Jump to content

ΙΕΚ - Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης


fatsas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς πότε βγαίνουν οι βεβαιώσεις?Είμαι απόφοιτος του Ιουνίου και δέν ξέρω πότε θα μας τις δώσουν.Όχι για την πιστοποίηση

 

Και εγω απόφοιτος Ιουνιου ειμαι και εχω παρει τη βεβαιωση.Πας στο ΙΕΚ με δυο φωτογραφιες και στην δεινουν.

ΕΛΛΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
Από Οκτώβρη θα είμαι στο ΑΚΜΗ (Αθήνα). Άλλοι εγγεγραμμένοι;;

 

Εγώ θα πάω ΙΕΚ τον Οκτώμβρη αλλά δεν ξέρω ακόμα σε ποιο. Πόσα θα δίνεις στο ΑΚΜΗ; Είμαι ανάμεσα σε ΑΚΜΗ, ΚΟΡΕΛΚΟ, ΔΕΛΤΑ.

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πάω ΙΕΚ τον Οκτώμβρη αλλά δεν ξέρω ακόμα σε ποιο. Πόσα θα δίνεις στο ΑΚΜΗ; Είμαι ανάμεσα σε ΑΚΜΗ, ΚΟΡΕΛΚΟ, ΔΕΛΤΑ.

 

Πληρώνω 280 το μήνα, αλλά τα ποσά έχουν αλλάξει (έκανα την εγγραφή αρχές Ιούλη, με κοστολόγησαν με τα περσινά δεδομένα απ'ότι μου είπαν). Βασικά στο χέρι μου είναι αν θα δίνω 280 ή 150 ή....500 το μήνα, ή αν γουστάτω να πληρώνω ετησίως...αρκεί να συμπληρωθεί ένα συγκεκριμένο ποσό που οι ίδοι θέσανε, γύρω στα 3.360 ευρώ το 12μηνο αν θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια καλησπερα εκανα αιτηση για δημοσιο ιεκ(περνουν ατομα με μορια εκει) ειμαι πολυτεκνος που ζητανε τετοια βεβαωση οπως ηλικια ειμε 23 κ βαθμολογια λυκειου π ειχα στα πανελλαδικα 9,1 σε ενιαιο λυκειο...τι ποιθανοτητες πιστευται εχω να με παρουν...εθχαριστω κ συγνωμη για τα ορθογραφικα
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
file i mia lisi ine ta iek kai i ali ta kentra eleytheron spoydon.

ta iek ine anagnorismena os katartisi kai soy sinisto KORELKO

episis an thes mporeis afoy teliosis to iek na kaneis proptyxiakes spoydes panepistimikou epipedoy sta kenra eleytheron spoydon alla den anagnorinontai apo thn ellada alla afoy elegxtoyn tha anagnoristoyn osa aksizoyn opos eipe i ipoyrgos.

episis mporeis na pas eksoteriko.an kaneis prota to iek mporeis na graftis deytero i trito etos sto bachelor.

 

simfono me to paidi parapano kai ego sinisto anepifilakta

ti korelko eidika sto tomea tis pliroforikis skizei

 

Προσοχή! Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» όπως επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
χαιρεται.ειμαι σχετικα καινουριος στην ολη ιστορια με τα φορουμ,,,,φετος θα δωσω πανελλαδικες,εχω τους φιλους μου τα φροντιστηρια μαζι και τρεχουμε παρεα .......το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι πως δεν θεωρω οτι θα περασω φετος τουλαχιστον οχι εκει που θελω,,,με αποτελεσμα να σκεφτομαι σοβαρα να παρω την αποφαση να σπουδασω σε καποιο ιεκ στο τομεα της δημοσιογραφιας,μεσω των διαφορων ιστοσελιδων και των πληροφοριων που μαθαινω συνεχως υπαρχουν πολλες γνωμες αντιθετες ,,,κυριως...θα ηθελα να με βοηθεισετε :) ποια σχολη θα μου προτεινατε και τις απαιτησεις της........:rolleyes: επισης τα διδακτρα και αν θα υπαρξει η δυνατοτητα αποκαταστασης...???
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
χαιρεται.ειμαι σχετικα καινουριος στην ολη ιστορια με τα φορουμ,,,,φετος θα δωσω πανελλαδικες,εχω τους φιλους μου τα φροντιστηρια μαζι και τρεχουμε παρεα .......το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι πως δεν θεωρω οτι θα περασω φετος τουλαχιστον οχι εκει που θελω,,,με αποτελεσμα να σκεφτομαι σοβαρα να παρω την αποφαση να σπουδασω σε καποιο ιεκ στο τομεα της δημοσιογραφιας,μεσω των διαφορων ιστοσελιδων και των πληροφοριων που μαθαινω συνεχως υπαρχουν πολλες γνωμες αντιθετες ,,,κυριως...θα ηθελα να με βοηθεισετε :) ποια σχολη θα μου προτεινατε και τις απαιτησεις της........:rolleyes: επισης τα διδακτρα και αν θα υπαρξει η δυνατοτητα αποκαταστασης...???

