Jump to content

Honor 2


fitifititis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που ειναι η επιλογη για usb debugging και δεν την βρισκω :(

 

Εγω ηδη ειχα αρκετα προβληματα τωρα. Ναι πιο ομορφη και νομιζω πιο smooth με καλυτερη διαχειριση μνημης αλλα διαπιστωσα οτι ΔΕΝ δουλευαν τα mobile data. Ενω ηταν ανοιχτα και εδειχνε κανονικα κινηση, δεν ειχα ιντερνετ. Επισης ενω η μπαταρια ηταν στο 15% μου εβγαλε οτι αδειασε και εκλεισε το τηλεφωνο. Την ξαναπερασα τωρα και βλεπω οτι δουλευουν τα δεδομενα, τωρα θελω να το rootarω για να κανω calibrate την μπαταρια μηπως και διορθωθει .

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 641
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Που ειναι η επιλογη για usb debugging και δεν την βρισκω :(

 

Εγω ηδη ειχα αρκετα προβληματα τωρα. Ναι πιο ομορφη και νομιζω πιο smooth με καλυτερη διαχειριση μνημης αλλα διαπιστωσα οτι ΔΕΝ δουλευαν τα mobile data. Ενω ηταν ανοιχτα και εδειχνε κανονικα κινηση, δεν ειχα ιντερνετ. Επισης ενω η μπαταρια ηταν στο 15% μου εβγαλε οτι αδειασε και εκλεισε το τηλεφωνο. Την ξαναπερασα τωρα και βλεπω οτι δουλευουν τα δεδομενα, τωρα θελω να το rootarω για να κανω calibrate την μπαταρια μηπως και διορθωθει .

 

How to Enable USB Debugging and Developer Options on Android 4.2 Jelly Bean:

 

Go to – Settings > About phone.

Then move on to Build number option

Tap on Build number repeatedly about 7 times.

This is enough.

After touching 7th time you will see a message that, “you are now a developer”.

 

Now the option will be placed in Settings menu. Normally it placed under System in Settings menu. Then you can enable it in Developer Options and Android Debugging.

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

 

πολυ καλη κ γρηγορη με παρα πολυ καλυτερο GPS απο ολες τις αλλες κ καλυτερη διαχειρηση μνημης μιας κ ειναι odexed.ενα πολυ σημαντικο bug μονο:η αναπαραγωγη βιντεο ειναι λιγο χαλια.ισως δεν φενεται ευκολα αλλα τα βιντεο κανουν κατι σαν μικρα κολληματα.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειχα και το 1ο μου random reboot. Αδιορθωτη Huawei.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος απο εσας που το κατεχετε περισσοτερο να γραψει ενα μινι οδηγο για το πως μπορει καποιος να περασει την Β703 σε ενα stock b115 της wind;

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος απο εσας που το κατεχετε περισσοτερο να γραψει ενα μινι οδηγο για το πως μπορει καποιος να περασει την Β703 σε ενα stock b115 της wind;

 

Σας ευχαριστω

Βαζεις το φακελο dload που εχει μεσα το αρχειο UPDATE.APP στην καρτα του κινητου...μετα κλεινουμε το κινητο και κραταμε πατημενα τα κουμπακια της φωνης + και - συγχρονως μαζι με το κουμπι του ανοιγματος του κινητου (power button) και ξεκινα η αναβαθμιση αυτοματα.

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να περάσω στο Honor 2 την Emotion 1.6 της huawei αλλά να παραμείνω στο 4.0.4 b115;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να περάσω στο Honor 2 την Emotion 1.6 της huawei αλλά να παραμείνω στο 4.0.4 b115;

 

οχι φυσικα.το EmotionUI 1.6 υπαρχει στις 4.2.2 roms

Link to comment
Share on other sites

οχι φυσικα.το EmotionUI 1.6 υπαρχει στις 4.2.2 roms

 

Ναι αλλά οι Roms απ' ότι λένε είναι παρ' την μια χτύπα την άλλη!

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά οι Roms απ' ότι λένε είναι παρ' την μια χτύπα την άλλη!

 

ναι αλλα το emotionUI δεν ειναι κατι που μπορεις να το βαλεις μονο του.ειναι το UI,το theme ας πουμε,που εχουν αυτες οι rom.εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις την B703.ειναι πολυ καλη

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το emotionUI δεν ειναι κατι που μπορεις να το βαλεις μονο του.ειναι το UI,το theme ας πουμε,που εχουν αυτες οι rom.εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις την B703.ειναι πολυ καλη

 

Είπαν πως έχει πάρα πολλά bug!

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρόνια σας πολλά.

