Jump to content

[LG Optimus L7 (P700)] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


pkatsaras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 583
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι δεν υπάρχει θέμα. Προχώρα άφοβα!

 

Ευχαριστω.

 

Στην σελιδα http://www.096.net.ua/topic/66-cm-111-20140604-experimental-p705p700/ πως βρισκεις τι να κατεβασεις ;

 

(κατι πρεπει να έγινε στο ουκρανικο forum σημερα ....)

Edited by cagliostro
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα ενα λογαριασμο στο ουκρανικο site και τα κατεβασα.

 

Προσπαθωντας στο recovery να κανω install zip την rom (cm-11-20140814-UNOFFICIAL-p705), σταματαει με error 7.

 

καμια ιδεα ;

 

(4.1.2 - 3.4.0 - P70020d-EUR)

 

* Μηπως εχω κατεβασει αλλη rom (P705 ειναι αλλο απο το P700?) ?

Edited by cagliostro
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα ενα λογαριασμο στο ουκρανικο site και τα κατεβασα.

 

Προσπαθωντας στο recovery να κανω install zip την rom (cm-11-20140814-UNOFFICIAL-p705), σταματαει με error 7.

 

καμια ιδεα ;

 

(4.1.2 - 3.4.0 - P70020d-EUR)

 

* Μηπως εχω κατεβασει αλλη rom (P705 ειναι αλλο απο το P700?) ?

Ναι! P700 είναι το δικό μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι! P700 είναι το δικό μας!!!

 

Η μονη rom για 700 ειναι αυτη

 

https://drive.google.com/folderview?id=0BxB7CkZMcMweNFlXdXUxU2hBN2M&usp=sharing#list

 

μια και η αλλη απο το ουκρανικο λεει 705 και προφανως γιαυτο κτυπαει.

 

Ειναι ετσι ;

Link to comment
Share on other sites

Βαζοντας την σημερινη για το 700, πριν το PIN μου λεει "Η υπηρεσια ΕΚΠ εχει σταματησει" και ειναι αδυνατον να προχωρησω.

 

Καμια ιδεα ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπάρχει θέμα. Προχώρα άφοβα!

 

Λοιπον η σημερινη εκδοση της ουκρανικης ειναι απιστευτα καλη και οι ρυθμισεις των επιδοσεων που εγραψες σε προηγουμενο μηνυμα εκαναν την διαφορα.

 

Αν εξαιρεσεις την (γενικη) ελλειψη ραδιοφωνου, μαλλον εδωσα μια μικρη παραταση ζωης στο LG μου.

 

Να'σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως μπορει καποιος να ανεβασει την τελευταια rom που εχει βγει απο το ουκρανικο site γιατι δεν μπορω να τη βρω? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως μπορει καποιος να ανεβασει την τελευταια rom που εχει βγει απο το ουκρανικο site γιατι δεν μπορω να τη βρω? Ευχαριστω

 

Δεν βρηκα αλλο τροπο, απο τον να κανω ενα λογαριασμο στο ουκρανικο site με την βοηθεια μεταφρασης του Chrome. Ειναι εξαιρετικα απλο. Απο εκει εχει links, προσφατα και σε googledrive.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως μπορει καποιος να ανεβασει την τελευταια rom που εχει βγει απο το ουκρανικο site γιατι δεν μπορω να τη βρω? Ευχαριστω

 

Για δοκιμασε εδω

 

https://drive.google.com/folderview?id=0B5mldwUAFw_iQmhvb3B4T3hBVGs&usp=sharing#list

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και πιο πρόσφατη μέσα από το site. Είναι στις 17/8. Καλύτερα να κάνετε λογαριασμό εκεί με την βοήθεια του translate.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα λογαριασμο και εβαλα κι εγω την τελευταια ρομ 17/8 αφοθ εκανα το update απενεργποιηθηκε το play store και google services και οταν παω να ξαναπερασω τα gapps μου λεει Insuffisient storage in sys partition μηπως βαζω λαθος gapps? βαζω τα micro. εκανα wipe system sdcard και ολα τα wipe αλλα τιποτα:mad:
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα λογαριασμο και εβαλα κι εγω την τελευταια ρομ 17/8 αφοθ εκανα το update απενεργποιηθηκε το play store και google services και οταν παω να ξαναπερασω τα gapps μου λεει Insuffisient storage in sys partition μηπως βαζω λαθος gapps? βαζω τα micro. εκανα wipe system sdcard και ολα τα wipe αλλα τιποτα:mad:

