Jump to content

[LG Optimus L7 (P700)] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


pkatsaras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνω unistall με unistall master που τα κρατάει στο recycle bin.

Στα system apps βλέπω διάφορα του τύπου com.lge.internal 2.0.0, com.lge.lgfota.permission 4.1.2-p700_V20d mpla mpla mpla

com.lge.hiddenpersonmenu,....

 

Δηλαδή μπορώ να σβήσω αυτά της lg ακόμα και αν μέσα στο όνομα έχουν τη φράση V20d?

 

Η V20e είναι χωρίς τα προγράμματα αυτά ή απλά τα αφαίρεσες εσύ?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σου.

 

Εγώ τα αφαίρεσα! Αλλά αυτά δεν υπάρχουν και στην CM10 από default.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 583
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αφαίρεσα όλα τα system apps που έγραφαν com.lge... αλλά έσβησε το τηλέφωνο και δεν ξαναάνοιξε. Φτου ξανα από την αρχή:lol:

 

Περίεργο! Κράτα μόνο το lge.internal και το lge.lockscreen. Επίσης κοίτα και στο google αυτό που σου είπα για bloatware γιατί εκτός από τα lge έχω αφαιρέσει κι άλλα. Κάνε backup με CWM για να μπορείς να επανέλθεις σε περίπτωση λάθους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα, μηπως εχετε βρει τροπο να φτιαξετε το viber? απο τοτε που εβαλα την cyanogenmod 10 δεν μπορω να κανω κλησεις στο viber.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μηπως εχετε βρει τροπο να φτιαξετε το viber? απο τοτε που εβαλα την cyanogenmod 10 δεν μπορω να κανω κλησεις στο viber.

 

Δε λειτουργεί με CM δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, βρηκα πως μπορουμε να βαλουμε την cyanogenmod 10.1 με android 4.2 στο L7 δειτε το link εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2339781
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Χαιρετώ. ... Το τηλ μου είχε σπάσει τα νεύρα... το πήγα στην LG και μου έκαναν "αναβάθμιση λογισμικού" αλλά δεν μπορώ να πω ότι έκαναν και κάτι... Μου έβαλαν την 4.1.2. Θέλω να κάνω κάτι για να ΣΤΡΟΦΑΡΕΙ λίγο καλύτερα. .. Τι να κάνω... να φανταστείτε ότι η ram που έχω ελεύθερη είναι κάπου στα 10mb. Τι πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ. ... Το τηλ μου είχε σπάσει τα νεύρα... το πήγα στην LG και μου έκαναν "αναβάθμιση λογισμικού" αλλά δεν μπορώ να πω ότι έκαναν και κάτι... Μου έβαλαν την 4.1.2. Θέλω να κάνω κάτι για να ΣΤΡΟΦΑΡΕΙ λίγο καλύτερα. .. Τι να κάνω... να φανταστείτε ότι η ram που έχω ελεύθερη είναι κάπου στα 10mb. Τι πρέπει να κάνω;

 

Να το κάνεις root και να βάλεις ένα πρόγραμμα ώστε να απεγκαταστήσεις περιττές εφαρμογές συστήματος, και μετά να βάλεις CWM recovery ώστε να μπορέσεις να βάλεις κανένα script διαχείρισης μνήμης αλλά και να μπορείς να κάνεις εύκολα backup του κινητού σου...

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνεις root και να βάλεις ένα πρόγραμμα ώστε να απεγκαταστήσεις περιττές εφαρμογές συστήματος, και μετά να βάλεις CWM recovery ώστε να μπορέσεις να βάλεις κανένα script διαχείρισης μνήμης αλλά και να μπορείς να κάνεις εύκολα backup του κινητού σου...

 

Η διαδικασία για το root είναι αυτή που βλέπω παρά πάνω;ποιο πρόγραμμα να βάλω για να απενεργοποίηση περιττές εφαρμογές;άμα μπορείς στείλε αναλυτικά τι να κάνω για να το δώσω σε ένα φίλο να το κάνει γιατί εγώ είμαι τελείως άσχετος.. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να στείλεις αναλυτικά τι να κάνω για να το δώσω σε ένα φίλο να το κάνει γιατί εγώ είμαι τελείως άσχετος; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να στείλεις αναλυτικά τι να κάνω για να το δώσω σε ένα φίλο να το κάνει γιατί εγώ είμαι τελείως άσχετος; ευχαριστώ

 

Θα σου στείλω ό,τι χρειάζεται μόλις βρω λίγο χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

:Ευχαριστω :D

 

Πρώτα πρέπει να κάνεις root το κινητό με το εργαλείο που θα κατεβάσεις από εδώ.->http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130276

 

Μετά θα κάνεις αυτό για να ξεκλειδώσεις τον bootloader και να βάλεις CWM.

