Jump to content

Bitmore Tab 1010


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω καινούριο θέμα μιας και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο. http://www.skroutz.gr/s/2317736/Bitmore-Tab1010-10-1-8GB.html

 

Η συγκεκριμένη ταμπλέτα δώθηκε σαν «δώρο» από τη γυμναστική ακαδημία σε μία γνωστή μου. Το πρόβλημα είναι πως έχει κολλήσει σε ένα σημείο μετά από μια σειρά αποτυχημένων προσπαθειών να ξεκλειδωθεί το μοτίβο. Οπότε έχω δύο ερωτήματα.

 

 

1. Ξέρει κανείς ποια είναι η «επίσημη» ονομασία της συσκευής μιας και υποτεύομαι πως την έχουν μετονομάσει αφού υπάρχει μόνο σε ελληνικά sites (εκτός αν είναι Ελληνική που αμφιβάλλω).

 

2. Αλλιώς τρόπο να μπω σε recovery να του κάνω restore σε factory settings.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου έχω φάει το κόσμο όλο (που λέει ο λόγος και δεν μπόρεσα να βρω το generic ονομα του.. δυστυχώς

 

τώρα για το recovery θα χρειαστείς όπως και δίποτε ενα πληκτρολόγιο USB αλλίως δεν θα μπορείς να αλλάξεις τις επιλογές και έαν θυμάμαι καλά με ένα συνδυασμό του power off και του reset είχα μπεί και κατάφερα να κάνω wipe κτλ και κάποιες απόπειρες να περάσω το play store..

Πάντως έιναι πολύ κακή η rom που έχει το ταμπλετ.. συνέχεια γίνονται fc's .. δεν υπάρχει και το μαρκετ..

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα τον τροπο να περασω το google play οποτε ειπα να το μοιραστω μαζι σας για οποιον αλλο το χρειαζεται:

1. Κανετε εγκατασταση τους drivers google android usb driver οπως λεει εδω (http://developer.android.com/tools/extras/oem-usb.html#InstallingDriver)

2. Αφου εγκαταστησετε το πιο πανω κανετε root το tab1010 με το unlockroot (http://www.unlockroot.com/download.html)

3. Αφού κανετε το root εγκαθισταται το τελευταιο busybox και μετα κατεβαζετε το google play (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1836057) και το βαζετε στο /system/app.

4. Άλλαζετε τα δικαιώματα του apk se rw- r-- r--

5. Restart το tablet και ετοιμοι!!

 

Οδηγίες για να μεταφέρεις apk στο /system εδώ: http://www.doctorandroid.gr/2012/03/android.html

PS1: Το root δεν ειμαι σιγουρος αν χρειαζεται επειδη νομιζω η συσκευη ειναι ηδη rooted εγω ομως το εκανα ετσι κι αλλιως

PS2: Υπαρχει καποιος τροπος να κανουμε ενα custom rom για το ταμπλετ αυτο? μπορουμε να παρουμε το υπαρχων firmware και να το "πειραξουμε" με καποιον τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα τον τροπο να περασω το google play οποτε ειπα να το μοιραστω μαζι σας για οποιον αλλο το χρειαζεται:

1. Κανετε εγκατασταση τους drivers google android usb driver οπως λεει εδω (http://developer.android.com/tools/extras/oem-usb.html#InstallingDriver)

2. Αφου εγκαταστησετε το πιο πανω κανετε root το tab1010 με το unlockroot (http://www.unlockroot.com/download.html)

3. Αφού κανετε το root εγκαθισταται το τελευταιο busybox και μετα κατεβαζετε το google play (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1836057) και το βαζετε στο /system/app.

4. Άλλαζετε τα δικαιώματα του apk se rw- r-- r--

5. Restart το tablet και ετοιμοι!!

 

Οδηγίες για να μεταφέρεις apk στο /system εδώ: http://www.doctorandroid.gr/2012/03/android.html

PS1: Το root δεν ειμαι σιγουρος αν χρειαζεται επειδη νομιζω η συσκευη ειναι ηδη rooted εγω ομως το εκανα ετσι κι αλλιως

PS2: Υπαρχει καποιος τροπος να κανουμε ενα custom rom για το ταμπλετ αυτο? μπορουμε να παρουμε το υπαρχων firmware και να το "πειραξουμε" με καποιον τροπο?

 

 

Ξέρεις αν ο οδηγός κανει και για το Tab88 ;;; Ψαχνω και γω καποια rom. Βρήκα αυτή: :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν ο οδηγός κανει και για το Tab88 ;;; Ψαχνω και γω καποια rom. Βρήκα αυτή: :cool:

 

κανει ομως αυτη η ROM? για το tab1010 εχουμε κατι?

