Jump to content

Hard disc format


philipBRAZIL
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήθελα να μου πείτε τον τρόπο που μπορώ έναν σκληρό δίσκο διαμορφωμένο για Mac υπολογιστή να τον φορμάρω και να μπορεί πλέον να χρησιμοποιηθεί σε microsoft pc. Ευχαριστώ.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να εγκαταστήσεις σε αυτόν windows, το φορματ θα γινει αυτόματα με την εγκατάσταση.

 

Αν θες να τον συνδέσεις ως δεύτερο δισκο, μπορείς να κάνεις δεξί κλικ στον δισκο στο my computer -> format -> βάζεις file system: ntfs και πατάς start.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Για να ενισχύσω τα λεχθέντα του mcde, τα αντίστοιχα από Microsoft:

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en/w7itprohardware/thread/4a5575e9-18d2-475c-8c21-21bfba2a47df

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα έχει ως εξής. Είχα 1 σκληρό δίσκο 2tb διαμμορφωμένον για Macintosh υπολογιστή. NAS νομίζω λεγόταν η ονομασία διαμόρφωσής του. ΠΡοσπάθησα να τον διαμορφώσω σε NTFS αλλά δεσμεύει λέει 200mb και δεν ξέρω το γιατί. Τέλος πάντων, βάζω κάποιο αρχείο μέσα, τον συνδέω στην LG tv μου αλλά μου γράφει.... "Το αρχείο η ο κατάλογος έχουν καταστραφεί: αποτυχία ανάγνωσης USB". Βάζω έναν άλλο σκληρό 1tb, NTFS κι αυτός και τον βλέπει αμέσως. Με το ίδιο αρχείο. Τι πρέπει να κάνω; Πως μπορώ να τον φορμάρω εντελώς; Να τον κάνω όπως ήταν καινούργιος; Η.... τι να φταίει άλλο;

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα έχει ως εξής. Είχα 1 σκληρό δίσκο 2tb διαμμορφωμένον για Macintosh υπολογιστή. NAS νομίζω λεγόταν η ονομασία διαμόρφωσής του. ΠΡοσπάθησα να τον διαμορφώσω σε NTFS αλλά δεσμεύει λέει 200mb και δεν ξέρω το γιατί. Τέλος πάντων, βάζω κάποιο αρχείο μέσα, τον συνδέω στην LG tv μου αλλά μου γράφει.... "Το αρχείο η ο κατάλογος έχουν καταστραφεί: αποτυχία ανάγνωσης USB". Βάζω έναν άλλο σκληρό 1tb, NTFS κι αυτός και τον βλέπει αμέσως. Με το ίδιο αρχείο. Τι πρέπει να κάνω; Πως μπορώ να τον φορμάρω εντελώς; Να τον κάνω όπως ήταν καινούργιος; Η.... τι να φταίει άλλο;

 

Προφανώς η τηλεόραση σου δεν υποστηρίζει δίσκο τέτοιας χωρητικότητας ή είναι πάάάάάρα πολύ αργός για την τηλεόρασή σου. :):) Μπορείς να τοποθετήσεις τον δίσκο σου σε έναν υπολογιστή, όχι σε θήκη εξωτερική καθώς υπάρχει κίνδυνος ούτε αυτό να τον αναγνωρίζει, και να τον φορμάρεις όπως σου έχουν γράψει παραπάνω. Παίζει βέβαια να τα έχει παίξει ..... Οσο αφορά τα 200 mb δέσμευση στο ntfs κάνε φορμάτ με ένα Live Linux Distru ,,,, :happy::happy:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η τηλεόραση σου δεν υποστηρίζει δίσκο τέτοιας χωρητικότητας ή είναι πάάάάάρα πολύ αργός για την τηλεόρασή σου. :):) Μπορείς να τοποθετήσεις τον δίσκο σου σε έναν υπολογιστή, όχι σε θήκη εξωτερική καθώς υπάρχει κίνδυνος ούτε αυτό να τον αναγνωρίζει, και να τον φορμάρεις όπως σου έχουν γράψει παραπάνω. Παίζει βέβαια να τα έχει παίξει ..... Οσο αφορά τα 200 mb δέσμευση στο ntfs κάνε φορμάτ με ένα Live Linux Distru ,,,, :happy::happy:

Ο δίσκος είναι WD και είναι καινούργιος. Τον αγόρασα Φθινόπωρο και δεν έχει καθόλου κουραστεί. Διαμορφώθηκε εξ'αρχής απο έναν φίλο να λειτουργεί σε mac και του έβαλα αρχεία 1,5tb. Είναι εξωτερικός δίσκος με κουτί δηλαδή. Εαν καταφέρω να τον φορμάρω όπως ήταν καινούργιος, τότε θα δω εαν φταίει ο δίσκος η η διαμόρφωσή του! Όσο για την τηλεόραση, αναφέρει οτι σηκώνει έως 2tb. Όμως ο δίσκος έχει έξοδο mini usb. Μήπως επομένως είναι αργός όπως λες;:O

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το βιβλίο της τηλεόρασης σου. Μήπως θέλει και extra τροφοδοσία ? Μπορείς να τον βγάλεις από το κουτάκι, εύκολα χωρίς ζημιά, και να δοκιμάσεις απευθείας σε έναν υπολογιστή για διαμόρφωση. Αλλά μάλλον ο δίσκος σου τελείωσε, πριν τον ανοίξεις δες εγγύηση κτλπ..... Δεν ξέρεις καμιά φορά

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά το θέμα έχει ως εξής. Είχα 1 σκληρό δίσκο 2tb διαμμορφωμένον για Macintosh υπολογιστή. NAS νομίζω λεγόταν η ονομασία διαμόρφωσής του.

