Jump to content

LG Optimus True HD LTE (P936) / Nitro HD


MickWellington
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα .. πολυ ενδιαφερον οι παραπανω πληροφοριες του φιλου . Περιμενω νεωτερα μετα την μειωση της συχνοτητας της cpu ..ελπιζοντας οτι ισως καλυτερεψη η κατασταση .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 325
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καληπέρα...ξέρει κανείς να με βοηθίσει με με τις ρυθμίσεις για τα mms στην cosmote?? στην εταιρία που πέρνω τηλ, μου λένε οτι είναι ενεργοποιημένα αλλά και πάλι δεν μπορώ..ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! αγορασα και εγω λοιπον το lg p936 τον μαρτιο και ολα πηγαιναν μια χαρα μεχρι που την τελευταια βδομαδα εχει αρχισει και αναβοσβηνει η οθονη... καθε 10 δευτερολεπα περιπου για κανα 2 λεπτο και μετα σταματαει και θα το ξανακανει μετα απο καμια ωρα .το εχω κανει επανακκινησεις εχω βγαλει την μπαταρια την εχω ξαναβαλει αλλα τιποτα... καμια ιδεα???ευχαριστω :)

 

καποια εφαρμογη που εβαλες προσφατα θα φταιει

Link to comment
Share on other sites

εγω απο τοτε που αλλαξα μπαταρια....χωρις καμια παρεμβαση στο λογισμικο....δουλευει τελεια....ουτε κολληματα ουτε επανεκκινησεις....αυτα!!!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ..κανενα νεο απο την συχνοτητα της cpu για τις επαννεκινησεις ?

 

Ναι, το έβαλα να λειτουργεί στα 700MHz max και πάλι παρουσίαζε το ίδιο πρόβλημα.

 

Γενικότερα, έκανα και ενημέρωση στην stable CM 10.1 που βγήκε προ ημερών αλλά όπως και οι υπόλοιπες που δοκίμασα στην συσκευή μου δεν είναι "stable". Παρουσιάζει πάλι επανεκκινήσεις και σε πολλές περιπτώσεις κολλάει και χρειάζεται να βγει η μπαταρία. Μάλιστα σε αυτό το στάδιο αν δεν το καταλάβεις ζεσταίνεται στο πίσω μέρος και καταναλώνει πολύ γρήγορα την μπαταρία. Σε μια περίπτωση κόλλησε το βράδυ και το πρωί είχε εξαντλήσει όλη την μπαταρία (το βράδυ είχε περίπου τη μισή). Κατά τα άλλα η διάρκεια της μπαταρίας είναι μια χαρά (περίπου 1.5 ημέρα).

Link to comment
Share on other sites

εγω απο τοτε που αλλαξα μπαταρια....χωρις καμια παρεμβαση στο λογισμικο....δουλευει τελεια....ουτε κολληματα ουτε επανεκκινησεις....αυτα!!!

 

Και εγώ όταν αγόρασα άλλη μπαταρία δεν είχα πρόβλημα για καμιά εβδομάδα. Μετά άρχισε και αυτή να μου παρουσιάζει τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν αγόρασα άλλη μπαταρία δεν είχα πρόβλημα για καμιά εβδομάδα. Μετά άρχισε και αυτή να μου παρουσιάζει τα ίδια![/Q

 

τότε μάλλον παιδιά εχουμενα κάνουμε με ένα ελλατωματικό κινητο απο την μάνα του....βγήκε μια παρτίδα χαλασμένη και την προώθησαν τόσο φθηνά....γτ σαν χαρακτηριστικά εχει πάρα πολύ καλα...

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να αλλάξω το access point name? Εχει ένα default vodafone de και δεν μπορώ να το κάνω edit. Έμαι με official ics.
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να αλλάξω το access point name? Εχει ένα default vodafone de και δεν μπορώ να το κάνω edit. Έμαι με official ics.

