Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Στις τελευταίες εκδόσεις αν δεν απατώμαι έχει αποκτήσει ξανά το smoothness που είχε παλαιότερα. Επίσης το λευκό στον drawer φυσικά και μπορεί να αλλάξει και να γίνει όπως στον παλιό nova. Γενικότερα έκανα κι εγώ αρκετό καιρό να φύγω από τις παλαιότερες εκδόσεις αλλά με την παραμετροποίηση που προσφέρει πλέον δεν βρίσκω το λόγο.

Θα προτιμούσα καλύτερα animations βέβαια.

 

Εμένα αυτό που παραμένει ως μικρό παράπονο ακόμα από τον Nova Prime είναι ότι η εναλλαγή από home screen σε homescreen θέλει πιο γρήγορο/μακρύ/κοφτό ( δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω για να να γίνω κατανοητός ) γλίστρημα του δαχτύλου. Αντίθετα, στον Go πχ ή στον Αpex, ένα πολύ απαλό μικρό γλίστρημα κάνεις και αλλάζει η σελίδα. Σαν έχει θέσει ο developer του Nova μικρότερο βαθμό "ευαισθησίας" στο γλίστρημα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να φαίνονται πιο απαλοί/smooth οι άλλοι δυο launchers. Αν με καταλάβατε, με καταλάβατε :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που παραμένει ως μικρό παράπονο ακόμα από τον Nova Prime είναι ότι η εναλλαγή από home screen σε homescreen θέλει πιο γρήγορο/μακρύ/κοφτό ( δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω για να να γίνω κατανοητός ) γλίστρημα του δαχτύλου. Αντίθετα, στον Go πχ ή στον Αpex, ένα πολύ απαλό μικρό γλίστρημα κάνεις και αλλάζει η σελίδα. Σαν έχει θέσει ο developer του Nova μικρότερο βαθμό "ευαισθησίας" στο γλίστρημα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να φαίνονται πιο απαλοί/smooth οι άλλοι δυο launchers. Αν με καταλάβατε, με καταλάβατε :)

Νομίζω καταλαβα! Αυτό που λες διορθώνεται με ένα απλό tip-ακι στην συσκευή σου. Απο το μενού του προγραμματιστή αν το ενεργοποιήσεις !!

Μετά θα δεις διαφορά σ'αυτο που λες νομιζω! Τουλάχιστον εγώ δεν το εχω αυτο που λες με τον nova prime.

 

 

Δοκίμασε να πας στις ρυθμίσεις της συσκευής σου - σχετικά με το τηλέφωνο - Πληροφορίες λογισμικού και μετά εκεί που λέει kernel Κάνε του καμία δεκαρια γρηγορα ταπ επάνω μέχρι να σου πετάξει μήνυμα ότι είσαι προγραμματιστής !! Μετά πήγαινε πίσω στις γενικές ρυθμίσεις του τηλεφώνου και θα βρεις μια νέα επιλογή που θα λέγεται επιλογές προγραμματιστή. Μπες εκεί και βρες τις 3 αυτές επιλογές και βάλ'τες όπως τις έχω εγώ http://s28.postimg.org/leq1a7cvx/Quick_Memo_2016_01_13_01_16_10.png

 

Και ξαναδοκιμασε να δεις αν διορθώθηκε αυτό που λες. Γενικά γίνεται πιο γρήγορο το κινητό με αυτές τις επιλογές Και θα φτιάξει κ το πρόβλημα σου νομίζω

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που παραμένει ως μικρό παράπονο ακόμα από τον Nova Prime είναι ότι η εναλλαγή από home screen σε homescreen θέλει πιο γρήγορο/μακρύ/κοφτό ( δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω για να να γίνω κατανοητός ) γλίστρημα του δαχτύλου. Αντίθετα, στον Go πχ ή στον Αpex, ένα πολύ απαλό μικρό γλίστρημα κάνεις και αλλάζει η σελίδα. Σαν έχει θέσει ο developer του Nova μικρότερο βαθμό "ευαισθησίας" στο γλίστρημα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να φαίνονται πιο απαλοί/smooth οι άλλοι δυο launchers. Αν με καταλάβατε, με καταλάβατε :)

αν κατάλαβα καλά εννοείς τη διαδρομή που πρέπει να διανύσει το δάχτυλο στην οθόνη ώστε να αλλάξει καρτέλα;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

@lek88, σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά δεν έγινα κατανοητός. Εξηγώ παρακάτω απαντώντας στον Villi που μ' έπιασε.

