Jump to content

V.92:Υποστηρίζεται?


antonis_wrx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς αν οι ελληνικοί isp υποστηρίζουν το v92? Χρησιμοποιεί κανείς το ModemOnHold?
Link to comment
Share on other sites

Έχω V92 modem (Crypto) εδώ και πολλούς μήνες. Τόσο στη Forthnet παλαιότερα όσο και στην Panafonet τώρα δεν είδα όχι μόνο ModemOnHold (το οποίο έμαθα ότι χρειάζεται κατάλληλο softeware για το modem), αλλά ούτε γρήγορη σύνδεση (handshake) και βέβαια ούτε μεγαλύτερη ταχύτητα download (λόγω του πρωτοκόλλου συμπίεσης V44). :(

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (nokia3510i: Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Kala pame... K eixa diavasei sto ram iouliou augoustou 2001(!) oti h forthnet htan se beta testing gia v92... K skeftomoun na parw tetoio modemaki... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα λεφτά πέφτουν πλέον στις DSL και την αύξηση του bandwidh με το εξωτερικό. Ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί τωρα με modem και dial-up..
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πάτησα και πείρα ένα USB modem μόνο και μόνο για το MoH. Από ότι κατάλαβα θέλει συγκεκριμένο modem (chipset) και δεν υποστηρίζεται από τους εδώ ISPs. Τα crypto μάλλον δεν υποστηρίζουν MoH αν και δεν έχω κάποιο για να πω με σιγουριά.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα Zoom V92 serial modem και συνδέομαι με HOL και τη σύνδεση της σχολής μου. ModemOnHold δεν υποστηρίζει κανείς, αλλά η HOL μου δίνει την εντύπωση ότι έχει γρήγορο handshake (με το που βγάλει το verifying username & password αμέσως το παράθυρο εξαφανίζεται και είναι ενεργή η σύνδεση, ενώ με την άλλη θέλει άλλα 30 sec τουλάχιστον).
Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει προ μηνών στην OTEnet κι απ'ότι θυμάμαι μου'χαν πει ότι ΜΟΗ δεν υποστηρίζεται "προς το παρόν", αλλά η ταχύτητα και το handshake είναι καλύτερα σε όποιους κόμβους διαθέτουν servers CISCO xxx (όπου xxx το μοντέλο του server που μου είχαν δώσει).

 

Είμαι στη δουλειά τώρα και δεν έχω το mail τους για να δω ακριβώς τι λέει...

Link to comment
Share on other sites

Kala kai i poio ftiniariki etairia tilepoikinwniwn cisco routerakia exei. Egw apo oso xerw einai pws an exeis v.92 modemaki mporeis na sindetheis se opoiondipote isp,alla xwris na sou parexei autos apo ekei kai pera tis upiresies tou v.92. Prin kati mines i Panafonet den upostirize kan to login me v.92.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Fratzeskos

Kala kai i poio ftiniariki etairia tilepoikinwniwn cisco routerakia exei. Egw apo oso xerw einai pws an exeis v.92 modemaki mporeis na sindetheis se opoiondipote isp,alla xwris na sou parexei autos apo ekei kai pera tis upiresies tou v.92. Prin kati mines i Panafonet den upostirize kan to login me v.92.

Εγώ πάντως δεν έκανα κανένα σχόλιο γύρω από τη Cisco ή την Otenet και την ποιότητα τους... Απλά μετέφερα την απάντηση που έλαβα από το noc@otenet.gr σε σχετικό ερώτημά μου... :confused:

 

Μάλιστα απάντησαν (καταφατικά) και στο επόμενο mail μου, στο οποίο τους ρωτούσα αν υπάρχουν τα συγκεκριμένα μηχανήματα στον κόμβο που συνδέομαι...

Φιλικά, csk4023

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
μου άπαντησαν ότι γίνεται... θα εγκαταστήσω το modemonhold και ελπίζω να δουλέψει!
Link to comment
Share on other sites

αν και μου απάντησαν ότι υποστηρίζεται δεν μπόρεσα να το χρησιμοποιήσω. Έχω ενεργοποιήμενη αναμονή κλήσης και το πρόγραμματακι για modem on hold είναι εγκατεστημένο. Κάθε φορά που δέχομαι κλήση ενώ είμαι ίντερνετ εμφανίζονται τα σχετικά μηνύματα αλλά οι επίλογες απάντηση κλπ είναι απενεργοποιήμενες. Άμα επίλεξω να κάνω εγώ κλήση το μόντεμ ναι μεν μπαίνει σε αναμονή και κάνω το τηλέφωνο που θέλω αλλά όταν επανάφερω την σύνδεση στο ίντερνετ με πετάει έξω... κοινώς όλα δείχνουν να δουλεύουν άψογα... :mad:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...