 

αυτό εχω ρωτήσει και εγώ φίλε μου...ουσιαστικά πήγα Δύκτια κινητής τηλεφωνίας --> Ονόματα σημείου πρόσβασης και μετα κάτω αριστερα το κουμπακι και εβαλα Νεα ΑΡΝ και έβαλα χειροκίνητα τις ρυθμίσεις...το ιντερνετ το καταφερα και το εχω λειτουργήσει, αλλα τα MMS οχι...αμα μπορει κάποιος άλλος να μας βοηθείσει....βασικά όποις έχει το κινητό με What's up ας μας πει...ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου...Δεν ήξερα ότι άμα πατήσεις το αριστερό κουμπί βγάζει επιλογή για νέο access point...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου...Δεν ήξερα ότι άμα πατήσεις το αριστερό κουμπί βγάζει επιλογή για νέο access point...

 

ναι, πάντως αν καταφέρεις να λειτουργήσεις τα MMS και είσαι Cosmote... πες τις ρυθμίσεις...έχω ψαξει παντου..:D

Link to comment
Share on other sites

καληπέρα...ξέρει κανείς να με βοηθίσει με με τις ρυθμίσεις για τα mms στην cosmote?? στην εταιρία που πέρνω τηλ, μου λένε οτι είναι ενεργοποιημένα αλλά και πάλι δεν μπορώ..ευχαριστώ..

 

Πως γίνεται να αλλάξω το access point name? Εχει ένα default vodafone de και δεν μπορώ να το κάνω edit. Έμαι με official ics.

 

Άλλο η ενεργοποίηση και άλλο οι ρυθμίσεις. Αυτοί νόμιζαν οτι θες να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία ενώ εσυ ουσιαστικά θες τις ρυθμίσεις για τη συσκευή.

Να πάρεις τηλέφωνο να τους πεις να σου τις στείλουν. Τις στέλνουν με ειδικό μήνυμα ρυθμίσεων.

Εγώ πήρα τη vodafone, τους είπα "στείλτε μου τις ρυθμίσεις για mms και ιντερνετ", μετά απο 1 λεπτό σκάει μήνυμα που λέει οτι ελήφθησαν ρυθμίσεις, πατάω οκ και τέλος. Τσέκαρα μετά και είδα οτι είχε μπει και επιλεγεί αυτόματα το νέο ΑΡΝ.

Edited by Theiosbill
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, φίλοι συμφορουμήτες, μετά απο πολύ ψάξιμο θα σας δείξω κάποια πράγματα που θα σας φανούν πολύ χρήσιμα.

 

Ξεκινάω απο τη ROM.

Έχοντας αλλάξει διάφορες αναζητώντας το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ως προς την απόδοση, τη μπαταρία και φυσικά τις επανεκινήσεις, πάντα κατέληγα στην stock rom. Όταν άρχισε να μου κάνει κάτι κουλά, αποφάσισα να το ψάξω περισσότερο.

Υπάρχει η p.a.c.-rom (ή αλλιώς pac-man rom) η οποία είναι βασισμένη στις 3 καλύτερες custom rom, Paranoid Android-AOKP-Cyannogen (εξ ου και το PAC).

Tη rom θα τη βρείτε εδώ . Επειδή το link για να κατεβάσετε δεν δουλεύει, μπείτε εδώ και κατεβάστε το πιο πρόσφατο από τα nightlies.

Αν και έρχεται με τον kernel του cyanno με τον οποίο πάει μια χαρά, φλασάροντας τον wind kernel (που θα βρείτε εδώ και στη συγκεκριμένη περίπτωση επιλέξτε αυτόν που λεει "WIND_Kernel-v2.3_CM10.1_P930.zip") το τηλεφωνάκι αλλάζει πρόσωπο. Πολύ καλή διαχείρηση μπαταρίας και 0 επανεκινήσεις (μέχρι στιγμής τουλάχιστον).

Μπορώ να πώ οτι είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει. Δεν έχω επανεκινήσεις και η μπαταρία είναι αξιοπρεπέστατη (ακόμα και με τα πάντα ανοιχτά, wifi, LTE κλπ.) αν και βλέποντας οτι βασίζεται και σε cyanno 10.1 που είναι ρουφήχτρα, στην αρχή φοβήθηκα αλλά όλα οκ.