 

@Villis, ναι τη διαδρομή που χρειάζεται να κάνει το δάχτυλο εννοώ. Ένα ανεπαίσθητο απαλό "τσουπ"( τεχνική ορολογία :lol: ) κάνεις σε Go και Αpex και πας στην επόμενη home screen. Ίσως ο developer του Nova να έχει θέσει μεγαλύτερη διαδρομή ώστε να μην αλλάζει ο χρήστης καταλάθος σελίδα. Για να μην το αλλάζει εδώ και 4 χρόνια, μάλλον έτσι θεωρεί πως είναι καλύτερα. Άσε που η πλειοψηφία των χρηστών δεν αντιλαμβάνεται καν αυτή τη διαφορά. Είμαι ψείρας, το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

:lol: η αλήθεια είναι ότι απ'όσο βλέπω δεν έχει κάποια τέτοια ρύθμιση, παρόλο που θυμόμουν κάτι τέτοιο. Βέβαια προσωπικά χρησιμοποιώ tabs κι έχω πολλούς φακέλους οπότε είμαι οκ, αλλά αυτό που λες το έχω ακούσει κι από άλλο άτομο ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν το έχει σαν ρύθμιση... Έχει απλά την ταχύτητα που θα κινηθεί η σελίδα ΑΦΟΥ καταλάβει την εντολή....Ακόμα και στο touchwiz είναι πιο σύντομο από το Nova.Σπαστικό είναι...
Link to comment
Share on other sites

Και στον next ίσα που ακουμπώ το δάχτυλο και γυρνάει σελίδα για πλάκα
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει αυτό στον nova.

Όσο πιο αργή η κίνηση που κάνει το δάκτυλο...τόσο μεγαλύτερη η απόσταση που πρέπει να διανύσει ώστε να αλλάξει η σελίδα.

Αν όμως κάνεις την κίνηση απότομα-κοφτά (όπως θέλετε πείτε το) χρειάζεται πολύ μικρή απόσταση...της τάξεως του ενός εικονιδίου ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει αυτό στον nova.

Όσο πιο αργή η κίνηση που κάνει το δάκτυλο...τόσο μεγαλύτερη η απόσταση που πρέπει να διανύσει ώστε να αλλάξει η σελίδα.

Αν όμως κάνεις την κίνηση απότομα-κοφτά (όπως θέλετε πείτε το) χρειάζεται πολύ μικρή απόσταση...της τάξεως του ενός εικονιδίου ας πούμε.

 

Ακριβώς έτσι. Προσωπικά για να χαρακτηρίσω απόλυτα smooth το σκρολάρισμα στις home screens, θέλω να ασκώ όσο το δυνατό λιγότερη δύναμη και να διανύω όσο το δυνατό μικρότερη απόσταση με το δάχτυλο. Την ανάγκη για απότομο-κοφτό σκρολάρισμα την έχω συνδέσει με low end κινητά ή κινητά 5ετίας. Δώστε το κινητό σας σε ένα χρήστη παλιού android smartphone και δείτε πόσο πιο μεγάλη-απότομη-κοφτή κίνηση θα κάνει όταν θα σκρολάρει στις home screens. To ξέρω ότι μιλάμε για μικροπράγματα αλλά προσωπικά για να δώσω το 10άρι στον Nova, θα ήθελα να ήταν τέλειος και σε αυτό το μικρό θέμα.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας θέλω ένα Launcher πρακτικό πρωτότυπο ελαφρύ και να μην κολλάει και να μην ρουφάει την μπαταρία. Έχετε να προτείνετε κάποιον;
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας θέλω ένα Launcher πρακτικό πρωτότυπο ελαφρύ και να μην κολλάει και να μην ρουφάει την μπαταρία. Έχετε να προτείνετε κάποιον;

στην αρχή της σελίδας έχει δημοψήφισμα δεν

προσωπικά δουλεύω τον nova θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις μερικούς για να δεις ποιος θα σου κάτσει στο χέρι σου

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας θέλω ένα Launcher πρακτικό πρωτότυπο ελαφρύ και να μην κολλάει και να μην ρουφάει την μπαταρία. Έχετε να προτείνετε κάποιον;

Nova

......

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας θέλω ένα Launcher πρακτικό πρωτότυπο ελαφρύ και να μην κολλάει και να μην ρουφάει την μπαταρία. Έχετε να προτείνετε κάποιον;

Ξέχασα να το γράψω αν έχετε να προτείνετε δωρεάν διότι δεν έχω κάρτα και δεν θέλω πειρατικό.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να το γράψω αν έχετε να προτείνετε δωρεάν διότι δεν έχω κάρτα και δεν θέλω πειρατικό.