 

Προσωπική μου γνώμη είναι πως όποιος μπορεί να σπουδάσει σε ένα κρατικό ΑΕΙ ή ΤΕΙ να το κάνει. Ακόμη και αν η Σχολή που θα πετύχει δεν είναι η πρώτη του επιλογή. Διότι μετά τελειώνοντας, μπορεί μέσω κάποιου Μεταπτυχιακού να κάνει αυτό που πραγματικά θέλει. Υπάρχουν τώρα και στην Ελλάδα Μεταπτυχιακά Προγράμματα που λέγονται ΔΙΑΤΜΗΜΑΤΙΚΑ που σου δίνουν την δυνατότητα ουσιαστικά να "μεταπιδήσεις" από τον ένα τομέα σπουδών στον άλλο. Κάτι τέτοιο γινόταν χρόνια τώρα στο Εξωτερικό π.χ. κάποιος ξεκινούσε σπουδάζοντας Οικονομικά και τελείωνε με ειδικευση στην Διοίκηση -Διαχείρηση Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης εμμεσα δηλαδή σπουδές ΜΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας κ από μένα.Ενδιαφέρομαι να πάω σε ιεκ γραφιστικής Θεσσαλονικης.Θα ήθελα την γνώμη σας για το πιο ιδιωτικό ιεκ είναι καλύτερο και αν ξέρει κάποιος να μου πει για τα δίδακτρα. :confused:

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει..

Edited by iwanna7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας εγω παω 3η λυκειου και επιδη δεν διαβαζω αρκετα σκεφτομαι αν δεν περασω εκει που θελω να παω στα ΙΕΚ DELTA. Ηθελα να ρωτισω αν υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργισει ενα τμημα για παραδειγμα εγω θελω να παω μηχανικος αυτοκιτητων μηπως δεν υπαρχουν πολλα παιδια και δεν λειτουργισει αυτη η ειδικοτητα???
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και γω:

Κατι ελεγαν οτι απο ΙΕΚ θα μπορεις να περασεις σε ΤΕΙ.Τελικα τι εγινε με αυτο το νομοσχεδιο ?

Το ξεχασαν ?Ματαιωθηκε?Θα ισχυει μετα το 2030 ?

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και γω:

Κατι ελεγαν οτι απο ΙΕΚ θα μπορεις να περασεις σε ΤΕΙ.Τελικα τι εγινε με αυτο το νομοσχεδιο ?

Το ξεχασαν ?Ματαιωθηκε?Θα ισχυει μετα το 2030 ?

 

το 1999 που γράφτηκα σε ιδιωτικό Ι.Ε.Κ. το είχαν σαν ένα καλό επιχείρημα για να σου το παρουσίαζουν ως ατου των Ι.Ε.Κ.

 

Σκέψου από τότε τίποτα δεν έχει αλλάξει ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα. δίνω φέτος τραπεζικες εργασίες κ θα ήθελα να ρωτήσω αν εχετε τις απαντήσεις πιστοποίησης?δυστυχώς ξεκίνησα απο πέρυσι να βρίσκω απαντήσεις κ δεν εχω βρει ουτε τις μισες καθως οι σημειώσεις των καθηγητών ήταν ελλειπεις σε μεγάλο βαθμό...επικοινώνησα κ με παλαιότερα παιδιά του ιέκ μου όμως οι περισσότεροι ή δεν το ακολούθησαν ή δεν έδωσαν καν πιστοποίηση.5 παιδιά που είχαν δώσει ολα κι όλα και πήγαν έτσι για την πλάκα τους να δουν τι παίζει.μόνο ο ένας πηρε την πιστοποίηση ο οποίος δουλευε σε τράπεζα παράλληλα με το ιεκ....εχω απηβδήσει....δεν βρίσκω ουτε βιβλίο στην αγορά για τα τραπεζικά πανω στις ερωτησεις πιστοποίησης καθώς η γκαμα των ερωτησεων ειναι μεγάλη κ ένα μόνο βιβλίο δεν αρκει...χώρια οτι ειναι πανάκριβα...ουφ...

ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ......????

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ψάχνονται βρήκα (για την ακρίβεια ο πατέρας μου το βρήκε) ένα άρθρο στο βήμα που μιλάει γενικά για σπουδές και επαγγελματική αποκατάσταση. Έχει τίτλο "κυνηγούν σχολές με θέα σε δουλειά". Έτσι για να ανοίξει η καρδιά σας και να έχετε ελπίδες για το μέλλον 36% των παιδιών είπανε ότι κανένα δημόσιο πανεπιστήμιο/σχολή δεν προσφέρει καλές προοπτικές επαγγελματικής απασχόλησης. Το ίδιο και για τα ΙΕΚ (30%).

