεις μήπως στρώσει και να κρατήσεις την Ρομ που έχεις. Σ' αυτή τη περίπτωση αν δεν θέλεις να ξαναπερνάς τις εφαρμογές που έχεις βάλει θα πάρεις πρώτα ένα Backup των εφαρμογών χρήστη με το Titanium backup.

 

Αυτά και καλή επιτυχία:)

 

Σ' ευχαριστω. Και κατι τελευταιο. Λεω να βάλω τελικα ρομ bruno v3.1. Απο που την κατεβαζω; Τα λινκ απο το xda με πετανε σε αλλα προγραμματα οπως downloadsetup_22 και ιστοριες. Επλιζω να μπορεσω να τα κανω ολα αυτα γιατι συνεχεια πεταει μηνυματα οτι κατι σταματησε να λειτουργει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πατάς στο Download που είναι στο μαύρο. Δες τα συνημμένα.

Κατέβασε και την 4.0 και πέρασέ την αμέσως μετά την 3.1

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ ενω είμαι στο COT Recovery και ενω εχω κανει backup και pre-flash wipe να κανω power off απο το power option και να ξαναμπω αργότερα; Ετυχε προβλημα, στο zip flashing δεν βλεπει το αρχειο zip με την v3.1 του bruno αλλα μονο την v.4. θέλω να κατεβασω την v3 να την βαλω στην καρτα και να ξαναμπω...
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ ενω είμαι στο COT Recovery και ενω εχω κανει backup και pre-flash wipe να κανω power off απο το power option και να ξαναμπω αργότερα; Ετυχε προβλημα, στο zip flashing δεν βλεπει το αρχειο zip με την v3.1 του bruno αλλα μονο την v.4. θέλω να κατεβασω την v3 να την βαλω στην καρτα και να ξαναμπω...

 

Ναι, θα μπεις κρατώντας πατημένα τα πλήκτρα volume up+power για 8-10 δευτερόλεπτα.

EDIT: δεν είναι απαραίτητο να βγεις. Μπορείς να αντιγράψεις το αρχείο της Rom και μέσα από το recovery κάνοντας mount storage

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα μπεις κρατώντας πατημένα τα πλήκτρα volume up+power για 8-10 δευτερόλεπτα.

EDIT: δεν είναι απαραίτητο να βγεις. Μπορείς να αντιγράψεις το αρχείο της Rom και μέσα από το recovery κάνοντας mount storage

 

Τελικα η βλακεια ειναι οτι δεν ειδα το αρχειο που κατεβασα η v3.1 δηλαδη οτι ειναι σε .7z και οχι .zip. με μετατροπη υπαρχει προβλημα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου sso. Με τα κόπων και βασανων τα καταφερα... Αλλα τα κολλήματα δυστυχώς συνεχιζονται. Ακόμη και στο reboot οταν περασα την ν3.1 εφαγε κολλημα, και την ξαναπέρασα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και κακώς σας βρίσκω μια που "κακό" με έφερε στην εγγραφή και στην συμμετοχή...:(

 

Είμαι περήφανος ιδιοκτήτης ενός v987 και αρκετά ευχαριστημένος ώσπου, προσπαθώντας να περάσω μια νέα ROM, έχασα τα πάντα!

 

Χάθηκε και το CWM και οτιδήποτε άλλο και έχω πρόσβαση μόνο στο Android system recovery <3e> όπου σε οποιαδήποτε προσπάθεια για update (είτε μέσω sd, είτε μέσω ADB) παίρνω μήνυμα "Installation aborted".

 

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη και αν θέλετε και άλλες λεπτομέρειες με ρωτάτε.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ποτέ κανείς δοκιμάσει να αφαιρεσει την οθόνη; από τότε που άφησε σκιά το οινόπνευμα στο τζάμι της σκέφτομαι να το ανοίξω να το καθαρίσω!
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο εχει το recovery του android η το cwm;

 

Δοκιμασες να ξαναπερασεις το cwm;

 

Δοκιμασες να φλασαρεις την official rom του κινητου;

(αν δε κανω λαθος ειναι αυτη http://www.needrom.com/mobile/zte-v987-2/ )

Link to comment
Share on other sites

Πλέον, το μόνο recovery που έχει είναι το Android system recovery <3e> (κρατώντας πατημένο το power και το κουμπί του ήχου προς τα πάνω βγάζει το android με θαυμαστικό και ξαναπατώντας το κουμπί power σε πάει στο Android system recovery <3e> menu).