 

Όσοι είστε ήδη Root, για να ξεκλειδώσετε τον Bootloader και να εγκαταστήσετε CWM Recovery, κατεβάζετε αυτό-> http://www.mediafire.com/?0fcho3ujiuz3jwp και το κάνετε extract στο C:/ .Συνδέετε το κινητό με τον υπολογιστή (Ενεργοποιημένος ο Εντοπισμός Σφαλμάτων USB και το κινητό σε κατάσταση Φόρτισης) και μπαίνετε στο φάκελο C:/L7CWM και κατά σειρά πατάτε Flash_Bootloader.bat (εκτέλεση ως διαχειριστής), κάνει επανεκκίνηση μετά Flash_Recovery.bat (εκτέλεση ως διαχειριστής), κάνει επανεκκίνηση και μετά Restart2Recovery.bat για να μπείτε στο Recovery.

 

Αφού τα κάνεις λοιπόν αυτά, μπορείς να βάλεις αυτή τη ρομ η οποία είναι επίσημη και έχεις πειραχτεί ώστε να είναι πιο γρήγορη-> https://drive.google.com/folderview?id=0B2Yt4LYuF0UuOXAwanROZlcwQ1U&usp=sharing

 

Πως θα βάλεις την ΡΟΜ. Θα κατεβάσεις το αρχείο .zip από το link που σου έδωσα, ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΖΙΠΑΡΕΙΣ, και θα το βάλεις στην εσωτερική μνήμη. Κατέβασε τον ESFile Explorer από το play store για να μπορείς να μπαίνεις στα αρχεία. Αφού το βάλεις στην εσωτερική μνήμη, πήγαινε στο terminal emulator (λογικά θα το έχει η rom μέσα αλλιώς play store) και γράψε:

su (πάτα enter)
reboot recovery (πάτα enter)

 

Έτσι θα μπεις σε recovery mode και από εκεί θα πας install zip from sdcard και βρες το αρχείο που κατέβασες, πάτα το και πάτα yes για να σου κάνει install. Μόλις τελειώσει πάτα, wipe data/factory reset και μετά reboot system και είσαι έτοιμος.

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΧΑΘΕΙ ΟΠΟΤΕ ΚΡΑΤΑ Ο,ΤΙ ΘΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετα από πολλους πειραματισμούς με την CM10 την slim και την pacman εβαλα παλι την εργωστασιακή 20d και μάλιστα δεν ξέρω αν ειναι τυχαίο η κανονική ρομ (οχι rooted) ειναι ποιο γρηγορη από την rooted και μου αφήνει 44 ΜΒ ελευθερα.

Θα περιμένω να "οριμάσουν" οι ρομς γιατι ακόμα εχουν προβλήματα...

 

Ειναι ευκολο να μου πεις πως πηγες απο CM10 στην εργοστασιακη, θελω να κανω ακριβως το ιδιο. Αλλα επειδη την CM10 την ειχε βαλει ο προηγουμενος φιλος ιδιοκτητης, δεν εχω ασχοληθει με το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο προσπαθεια επαναφορας σε εργοστασιακη rom (απο την τελευταια cyanogemode), το κινητο μενει στην φορτωση με το σημα της LG.

 

Επισης δεν μπορω με ΤΙΠΟΤΑ να μπω σε Emergency mode.

 

Καμια ιδεα ;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο προσπαθεια επαναφορας σε εργοστασιακη rom (απο την τελευταια cyanogemode), το κινητο μενει στην φορτωση με το σημα της LG.

 

Επισης δεν μπορω με ΤΙΠΟΤΑ να μπω σε Emergency mode.

 

Καμια ιδεα ;

 

Η CyanogenMod είναι σε v10k η οποία λόγω του ότι είναι σε ICS χρησιμοποιεί διαφορετικό baseband. Προσπάθησε να φλασάρεις από CWM αυτό-> https://drive.google.com/folderview?id=0B2Yt4LYuF0UuOU45ZGJqVE1XMmc&usp=sharing

 

Είναι επίσημη 4.1.2 η τελευταία που υπάρχει ελάχιστα πειραγμένη για μνήμη με root και το baseband ενσωματωμένο. Αν έχεις πρόβλημα ξαναστείλε. Επίσης, δοκίμασε για να μπεις σε emergency να πατήσεις το vol+ χωρίς την μπαταρία στο κινητό και ενώ το έχεις πατημένο να συνδέσεις τον κινητό με το usb στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Η CyanogenMod είναι σε v10k η οποία λόγω του ότι είναι σε ICS χρησιμοποιεί διαφορετικό baseband. Προσπάθησε να φλασάρεις από CWM αυτό-> https://drive.google.com/folderview?id=0B2Yt4LYuF0UuOU45ZGJqVE1XMmc&usp=sharing

 

Είναι επίσημη 4.1.2 η τελευταία που υπάρχει ελάχιστα πειραγμένη για μνήμη με root και το baseband ενσωματωμένο. Αν έχεις πρόβλημα ξαναστείλε. Επίσης, δοκίμασε για να μπεις σε emergency να πατήσεις το vol+ χωρίς την μπαταρία στο κινητό και ενώ το έχεις πατημένο να συνδέσεις τον κινητό με το usb στον υπολογιστή.