Δοκίμασε τον nova την δωρεάν εκδοση

Link to comment
Share on other sites

Nova και από μένα. Ο Nova είναι σαν ένας καλογραμμένος στοκ. Οι άλλοι για μένα σε ταλαιπωρούν παρά σε διευκολύνουν.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να το γράψω αν έχετε να προτείνετε δωρεάν διότι δεν έχω κάρτα και δεν θέλω πειρατικό.

 

Ξέρεις ότι πλέον δεν χρειάζεται κάρτα έτσι;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι πλέον δεν χρειάζεται κάρτα έτσι;

Εννοείς ότι δεν χρειάζεται πιστωτική καρτα;;; μπορούμε δηλαδή να κατεβάσουμε Από το play store από το υπόλοιπο που έχουμε στο κινητο;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι δεν χρειάζεται πιστωτική καρτα;;; μπορούμε δηλαδή να κατεβάσουμε Από το play store από το υπόλοιπο που έχουμε στο κινητο;

 

Μπορείς να αγοράσεις μια προπληρωμένη απο τα σουπερ μαρκετ για το play store

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αγοράσεις μια προπληρωμένη απο τα σουπερ μαρκετ για το play store

Α, ναι το ξέρω αυτο!!! Έχουν στα lidl! Νόμιζα ότι πλέον μπορούμε να αγοράσουμε από το play απευθείας από το κινητό με την κάρτα που έχουμε υπόλοιπο! Θα βόλευε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Α, ναι το ξέρω αυτο!!! Έχουν στα lidl! Νόμιζα ότι πλέον μπορούμε να αγοράσουμε από το play απευθείας από το κινητό με την κάρτα που έχουμε υπόλοιπο! Θα βόλευε αυτό...

Δεν χρειάζεται ούτε προπληρωμενη ούτε gift card από τα lidl. Εδώ και 3 μήνες αγοράζω από το playstore κανονικά με χρεωστικη αυτή δηλαδή που χρησιμοποιώ στο atm. Τρομερή ευκολία ούτε προμήθεια σε προπληρωμενες ούτε να περιμένω να φέρει το lidl gift cards.

 

Πιστευω όλοι έχουν από μια χρεωστικη

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας θέλω ένα Launcher πρακτικό πρωτότυπο ελαφρύ και να μην κολλάει και να μην ρουφάει την μπαταρία. Έχετε να προτείνετε κάποιον;

 

Αν και έχω nova (που ακόμα και μετά την χρόνια συνεχιζόμενη γκρίνια για μη υποστήριξη αλλαγής σειράς στο συρτάρι/ενώ στους φακέλους γίνεται....:chair::chair:) προτείνω με την ακόλουθη σειρά:

 

1. Apex - μια από τα ίδια με τον Νοva με διαφορετικό αλάτι...(εάν σου αρέσει η λογική του Νοva). Σταθεροί και γρήγοροι και οι 2.

2. Line (έχει τα πάντα δωρεάν).Πολύ καλός.

3. Buzz για κάτι πρωτότυπο

4. Themer το αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω nova (που ακόμα και μετά την χρόνια συνεχιζόμενη γκρίνια για μη υποστήριξη αλλαγής σειράς στο συρτάρι/ενώ στους φακέλους γίνεται....:chair::chair:) προτείνω με την ακόλουθη σειρά:

 

1. Apex - μια από τα ίδια με τον Νοva με διαφορετικό αλάτι...(εάν σου αρέσει η λογική του Νοva). Σταθεροί και γρήγοροι και οι 2.

2. Line (έχει τα πάντα δωρεάν).Πολύ καλός.

3. Buzz για κάτι πρωτότυπο

4. Themer το αυτό.

Κάποιος από αυτούς ξέρεις αν κάνει αυτόματη κατανομή τον εφαρμογών σε κατηγορίες;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος από αυτούς ξέρεις αν κάνει αυτόματη κατανομή τον εφαρμογών σε κατηγορίες;

 

Smart launcher

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για το zenui: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.asus.launcher

 

Βλέπω ότι είναι asus launcher και έχει αξιολόγηση 4.8!!!

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Παιδιά σε moto g να βάλω nova που τον έχω και αγιασμένο ή θα βαραίνει πολύ το τηλέφωνο;

Τώρα είδα τις απάντησεις στην προηγούμενη σελίδα. Σορυ για την επανάληψη

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...