 

Προσπάθησα να περάσω ξανά cwm (μέσω ADB, όπως και νέα rom) και πάντα διακόπτετε το "φλασάρισμα" και παίρνω το μήνυμα "Installation aborted". Ποιοι τρόποι υπάρχουν να περάσω cwm, εκτός ADB και δεδομένου πως δεν ανοίγει το κινητό παρά μόνο στο Android system recovery <3e>;

 

Δοκίμασα να "φλασάρω" άλλες rom μέσω sd, αλλά πάλι "Installation aborted" παίρνω...Θα δοκιμάσω και αυτήν, αλλά αν υπάρχει και κάποια άλλη ιδέα...εδώ είμαι...:)

Link to comment
Share on other sites

Ισως να δουλεψει το flashtool,δες εδω στο 2ο ποστ.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2246874

 

Δοκιμασες να περασεις το cwm μεσω της καρτας sd μετονομαζοντας σε update.zip(οπως και τη rom);

Link to comment
Share on other sites

Έχει ποτέ κανείς δοκιμάσει να αφαιρεσει την οθόνη; από τότε που άφησε σκιά το οινόπνευμα στο τζάμι της σκέφτομαι να το ανοίξω να το καθαρίσω!

 

Αν θέλεις, κοίτα στο θέμα του V967, όπου κάποιος ήθελε να αλλάξει οθόνη λόγω ζημιάς. Δεν θυμάμαι σε ποια σελίδα ήταν όμως ( σίγουρα στις 10 πιο πρόσφατες). Αν πιάνουν τα χέρια σου, δε πιστεύω να είναι πολύ δύσκολο. Είναι όμως λίγο επίφοβο το πόσο καλά θα την εφαρμόσεις μετά χωρίς να έχει από μέσα καθόλου σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ποτέ κανείς δοκιμάσει να αφαιρεσει την οθόνη; από τότε που άφησε σκιά το οινόπνευμα στο τζάμι της σκέφτομαι να το ανοίξω να το καθαρίσω!

 

Είχα αλλάξει παλιά οθόνη και digitizer στο omnia i900.

Είναι πολύ λεπτή εγχείριση και θέλει πολύ μεγάλη προσοχή. Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου και δεν έχεις πολύ υπομονή Μην το επιχειρήσεις.

Και από την άλλη δεν είμαι σίγουρος ότι θα διορθωθεί το πρόβλημα με καθάρισμα. Φοβάμαι ότι το αλκοόλ έχει κάνει αλλοίωση.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν 3 ώρες ταλαιπωρούμε με αυτό και πολλά από τα εγκεφαλικά μου κύτταρα έχουν ήδη μεταναστεύσει σε χώρες χωρίς rom και "φλασαρίσματα"...:D

 

Προσπάθησα με την μέθοδο του flashtool όπου δεν έβγαλα άκρη. Οι γνώσεις μου δεν είναι μεγάλες και πιθανόν να μου ξέφυγαν πράγματα στην πορεία και την προσπάθεια με τους οδηγούς και τα tutorials. Δε κατάφερα κάτι με αυτό πάντως.

 

Κατόπιν, δοκίμασα να "φλασάρω" την rom που έβαλε στο link ο kss ( http://www.needrom.com/mobile/zte-v987-2/ ) από την sd και ως εκ θαύματος την πήρε!...Ολοκληρώθηκε το installation και άνοιξε κανονικά το κινητό...στα Κινέζικα. Βρήκα τα Αγγλικά και προσπάθησα να "φλασάρω" και τα gapps πάλι μέσω sd. Δυστυχώς όμως δεν πέτυχε. Προσπάθησα ξανά και ξανά, αλλάζοντας και ονομασία στο αρχείο και προσπάθησα να περάσω και άλλη rom μετονομάζοντας το αρχείο όπως ακριβώς και της rom που πήρε, αλλά...τίποτα.

 

Απέτυχα, επίσης, στο να εγκαταστήσω cwm μετονομάζοντας σε update.zip(όπως και με τις rom).

 

Πως λοιπόν μπορώ τώρα να εγκαταστήσω σε αυτή την rom ( http://www.needrom.com/mobile/zte-v987-2/ ) gapps;...και πως cwm;

 

Ευχαριστώ για την ως τώρα βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν 3 ώρες ταλαιπωρούμε με αυτό και πολλά από τα εγκεφαλικά μου κύτταρα έχουν ήδη μεταναστεύσει σε χώρες χωρίς rom και "φλασαρίσματα"...:D

 

Προσπάθησα με την μέθοδο του flashtool όπου δεν έβγαλα άκρη. Οι γνώσεις μου δεν είναι μεγάλες και πιθανόν να μου ξέφυγαν πράγματα στην πορεία και την προσπάθεια με τους οδηγούς και τα tutorials. Δε κατάφερα κάτι με αυτό πάντως.