 

Ok,

 

1. Χωρις μπαταρια μπορω να μπω σε Emergency Mode. Καλο αυτο. Σε ευχαριστω.

 

2. Δεν μου βλεπει το PC το κινητο ομως (Windows 7 64bit). (δεν ισχυει)

 

3. Τι ειναι το CWM και τι εννοεις να φλασαρω; Πως ;

 

**********************************************************

*** ΟΚ, το KDZ ΒΛΕΠΕΙ τελικα το κινητο. Μεχρι εδω καλα. Τι κανω τωρα ;

Edited by cagliostro
Link to comment
Share on other sites

Η CyanogenMod είναι σε v10k η οποία λόγω του ότι είναι σε ICS χρησιμοποιεί διαφορετικό baseband. Προσπάθησε να φλασάρεις από CWM αυτό-> https://drive.google.com/folderview?id=0B2Yt4LYuF0UuOU45ZGJqVE1XMmc&usp=sharing

 

Είναι επίσημη 4.1.2 η τελευταία που υπάρχει ελάχιστα πειραγμένη για μνήμη με root και το baseband ενσωματωμένο. Αν έχεις πρόβλημα ξαναστείλε. Επίσης, δοκίμασε για να μπεις σε emergency να πατήσεις το vol+ χωρίς την μπαταρία στο κινητό και ενώ το έχεις πατημένο να συνδέσεις τον κινητό με το usb στον υπολογιστή.

 

Σε Emergency mode προσπαθω να φλασαρω την v10k_00.kdz αλλα μολις ξεκιναει βγαζει λαθος (Wparam 100, Lparam 1002). Την V20 την φλασαρει, κανει το κινητο reboot και μενει στο σημα της LG.

Link to comment
Share on other sites

Σε Emergency mode προσπαθω να φλασαρω την v10k_00.kdz αλλα μολις ξεκιναει βγαζει λαθος (Wparam 100, Lparam 1002). Την V20 την φλασαρει, κανει το κινητο reboot και μενει στο σημα της LG.

 

Μέσα στο KDZ φάκελο όταν το ξεζίπαρες, έχει ένα αρχείο msxml.msi. Δεξί κλικ και εκτέλεση ως διαχειριστής. Μετά, δεξί κλικ εκτέλεση ως διαχειριστής στο windows enabler και μετά δεξί κλικ εκτέλεση ως διαχειριστής στο KDZ. Προσπάθησε να ξαναφλασάρεις την v10k και ξαναστείλε αν έχεις θέμα... Προσπάθησε κάνα 2 φορές...

 

EDIT: Ξανακατέβασε την v10k καλού κακού από εδώ ξανά... -> http://hugefiles.net/xqj3gvwjr3cy

Link to comment
Share on other sites

Σε Emergency mode προσπαθω να φλασαρω την v10k_00.kdz αλλα μολις ξεκιναει βγαζει λαθος (Wparam 100, Lparam 1002). Την V20 την φλασαρει, κανει το κινητο reboot και μενει στο σημα της LG.

 

Ολες τις v10* δεν τις φλασαρει με το ιδιο error. Ισως επειδη μετα την Cyanogen εβαλα το v20d. Δεν ξερω.

 

Δοκιμασα ΟΛΑ οσα λες στην απαντηση, 5 φορες, με το ιδιο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ολες τις v10* δεν τις φλασαρει με το ιδιο error. Ισως επειδη μετα την Cyanogen εβαλα το v20d. Δεν ξερω.

 

Δοκιμασα ΟΛΑ οσα λες στην απαντηση, 5 φορες, με το ιδιο αποτελεσμα.

 

Πάτα ενώ είναι κλειστό το κινητό vol+, vol- το κεντρικό πλήκτρο και το power ταυτόχρονα και μόλις δονήσει άστο... Πες μου τι μενού σου εμφανίζει μόλις το κάνεις αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Πάτα ενώ είναι κλειστό το κινητό vol+, vol- το κεντρικό πλήκτρο και το power ταυτόχρονα και μόλις δονήσει άστο... Πες μου τι μενού σου εμφανίζει μόλις το κάνεις αυτό...

 

Οσο περιεργο και να ειναι, μολις το εκανα αυτο, το κινητο bootαρε και αρχισε το setup.

 

Και τωρα ειμαι στο 4.1.2 εργοστασιακο.

 

Δεν βρισκω λογια να σε ευχαριστησω.

Link to comment
Share on other sites

Οσο περιεργο και να ειναι, μολις το εκανα αυτο, το κινητο bootαρε και αρχισε το setup.

 

Και τωρα ειμαι στο 4.1.2 εργοστασιακο.

 

Δεν βρισκω λογια να σε ευχαριστησω.

 

:D No prob!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρέα!

Εχω κι εγώ ενα Lg l7 με v20d.

Μηπως μπορείτε να με βοηθήσετε να του κάνω ΜΟΝΟ root, μιας και το cyanogen δεν ειναι ακόμα stable για το l7 ;

 

Ευχαριστώ και καλως σας βρήκα!:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG Optimus L7 (P700)] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...