Κάτι έγινε στραβά. Ξανακατέβασε ROM και Gapps. Για gapps ψάξε του bAnKs minimal gapps. Αυτά χρησιμοποιώ κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

τελικα βρηκα τα gapps που μου συνεστησες τα οποια ειναι πολυ μικρα σε σχεση με αυτα που ειχα ηταν 90mb και ολα πηγανε ρολοι. μπηκα μετα και διεγραψα και καποια αχρηστα απο το system οποτε ολα καλα. αν μπορεσω καποια στιγμη θα ψαξω και για resize του system. ευχαριστω πολυ παντως.
Link to comment
Share on other sites

τελικα βρηκα τα gapps που μου συνεστησες τα οποια ειναι πολυ μικρα σε σχεση με αυτα που ειχα ηταν 90mb και ολα πηγανε ρολοι. μπηκα μετα και διεγραψα και καποια αχρηστα απο το system οποτε ολα καλα. αν μπορεσω καποια στιγμη θα ψαξω και για resize του system. ευχαριστω πολυ παντως.

Εγώ στο system έχω 210MB ελεύθερα. Ακόμα και σε CM το πρώτο πράγμα που κάνω μετά από κάθε install είναι να καθαρίζω ότι άχρηστο δε χρησιμοποιώ από system. Απεγκαθιστώ με Titanium Backup. Μέχρι και το NFC απεγκαθιστώ με το tool από το XDA.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα! Έκανα εγκατάσταση του CM10 αλλά το κινητό μου δεν βρίσκει σήμα, αλλά ούτε μου ζήτησε για το PIN! Παρακαλώ απαντήστε γρήγορα!

(LG Optimus L7-P700)

Edited by Kalligios
Μη επαρκείς πληροφορίες.
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα! Έκανα εγκατάσταση του CM10 αλλά το κινητό μου δεν βρίσκει σήμα, αλλά ούτε μου ζήτησε για το PIN! Παρακαλώ απαντήστε γρήγορα!

(LG Optimus L7-P700)

 

Φλάσαρε από CWM αυτό https://drive.google.com/folderview?id=0B2Yt4LYuF0UuSkZUanB5Sm83azg&usp=sharing και θα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αγαπητοί φίλοι του L7. Μόλις παρήγγειλα το Xiaomi MI4 οπότε σιγά σιγά εγκαταλείπω το thread αυτό. Ευχαριστώ όλους για την επικοινωνία μας και ελπίζω να μπορέσαμε να κάνουμε λίγο πιο υποφερτό το κινητό μας. Ελπίζω να ξαναβρεθούμε σε κάποιο άλλο thread. Να είστε όλοι καλά!
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του L7. Μόλις παρήγγειλα το Xiaomi MI4 οπότε σιγά σιγά εγκαταλείπω το thread αυτό. Ευχαριστώ όλους για την επικοινωνία μας και ελπίζω να μπορέσαμε να κάνουμε λίγο πιο υποφερτό το κινητό μας. Ελπίζω να ξαναβρεθούμε σε κάποιο άλλο thread. Να είστε όλοι καλά!

 

Σε ευχαριστούμε φίλε μου για τη βοήθεια σου όλο αυτό το διάστημα, χάρη σε σένα καταφέραμε πάρα πολλά. Να είσαι καλά καλή συνέχεια και καλά πειράγματα με το καινούριο κινητό!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του L7. Μόλις παρήγγειλα το Xiaomi MI4 οπότε σιγά σιγά εγκαταλείπω το thread αυτό. Ευχαριστώ όλους για την επικοινωνία μας και ελπίζω να μπορέσαμε να κάνουμε λίγο πιο υποφερτό το κινητό μας. Ελπίζω να ξαναβρεθούμε σε κάποιο άλλο thread. Να είστε όλοι καλά!

 

μόλις έκανα εγγραφή , για ένα πρόβλημα με το L7.

Eάν είναι εύκολο , θα με βοηθούσε μια απάντηση.

περιγραφή προβλήματος.