Κλάδοι σπουδών που προσφέρουν καλύτερες προοπτικές επαγγελματικής κατάρτησης: 1 οικονομια 2 Πληροφορική 3 Ιατρική 4 Παιδαγωγικά 5 Πολυτεχνίο 6 Παραιατρικά (τι είναι αυτο; ) 7 Νομικά 8 Αρχιτεκτονική 9 Αισθητική. Το καλύτερο δημόσιο πανεπιστήμιο για να βρείςδουλειά είναι το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (16%) και το καλύτερο ΙΕΚ για να βρεις δουλειά είναι το ΙΕΚ ΑΚΜΗ (30%).

Δηλαδή ή θα μπεις ΕΜΠ ή στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ ή Άνεργος; Αυτές είναι οι επιλογές μας; Αξίζει να πάει κανεις εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. δίνω φέτος τραπεζικες εργασίες κ θα ήθελα να ρωτήσω αν εχετε τις απαντήσεις πιστοποίησης?δυστυχώς ξεκίνησα απο πέρυσι να βρίσκω απαντήσεις κ δεν εχω βρει ουτε τις μισες καθως οι σημειώσεις των καθηγητών ήταν ελλειπεις σε μεγάλο βαθμό...επικοινώνησα κ με παλαιότερα παιδιά του ιέκ μου όμως οι περισσότεροι ή δεν το ακολούθησαν ή δεν έδωσαν καν πιστοποίηση.5 παιδιά που είχαν δώσει ολα κι όλα και πήγαν έτσι για την πλάκα τους να δουν τι παίζει.μόνο ο ένας πηρε την πιστοποίηση ο οποίος δουλευε σε τράπεζα παράλληλα με το ιεκ....εχω απηβδήσει....δεν βρίσκω ουτε βιβλίο στην αγορά για τα τραπεζικά πανω στις ερωτησεις πιστοποίησης καθώς η γκαμα των ερωτησεων ειναι μεγάλη κ ένα μόνο βιβλίο δεν αρκει...χώρια οτι ειναι πανάκριβα...ουφ...

ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ......????

 

Καλημέρα σε όλους!Συμπάσχω μαζί σου.Δίνω και εγώ φέτος αλλά ΔΟΣΕ και δεν μπορώ να βρω τις απαντήσεις.θα παρακαλούσα και εγώ αν έχει κάποιος οτιδήποτε για ΔΟΣΕ ας βοηθήσει την κατάσταση!Dimitradim είχα διαβάσει πως έχεις τις απαντήσεις.Τις δίνεις ακόμα;Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου τις έδινες.

Edited by Eva5
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..δεν μου εχει μεινει χρονος και πρεπει να αποφασισω σε πιο ιεκ να κανω εγγραφη..ΑΚΜΗ ή ΔΕΛΤΑ ειναι καλυτερα?
Link to comment
Share on other sites

Έγώ θα πάω στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ τελικά. Ημουνα μεταξύ Ακμής και ΞΥΝΗ αλλά διάβασα σε ένα blog ότι ο δεύτερος χρωστάει 3 εκατομύρια ευρώ και τώρα τον τρέχει το Σδοε. Και για Δέλτα έχω ακούσει καλά λόγια αλλά νομίζω ότι η Ακμή είναι καλύτερη και έχει τους πιό πολλούς μαθητές. Τι θες να σπουδάσεις pei;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παλικάρια, εγώ τελείωσα πρόπερσι από τα Ξυνή και τώρα με έχουν προσλάβει για δουλειά!!! Μια χαρά πληρώνομαι...

 

Όλοι χρωστάνε, so what?

Από τη στιγμή που έμαθα σωστά πράγματα, MISSION ACCOMPLISHED :)

 

Όλα τα άλλα δεν με αφορούν...

 

Καλο καλοκαίρι!

 

Πάρις

Link to comment
Share on other sites

για κάποιο λόγο όταν βλέπω χρήστη με το πρώτο του μήνυμα να έχει διαφημιστικό χαρακτήρα ,κάτι με πιάνει ...:mad::mad:

 

 

υ.γ. δεν μπορώ να αμφισβητήσω πως γράφεις την πραγματικότητα ,αλλά θα ήταν καλό να μην αναφέρεις το όνομα της Σχολής. Είναι διαφορετικό να το κάνει κάποιο άτομο που έχει μια στοιχειώδη παρουσία στο myphone και διαφορετικό ένας νέος χρήστης να ξεκινάει έτσι.

 

Φιλικά στα γράφω.

