Jump to content

Κύπρος


trapped
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος JustMe! (12 Ιούλ. 2004 , 19:06)

 

Απλα σχολίασα!!Και δεν μεγαλοποιώ τίποτα!Απλά λέω την αλήθεια!!

 

 

Λες όμως την αλήθεια , ή απλώς ακούς απόψεις μεγαλύτερων σου και θέλοντας να τις πεις στους άλλους τις παρομορφώνεις;

 

Δε χρειάζεται να απαντήσεις και καλύτερα να το σταματήσουμε εδώ αυτή την συζήτηση. :)

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λεω,οτι δεν τα ακουσα σε στενο μου περιβαλλον...οπως θα καταλαβατε πολλά μέλη της οικογένειας είναι Ελλαδίτες!Τώρα τι να σας πω...Τα ακουσα κυρίως από άτομα του οχι,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι του Ναι ή ότι είμαι του Όχι,άλλωστε δεν ψηφίζω...Τώρα αν θέλετε να πιστεύετε ότι αυτά είναι δημιουργήματα της φαντασίας μου,πρόβλημα σας!Δεν έχω κάτι με κάποιον,για να θέλω να τον κατηγορήσω!!Αλλά είδα τον trapped να κυκλοφοράει με πανό κάτω οι καλαμαράες :p κρυάαααδες

Απλά σας λέω τι ακουγόταν...Αν μου πείτε ότι δε τα ακούσατε...Και δεν θέλω να δημιουργήσω όποιαδήποτε εχθρικότητα μεταξύ Κυπρίων-Ελλαδιτών(Ελληνες είμαστε όλοι άλλωστε,μη δημιουργήσω διχασμό κλπ)!

Και για το άλλο που ακούστηκε περι εχθρικότητας των Κυπρίων είναι ράδιο αρβίλα...Οι Κύπριοι είναι ένας από τους πιο φιλόξενους λαούς,πάντα με το κλασικό Κοπιάστε :) για αυτό φημιζόμαστε!(και για το χαλούμι εε?μην ξεχνιόμαστε :p )

Από την Ελλάδα ξεχώρισα 2 μέρη!Την Σκιάθο όπου όλοι είναι φιλόξενοι όσο δε πάει!Συνέχεια με κερνούσαν παγωτά όταν πήγα πέρσι το καλοκαίρι εκεί!Τους συμπάθησα και έκλαιγα όταν έφυγα...Είχα κανει και παρέες με τον άνθρωπο που οδηγούσε το λεωφορείο.

Και το δεύτερο ήταν η Θεσσαλονίκη,όπου πήγα για την αποφοίτηση της αδελφής μου από το ΑΠΘ(τώρα πλεον είναι Αθήνα για μεταπτυχιακό αλλά άσχετο)και όλοι εκεί ήταν πολύ φιλοξενοι ακόμη και οι καθηγητές!Άνθρωποι με τόσο μυαλό και ήταν όλοι τους υπέροχοι!

Link to comment
Share on other sites

kai oi kiprioi einai polli filoksenoi.se ena ksenodoxeio sth rodo pou to exoun kiprioi oti zhtagame mas dinan kai poli fthno se sxesh me ta dipla ksenodoxeia alla kai me th polh.mou deiksan pos afou tha mas ta pernane apo to dwmatio giati na mas gdaroun stous kafedes k ta pagwta.mporei kapoios na pei marketing.ok

giati omos de kanoun to idio marketing kai alloi?kai sto telos mas kanane kai 20% ekptwsh mporei kai pio poli sto ti eprepe na plhrwsw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος JustMe! (12 Ιούλ. 2004 , 21:57)

 

για αυτό φημιζόμαστε!(και για το χαλούμι εε?μην ξεχνιόμαστε :p )

 

........και για τις σεφταλιές, ε? :p :D

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE ( 9 Ιούλ. 2004 , 04:47)

 

Να ρωτήσω κάτι τετριμμένο; Το "καλαμαράς" θεωρείται βρισιά ή απλά το έχετε συνηθίσει αντί του "Έλληνας";

 

 

To kalamaras to leme epeidh, stin Kypro irthate me xarti kai kalamari (morfomenoi). Gi' afto sas leme kalamarades :p. Den ine tipota kako. Apla den leme Ellhnes epeidh kai meis imaste ellhnes (e/k). To leme gia na min sigxizomaste.