 

φίλε μου έχω φάει το κόσμο όλο (που λέει ο λόγος και δεν μπόρεσα να βρω το generic ονομα του.. δυστυχώς

 

φιλε μηπως, λεω μηπως, ειναι αυτο: Mediacom Smart Pad 10.1 S2 (http://www.tomshw.it/cont/news/mediacom-smart-pad-10-1-s2-costa-di-meno-e-regala-20-film/41108/1.html)

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

 

μαλλον ναι, θα βγαλουμε ακρη για καμια custom rom? μπορει κανενας να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Custom rom για το mediacom 1010ι Υπάρχει και μπορείτε να την βρείτε εδώ.. το θέμα είναι για το bitmore 1010i κάνει ;

 

δεν νομίζω ότι είναι ίδια τα εργαλία διαφορετικά μου φαίνονται

Link to comment
Share on other sites

Custom rom για το mediacom 1010ι Υπάρχει και μπορείτε να την βρείτε εδώ.. το θέμα είναι για το bitmore 1010i κάνει ;

 

δεν νομίζω ότι είναι ίδια τα εργαλία διαφορετικά μου φαίνονται

 

οντως και δεν υπαρχει και τροπος να το εξακριβωσουμε

Link to comment
Share on other sites

εχείς κάνεις άλλος πρόβλημα ή μονο εγώ.. μιλάμε το FC πάει σύννεφο.. όλα συνέχεια crasharουν ..

έστω κάπως απο κάπου να βρούμε την official rom γιατί δεν αντέχετε το πράγμα..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα ιδια. Μονο απο την εταιρια πια αν βρουμε την ρομ αλλα θα μας την δωσουν; Ισως αν καποιος απο ελλαδα επικοινωνησει μαζι τους ή με κανα μειλ τοτε μπορει να βγαλουμε ακρη

Φιλε amorf πως ακριβως μπηκες σε recovery που λες δοκιμασα κρατωντας πατημενο το power off +reset αλλα τιποτα επισης εκανα επαναφορα εργοστασιακων αλλα η μισες εφαρμγες που ειχα ηταν ακομα εκει υπαρχει αλλος τροπος να καθαρισει εντελως η ταμπλετα κ η ρομ να ειναι οπως οταν την αγορασα;

Edited by billyme
Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα ιδια. Μονο απο την εταιρια πια αν βρουμε την ρομ αλλα θα μας την δωσουν; Ισως αν καποιος απο ελλαδα επικοινωνησει μαζι τους ή με κανα μειλ τοτε μπορει να βγαλουμε ακρη

Φιλε amorf πως ακριβως μπηκες σε recovery που λες δοκιμασα κρατωντας πατημενο το power off +reset αλλα τιποτα επισης εκανα επαναφορα εργοστασιακων αλλα η μισες εφαρμγες που ειχα ηταν ακομα εκει υπαρχει αλλος τροπος να καθαρισει εντελως η ταμπλετα κ η ρομ να ειναι οπως οταν την αγορασα;

 

σε recovery μπήκα έαν θυμάμαι καλά με το power on και το volume + ή - θα σε γελάσω τώρα.. δοκιμάσε τα

και να ξέρεις στο recovery χρειάζεσε πληκτρολόγιο απο οτι θυμάμαι

εάν μας διαβάζει κανέις απο infoquest βοήθειαααα :)

Link to comment
Share on other sites

σε recovery μπήκα έαν θυμάμαι καλά με το power on και το volume + ή - θα σε γελάσω τώρα.. δοκιμάσε τα

και να ξέρεις στο recovery χρειάζεσε πληκτρολόγιο απο οτι θυμάμαι

εάν μας διαβάζει κανέις απο infoquest βοήθειαααα :)

 

αφου φιλε το συγκεκριμενο περαν απο το power και το reset δεν εχει αλλο κουμπι

Link to comment
Share on other sites

σωστόςςς :lol::lol:

δεν θυμάμαι ακριβώς όμως να σου πω.. βάλε μια βελόνα στο reset και κράτα την μαζί με το power on ; Home και power μαζί ; κάπως έτσι θυμάμαι έχα μπεί όταν πάλευα να βάλω το market και να το κάνω setup

πάντως έχει σίγουρα recovery που μπορείς να κάνεις delete Personal data κλπ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

... amorf θυμισου... θυμισου...ακριβως πως μπαινει σε recovery mod (εχω δοκιμασει οτι συνδιασμο μπορεσα να φανταστω ...με τα δυο κουμπακια και τη ..τρυπα...) γιατι το επομενο σταδιο ειναι το servis της infoquest. Απο τηλεφωνου ΔΕΝ μου ειπαν πως και αν γινεται παρα μονο να το παω απο κει!...

 

Ιστορικα..