Edited by plati
Link to comment
Share on other sites

Για να ξερετε δυο πραγματα για τα ΙΕΚ,

το προγραμμα σπουδων σε οποιοδηποτε τομεα και να επιλεξετε ειναι καθορισμενο απο το υπουργειο και στην πραγματικοτητα, το υπαρχον προγραμμα δεν καλυπτει τις γνωσεις που χρειαζεσαι.

το θεμα εξαρταται απο την καθε σχολη, ποσο εξειδικευμενη ειναι σε καθε ειδικοτητα και κατα ποσο βαρος δινει να κανει αυτο το κατι παραπανω στους σπουδαστες για να βγουν ετοιμοι να δουλεψουν.

 

κακα τα ψεματα δεν ειναι ολα τα ΙΕΚ καλα και στην γραφιστικη, και στην μαγειρικη και στους μηχανικους αυτοκινητων κλπ κλπ.

οποτε ψαξτε καλα την ειδικοτητα που θελετε να την κανετε σε ΙΕΚ που εξειδικευεται στον τομεα αυτον.

 

εγω που εχω τελειωσει 3d animation και γραφιστικη στην Intergraphics ξερω οτι σε νεες τεχνολογιες και υπολογιστες ειναι the best γιατι εμαθα απιστευτα πραγματα (που παρεπιπτοντως συζηταω για τις ειδικοτητες μας με γνωστους απο αλλα ιεκ και δεν ξερουν που παν τα 4....) και βρηκα δουλεια εγω οπως και ολοι οι φιλοι στο τμημα μου.

 

αν καποιος θελει μαγειρικη, μηχανικος, ψυκτικος κλπ υπαρχουν αντιστοιχα ιεκ που ειναι πολυ καλα στον καθε τομεα.

 

οποτε ψαξτε προσεκτικα πριν αποφασισετε και μην παραμυθιαζεστε απο τους πολλους σπουδαστες και αλλα φουμαρα.

θα ξοδεψετε χρημα και χρονο οποτε κοιταξτε να αξιζει.

και οπου πατε να ζητησετε να δειτε εργαστηρια που γινονται τα μαθηματα αλλα και εργασιες μαθητων για να δειτε το επιπεδο των παιδιων και την δουλεια που γινεται στο τμημα.

 

αυτα, ελπιζω να βοηθησα

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

πωπω, γραφω μνμ στο φορουμ μετα απο δεν ξερω κι εγω ποσο καιρο και νιωθω μια συγκινηση, τα χερια μου τρεμουν και παει λεγοντας...:O:O:cry::cry: ωστόσο προσπερνω την συγκίνηση και συνεχιζω... θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που εχει παει σε δημοσιο ιεκ να μου πει ποσα μορια πιανει το απολυτηριο και η ηλικια για να σε παρουν;; εχω πιθανοτητες;; ποσα ατομα παιρνουν σε καθε ειδικοτητα και πρεπει να εχεις μεσο ή παει οντως με τα μορια;; οταν γινονται οι αιτησεις για εγγραφες ξερεις το προγραμμα που θα εχεις αν σε παρουν ή το βγαζουν μετα;; αν καποιος ξερει παιδια, θα ημουν ευγνωμων να μου απαντουσε!!!

 

αχ χαιρομαι που σας ξαναβρισκω!!! καλως ηρθα πισω καλεεεεεεεεεε :D:D:D:D

Edited by trela7

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα με ενδιαφέρει η τελευταία ερώτησή. Έχω χαμηλό βαθμό απολυτήριου (13.3),αλλά υψηλή ηλικία, :p,είμαι 32,και θελω να εμπλουτισω τις γνωσεις μου,μιας και δεν πανε καλα οι δουλειες. έχει κάνεις ιδέα πως βγαίνουν τα μόρια στα δημοσία ιεκ?

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια, ρωτησα κι αλλου και μου ειπαν κατι, πιστευω ισχυει, δεν ξερω σιγουρα ομως. αν καποιος ξερει, ας μας το επιβεβαιωσει! λοιπον το απολυτηριο μετραει ως εξης: αν εχεις 15= 15 μορια, αν εχεις 14.3/12= 14,25 μορια (διαιρεις απο ο,τι καταλαβα το κλασμα και βλεπεις τι σου δινει).

η ηλικια λενε οτι απο 18-21 παιρνει δυο μορια ανα ετος, με ανωτερα μορια απο την ηλικια τα 6. αρα οσο κι αν εισαι μετα τα 21, παιρνεις εξι μορια.

 

ολα αυτα ειναι οσα καταλαβα... δεν ειμαι και σιγουρη! καλα τοσα παιδια που σπουδαζαν σε ιεκ εδω που πηγαν;;;; δεν ειναι κανεις εδω να μας διαφωτισει ρε παιδιαααααααααααα!!:O:O:O η τρελα επεστρεψεεεεεε!!!!:D:D:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...