 

Den ine vrisia. Sas leme morfomenous diladi :p (kati etsi :P)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer ( 9 Ιούλ. 2004 , 11:58)

 

Εχω ιδιαίτερα καλή γνώμη για την Κύπρο, αλλα οχι για κάποιους κύπριους που θυμώνουν όταν τους πεί κάποιος, Έλληνες. Αυτούς τους θεορώ ανιστόριτους και μάλλον, βλάκες.

 

Afto to lene kyrios oi "aristeroi". Kylaei ellhniko aima stis fleves mas!

 

ΕΛΛΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner (11 Ιούλ. 2004 , 12:30)

 

Εγώ δεν έχω πάει ποτέ στην Κύπρο, ούτε έτυχε να έχω επαφές με κύπριους.

Ωστόσο έχω ακούσει οτι οι Έλληνες στην Κύπρο δεν είναι και τόσο ευπρόσδεκτοι.

Αυτό θα ήθελα να μου διευκρινίσετε. Είναι αλήθεια;

Και αν δεν είναι από την πλειοψηφία είναι από μερικούς; :worry:

 

 

sou to lew kai na to 8ymasai...

 

oi monoi pou den einai eyprosdektoi einai... (poioi alloi?) oi tourkoi...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος JustMe! (12 Ιούλ. 2004 , 11:15)

 

Ή εδώ υπάρχουν πολλοί υποκριτές,ή όντως πέσαμε σε πολύ καλούς Κυπρίους!Μην ακούω αηδίες και θα ξεράσω!Οι φίλοι μας οι Ελλαδίτες και λοιπά και λοιπά.Εγώ τους έχω φίλους γιατί έχω πολλούς συγγενείς εκεί και η μητέρα μου,ο πατέρας μου σπούδασαν εκεί και ο αδελφός μου γεννήθηκε εκεί(τώρα επέστρεψε στη μητέρα πατρίδα για σπουδές αλλά άσχετο..).Και η αδελφή μου εκεί..Ε εμένα έκαναν το λάθος και με γέννησαν εδώ :p

Αnyway για να μπω στο θέμα από τους Κύπριους (μην ξεχνάτε,είμαι και εγώ Κύπριος)τα μόνα που άκουγα(ειδικά την περίοδο του δημοψηφίσματος)ήταν οι ππουστοκαλάμαροι που θα μας πουν τι θα κάμουμε με το κυπριακό και δεν ξέρουν τι παιρνούμε...τέτοια πράματα(ελπίζω να μην έχετε κύπριο moderator :p ) Λες και αυτοί δε πέρασαν τα ίδια με την Κωνσταντινούπολη πριν τόσα χρόνια.Αλλά αν θέλετε το σχολιάζετε,εγώ απλά είπα την άποψη μου!Προσωπικά τα μόνα που λέω εγώ,ειδικά στο αυτοκίνητο είναι ππουσ**κυπραίοι γαμ**ο που χάθηκαν οι καλαμαράες με την κορυφαία τους οδήγηση που πας τα φώτα παιζουν τες πουρούες πριν να ανάψει το πράσινο και δαμε φεύκουν μετά που μισή ώρα... No offence!

 

 

ayta ta pragmata den ta len oloi! mono merikoi pou ine pio ligoi ki apo mionotita (LOL) (enta3ei to paratravi3a... ligo... emmm)

 

afta pou akouges gia "ππουστοκαλάμαροi" ine mono merikoi fanatikoi (...emm...kommata(?)) pou ta lene.

emeis den pezoume tous kalous kyprious, emeis leme tin alithia.