Για να την εγκαταστήσετε θα πρέπει να ακολουθήσετε τον οδηγό unbrick που υπάρχει ήδη στο νήμα. Φλασάρετε τη rom, φλασάρετε googleapps, φλασάρετε τον kernel. Μπορείτε να τα κάνετε και τα 3 στο καπάκι, χωρίς reboot, αρκεί πρίν περάσετε οτιδήποτε να κάνετε clear cache, dalvik κλπ.

 

Τώρα θα σας πω για μια μέθοδο που μπορεί να σας βοηθήσει.

Όπως είπα, είχα επιστρέψει στη stock rom. Είχα κατασταλάξει, είχα βάλει τις εφαρμογές μου, είχα ταιριάξει τα blutooth μου, είχα πχ φτιάξει το θέμα του handsent sms όπως το θέλω, το homescreen μου κλπ. Θέλοντας να αλλάξω rom βαριόμουν αφάνταστα να τα κάνω απο την αρχή. Και αν δεν μου άρεσε και ήθελα να ξαναβάλω τη stock, ξαναμανά απο την αρχή, αφού δε γίνεται να κάνεις nandroid backup.

Κι όμως γίνεται!!!!

Εδώ θα βρείτε ένα εργαλείο που κάνει root τη συσκευή στο τσακ-μπαμ. "Και που ωφελεί αυτό" θα με ρωστήσετε, αφού στην stock 4.0.4 δε μπορείς να τρέξεις recovery, πως θα κάνεις nandroid.

Αφού λοιπόν έχετε κάνει το root, μπορείτε να εγκαταστήσετε root εφαρμογές όπως το Online Nandroid Backup

και το busybox

Aνοίγετε το Online Nandroid Backup και κάνετε ένα nandroid buckup. "και γιατί να μην κάνω με το titanium" θα ξαναρωτήσετε. Γιατί το buckup αυτό είναι πραγματικό nandroid το οποίο μπορείτε να σώσετε σε cwm mode, έτσι ώστε αν θελήσετε να γυρίσετε στη stock, απλα θα κάνετε restore και θα τα βρείτε όλα όπως τα είχατε αφήσει.

Και όχι μόνο αυτό.

Βάζοντας μια custom rom, εγκαταστήστε το Nandroid Manager και θα μπορέσετε να επαναφέρετε απο αυτό το buckup ότι θέλετε. Από τις εφαρμογες και τις ρυθμίσεις τους, μέχρι τα wifi spots και τα bluetooth pairings που είχατε αποθηκευμένα, τα sms σας, ή ακόμα και την αρχική οθόνη σας. Έτσι, έχετε άλλη rom χωρίς να χρειάζεται να ξαναπεράσετε κωδικούς για wifi ή να κάνετε customize τις εφαρμογές.

Για παράδειγμα, εγώ βάζοντας την pac rom, έτρεξα το Nandroid Manager, έκανα restore αυτά που ήθελα και δεν χρειάστηκε να κάνω σχεδόν τίποτα. Είχα τα μηνύματά μου, τα wifi μου, το handsfree μου, το backround μου, τις εφαρμογές μου όπως τις άφησα.

Ίσως για κάποιες λειτουργίες του manager να χρειαστεί να πάρετε το pro (κοστίζει 0,79 ευρώ), αλλά και να μην το πάρετε, τις κυριότερες λειτουργίες θα τις έχετε.

 

Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα αυτά. Ίσως να παρέλειψα λεπτομέριες, αλλά δεν ήθελα να κάνω το ποστ ακόμα πιο τεράστιο. Αν έχετε κάποια απορία, ρωτήστε και θα σας βοηθήσω (αν μπορώ) ευχαρίστως.

 

EDIT: Θα σας πρότεινα την έκδοση 2.3 του kernel και όχι τη 2.4.

Η 2.3 όπως διαπιστώνω είναι λίγο πιο smooth και κάνει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.