 

Το NAS (network attched storage) όπως λέει και η ονομασία του, είναι διαδικτυακός δίσκος.

Τον κουμπώνεις δλδ πάνω σε ρούτερ, και τον βλέπουν - είναι write/read - οι συσκευές που είναι στο ίδιο δίκτυο (και όχι μόνο, μπορείς δλδ να έχεις και απομακρυσμένη πρόσβαση). Αν σου λένε κάτι οι λέξεις file server, ε, αυτό είναι.

 

Εσύ θες να τον κουμπώνεις πάνω στο pc και να έχεις πρόσβαση;

Γιατί αυτό γίνεται και τώρα μέσω δικτύου...και τον βλέπουν όλες οι συσκευές, είτε έχεις pc με win είτε macOS, ακόμα και η τηλεόραση άν είναι στο δίκτυο...

Άν κατάλαβα αυτό που περιγράφεις.

Edited by jim1900dz
La vie est belle!!
Link to comment
Share on other sites

Το NAS (network attched storage) όπως λέει και η ονομασία του, είναι διαδικτυακός δίσκος.

Τον κουμπώνεις δλδ πάνω σε ρούτερ, και τον βλέπουν - είναι write/read - οι συσκευές που είναι στο ίδιο δίκτυο (και όχι μόνο, μπορείς δλδ να έχεις και απομακρυσμένη πρόσβαση). Αν σου λένε κάτι οι λέξεις file server, ε, αυτό είναι.

 

Εσύ θες να τον κουμπώνεις πάνω στο pc και να έχεις πρόσβαση;

Γιατί αυτό γίνεται και τώρα μέσω δικτύου...και τον βλέπουν όλες οι συσκευές, είτε έχεις pc με win είτε macOS, ακόμα και η τηλεόραση άν είναι στο δίκτυο...

Άν κατάλαβα αυτό που περιγράφεις.

Όχι ήταν ένας απλός σκληρός κανονικός και μου τον διαμόρφωσαν για Mac υπολογιστή ώστε να μπορούν να μεταφερθούν μεγάλα αρχεία πάνω απο 10 gb. Και τώρα θέλω να τον χρησιμοποιήσω σε μια tv ως σκληρό δίσκο με πολλά αρχεία ήχου,εικόνας, βίντεο και δεν τον βλέπει η tv λόγο του ότι είναι διαμορφωμένος για mac υπολογιστή.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Όχι ήταν ένας απλός σκληρός κανονικός και μου τον διαμόρφωσαν για Mac υπολογιστή ώστε να μπορούν να μεταφερθούν μεγάλα αρχεία πάνω απο 10 gb. Και τώρα θέλω να τον χρησιμοποιήσω σε μια tv ως σκληρό δίσκο με πολλά αρχεία ήχου,εικόνας, βίντεο και δεν τον βλέπει η tv λόγο του ότι είναι διαμορφωμένος για mac υπολογιστή.

 

Άρα ήταν διαμορφωμένος για mac και όχι NAS.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να τον φορμάρεις σε NTFS για να είναι read/write απο PC αλλά να τον βλέπει και η τηλεόραση σου.

Για να μπορείς να γράφεις σ' αυτόν και απο το mac θα πρέπει να εγκαταστήσεις (στο mac εννοείται) μια απο τις παρακάτω εφαρμογές

tuxeraNTFS

ParagonNTFS

Υπάρχουν και άλλες αλλά δεν τις θυμάμαι τώρα.

La vie est belle!!
Link to comment
Share on other sites

Άρα ήταν διαμορφωμένος για mac και όχι NAS.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να τον φορμάρεις σε NTFS για να είναι read/write απο PC αλλά να τον βλέπει και η τηλεόραση σου.

Για να μπορείς να γράφεις σ' αυτόν και απο το mac θα πρέπει να εγκαταστήσεις (στο mac εννοείται) μια απο τις παρακάτω εφαρμογές

tuxeraNTFS

ParagonNTFS

Υπάρχουν και άλλες αλλά δεν τις θυμάμαι τώρα.

Για τον mac αγόρασα έναν με usb3. Θέλω να παίζει για την LG και μόνο η και για pc. Ελπίζω λοιπόν να καταφέρω να τον διαμορφώσω για pc. Θα κάνω ότι μου είπες, ελπίζωντας!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...