 

Είναι αληθεια οτι με τη νεα Rom 4.2.2 (B703) οταν πατας το μεσαιο εικονιδιο αντι για task manager βγαινει το google search?

Αν ειναι ετσι, μαλλον θα μεινω με την 509...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρόνια σας πολλά.

 

Είναι αληθεια οτι με τη νεα Rom 4.2.2 (B703) οταν πατας το μεσαιο εικονιδιο αντι για task manager βγαινει το google search?

Αν ειναι ετσι, μαλλον θα μεινω με την 509...

 

ναι αλλα το task manager ανοιγει με το παρατεταμενο πατημα του μενου(δεξι πληκτρο).απλα αλλαξε θεση δεν καταργηθηκε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα την Β703, και μετα απο 24 ωρες ξαναγυρισα στην Β509.

Οι κυριοτεροι λογοι ειναι:

Δεν μπορεσα να το κανω ρουτεντ, με συνεπεια να μην λειτουργει το adaway, και να ειμαι αναγκασμενος να τρωω στη μαπα τις διαφημησεις, αστο λεω...

Μαλλον οι δημιουργοι ηθελαν οι χρηστες να εχουν λιγοτερο ελεγχο στη συσκευη.

Τρεχοντας καποιες εφαρμογες δεν ειδα καμια διαφορα ταχυτητας, με χρηση τηλεφωνου και μινι κομπιουτερ οπου για αυτο θεωρω οτι ειναι κατασκευασμενο, και οχι σαν παιχνιδομηχανη!

Δυστυχως αρχειο mpeg δεν μου παιζει ουτε η Β509 ουτε η Β703.

Εχει πανω απο 15 bugs.

Η κινεζικη εκδοση εχει φθασει την Β706, και ακομα εχει αρκετα bugs!

Κριμα που η Huawei δεν θελει να ασχοληθει με αυτη τη συσκευη, παρα μονο με τις ακριβοτερες της. Θα το εχω υποψη μου, για να την απορριψω στην επομενη μου αγορα!

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να δωσω και δευτερη ευκαιρεια στην Β703.

Το προβλημα μου ηταν το rooted, που δεν γινοταν με το motochopper, στην Β509 δουλευε.

 

Δοκιμασα μια αλλη διαδικασια, και πετυχε.

 

How to install Google Apps or SuperSU

This guide is almost the same as installing ROM, you just don’t need to wipe your data

This guide is also for installing kernel.

 

  1. Put Gapps/SuperSU on your SD card.
  2. Go to recovery by Turning off the device and then booting up the phone with POWER & Volume +
  3. Select the 2nd option and then 4th option.
  4. Now select the Zip file of the Gapps/SuperSU.
  5. Select the first option, Now Gapps/SuperSU will be installed.
  6. Now choose the “GO BACK” option (The last one) and then choose the first option - Now your phone will reboot
  7. If the installation succeeded, After a minute your phone will boot up with Gapps/SuperSU.
  8. You can check it by search in your apps for Google Play or SuperSU app.

Link to comment
Share on other sites

παιδια στην b703 ειχε μια ωραια ρυθμιση για τη θερμοτητα χρωματος της οθονης και επιτελους γινοτανε λευκη γιατι μαμισια ειναι ωχρα..υπαρχει εφαρμογη που να το κανει αυτο??
mi8
Link to comment
Share on other sites

Φίλε χρόνια πολλά,

Είμαι καινούργιος χρήστης εδώ στο φόρουμ. έχω δοκιμάσει

Πολλές rom τον τελευταίο καιρό και από εμπειρία μπορώ να σου

Πω πως οι τελευταίες2 ρομ του batty86 στο σαιτ:http://huaweiascendg615.wordpress.com/tag/batty86/

Είναι σταθερές και ωραίες. Αυτήν την στιγμή έχω την τελευταία του. Τα κουμπιά

Είναι όπως πρέπει. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν στον φάκελο εφαρμογών της ρομ

Να αλλάξω τον Nova launcher με αυτόν της Huawei από την προηγούμενη έκδοση του batty86.

Το τηλέφωνο δουλεύει σε όλους τους τομείς τέλεια. Και ο launcher επίσης.

Συνηθίζω να βγάζω τις εφαρμογές που δεν μου αρέσουν από τις εκάστοτε ρομ, όπως αυτό του καιρού,

Mewidget, κλπ. Εύχομαι να σε κάλυψα.

ΥΓ. ξέχασα να πω ότι κανένα πληκτρολόγιο ρομ δεν μου έχει δουλέψει

Σωστά αλλά δεν με απασχολεί διότι πάντα εγκαθιστώ άλλο

Edited by sikuonas
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

απο θεμα ταχυτητας??lags??bugs??για να τη βαλουμε θελουμε το κινεζικο recovery h το αλλο??

