Jump to content

[S II] Sleep of death (SOD) - Hardware ή software?


dbal
 Κοινοποίηση

Εχει συμβει επεισοδειο "sleep of death" στην συσκευη σας με STOCK 4.1.2?  

85 members have voted

  1. 1. Εχει συμβει επεισοδειο "sleep of death" στην συσκευη σας με STOCK 4.1.2?

    • NAI
      22
    • OXI
      63


Recommended Posts

Προβλημααααα:χτες το βραδυ το κινητο ηταν με 80% μπαταρια.Ξυπναω το πρωι,τιποτα κινητο,σβηστο.Το συμδεω στο φορτιστη,καμια ενδειξη.Εχω βγαλει 2-3 φορες τη μπαταρια κ την εχω ξαναβαλει,τιποτα.Δοκιμασα να μπω σε recovery mode,τιποτα.Ο,τι και να καν το κινητο ειναι νεκρο!Καμια προταση??Πριν απο 10 μερες του εβαλα την 4.1.2 χωρις κανενα προβλημα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οντως ειναι μια λυση που εχει προταθει στο XDA.

 

ποιες άλλες λύσεις έχεις εντοπίσει δηλ?

 

Προβλημααααα:χτες το βραδυ το κινητο ηταν με 80% μπαταρια.Ξυπναω το πρωι,τιποτα κινητο,σβηστο.Το συμδεω στο φορτιστη,καμια ενδειξη.Εχω βγαλει 2-3 φορες τη μπαταρια κ την εχω ξαναβαλει,τιποτα.Δοκιμασα να μπω σε recovery mode,τιποτα.Ο,τι και να καν το κινητο ειναι νεκρο!Καμια προταση??Πριν απο 10 μερες του εβαλα την 4.1.2 χωρις κανενα προβλημα...

 

κράτα πατημένο το κουμπί ξεκλειδώματος για πολύ ώρα (μέχρι να πάρει μπρος). εγώ μετά από κάθε SOD ανακάλυψα αυτό το κόλπο για να μην βγάζω μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα απο χθες αρχισε να παρουσιαζεται αλλο συμπτωμα. Ενω χρησιμοποιω το κινητο αυτο κολλαει και πρεπει να πατησω το on/off οποτε και κανει επανεκινηση. Εννοειται οτι απο 42% μπαταρια ξανανοιγει με 15%. Σκατα...
Link to comment
Share on other sites

Έχω κανένα 10ήμερο την 4.1.2 (Nordic) και όπως είχα αναφέρει πριν λίγες μέρες το κινητό άλλαξε τελείως συμπεριφορά προς το καλύτερο. Δεν είχα προβλήματα ούτε με κλεισίματα ούτε κολλήματα ή λειτουργικές ανωμαλίες.

 

Μέχρι σήμερα που έγινε αυτό:

 

Πρέπει να δημιουργήθηκε κατάσταση του SOD. Και όταν λέω πρέπει τι εννοώ. Το SOD γνωρίζω πως εμφανίζεται όταν έχεις στο ON το WiFi σου. Εγώ είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα (κλειστό κινητό, καμία απόκριση, κανονικά καλούσα από άλλο κινητό) αλλά χωρίς να έχω ενεργοποιημένο το WiFI.

 

Έβγαλα, έβαλα τη μπαταρία και όταν εκκίνησε το κινητό δεν ανταποκρινόταν καθόλου το touch μου, αλλά τα Hard button λειτουργούσαν κανονικά. Με την 2η επανεκκίνηση δούλεψε κανονικά αλλά από το 25% μπαταρία έπεσε στο 12%.

 

Παραθέτω το πρόβλημα μου ώστε αν έχει συναντήσει κάποιος κάτι παρόμοιο με JB ή έχει λύση να το πει.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προβλημααααα:χτες το βραδυ το κινητο ηταν με 80% μπαταρια.Ξυπναω το πρωι,τιποτα κινητο,σβηστο.Το συμδεω στο φορτιστη,καμια ενδειξη.Εχω βγαλει 2-3 φορες τη μπαταρια κ την εχω ξαναβαλει,τιποτα.Δοκιμασα να μπω σε recovery mode,τιποτα.Ο,τι και να καν το κινητο ειναι νεκρο!Καμια προταση??Πριν απο 10 μερες του εβαλα την 4.1.2 χωρις κανενα προβλημα...