 

Κατόπιν, δοκίμασα να "φλασάρω" την rom που έβαλε στο link ο kss ( http://www.needrom.com/mobile/zte-v987-2/ ) από την sd και ως εκ θαύματος την πήρε!...Ολοκληρώθηκε το installation και άνοιξε κανονικά το κινητό...στα Κινέζικα. Βρήκα τα Αγγλικά και προσπάθησα να "φλασάρω" και τα gapps πάλι μέσω sd. Δυστυχώς όμως δεν πέτυχε. Προσπάθησα ξανά και ξανά, αλλάζοντας και ονομασία στο αρχείο και προσπάθησα να περάσω και άλλη rom μετονομάζοντας το αρχείο όπως ακριβώς και της rom που πήρε, αλλά...τίποτα.

 

Απέτυχα, επίσης, στο να εγκαταστήσω cwm μετονομάζοντας σε update.zip(όπως και με τις rom).

 

Πως λοιπόν μπορώ τώρα να εγκαταστήσω σε αυτή την rom ( http://www.needrom.com/mobile/zte-v987-2/ ) gapps;...και πως cwm;

 

Ευχαριστώ για την ως τώρα βοήθεια!

 

Αν δε κανω λαθος η ρομ ειναι official και χωρις root access.

Αν θελεις κατεβασε το root checker απο το play store για να διαπυστωσεις αν ειναι.

Αν οντως δεν ειναι root τοτε πρεπει να το κανεις root και να εγκαταστησεις το cwm απο την αρχη.

Εδω ειναι ενας οδηγος root που βρηκα αν και νομιζω πλεον υπαρχουν αυτοματοποιημενες μεθοδοι(εφαρμογες) που κανουν τη διαδικασια πολυ ευκολα.

 

Τα mobileuncle,vroot και framaroot ισως ειναι καποιες απο αυτες,επειδη δεν γνωριζω για αυτες περισσοτερα ψαξε καλα πριν κανεις οτιδηποτε.

http://www.pandawillforum.com/showthread.php?19683-How-to-root-ZTE-V987-SKU41596

Link to comment
Share on other sites

@Nestwras

1. Για root κατεβάζεις το framaroot 1.8.1 από ΕΔΩ. Το τρέχεις και πατάς Boromir

 

2. Για recovery κατεβάζεις το COT Recovery από https://dl.dropboxusercontent.com/u/102352523/recovery.img και το βάζεις χύμα στη root της κάρτας. Κατεβάζεις το Mobileuncle tools από το play. Το τρέχεις, πατάς Update Recovery, βλέπεις το αρχείο recovery.img που έχεις βάλει στη κάρτα, πατάς επάνω του και σου περνάει το recovery.

 

3. Μέσα από το recovery μπορείς να φλασάρεις ό,τι θέλεις (τα αρχεία πρέπει να είναι σε μορφή .zip):)

 

Στην προηγούμενη σελίδα έχω γράψει αναλυτικές οδηγίες για το φλασάρισμα από το recovery.

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να το ανοίξω τότε... τι ήθελα να το καθαρίσω με οινόπνευμα... μην το επιχειρήσετε και εσείς γιατί μάλλον υπάρχει κάποιο κενό κάτω από την οθόνη που περνάει το οινόπνευμα...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον kss που ασχολήθηκε αρκετά με το πρόβλημα μου και τον sso που με την δική του απάντηση έδωσε και την τελική λύση.

 

Ακολούθησα τα βήματα του post #818 του sso και όλα καλά πλέον!...:D

 

Έμεινε ένα μοναδικό "κουσούρι" στην υπόθεση...δεν λειτουργεί η κάμερα (πίσω) με κανένα app κάμερας, σκέτη μαυρίλα και "κολλάει" πηγαίνοντας με στο home. Η μπροστά κάμερα λειτουργεί κανονικά. Αν υπάρχει καμιά ιδέα και για αυτό θα είμαι ευγνώμων (όχι πως τώρα δεν είμαι).

 

...και μια γενική ερώτηση. Ποια rom θεωρείται καλή (αξιόπιστη, ευκολόχρηστη, κλπ.);

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω καταλάβει, υπάρχει η miui για την κινηταρα μας; την έχει δοκιμάσει κανείς; νομίζω οτι με αυτή το κινητό θα πάρει φτερά...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον kss που ασχολήθηκε αρκετά με το πρόβλημα μου και τον sso που με την δική του απάντηση έδωσε και την τελική λύση.