 

κινεζικο recovery

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

bugs δεν εχει η ρομ τουλαχιστον δεν εχω δει και απο οτι μιλησα με τον ιδιο το ιδιο μου ειπε και αυτος οτι η ρομ πρωτη φορα

ειναι τοσο τελεια.Πειριεχει στις ρυμισεις προβολης θρμοκρασια χρωματος και εξυπνος φωτισμος εαν εννοεις αυτο.Παιξε λιγο με τις ρυμισεις,

βγαλε εξυπνο φωτισμο ανεβασε κατεβασε λιγο την θερμοκρασια χρωματος κλπ μεχρι να βρεις αυτο που σε καλυπτει.

Η ρομ ειναι γρηγορη (16169 antutu )ο ιντερνετ εξπλορερ πεταει gps γρηγορη αποκριση.Απο την προηγουμενη ρομ εκανα εγκατασταση και τον διαχειριστη δικαιωματων για καποιους αλλους φιλους που το ζητανε.Βαλε την εφαρμογη μεσα στην καρτα τηλεφωνου σου και κανε εγκατασταση.Αλλος τροπος ειναι στην εφαρμογη αυτην (διοτι δεν δουλευουν ολες ετσι)να παρεις την εφαρμογη και να την ριξεις στο φακελο συσκευη/system/app και να κανεις αμεσως μια επανακινηση με πχ.την εφαρμογη es θα το κανεις αυτο.H ρομ ειναι ετοιμη για χρηση με supersuser κοιτα και τις φωτογραφιες.Για μενα 100% επιτυχεις ρομ.

Για οσους ανησυχουν μηπως χασουν το ρουτ υπαρχει παντα η η παλια μεθοδος δηλαδη να γυρισεις το τηλεφωνο στην αρχικη του ρομ(4.0.4) και να κανεις ρουτ με το motochopper δοκιμασμενο απο εμενα.Οπως λενε ομως ολοι παντα εχεις τα ρισκα οταν ανακατευεσαι με τετοιες δουλειες.

Ολες οι custom rom γινονται οπως λεει ο φιλος strong παραπανω με κινεζικη recovery.Εαν δεν ξεκλειδωσει η Huawei το bootloader δεν γινεται αλλιως η εγκατασταση και οχι μονο.

Παραθετω εναν συνδεσμο για περισσοτερες εξηγησεις της κινεζικης recovery:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2039998

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

bugs δεν εχει η ρομ τουλαχιστον δεν εχω δει και απο οτι μιλησα με τον ιδιο το ιδιο μου ειπε και αυτος οτι η ρομ πρωτη φορα

ειναι τοσο τελεια.Πειριεχει στις ρυμισεις προβολης θρμοκρασια χρωματος και εξυπνος φωτισμος εαν εννοεις αυτο.Παιξε λιγο με τις ρυμισεις,

βγαλε εξυπνο φωτισμο ανεβασε κατεβασε λιγο την θερμοκρασια χρωματος κλπ μεχρι να βρεις αυτο που σε καλυπτει.

Η ρομ ειναι γρηγορη (16169 antutu )ο ιντερνετ εξπλορερ πεταει gps γρηγορη αποκριση.Απο την προηγουμενη ρομ εκανα εγκατασταση και τον διαχειριστη δικαιωματων για καποιους αλλους φιλους που το ζητανε.Βαλε την εφαρμογη μεσα στην καρτα τηλεφωνου σου και κανε εγκατασταση.Αλλος τροπος ειναι στην εφαρμογη αυτην (διοτι δεν δουλευουν ολες ετσι)να παρεις την εφαρμογη και να την ριξεις στο φακελο συσκευη/system/app και να κανεις αμεσως μια επανακινηση με πχ.την εφαρμογη es θα το κανεις αυτο.H ρομ ειναι ετοιμη για χρηση με supersuser κοιτα και τις φωτογραφιες.Για μενα 100% επιτυχεις ρομ.

Για οσους ανησυχουν μηπως χασουν το ρουτ υπαρχει παντα η η παλια μεθοδος δηλαδη να γυρισεις το τηλεφωνο στην αρχικη του ρομ(4.0.4) και να κανεις ρουτ με το motochopper δοκιμασμενο απο εμενα.Οπως λενε ομως ολοι παντα εχεις τα ρισκα οταν ανακατευεσαι με τετοιες δουλειες.

Ολες οι custom rom γινονται οπως λεει ο φιλος strong παραπανω με κινεζικη recovery.Εαν δεν ξεκλειδωσει η Huawei το bootloader δεν γινεται αλλιως η εγκατασταση και οχι μονο.