 

Τελικα το κινητο εφυγε σημερα στην αντιπροσωπεια,στο επισημο σερβις...Για να δουμε τι θα πουν...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ευτυχώς μετά από την αλλαγή στην ισπανική 4.1.2 από την 4.0.4 της κοσμοτέ, δεν το χει ξαναπαρουσιάσει το SOD. Πιο πριν συνέβαινε τουλάχιστον 4-5 φορές την ημέρα :p είχα αλλάξει κιόλας συσκευή για λίγο καιρό γιατί μου είχε σπάσει τα νεύρα! Τώρα όμως μια χαρά! :D
Twisting your mind and smashing your dreams...:kill:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ευτυχώς μετά από την αλλαγή στην ισπανική 4.1.2 από την 4.0.4 της κοσμοτέ, δεν το χει ξαναπαρουσιάσει το SOD. Πιο πριν συνέβαινε τουλάχιστον 4-5 φορές την ημέρα :p είχα αλλάξει κιόλας συσκευή για λίγο καιρό γιατί μου είχε σπάσει τα νεύρα! Τώρα όμως μια χαρά! :D

 

Για ποσες μερες μιλαμε χωρις προβλημα; Γιατι κ εγω απο την 4.0.3 στην 4.0.4 περασα μια βδομαδα χωρις προβλημα αλλα μετα παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

πιαδια και εγω τα ιδια μολις μπαινω στο ιντερνετ σβηνει εβαλα 4,1,2 αλλαξα πολες ρομ αλλα τιποτα δεν μπορω να καταλαβω η εταιρια γιατι δεν εχει απντησει σε ενα τοσο μεγαλο προβλημα που παρα πολυς κοσμος εχει
Link to comment
Share on other sites

Να θυμισω απλα άλλη μια φορα τα συμπτωματα αυτου που αποκαλουμε "sleep of death" για να μεινουμε on topic :!:

Φαινομενο "βαθειας υπνωσης" κατα το οποιο το κινητο δεν ενεργοποιειται, πατωντας το κουμπι ξεκλειδωματος από την κατασταση standby και συμπεριφερεται σαν κλειστο με μηδενικη μπαταρια. Παρ'ολα αυτα, αν καποιος σας καλεσει ακουει κανονικο τονο σαν να μην απαντατε. Λυση? Αφαιρεση μπαταριας, επανατοποθετηση, αυτοματο restart και ολα καλα... :O

 

Το να σβηνει πχ η να κανει restart ενα κινητο οταν συνδεεται στο ιντερνετ, ειδικα σε wireless router, μπορει να οφειλεται σε οτιδηποτε αλλο χωρις να αποτελει επεισοδειο SOD. Το ειχα παρατηρησει πχ στο nexus ενος φίλου μου και αποδειχθηκε προβλημα του router οπότε μην βγαζουμε ευκολα συμπερασματα για οποιοδηποτε προβλημα μπορει να εχει το κινητο μας ως ηλεκτρονικη συσκευη...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Παραμενοντας λοιπον ontopic επισημαινω οτι εχω εγκαταστησει την εφαρμογη που προταθηκε παραπανω, την εχω ρυθμισει στα 9 λεπτα και πλεον αισθανομαι οτι εχω κινητο. Μακαρι να παει ετσι.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω την εμπειρία σου από την στιγμή που θα αναβαθμίσεις στην JB. Αν δεν φτιάξει (χωρίς την χρήση εφαρμογής) και με την εμπειρία των παιδιών μέχρι τώρα, κοντεύω να καταλήξω ότι για μερικά s2 το ζήτημα δεν έχει να κάνει με το firmware η απλά δεν διορθώθηκε στην 4.1.2. Εκεί πια, ίσως μόνο το service να μας δώσει απάντηση που φαντάζομαι θα την απαιτήσεις...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την 4.0.3 που ειχα μου το εκανε στην αρχη πολυ σπανια και μετα ποιο συχνα.

 

Το πηγα στο samsung hellas service και μετα απο μια ευδομαδα μου το γυρισανε με αλλαγμενη πλακετα απ' οτι μου ειπανε και απο τοτε δεν μου το εχει ξανακανει παντα με την 4.0.3.