α)έκανα αναβάθμιση απο το επίσημο site LG , απο ICS -> 4.1.2 and kernel 3.4.0 and baseband MSM7227A-1-AA

and software version P700 20d-EUR-XX and BUILD NUMBER JZO 54K

 

β)έκανα root με kingo android root

 

γ)εγκατέστησα rom manager και SuperSU και CWM απο τον rom manager

 

δ)όταν προσπαθώ να μπώ σε recovery mod βγάζει μήνυμα ''9200 secur booting error cause:boot certification verify''

(το ιδιο μηνυμα , άλλες φορές με αριθμό 8030, ή και άλλο αριθμό)

 

ε)κάθε φορά , ξαναγυρίζει στις αρχικές ρυθμίσεις (μέχρι τώρα έχω προσπαθήσει τουλάχιστον 10 φορές , σε 2 εβδομάδες)

 

***σημειωτέον , ότι είχα καταφέρει με τα διάφορα προγράμματα που είχα εγκαταστήσει , να φθάσω βαθμολογία 6178 στο ΑΝΤΟΥΤΟΥ

 

ΕΡΩΤΗΣΗ

Επειδή, θα ήθελα να εγκαταστήσω ,CM 10.2 OR higher (if is possible), μήπως μπορεί κάποιος να μου υποδείξει τι να κάνω??

Προσπάθησα με το αρχείο zip L7 CWM ,ΑΛΛΆ το πρόβλημα παραμένει το ίδιο

Edited by biil1
Link to comment
Share on other sites

μόλις έκανα εγγραφή , για ένα πρόβλημα με το L7.

Eάν είναι εύκολο , θα με βοηθούσε μια απάντηση.

περιγραφή προβλήματος.

α)έκανα αναβάθμιση απο το επίσημο site LG , απο ICS -> 4.1.2 and kernel 3.4.0 and baseband MSM7227A-1-AA

and software version P700 20d-EUR-XX and BUILD NUMBER JZO 54K

 

β)έκανα root με kingo android root

 

γ)εγκατέστησα rom manager και SuperSU και CWM απο τον rom manager

 

δ)όταν προσπαθώ να μπώ σε recovery mod βγάζει μήνυμα ''9200 secur booting error cause:boot certification verify''

(το ιδιο μηνυμα , άλλες φορές με αριθμό 8030, ή και άλλο αριθμό)

 

ε)κάθε φορά , ξαναγυρίζει στις αρχικές ρυθμίσεις (μέχρι τώρα έχω προσπαθήσει τουλάχιστον 10 φορές , σε 2 εβδομάδες)

 

***σημειωτέον , ότι είχα καταφέρει με τα διάφορα προγράμματα που είχα εγκαταστήσει , να φθάσω βαθμολογία 6178 στο ΑΝΤΟΥΤΟΥ

 

ΕΡΩΤΗΣΗ

Επειδή, θα ήθελα να εγκαταστήσω ,CM 10.2 OR higher (if is possible), μήπως μπορεί κάποιος να μου υποδείξει τι να κάνω??

Προσπάθησα με το αρχείο zip L7 CWM ,ΑΛΛΆ το πρόβλημα παραμένει το ίδιο

 

Κατι δεν εχει εγακατασταθει σωστα μαλλον.. ακολουθησε τις οδηγιες στο 1ο post και φλασαρε τη stock rom ρουταρισμενη μαζι με το cwm αφου φυσικα εχεις κανει ενα backup και μετα απο cwm μπορεις να βαλεις την cm11 4.4.4 απο το ουκρανικο site είναι η πιο σταθερη μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπροσπάθησε...

 

Λοιπόν... Ξεκινάμε βήμα βήμα. Πρώτα rootάρεις το κινητό με αυτό-> http://www.mediafire.com/d...root-1.9.3.apk Το περνάς στο κινητό, το εγκαθιστάς σαν εφαρμογή και ακολουθείς οδηγίες. Μετά, κατεβάζεις αυτό