Και ο δημιουργός της συγκεκριμένης rom σε συνομιλία μας μου πρότεινε την 2.3 την οποία έχει και ο ίδιος. Μέχρι νεοτέρας διαταγής τουλάχιστον.

Edited by Theiosbill
update
Link to comment
Share on other sites

Με τον kernel 2.4 κρατούσε μια μέρα πάνω-κάτω. Βγάλσιμο το πρωί και φόρτιση το βράδυ πριν κοιμηθώ. Καλύτερα απο cyanno και ίσως ελάχιστα χειρότερη απο stock.

Σήμερα πέρασα την 2.3 του kernel και θέλω να το δω πως πάει. Το έβγαλα απο φόρτιση πριν 1 ώρα, μπήκα λίγο fb, έπαιξα ένα παιχνιδάκι και του άλλαξα 1-2 ρυθμίσεις και η μπαταρία είναι στο 99%.

Θέλω να το δω 1-2 μέρες και μετά απο 1-2 φορτίσεις ακόμα (να "στρώσει" που λέμε) για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα και θα επανέλθω.

Πάντως για την ώρα φαίνεται οτι με τη 2.3 του wind kernel είναι η μέρα με τη νύχτα με cyanno με την οποία τώρα θα είχα ήδη πέσει στο 90% της μπαταρίας στάνταρ.

Επαναλαμβάνω πως έχω ανοιχτό 4G μιας και στην περιοχή μου υπάρχει κάλυψη και θα ήθελα να το δώ και εκτός wi-fi πως τα πάει απο κατανάλωση.

Θα επανέλθω με νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την μεγάλη πτώση μπαταρίας στο reboot πιστεύω οτι είναι κυρίως θέμα calibration.

Σίγουρα απαιτείται περισσότερη επεξεργαστική ισχύς όταν boot-άρει (όχι το δήμαρχο της Θεσ/νίκης :p ) και είναι λογικό να εμφανίζεται στο άνοιγμα η μπαταρία πιο κάτω απο όταν έκλεισε, αλλά το 10% δεν δικαιολογείται.

Γενικά, καλό είναι να κάνουμε ένα καλιμπράρισμα όταν περνάμε νέα rom.

Οδηγίες στα αγγλικά απο xda υπάρχουν εδώ και στα ελληνικά εδώ

Link to comment
Share on other sites

Για το app που κάνει calibration έχω ακούσει και περιπτώσεις που την χειροτέρεψε την μπαταρία. Αν διαβάσεις και τις αξιολογήσεις στο play store σίγουρα θα βρεις αρκετές τέτοιες περιπτώσεις.

 

Λοιπόν, τα νεότερα για τον wind kernel.

Η έκδοση 2.3, αν και φαίνεται να κάνει κάπως καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας, παρουσιάζει ένα πρόβλημα με το youtube. Δεν παίζουν σωστά τα βίντεο.

Έχει βγεί μια beta έκδοση (η 2.5) η οποία είναι φανερά πιο smooth αλλά μερικές φορές κρασάρει το λειτουργικό. Δεν κάνει reboot το τηλέφωνο, αλλά το OS. Συνεπώς, μέχρι να βγει stable μην τη βάλετε.

Η έκδοση 2.4 τα πάει καλά εκτός απο ένα θέμα που έχουν παρατηρήσει μερικοί χρήστες (όχι όλοι, ούτε κι εγώ) με το bluetooth το οποίο όπως φαίνεται είναι θέμα του kernel του cyanno (στον οποίο έχει βασιστεί ο wind). Αυτό το θέμα έχει φτιαχτεί στην έκδοση 2.41

Με λίγα λόγια, αν δεν ασχολείστε με το youtube βάλτε την 2.3, αν το χρησιμοποιείτε βάλτε τη 2.41

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ πάρα πολύ καλά νέα για όποιον δεν καίγεται να έχει JB.

Υπάρχει μια ROM βασισμένη στην stock αλλά τροποποιημένη άψογα, με τον nova launcher (με τον οποίο απλά κάνεις ΠΑΠΑΔΕΣ).

