Jump to content

πλύσιμο ρούχων


mylw_4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υγρο πιατων απευθειας πανω στον λεκε πριν βαλεις το ρουχο στο πλυντηριο.Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις σαμπουαν ή υγρο σαπουνι,αλλα το υγρο πιατων ειναι η καλυτερη λυση γιατι εχει την ιδιοτητα να διαλυει τα λιπη.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρίξεις και αλεύρι. Το απορροφά όλο το λάδι και ούτε που φαίνεται ο λεκές μετά από μισή ώρα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

καποιος γνωστός με είπε να το κάνω με βενζίνη (καθαρισμού) αλλά φοβήθηκα ότι θα ξεθωριάσει
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Το έχω δοκιμάσει και εγώ και δουλεύει. Απλά σε κάποια υφάσματα μου το έχει ξεθωριάσει λίγο οπότε μια δοκιμή δεν βλάπτει σε μια ακρουλα...

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

Υγρό πιάτων στο λεκέ... Το τρίβεις λίγο ελαφρά και μετά το βάζεις στο πλυντήριο μαζί με τα υπόλοιπα ρούχα σου...

Δοκιμασμένο κι από μένα και δουλεύει...

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Το έχω δοκιμάσει και εγώ και δουλεύει. Απλά σε κάποια υφάσματα μου το έχει ξεθωριάσει λίγο οπότε μια δοκιμή δεν βλάπτει σε μια ακρουλα...

 

ποιό έχεις δοκιμάσει και ξεθώριασε? το υγρό πιάτων;

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε σος σε άσπρη φόρμα. Στο πλυντήριο δεν έφυγε εντελώς. Τι κάνω;

 

Αμα ειναι ασπρη μπορεις να βαλεις λιγη χλωρινη ή καποιο λευκαντικο με βαση το ενεργο οξυγονο (π.χ. vanish power white) ,τοπικα πανω στο λεκε και να τον τριψεις και μετα να το ξαναβαλεις στο πλυντηριο.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Με δεύτερο πλύσιμο στο πλυντήριο λες να γίνει τίποτα;

 

Αμα δεν εχει βγει με το πρωτο,χωρις καποια προεργασια δυσκολο να βγει ο λεκες.Εκτος αμα προσθεσεις καποιο ενισχυτικο πλυσιματος μαζι με το απορρυπαντικο στην πλυση ή το βαλεις σε μεγαλυτερη θερμοκρασια.Προσοχη ομως με την θερμοκρασια.Μην το βαλεις σε θερμοκρασια μεγαλυτερη απο οτι γραφει στην ετικετα γιατι μπορει να μπει/ξεβαψει/ξεχειλωσει.Τι σος εχει πεσει?Κοκκινη?

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

ποιό έχεις δοκιμάσει και ξεθώριασε? το υγρό πιάτων;

 

Καλημερα

Ναι υγρο πιατων εζω χρησιμοποιησει κατα κορον για αυτη τη δουλεια. Απλα σε δυο υφασματα σκουρα μου εκανε μια αχναδα...

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

Από σουβλάκι. Είναι ψιλοκίτρινος ο λεκές..

 

Αρα ο λεκες ειναι περισσοτερο χρωματικος παρα λιπαρος.Με καποιο λευκαντικο(χλωριο ή ενεργο οξυγονο) θα βγει κατα πασα πιθανοτητα,εφοσον ειναι λευκο το ρουχο.Το προβλημα θα ηταν αμα ειχε πεσει σε χρωματιστο ρουχο,οποτε δεν θα μπορουσες να ριξεις λευκαντικο γιατι θα ξεθωριαζε.

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες ηθελα να σας ρωτησω και εγω κατι ασχετο μεν με το λεκε αλλα σχετικο με πλυσιμο ρουχων.

 

Στο πλυντηριο βαζετε χρωμοπαγιδα?Ποια χρωματα βαζετε μαζι?Επισης,μονο τα πλεκτα τα πλενετε στο χερι ή και αλλα ρουχα?

Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν χρησιμοποίησα χρωμοπαγίδα και ούτε γαριασμένα ρούχα έχω ούτε τίποτα.

βάζεις κοντινά χρώματα,εγώ τα χωρίζω σε παλ,μαύρα και ανοιχτόχρωμα. (αν όμως έχω μια καινούρια κόκκινη μπλούζα που σίγουρα θα βγάλει στο πρώτο πλύσιμο,θα την πλύνω μαζί με μαύρα ρούχα που ξέρω ότι έχουν πλυθεί πολλές φορές και δεν θα βγάλουν στο κόκκινο)επίσης σε χαμηλές θερμοκρασίες τα ρούχα συνήθως δεν βγάζουν χρώμα.

τα μάλλινα τα πλένω στο πρόγραμμα "πλύσιμο στο χέρι" του πλυντηρίου και δεν παθαίνουν τίποτα καθώς δεν τα στύβει.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Να τα τρως με τζατζίκι ρε μαν, τι θα πει σως :p

 

:lol::lol::lol:

Και άμα έχεις να βγεις με κοπέλες τι κάνεις;; Τρως τζατζίκι;;;;;;; :p

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

Και άμα έχεις να βγεις με κοπέλες τι κάνεις;; Τρως τζατζίκι;;;;;;; :p

 

Όχι με κοπέλα απλά. Με κοπέλες! Φωτιά ο μαν ;) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να τα τρως με τζατζίκι ρε μαν, τι θα πει σως :p

 

:lol::lol::lol: Παιδί των παραδόσεων.... Κι εγώ πέρα από την πλάκα, σως δεν τρώω, μόνο τζατζίκι...

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Όχι με κοπέλα απλά. Με κοπέλες! Φωτιά ο μαν ;) :lol:

 

:lol::lol:

Παρέα ρε θηρίο! Όχι μόνος μου!

Εγώ τη μια ψήνω! :p

 

Βρε για τζατζίκι τρελαίνομαι αλλά υπήρχε λόγος!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εμένα παιδιά χρησιμοποιεί εδώ και λίγο καιρό η γυναίκα μου τις κάψουλες Ariel, δεν ξέρω αν τις γνωρίζετε. Είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι και από καθαριότητα αλλά και από ευκολία χρήσης. Είναι αποτελεσματικές για όλους τους τύπους λεκέδων.. Σας τις συνιστώ ανεπιφύλακτα...

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...