Παραθετω εναν συνδεσμο για περισσοτερες εξηγησεις της κινεζικης recovery:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2039998

 

 

την δοκιμασα αρκετα το μετανοιωσα οντως δεν λαγκαρει αλλα πολυ πιο αργη απο την b509 οποτε ξαναγυρισα....στο antutu 16320 η b509

mi8
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα στη παρεα! θα ηθελα να ρωτησω για το κινητο τα εξης γιατι ενδιαφερομαι να το αγορασω! επισημο Update ειναι ετσι οπως το περνω με ice cream? εχει βγει καποιο αλλο η μονο με custom rom παω σε jelly bean?

 

επισης απο αποψη perfomance ειναι τουμπανο? δηλαδη χωρις να το ροοταρω δεν θα εχω θεματα lag ετσι?

 

και γενικα αν μπορειτε να μου πειτε αν αξιζει η αγορα του!

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, ύστερα από περίπου δέκα μήνες που έχω το κινητό μπορώ να σου πω ότι έκανα πολύ καλή επιλογή. προσωπικά δεν εχω κάνει ενημέρωση μέσω huawei stock ROM άλλα απο ότι διαβάζω σε ένα σάιτ εξωτερικού έχει βγει η έκδοση 4,2.2 από την huawei και λένε ότι δουλεύει τέλεια. Φιλικά όμως δεν θα ήθελες κάτι πιο σύγχρονο; οι επιλογές σήμερα είναι αρκετές. Πάντως εάν το πάρεις δεν τα χάσεις αυτή είναι η γνώμη μου αντικειμενικά. Καλή επιτυχία με την επιλογή συσκευής σου εύχομαι. Edited by sikuonas
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

 

Εχω και εγω το honor 2 αγορασμενο απο την wind. H rom του ειναι η b115. Προσπαθω να βαλω μια απο τις official roms και δεν τα καταφερνω

 

Οι οfficial δεν ειναι απο εδω;

http://www.huaweidevices.de/ascend-g615?show=downloads

 

ή απο εδω;

http://www.huaweiblog.de/downloads/ascend-g615-downloads/

 

Και απο οτι εχω καταλαβει για να τις βαλει κανεις δεν χρειαζεται να κανει root ή να περασει την chinese recovery.

 

Η διαδικασια δεν ειναι αυτη;

 

How to install Official Updates -

Method number 1 - Required EMUI:

 

Donwload official update which come as a Zip file.

In the Zip file there is a folder called “dload”. Extract its to the root library of the SD card.

Open Settings app.

Go to “About Phone” and then choose “System updates”.

Choose “Update via SD card” and then “Confirm”.

The device will reboot into the “Update installer” and then he will install the update.

If the installation successed, the device will reboot into the new version, if not it will reboot into the version which you have right now.

 

Method number 2 - Required Original Recovery (can be custom ROM)

 

Donwload official update which come as a Zip file.

In the Zip file there is a folder called “dload”. Extract its to the root library of the SD card.

Turn off the phone.

Boot up the phone with POWER & Volume + & Volume -

The device will reboot into the “Update installer” and then he will install the update.

If the installation succeeded, the device will reboot into the new version, if not it will reboot into the version which you have right now.

 

Εμενα οταν κανω τα παραπανω στο recovery μου βγαζει fail

 

Tι κανω λαθος;

===========

edit

 

Τελικα αυτο που εφταιγε ηταν η sd.Eιχα μια 16 gb σε ntfs και εβαλα μια 2αρα σε fat.Τωρα περασα την B703

Edited by dankan1980
Link to comment
Share on other sites

Ετσι την πατησα και εγω την πρωτη φορα.

http://www.sorexblog.altervista.org/

Εγκατεστησα χτες την ρομ από το sorexblog βασισμενη στην ρομ του batt86 και είναι τελεια.Δουλευει χωρις το παραμικρο πρόβλημα όπως βεβαια και του batty86.Βλεπω περισσοτερη μνημη και καλυτερο πρόγραμμα sms 160 χαρακτηρων στα αγγλικα μονο αλλα δεν πειραζει.Γραφεις greeklish.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=37682982#post37682982 ένα φορουμ του xda με αναλυτικούς οδηγούς για τα παντα.

Και εδώ κατεβασμα του πληκτρολογιου κιτ-κατ για swype και ολες τις γλωσσες.Κανεις απλα την εγκατασταση και το οριζεις ως βασικο πληκτρολογιο,ειναι τελειο!!

http://www.androidfilehost.com/?fid=23203820527944863

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Honor 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...