Ένα πράμα θα σας πώ. Αυτή τη στιγμή είμαι σχεδόν 12 ώρες εκτός φορτιστή (συγκεκριμένα 11h 49min) και η μπαταρία μου είναι στο 91%

Σε αυτές τις ώρες οι 6 είναι του ύπνου και οι υπόλοιπες με σχετικά ελαφριά χρήση.

Έχω πάθει μεγάλη πλάκα με τη διάρκεια της μπαταρίας. Μιάμιση μέρα μέσα στο νερό κρατάει. Θα το αφήσω να πέσει μέχρι το 20% και θα σας ανεβάσω screenshot. Πιθανότατα αύριο το απόγευμα θα φτάσει εκεί.

Μετά την πρώτη φόρτιση δε μπορούσα να το πιστέψω, αφού με όποια άλλη rom είχα βάλει με έβγαζε μια μέρα πάνω κάτω. Πάνω απο μέρα σπανίως έως ποτέ. Είναι η πρώτη φορά που υπήρξε μέρα που δεν το φόρτισα.

Για να μη μακρηγορώ, η ROM είναι αυτή.

Φυσικά έχω περάσει και τον wind kernel για ICS.

 

Ένα μικρό κολπάκι που θα πρέπει να ξέρετε είναι το SoftwareUpdate (η κάπως έτσι) το οποίο είναι μια εφαρμογή που τσεκάρει για updates της LG. Αυτή τρώει περίπου 2% μπαταρία την ώρα. Κατεβάστε λοιπόν τον Root Uninstaller, βρείτε την εφαρμογή και κάντε την disable. Όχι uninstall γιατι μπορει να αρχίσει να σας βγάζει errors.

Εχθές την απενεργοποίησα, έβαλα το κινητό για φόρτιση, το έβγαλα γύρω στις 01:00 το βράδυ, το πρωί ξύπνησα 07:30 και η μπαταρία ήταν στο 100% !!!!!!!!!!!

Το ξέρω οτι σας φαίνεται απίστευτο όπως φαινόταν και σε εμένα στην αρχή.

Για όσους λοιπόν ψάχνουν λύση για τη διάρκεια της μπαταρίας, προτείνω αυτή τη ROM χωρίς δεύτερη σκέψη.

Πάει σφαίρα, δεν έχει reboots, επιτρέπει εγγραφή βιντεο 1080p (το λέω γιατί σε πολλές custom ROM μπορείς μέχρι 720p), δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο το JB (αφού με τον nova launcher απλά ζωγραφίζεις!!) και η διάρκεια της μπαταρίας είναι απλά Α-ΠΙΣ-ΤΕΥ-ΤΗ!!!!!

 

UPDATE: Ορίστε και το screenshot που σας έταξα. Δεν πρόλαβε να πάει 20% γιατί θα φύγω και πρέπει να το φορτίσω. Πάντως μια εικόνα θα την πάρετε.

Edited by Theiosbill
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ,έχει ένας φίλος το κινητό και τρέχει έκδοση 2.3.6, υπάρχει επίσημα η έκδοση ICS ? Και αν αξίζει να πάει από 2.3.6 στην 4;

 

Κατέβασα το LG Mobile Support Tool έκανα εγκατάσταση τους usb drivers και μολις συνδέθηκε το κινητό πάτησα Start Updating και έκανε έλεγχο και μου βγάζει τώρα "Η Διαδικασία αναβάθμισης λογισμικού δεν υποστηρίζεται για το συγκεκριμένο μοντέλο."

Edited by orestisgr
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα φιλε.Επισημα η isc υπαρχει εδω και καιρο.Για να την εγκαταστησεις κατεβασε απο εδω http://www.lg.com/gr/support-mobile/lg-Optimus-L9#pcsync το αντοιστοιχο προγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω τη συσκευη την επεστρεψα στο eshop που το αγορασα και περιμενω επιστροφη χρηματων μετα απο ενα μηνα ταλαιπωρια και βρισιμο τελικα την πηραν πίσω και μου δωσαν πιστωτικο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...