Jump to content

backup σε σκληρο δισκο, υπαρχει κινδυνος διαγραφης?


corsakias5146
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κραταω αρχεια backup σε εξωτερικο δισκο τυπου WD mybook.

Το δισκο αυτο τον "ανοιγω" 1-2 φορεςς το δημινο για τη δημιουργεια των backup και των αντιγραφων.

Τωρα, επειδη αυτος ο δισκος δεν ειναι σε συνεχη λειτουργεια, τι πιθανοτητες υπαρχουν, (αν) να σβηστουν τα αρχεια λογω μη τροφοδοσιας συχνα με τάση?

θες δε θες, θα γινει ο πολος σου κιοφτες
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, τον δικό μου εξωτερικό (ίδιος με τον δικό σου) τον χρησιμοποιώ για backup με τον ίδιο τρόπο, αλλά πιο αραιά. Τον χρησιμοποιώ για κανένα μισάωρο το πολύ, κάθε 2-3 μήνες και μερικές φορές και περισσότερο (έχω κάνει και 6μηνο να τον λειτουργήσω). Στα 4 χρόνια, δεν έχω κανένα πρόβλημα και δε νομίζω να υπάρχει τρόπος να διαγραφούν δεδομένα. Μόνο αν πέσει και χτυπηθεί καμμιά κεφαλή θα έχεις πρόβλημα. Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

και γω 4-5 χρονια τον εχω και δεν εχω προβλημα μεχρισ στιγμης. Αλλα και ο δισκος στο pc μου ειναι τοσο χρωνων και δουλευει. Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι αν λογω σπανιας χρησης υπαρχει φθορα, διαφορετικη φυσικα απο ενα που χρησιμοποιηται, που μπορει να προκαλεσει "ζημια" και απωλεια των δεδομενων
θες δε θες, θα γινει ο πολος σου κιοφτες
Link to comment
Share on other sites

τι πιθανοτητες υπαρχουν, (αν) να σβηστουν τα αρχεια λογω μη τροφοδοσιας συχνα με τάση?

 

Σε καμία περίπτωση λόγω μη τροφοδοσίας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με αυτή την λειτουργία που του κάνεις, δεν έχεις θέμα. Εγώ τον είχα ανοιχτό όμως συνέχεια και πιθανών λόγο κακού ρεύματος, χτύπησε και δεδομένα bye-bye...οπότε μην ανησυχείς.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...