->http://www.mediafire.com/d...boot%26cwm.rar και το κάνεις extract στον C:/. Συνδέεις το κινητό με το PC σε φόρτιση. Τρέχεις πρώτα το Flash_Bootloader.bat κάνει επανεκκίνηση το κινητό, μετά τρέχεις το Flash_Recovery.bat, κάνει επανεκκίνηση το κινητό. Με αυτά ξεκλείδωσες το bootloader και έβαλες CWM recovery, ένα εργαλείο που μας επιτρέπει να φλασάρουμε ROM και patches στο κινητό και να κάνουμε backup. Αφού γίνουν αυτά, κατεβάζεις αυτή την ROM http://096.net.ua/resource...oad?version=31 και κατεβάζεις και τα Gapps http://forum.xda-developer....php?t=2397942. Τα βάζεις στην sd είτε την εσωτερική είτε την εξωτερική. Μετά για να μπεις σε Recovery, κλείνεις την συσκευή και αφού κλείσει, πατάς ταυτόχρονα Vol+, Vol-, το κεντρικό home button και το power. Τα κρατάς πατημένα μέχρι να κάνει μια δόνηση, και μετά τα αφήνεις. Λογικά αν το κάνεις σωστά θα σε βγάλει σε ένα menu που λέει CWM 6.0.4.8. Με τα κουμπιά Vol+, Vol- πάς πάνω κάτω στις επιλογές και με το power επιλέγεις. Τώρα από εκεί θα πας πρώτα στο backup and restore. Θα κάνεις backup to external sd. Έτσι δημιούργησες backup για να το ξαναγυρίσεις όπως ήταν αν κάτι δε σου αρέσει. Μετά θα πας στο αρχικό μενού και θα επιλέξεις wipe data/factory reset. Μόλις τελειώσει, θα πας install zip ή install zip from external sd και θα βρεις το zip που κατέβασες με την ROM, όπου το έχεις βάλει στην συσκευή. Θα το επιλέξεις και θα αρχίσει να κάνει εγκατάσταση. Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση, πας πάλι install zip και εγκαθιστάς τα gapps (το link που σου έδωσα έχει μόνο τα απαραίτητα Google Play, Google services. Τις εφαρμογές Gmail, Youtube, κλπ κλπ κατέβασέ τες από το play, μην βαραίνεις την εσωτερική μνήμη του συστήματος.) Μόλις τελειώσει και αυτή η εγκατάσταση, πας στην αρχική οθόνη πάλι, πατάς wipe cache και μετά advanced-> wipe dalvik cache. Είσαι έτοιμος. Μόλις ανοίξει η συσκευή, αφήνεις να σβήσει πρώτα μόνη της (μην πατήσεις τίποτα) και αφού σβήσει, άνοιξέ την με το power button και βάλε τον κωδικό της SIM (είναι ένα μικρό bug της τελευταίας ROM που σου έδωσα.) Κατά τα άλλα αν εξαιρέσεις το ραδιόφωνο που σου είπα ότι δεν υπάρχει σε custom ROM, όλα τα άλλα λειτουργούν (τουλάχιστον για την χρήση που κάνω εγώ στο κινητό δεν έχω ανακαλύψει κάτι άλλο). Τώρα, μια τελευταία συμβουλή, όταν ανοίξει το κινητό, πήγαινε στις ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλέφωνο->Αριθμός έκδοσης και πάτα 6 φορές πάνω του για να ενεργοποιηθούν οι επιλογές για προγραμματιστές. Μετά πήγαινε μία πίσω και πήγαινε-> επιδόσεις-> Επεξεργαστής και βάλε Μέγιστη συχνότητα 1200, ελάχιστη 245, CPU governor-> smartassH3, πήγαινε μία πίσω ξανά στις επιδόσεις, πήγαινε Ι/Ο scheduler επέλεξε noop και ξανά πίσω Διαχείριση Μνήμης και βάλε tick και στα 2. Αφού τελειώσεις με το σετάρισμά σου (επαφές, εφαρμογές κλπ κλπ) κάνε και ένα reboot. AYTA! Ελπίζω να είναι κατανοητά!

Link to comment
Share on other sites

μόλις είδα την απάντηση και ευχαριστώ για την αμεσότητα. Μετά τις ευχαριστίες έρχεται και η ώρα της εφαρμογης των οδηγιών...

Ευχηθείτε μου καλή τύχη . Αυτή θα είναι η 11η (ενδέκατη) προσπάθεια. μην γελάτε παρακαλώ, βλέπω όνειρα στον ύπνο , οτι κατάφερα να αναβαθμίσω το λειτουργικό ....

αύριο θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG Optimus L7 (P700)] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...