 

Ακολούθησα τα βήματα του post #818 του sso και όλα καλά πλέον!...:D

 

Έμεινε ένα μοναδικό "κουσούρι" στην υπόθεση...δεν λειτουργεί η κάμερα (πίσω) με κανένα app κάμερας, σκέτη μαυρίλα και "κολλάει" πηγαίνοντας με στο home. Η μπροστά κάμερα λειτουργεί κανονικά. Αν υπάρχει καμιά ιδέα και για αυτό θα είμαι ευγνώμων (όχι πως τώρα δεν είμαι).

 

...και μια γενική ερώτηση. Ποια rom θεωρείται καλή (αξιόπιστη, ευκολόχρηστη, κλπ.);

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Το κουσούρι αυτό είναι σοβαρό. Δούλευε κανονικά πριν; Αυτό το κουσούρι εμένα μου το έκανε σε μια Ρομ που προσπάθησε να μου την κάνει πορτ από το thl w200 Ο φίλος μου ο Χρήστος (Bibb). Ποια ρομ έβαλες τώρα;

 

 

Παιδιά δεν έχω καταλάβει, υπάρχει η miui για την κινηταρα μας; την έχει δοκιμάσει κανείς; νομίζω οτι με αυτή το κινητό θα πάρει φτερά...

Δοκίμασα Εγώ. Εντάξει πήγαινε μια χαρά αλλά δεν την κράτησα πολύ γιατί οι miui Roms έχουν κάποια σπαστικά που ρε εγώ δεν τα μπορω.

 

EDIT:Να συμπληρώσω ότι με το COT Recovery δεν κατάφερα να φλασάρω MIUI ROM. Δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν προχωρούσε στην εγκατάσταση ..."Installation aborted". Επανέφερα το κανονικό recovery και έγινε το φλασάρισμα κανονικά!

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω καταλάβει, υπάρχει η miui για την κινηταρα μας; την έχει δοκιμάσει κανείς; νομίζω οτι με αυτή το κινητό θα πάρει φτερά...

 

Φυσικά και υπάρχει φίλε μου και μάλιστα απο το επίσημο site της MIUI Hellas.Απλά είναι port απο ΑSOP JB ROM δεν είναι αυθεντική MIUI αλλά είναι πολύ καλές όπως λένε.Καθε εβδομάδα σχεδόν ή ανα 2 εβδομάδες βγαίνει καινούργια έκδοση...Δεν ξέρω αν είναι σταθερή για καθημερινή χρήση,ενας τρόπος υπάρχει για να μάθεις :p

 

Εδώ είσαι

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/211-ZTE-Grand-X-V987/?959710ed

Link to comment
Share on other sites

@ sso

 

Ναι, πριν δούλευε κανονικά η κάμερα.

 

Έβαλα αυτή (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2246874):

 

V3.1MOD (02-11-2013):

Custom changes over the previous version:

Included all previously released standalone fixes

Fixed insecure kernel

Fix "Android is upgrading" message during boot

Fixed center position of unlock ring

Disabled JIT (fixes GPS speed and distance for sports tracking apps)

Integrated the latest version of Google apps

Includes some goodies from Android 4.4 such as brand new Google Experience launcher

Updated SuperSU application (v1.65)

Updated GravityBox (v2.67)

Included DualSIM Ringer (allows to set ringtone and notification sounds separately for each SIM)

 

Ποια θα προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν πολύ καιρό με τη Ρομ του Bruno. Πριν από λίγες μέρες ξαναγύρισα (επαναφέροντας το backup που είχα κρατήσει) στην μαμίσια. Δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, μόνο που τελευταία παρατήρησα ότι μάλλον μου "ρούφαγε" πολύ την μπαταρία. Βέβαια πάνω από την v3.1 είχα περάσει το update της V 4.0

Θα σου πρότεινα σαν πρώτο βήμα να φλασάρεις από το recovery την v 4.0 του Bruno μπας και φτιάξει η κάμερα. Αν δεν φτιάξει η ξαναπερνάς από την αρχή την 3.1, κάνοντας οπωσδήποτε Wipe, και από πάνω την 4.0. Αν πάλι δεν φτιάξει η κάμερα δοκίμασε να περάσεις την μαμίσια.

Προσοχή η v 4.0 είναι update και την περνάς πάνω από την v 3.1 χωρίς να κάνεις Wipe.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...