Μετα απο εγκατασταση του System Control ζητησε το BusyBox Το οποιο αρχισε να κατεβαζει πληθωρα αρχειων !!(Εκει καταλαβα οτι κατι ΔΕΝ θα παει καλα..)

Και στην επομενη επανεκινηση μπηκε σε boot loop δηλ ανοιγωντας το, εμφανιζει το λογοτυπο του Androit, μετα το δικο του το bitmore, μετα εμφανιζεται να γυριζει ο κυκλος και ...μενει εκει.

Παντως αν τελικα παω απο κει θα ζητησω να μου πουνε το "μυστικο" και αν ναι θα το ποσταρω και θα προσπαθησω να τους κουβεντιασω και για δυνατοτητα βελτιωμενης rom..η τελος παντων να μας συνδραμει εδω κανας τεχνικος τους -αν θελει και μπορει..- γιατι βλεπω το ζητανε πολλοι...

Link to comment
Share on other sites

... amorf θυμισου... θυμισου...ακριβως πως μπαινει σε recovery mod (εχω δοκιμασει οτι συνδιασμο μπορεσα να φανταστω ...με τα δυο κουμπακια και τη ..τρυπα...) γιατι το επομενο σταδιο ειναι το servis της infoquest. Απο τηλεφωνου ΔΕΝ μου ειπαν πως και αν γινεται παρα μονο να το παω απο κει!...

 

Ιστορικα..

Μετα απο εγκατασταση του System Control ζητησε το BusyBox Το οποιο αρχισε να κατεβαζει πληθωρα αρχειων !!(Εκει καταλαβα οτι κατι ΔΕΝ θα παει καλα..)

Και στην επομενη επανεκινηση μπηκε σε boot loop δηλ ανοιγωντας το, εμφανιζει το λογοτυπο του Androit, μετα το δικο του το bitmore, μετα εμφανιζεται να γυριζει ο κυκλος και ...μενει εκει.

Παντως αν τελικα παω απο κει θα ζητησω να μου πουνε το "μυστικο" και αν ναι θα το ποσταρω και θα προσπαθησω να τους κουβεντιασω και για δυνατοτητα βελτιωμενης rom..η τελος παντων να μας συνδραμει εδω κανας τεχνικος τους -αν θελει και μπορει..- γιατι βλεπω το ζητανε πολλοι...

φιλε αν πας απο εκει θα ειναι οτι καλυτερο να τους κουβεντιασεις διοτι οντως υπαρχει προβλημα και με το δικο μου.... τουλαχιστον ας μας δωσουν το generic name

Edited by billyme
Link to comment
Share on other sites

μετά απο αρκετό ψάξιμο τελικά το tablet πρέπει να είναι το παρακάτω

 

Device model

Tab1010

Device brand

SoftWinnner

Hardware name

sun4i

 

βρέθηκαν τα παραπάνω με την χρήση του http://www.androidfragmentation.com

 

και πρέπει να είναι Allwinner A10 (sun4i) (Single-Core Cortex-A8)

και συνεχίζουμε το ψάξιμο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και από μένα. Επεσε στα χέρια μου ένα τέτοιο μιας φίλης που η κόρη της κατάφερε να το κλειδώσει με κάποιο κωδικό (μοτίβο με γραμμές).

Σκέφτηκα ότι ο μονος τρόπος να το ξεκλειδώσουμε είναι να του κάνουμε factory reset. Δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να βρω τον τρόπο. Δοκίμασα μερικούς συνδιασμού (reset + power, reset+power+home, reset+home) και κανένας δεν κάνει τίποτα. Δεν μπορώ να σκεφτώ και κανέναν άλλο, άλλωστε 2 κουμπιά και ένα reset έχει νομίζω εξάντλησα τους συνδυασμούς.

 

Αν ξέρετε πως γίνεται (πχ χρειάζεται να το κρατήσεις για κάποιο χρόνο πατημένο ή κάτι τέτοιο) ευπρόσδεκτο. άλλη ιδέα πως να ξεκλειδωθούμε θα ήταν ευπρόσδεκτη.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=29432362&postcount=1

 

μπορείς να δοκιμάσεις αυτό εάν είσαι τυχερός και έχεις usb debugging στο on

με το recovery αν και το έχω καταφέρει όταν προσπαθούσα να περάσω το Play store δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα καταφέρω ξανά το πως να μπω :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα στην Ελλαδα γινονται μεσω "προσωπικης επαφης" - full contact

 

Πηγα λοιπον στην infoQuest και ο ...τεχνικος απεφανθη οτι ΔΕΝ εχει hardware recovery mod!! Μονο μεσω του Android που ουτως η αλλως το ξερουμε. Οσον αφορα τη rom και τα συναφη καλουδια...γελασαμε αμφοτεροι με το ποσο καποιοι το "ψαχνουν" και καποιοι αλλοι ΔΕΝ εχουν απαντησεις...