 

Η ΚΥΠΡΟΣ ΗΤΑΝ, ΕΙΝΑΙ, ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ!

 

mporei na mas lene sketo kyprious alla as min 3exname tin istoria aftou tou topou.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreenDay (17 Ιούλ. 2004 , 00:59)

 

Afto to lene kyrios oi "aristeroi". Kylaei ellhniko aima stis fleves mas!

 

Πολύ σωστά. ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ:

 

- Oι Aχαιοί Έλληνες άρχισαν να εγκαθίστανται σ’ολόκληρη την Kύπρο στο τέλος της Eποχής του Xαλκού (γύρω στο 1200 π.X.) και καθόρισαν αποφασιστικά την πολιτιστική ταυτότητά της νήσου!!!

 

- Κατά τη περίοδο 1955-1959 υπήρξε Ελληνοκυπριακό αίτημα για ένωση με την Ελλάδα.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αν γίνοταν [μόνο σε παραμύθια] να επέλεγε ο λαός τώρα για ένωση με Ελλάδα, πιστέψτε με ενα μεγάλο [!] ποσοστό θα λεγε Ναι .. ειδικά με το πως εξελίχτηκαν τα πράγματα
It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

min mas pare3igate re pedia emeis oi kiprioi to na tsakonomaste to exume san hobie:p Distixws einai ali8eia oti i moionotita twn katoikwn tis kipru antipa8un tous ellines... Wpos kai mia elaxisti meionotita twn ellinwn mas antipa8a episis... Prwsopiki empeiria ota mpikame se ena taxi egw kai kati filoi m gia na mas parei se ena 3enodoxeio stin omonoia o taxitzis mas rwtise apo tin kipro isaste??Kai emeis tou ipame nai kai aftos girise kai mas eftise..:( Emeis ta pirame ekeini tin stigmi katevikame apo to ta3i ton vrisame stin kipriaki dialekto..(kai ti den tou ipame:rolleyes: ). Distixws aftous tous a8rwpous einai oti xeirotero na tous vlepeis kai na tous akueis...

 

 

Egw san kiprios niw8w ellinas wpos kai i pleopsifia tis megalonisou:) e3u kai i kipros einai elliniki:P kai apo tin elliniki istoria einai epodeigmeno oti i kipros exei ellinikes rizes... (idia 8riskeia,i8i kai e8ima, e8nikos imnos,elliniki glwssa,elliniki istoria kai alla) afta ixa na pw...:D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ζεστη ρε παιδι μου εχει.

Σαν ερημος ειναι.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Γεγονός, αλλά όχι περισσότερη από αυτή ορισμένων περιοχών της Ελλάδας

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

loipon xairomai gia to topic ego ime apo PAFO tze spoudazo gianena edo stin ellada to mono provlima pou antimetopisa ine oti meta ton strato diskoleuesai na epikentrothis sta mathimata oso gia diakrisis mia fora enas kathigitis me petaxe exo apo to mathima eno tin fasaria ekanan 2 kopelies :(

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννενα; Σε ποιά σχολή;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

filologos

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Good luck! :) Ετέλειωσα Πληροφορική στα Γιάννενα.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Γεγονός, αλλά όχι περισσότερη από αυτή ορισμένων περιοχών της Ελλάδας

 

Οταν ειχα παει καλοκαιρι,ειχαμε σε ασκηση 48 βαθμους.

Και γενικα απο τις 6 το πρωι καναμε μπανιο απο τον ιδρωτα.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

48 αποκλείεται. Μέχρι τους 45 ίσως. Συνήθως (φετος π.χ.) πήγε 43

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

48 αποκλείεται. Μέχρι τους 45 ίσως. Συνήθως (φετος π.χ.) πήγε 43

 

Δεν θυμαμαι σε πιο μερος,αλλα ηταν ξεραιλα.

Ειχαμε βγει για ασκηση.

Εκτος και αν εχανε το θερμομετρο του στρατου.

Μιλαω για κατω απο τον ηλιο.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...