Jump to content

Blackberry Q10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκεί έγκειται ο προβληματισμός, στο ότι υπάρχει εγγύηση όσο υπάρχει κατάστημα. Πάντως σε επικοινωνία με σκρουτζομάγαζο για το Q10 μου είπαν ότι το στέλνουν Αγγλία και ότι εγώ πληρώνω τα κόστη μεταφοράς. Αν είναι έτσι, γιατί να μην το πάρω απευθείας από Blackberry US και φθηνότερα μάλιστα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από την άλλη λέω, το bold 9000 το έχω 4 χρόνια δεν έχει χρειαστεί ποτέ τίποτα, το playbook σχεδόν 3 το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εκεί έγκειται ο προβληματισμός, στο ότι υπάρχει εγγύηση όσο υπάρχει κατάστημα. Πάντως σε επικοινωνία με σκρουτζομάγαζο για το Q10 μου είπαν ότι το στέλνουν Αγγλία και ότι εγώ πληρώνω τα κόστη μεταφοράς. Αν είναι έτσι, γιατί να μην το πάρω απευθείας από Blackberry US και φθηνότερα μάλιστα.

 

Ακριβώς έτσι είναι. Αν έχεις τη δυνατότητα να το πάρεις από εκεί σίγουρα θα σου κοστίσει λιγότερο, υπολόγισε φόρους και τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Σα γενική παρατήρηση, πρέπει να είσαι πολύ αποφασισμένος πλέον για να πάρεις Blackberry. Δεν στο κάνει καθόλου εύκολο η εταιρεία. Το αντίθετο.

Συμπίεση δε σου δίνει πλέον και σε κάθε περίπτωση, αυτά που δίνω για BIS τα προσθέτω στο υπάρχον πρόγραμμα μου κ παίρνω 1.5GB δωρεάν, μια η άλλη. Τα email τα λαμβάνεις εξίσου γρήγορα και σε άλλες συσκευές. Damn you physical keyboard, damn you (που εδώ που τα λέμε στο Z10 γραφώ πιο γρήγορα, τουλάχιστον στα αγγλικά). Αλλά τι να κάνουμε, προτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σα γενική παρατήρηση, πρέπει να είσαι πολύ αποφασισμένος πλέον για να πάρεις Blackberry. Δεν στο κάνει καθόλου εύκολο η εταιρεία. Το αντίθετο.

Συμπίεση δε σου δίνει πλέον και σε κάθε περίπτωση, αυτά που δίνω για BIS τα προσθέτω στο υπάρχον πρόγραμμα μου κ παίρνω 1.5GB δωρεάν, μια η άλλη. Τα email τα λαμβάνεις εξίσου γρήγορα και σε άλλες συσκευές. Damn you physical keyboard, damn you (που εδώ που τα λέμε στο Z10 γραφώ πιο γρήγορα, τουλάχιστον στα αγγλικά). Αλλά τι να κάνουμε, προτιμήσεις.

 

Συμφωνούμε απόλυτα. Ναι η επιλογή μπέρυ είναι απόφαση συνειδητή και βάση των αναγκών, ιδίως όταν προορίζεται για επαγγελματική χρήση. Ιδίως για μας που τόσα χρόνια χρησιμοποιούμε μπέρυ. Η εταιρεία σίγουρα δεν βρίσκεται εκεί όπου θα έπρεπε να βρίσκεται τώρα. Πολλοί οι λόγοι και όχι μόνο δικοί της. Για παράδειγμα οι πάροχοι γιατί της γύρισαν πλάτη; Ξαφνικά λες και δεν τους κάνει τα χατήρια δεν την παίζουν.

Σχετικά με το BB OS 10, δεν υπάρχει συμπίεση όμως πάλι δεν υπάρχει μεγάλη κατανάλωση data, καθώς υπάρχει καλή διαχείρηση των εφαρμογών κλπ.

Καλύτερα από android πάντως. Είχα μια παύση σε μπέρυ, με το Nexus 4, για επτά μήνες, αλλά δεν άντεξα.