 

Οποτε αν στο παρουσιαζει συχνα και δεν μπορεις να περιμενεις να βγει η 4.1.2 επισημα απο την ελλαδα στειλτο στο service.

Link to comment
Share on other sites

το αναφερω και εδω..

 

αυτο το sleepofdeath,δεν λεει να σταματησει ουτε με την 4.0.4.

στην αρχη(πριν κανα μηνα) οταν την περασα ολα οκ.

ενδιαμεσα μου το εκανε αλλες 3 φορες.

τελευταιες 3 ημερες μου εχει κλεισει 2 φορες.

την μια απο αναμονη που ανοιξε με παρατεταμενο το on

και εχθες,που ενω μιλαγα κανα 5λεπτο,με το που κανω να το κλεισω,μαυρη μαυριλα.

πηρε μονο με βγαλσιμο μπαταριας....

 

 

μιλαμε παιδια για μεγαλο προβλημα.

προσωπικα το τηλεφωνο το εχω για επαγγελματικη χρηση και ειναι απιστευτα κουραστικο,

να προσπαθεις να συννενοηθεις με τον πελατη

και να εχω απο την μια την επιστροφη φωνης του πελατη(θελω να πιστευω οτι το διορθωσα)

και απο την αλλη σβησιμο του τηλεφωνου ενω προσπαθω να επικοινωνησω με 2-3 πελατες την ιδια ωρα.

δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται..

εχει αναφερθει οτι μπορει να τρεχει καποια εφαρμογη στο παρασκηνιο και να κανει την ζημια.

κοιταω παντα να τις κλεινω ολες μετα απο χρηση του κινητου.να ειναι καποια προβληματικη που ξανατρεχει και κανει ζημια?

στα υπολοιπα android συμβαινει κατι παρομοιο?δεν ξερω παιδια-μεγαλη απογοητευση..

Link to comment
Share on other sites

Για συγκεκριμενη εφαρμογη που να το προκαλει δεν υποψιαζομαστε κατι μεχρι στιγμης...νομιζω εχεις 2 επιλογες, εφοσον το προβλημα αφορα πια την επαγγελματικη καθημερινοτητα σου και δεν συμβαινει μια στο τοσο - η αναβαθμιζεις αμεσα σε 4.1.2 (Κυριακη ειναι! ;) ) με την ελπιδα να ειναι firmware related και διορθωνεται (?) η κατασταση ή αν θες να περιμενεις την Ελληνικη JB για λόγους εγγυησης, βαλε την εφαρμογη που αναφερει ο hoyas λιγα post πιο πανω, η οποια ουσιαστικα αποτρεπει το τηλεφωνο να μπει σε deep sleep (με μια μικρη προφανως επιδραση στην μπαταρια) και υπερκαλυπτει το προβλημα

Για άλλα android, δεν εχω ακουσει να συμβαινει κατι αντιστοιχο...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Για συγκεκριμενη εφαρμογη που να το προκαλει δεν υποψιαζομαστε κατι μεχρι στιγμης...νομιζω εχεις 2 επιλογες, εφοσον το προβλημα αφορα πια την επαγγελματικη καθημερινοτητα σου και δεν συμβαινει μια στο τοσο - η αναβαθμιζεις αμεσα σε 4.1.2 (Κυριακη ειναι! ;) ) με την ελπιδα να ειναι firmware related και διορθωνεται (?) η κατασταση ή αν θες να περιμενεις την Ελληνικη JB για λόγους εγγυησης, βαλε την εφαρμογη που αναφερει ο hoyas λιγα post πιο πανω, η οποια ουσιαστικα αποτρεπει το τηλεφωνο να μπει σε deep sleep (με μια μικρη προφανως επιδραση στην μπαταρια) και υπερκαλυπτει το προβλημα

Για άλλα android, δεν εχω ακουσει να συμβαινει κατι αντιστοιχο...

 

ρωταω τα σχετικα στο νημα των αναβαθμισεων.

πιστευω να ειναι θεμα software,γιατι διαφορετικα η samsung θα πρεπει να αλλαξει χιλιαδες συσκευες..