Το μονο καλο στην υποθεση και αυτο το πιστωνω θετικα στην infoQuest ηταν η αμμεση αντικατασταση και μαλιστα μιας και το μοντελο εχει παρελθει με το επομενο TAB-1020 (Ημουν εντως εγγυησης βεβαια...).

Οσων αφορα τα υπολοιπα που συζηταμε το TAB-1020 ΔΕΝ ειναι root και μα την αληθεια παιδευτικα κανα δυο μερες και δε καταφερα τιποτα...απουσια recovery. Στο τελος συμβιβαστικα με "εναλακτικες" του google play που στην πορεια αποδειχτηκαν καλυτερες πχ.

1. https://www.aptoide.com που σου δινει τη δυνατοτητα bacup με τη μορφη δικου σου store (χωρις πραγματικα στοιχεια καρτες και καρφωματα..) και κατεβασμα μετα απο οπου θες και οταν θες...δηλαδη αν για καποιο λογο το "ρεφρεσαρεις" το εργαλειο τα ξαναβαζεις αμμεσα. Συν το οτι μπαινουν και οι κολλητοι σου και ενημερωνονται...

2. Το πολυ καλο http://getapk.co/ που...θα καταλαβετε τι εννοω οταν το ψαξετε λιγο...ειδικα τις πληρωμενες εφαρμογες...

3. Και ενα αλλο εναλακτικο το Blackmart και αυτο για free εφαρμογες

 

Αποψη μου ειναι μιας και δεν εχουμε βρει τροπο hardware recovery για τις στραβες...(και στο 1020 ιδιο ειναι με διαφορα το δυπηρινο επεξεργαστη και bluetooth) να μη το σκιζετε ειδικα αν εχει παρελθει η εγγυηση γιατι η "δουλεια" γινεται και χωρις τα χαφιεδομονοπωλιακα ******* βλεπε google play...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά βρε παιδιά έβαλε κανείς το play store μέσα στο Bitmore 1010;

Εγώ που το έχω,κάνω όλα τα βήματα που γράφει ο φίλος και πάλι δεν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Η εγκατάσταση του Google Play στο Bitmore Tab1010 είναι πολύ απλή.

 

To Bitmore Tab1010 έρχεται σαν Routed, οπότε δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι και να ρισκάρετε.

 

Από το παρακάτω Link κατεβάζετε την τελευταία version του Google Play.

Το com.android.vending_3.8.17.apk file που θα κατεβάσετε, το αποθηκεύετε στο folder “System/app” του Bitmore.

http://www.androidpolice.com/2012/08/18/download-latest-google-play-store-3-8-17/

 

 

Στη συνέχεια με έναν File Browser, που μπορείτε να κατεβάσετε από το Slide me market (που έχει προεγκατεστημένο το Bitmore), τρέχετε το αρχείο εγκατάστασης com.android.vending_3.8.17.apk μέσα από το folder “System/app” .

 

Κάνετε reboot και είστε έτοιμοι.

 

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά είναι επείγον.Μήπως ξέρετε πως γίνεται ανάκτηση κωδικού,ή τελωσπάντων αυτού του μοτίβου,στο bitmore 745?Το αγόρασα πρόσφατα 70 ευρώ και δυστυχώς έγινε το κακό!Δοκίμασα με το reset και δεν γίνεται κάτι.Ούτε με το συνδυασμό των πλήκτρων!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι επείγον.Μήπως ξέρετε πως γίνεται ανάκτηση κωδικού,ή τελωσπάντων αυτού του μοτίβου,στο bitmore 745?Το αγόρασα πρόσφατα 70 ευρώ και δυστυχώς έγινε το κακό!Δοκίμασα με το reset και δεν γίνεται κάτι.Ούτε με το συνδυασμό των πλήκτρων!

 

μου έφεραν εμένα ένα τέτοιο να το ξεκλειδώσω ακριβώς με το ίδιο πρόβλημα (patern lock). Μηπως έχει κάποιο θέμα αυτή η εφαρμογή? Το λέω γιατί πολλούς βλέπω εδώ με το ίδιο θέμα. Δεν βρήκα άκρη. Η οικογένεια που το είχε το έστειλε τελικά στην αντιπροσωπία (quest, στο υποκατάστημα στην θεσ/νικη). Τους το ξεκλείδωσαν δωρεάν. (δεν ξέρω αν το ξεκλείδωσαν ή ξαναπέρασαν το firmware). Χρεώθηκαν μόνο το courier..

 

Αυτά από μένα ελπίζω να βοήθησα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Bitmore Tab 1010

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...