To συμβόλαιό μου εχει 300ΜΒ και μου περισσεύουν (τρείς λογαριασμούς μειλ, πολύ ΒΒΜ, Facebook, Twitter, Linkedin κ.α. εφαρμογές).

Και εγώ από το Bold 9780 που χαιρόμουν το πληκτρολόγιο, στραβομουτσούνιασα όταν έπιασα full touch screen (Νexus 4), αλλά με το Ζ10 ένα χαμόγελο ικανοποίησης και ενθουσιασμού επικράτησε. Το ΒΒ OS 10 είναι πολύ καλό και μπράβο τους που το δουλεύουν συνέχεια με updates καθώς ότι επισημαίνω να λείπει, στο επόμενο update το έχω.

Ετσι όπως τα λες, προτιμήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι την αγορά ενός μεταχειρισμένου q10...

Επειδή χρησιμοποιώ αρκετά τις εφαρμογές whatsapp και skype, θέλω να μάθω ένα ''τρέχουν'' κανονικά ή πρέπει να εγκαταστήσω ως android εφαρμογές?

Όσοι το έχουν δουλέψει, έχουν βρει κάποιο αρνητικό στο τηλέφωνο?

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι την αγορά ενός μεταχειρισμένου q10...

Επειδή χρησιμοποιώ αρκετά τις εφαρμογές whatsapp και skype, θέλω να μάθω ένα ''τρέχουν'' κανονικά ή πρέπει να εγκαταστήσω ως android εφαρμογές?

Όσοι το έχουν δουλέψει, έχουν βρει κάποιο αρνητικό στο τηλέφωνο?

 

Στο OS10 και οι δυο εφαρμογές ειναι native. Δεν χρειάζεται να τις κατεβασεις ως android apps.

 

Το skype πουβεχω χρησιμοποιήσει δουλεύει πολύ καλά.

Βεβαίως πολύ καλύτερο ειναι το bbm video :)

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Στο OS10 και οι δυο εφαρμογές ειναι native. Δεν χρειάζεται να τις κατεβασεις ως android apps.

 

Το skype πουβεχω χρησιμοποιήσει δουλεύει πολύ καλά.

Βεβαίως πολύ καλύτερο ειναι το bbm video :)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

Το Navfree διαθέσιμο τώρα για Q10 και Q5 :)

http://appworld.blackberry.com/webstore/content/54700890

 

Ηθελα να ξερω για το GPS καθως το θεωρω σημαντικο κριτηριο! 1ον σε τι επιπεδο ειναι τα BlackBerry Maps σαν χαρτες, το GPS της συσκευης και για το Navfree που αναφερεις ποσο καλο ειναι. Λειτουργει χωρις data?

Alcatel OT Max db > Alcatel OT 511 > Alcatel OT 715 > Nokia 6230i > Nokia 6290 > Nokia 5530 > Nokia E5-00 > BB Q10 > Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια ερωτηση, κοιταξα και σε προηγουμενες σελιδες, εψαξα λιγο και στο google, δε μπορω να βαλω να μου δειχνει τις επαφες με επωνυμο πρωτα και να τις στοιχισει βαση επωνυμου. ειδα στη σελιδα της blackberry οτι εχει επιλογη στην εφαρμογη των επαφων αλλα δε βρισκω κατι. μηπως φταιει που οι επαφες ειναι απο gmail;
Link to comment
Share on other sites

Από εχθές...κάτοχος του Q10... το κινητό είναι απλά φανταστικό κλάσεις ανώτερο και λογικό από το 9900...πολύ γρήγορο και το νέο λειτουργικό τέλειο...

Ποιές εφαρμογές έχετε κατεβάσει για να δείχνει το ποσοστό της μπαταρίας και την κίνηση των δεδομένων?

Επίσης πώς ''κλείνουμε'' τις εφαρμογές?

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

Από εχθές...κάτοχος του Q10... το κινητό είναι απλά φανταστικό κλάσεις ανώτερο και λογικό από το 9900...πολύ γρήγορο και το νέο λειτουργικό τέλειο...