μηπως το γνωριζουν και κανουν τους κινεζους...?:ninja:

Link to comment
Share on other sites

εμενα απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι προβλημα λογισμικου οτι και να εβαλα το ιδιο κανει και παιχνιδι πηγα να παιξω πακι τα ιδια μαλον θα το παω στην εταιρια εβαλα την 4.1.2 παλι τα ιδια τι ρομ να βαλω για να το παω για σερβις? και ο φιλος που του αλαξανε πλακετα ειχε εγγυηση?γιατι εμενα ειναι εκτος και αν ειναι να πληρωσω τα μαλοιοκεφαλα μου δεν το κανω και βλεπω να μενω μακρια απο την εταιρια σε πραγματα γιατι με απαγοητευσε επρεπε να βγαλει μια ανακοινωση για αυτο το προβλημα και το θεωρω λαθος της που ακομα δεν το εκανε εσω αλλες εταιριες ανακαλουν αμαξια
Link to comment
Share on other sites

εμενα απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι προβλημα λογισμικου οτι και να εβαλα το ιδιο κανει και παιχνιδι πηγα να παιξω πακι τα ιδια μαλον θα το παω στην εταιρια εβαλα την 4.1.2 παλι τα ιδια τι ρομ να βαλω για να το παω για σερβις? και ο φιλος που του αλαξανε πλακετα ειχε εγγυηση?γιατι εμενα ειναι εκτος και αν ειναι να πληρωσω τα μαλοιοκεφαλα μου δεν το κανω και βλεπω να μενω μακρια απο την εταιρια σε πραγματα γιατι με απαγοητευσε επρεπε να βγαλει μια ανακοινωση για αυτο το προβλημα και το θεωρω λαθος της που ακομα δεν το εκανε εσω αλλες εταιριες ανακαλουν αμαξια

Γιατι το αφησες τοσο καιρο ρε φιλε και δεν το πηγες αμεσως πισω στην samsung hellas?

Βλακεια σου....

Το κινητο εχει 2 χρονια εγγυηση ετσι οχι 1 απλα στο λεω για να μην νομιζεις οτι εχει μονο 1 χρονο και εχει ληξει η εγγυηση σου στον ενα χρονο και κατι κατοχης του.

 

Εγω το πηγα πισω και εννοειτε οτι ειχα εγγυηση αφου ουτε 2μηνο δεν το ειχα το κινητο.

 

Και τωρα ακομα με την αθλια 4.0.3 ειμαι μεχρι να ερθει στην ελλαδα η 4.1.2 αλλα τουλαχιστον απ' οταν το πηρα πισω απο την samsung hellas με αλλαγη πλακετας απ' οτι μου ειπαν τουλαχιστον δεν μου εχει ξαναπαρουσιασει ποτε το φαινομενο sod.

 

Απλα εχω ενα αλλο θεμα τωρα που πριν δεν το ειχα οτι οσο δουλευω το κινητο ζεσταινετε(οχι οτι ζεματαει απλα ζεστενετε) πισω πανω και κατω απο τη καμερα και στο ακουστικο που πριν την αλλαγη πλακετας δεν μου εκανε κατι τετοιο.

 

Εβελπιστω με την 4.1.2 να λυθει και αυτο το προβλημα οπως λενε οτι λυθηκε σε πολλους που το ειχαν με την 4.0.3.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το πηγες απευθειας στη Samsung ή στο καταστημα απο οπου το αγορασες. Πόσο καιρο στο κρατησαν; Ξερει κανεις service στη Θεσσαλονικη;

 

Microtech Σαλαμίνος 5 τηλ 231 055 5143

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το πηγες απευθειας στη Samsung ή στο καταστημα απο οπου το αγορασες. Πόσο καιρο στο κρατησαν; Ξερει κανεις service στη Θεσσαλονικη;

Το πηγα σε εξουσιοδοτημενο samsung service κοντα στο σπιτι μου και αυτο το εστειλε στην samsung hellas κοντα στις 2 ευδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως δεν μου εχει συμβει ποτέ :)

ουτε με την 4.0.3 που ειχε το κινητο οταν το αγορασα

ουτε με την 4.1.2 που περασα πριν λιγες μερες

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Sleep of death (SOD) - Hardware ή software?
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...