Ποιές εφαρμογές έχετε κατεβάσει για να δείχνει το ποσοστό της μπαταρίας και την κίνηση των δεδομένων?

Επίσης πώς ''κλείνουμε'' τις εφαρμογές?

 

Καλορίζικο!

Θα χρειαστείς http://us.blackberry.com/campaigns/blackberry-q10.html

 

Για να κλείσει η εφαρμογή: από τη βάση (εκεί που γράφει BlackBerry) σέρνεις το δάκτυλο προς επάνω και μετά πατάς το Χ.

Για την μπαταρία σέρνοντας το δάκτυλο από πάνω προς τα κάτω σε αναμονή έχει τις πληροφορίες και πατάς τη μπαταρία.

Για τα δεδομένα εγώ έχω το http://appworld.blackberry.com/webstore/content/28015159

 

Enjoy!

 

Υ.Γ. Το τελευταίο update το πήρες ;

Software Release 10.2.1.2102

OS Version 10.2.1.2141

Edited by sakisgi
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

Θα χρειαστείς http://us.blackberry.com/campaigns/blackberry-q10.html

 

Για να κλείσει η εφαρμογή: από τη βάση (εκεί που γράφει BlackBerry) σέρνεις το δάκτυλο προς επάνω και μετά πατάς το Χ.

Για την μπαταρία σέρνοντας το δάκτυλο από πάνω προς τα κάτω σε αναμονή έχει τις πληροφορίες και πατάς τη μπαταρία.

Για τα δεδομένα εγώ έχω το http://appworld.blackberry.com/webstore/content/28015159

 

Enjoy!

 

Υ.Γ. Το τελευταίο update το πήρες ;

Software Release 10.2.1.2102

OS Version 10.2.1.2141

 

σε ευχαριστώ... ακόμη το ψάχνω το τηλέφωνο...η ημέρα με τη νύχτα το νέο λειτουργικό με το παλαιό...

δεν μου το έχει βγάλει ακόμη το νέο update

εσύ το πήρες?

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή από skroutz δε βγάζεις άκρη, ποιά έκδοση SQN100-? είναι η LTE με τον επεξεργαστή Snapdragon; Έχω μπερδευτεί για τα καλά. Όποιος το γνωρίζει ας βοηθήσει λίγο :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!την βοηθεια σας...τραβηξα την σιμ και εσπασε το ενα σιδερακι απο το sim tray.τι κανω τωρα;γνωριζει κανεις που να απευθυνθω;μπορω να το αλλαξω εγω;
Link to comment
Share on other sites

STL 100-2

όλες οι εκδόσεις εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/BlackBerry_Z10

 

ναι συγγνώμη αφαιρέθηκα...

για το q10 εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/BlackBerry_Q10

και είναι το sqn100-3

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Απλά αυτό με τις 5 εκδόσεις του Q10 είναι λίγο θέμα. Ας πούμε το 3G Q10 που έχει τον TI OMAP επεξεργαστή που είναι υποδεέστερος του Krait (Qualcomm Snapdragon) και αφενός μεν τα ηλέκτρονικά καταστήματα δε διευκρινίζουν την Έκδοση, αφετέρου δε γιατί να μην πάρεις τον "ενισχυμένο" επεξεργαστή και ειδικά όταν πρόκειται να τα σκάσεις 100% στην τιμή του (μιας και οι επιδοτήσεις πλέον από τα δίκτυα έχουν ευτελιστεί).
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μεταφέρω τις επαφές μέσω του blackberry link στο q10 από τον υπολογιστή μου αλλά μου γράφει ότι ο φάκελος δεν περιέχει υποστηριζόμενα αρχεία.

Τις επαφές τις έχω στο φάκελο contacts των win7.

Πως μπορώ να τις μεταφέρω στο τηλέφωνο?

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μία τέτοια θήκη για το q10?

http://www.e-shop.gr/blackberry-pouch-hdw-38844-white-bulk-p-TEL.013214

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...