Jump to content

Alcatel OT-903D


naurilf
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

Πήρα την παρακάτω συσκευή για την ανιψιά μου. Έχει βασικά χαρακτηριστικά αλλά δεν είναι κακή. Έχει μικρή οθόνη 2,8 αλλά δεν πάει άσχημα αν δεν έχει κανείς πολλές ανάγκες. Το έχει φέρει η Wind.

Έτος Κυκλοφορίας : 2012

Τύπος Οθόνης : TFT 262k color

Μέγεθος Οθόνης : 2,8 "

Ανάλυση Οθόνης : 240 x 320 pixels

Τρόπος Χειρισμού : Touchscreen

Φωτογραφική Μηχανή : 2 MP

Ισχύς Επεξεργαστή : 650 mHz

Λειτουργικό Σύστημα : Android 2.3.6

Δίκτυο Σύνδεσης : 3G

Data Protocols : UMTS

Εσωτερική Μνήμη : 150Mb

Υποστήριξη GSM : 850/900/1800/1900

Πολλαπλές SIM : Dual SIM

Wi-Fi : Ναι

Διαστάσεις : 110 x 57.6 mm mm

Βάρος : 114 gr

Δείκτης SAR : 0,891

http://www.wind.com.gr/files/1/device-photos/new/11010130_1.png

Alcatel OT-903D

Φιλικά

Άκης

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις αν δουλεύει το skype, γιατί έχω και γω μια επιδοτηση και ενδιαφέρομαι. Ρωτάω επειδή την πάτησα με το alcatel 890 που δεν δουλεύει το skype και είναι απαραίτητο για μένα.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις αν δουλεύει το skype, γιατί έχω και γω μια επιδοτηση και ενδιαφέρομαι. Ρωτάω επειδή την πάτησα με το alcatel 890 που δεν δουλεύει το skype και είναι απαραίτητο για μένα.

 

δεν εχει βιντεοκληση το skype σε αυτη τη συσκευη σιγουρα...ομιλια μονο μεσω skype

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει βιντεοκλήση, απλή κλήση αν μπορώ να κάνω, γιατί στο 890 ενώ εγκαθίσταται κανονικά δεν τρέχει και απ'ότι διαβασα στο skype λένε ότι χρειάζεται επεξεργαστή πάνω απο 600mhz που το 890 δεν έχει. Επειδή το 903 έχει στα 650mhz θεωρήτικά πρέπει να δουλεύει αλλά αν μπορείς δοκίμασε το και πες μου στα σίγουρα.

 

Τελικά τι έγινε? Δουλεύει το skype?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω προσπαθήσει με διάφορες μεθόδους και δεν έχω καταφέρει τίποτα ακόμα. Καμιά Βοήθεια ??:worry:
-Τopmail-
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
από μπαταρία τι λέει;
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα μια βοήθεια θα ήθελα. πως κάνουμε root το κινητό ? έχω ψάξει παντού μέσα

στο ιντερνέτ και δεν μπόρεσα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας λέγομαι Έλσα κ είμαι νέα εδώ. απλά ο αδερφός μου πήρε ένα κινητό της Αλκατέλ ONE TOUCH 903/903D κ άρχιζε να κολλάει. το θέμα είναι ότι ξαφνικά άσπρισε η οθόνη κ έκλεισε απότομα. το κατάστημα από όπου το πήρε έκλεισε κ έτσι δεν μετράει αλλού η εγγύηση. κατέβασα το λογισμικό στον υπολογιστή μου μέχρι κ αναβάθμιση το έκανα...αλλά η οθόνη είναι κ πάλι άσπρη. ο ήχος από το κινητό κάνει τους θορύβους τις εκκίνησης... εγώ χάρηκα που του το έκανα...έλεγα να ένα καλό δώρο για τα γενέθλια του... τι μπορώ εγώ προσωπικά να κάνω ή τι μπορεί αν ξέχασα να κάνω...ελπίζω να υπάρχει κάποια λύση.

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια βοήθεια θα ήθελα. πως κάνουμε root το κινητό ? έχω ψάξει παντού μέσα

στο ιντερνέτ και δεν μπόρεσα.

 

Δεν έχει ασχοληθεί κανείς με το συγκεκριμένο κινητό για ρουτάρισμα. Κι εγώ που έψαχνα, τίποτα δεν βρήκα.

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Μια και περασανε πάνω απο 6 μήνες, ειπα να ρωτήσω και γω αν βρήκε κανεις, καποιον τρόπο για να κάνουμε root το κινητό ?
Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν μπορέσαμε να κάνουνε τίποτα. τσάμπα τα λεφτά. του πήραμε ένα άλλο από άλλη εταιρία κ ησύχασε. λυπάμαι.
Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν μπορέσαμε να κάνουνε τίποτα. τσάμπα τα λεφτά. του πήραμε ένα άλλο από άλλη εταιρία κ ησύχασε. λυπάμαι.

 

Λογικά πάντως, ακομα και αν εκλεισε το μαγαζι η ίδια η alcatel πρεπει να σε καλυπτει στο θέμα της εγγύησης αν δεν εχουν περασει δυο χρόνια απο την ημερομηνία αγοράς. Το πολύ να χρεωνώσουν τα μεταφορικά για να τους το στείλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στάλθηκε επέστρεψε φτιαγμένο κ τελικά έπαθε το ίδιο πρόβλημα. έτσι εκεί που ήταν να μείνει ξανά χωρίς κινητό, αλλάξαμε εταιρία. κ πραγματικά αρχίζω να το ζηλεύω κ εγώ γιατί δεν κολλάει καν. το δικό μου κολλάει σαν κόλα...χαχαχα ... κ όχι τίποτε άλλο δεν μπορώ να κάνω αναβαθμήσεις άλλες επειδή ότι δε μεταφέρετε σε μικρο κάρτα έχει γεμίσει το κινητό. κ είναι όλα τους βασικά. λίγα κ γεμάτα...του χρόνου θα φροντίσω να αλλάξω κ εγώ μιας κ θα είμαι στο εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

Μια και περασανε πάνω απο 6 μήνες, ειπα να ρωτήσω και γω αν βρήκε κανεις, καποιον τρόπο για να κάνουμε root το κινητό ?

 

Ρουταρισα τελικα το κινητο, μονο αφου πηρα καινουριο για να περασω το Titanium backup, με το Vroot!

 

Aυτο με την ασπρη οθονη μου το κανει και μενα περιστασιακα, σε συχνοτητα περιπου 1-2 φορες το μηνα, το εχω παρατηρησει μονο οταν παιζω παιχνιδι. Κλειδωνω την οθονη και την ξανανοιγω και φτιαχνει.

 

Ενα προβλημα που μου κανει ειναι οτι οταν πληκτρολογω εναν αριθμο για να παρω, μετα τα 3-4 πρωτα ψηφια σβηνει και με πεταει εξω. Παιρνει μονο αριθμους που υπαρχουν στον καταλογο

 

Το κινητακι αυτο μπορει να ειναι πιο αργο απο την καθυστερηση, περιμενεις να κλεισουν τα μηνυματα για να ανοιξει ο καταλογος, περιμενεις να κλεισει ο καταλογος για να ανοιξει η μουσικη, περιμενεις πρωτα μεχρι να ανοιξει το wifi για να πατησεις τον browser γιατι δε θα εχει προλαβει, μπορει να βλεπεις τα pixel ενα ενα :) ΑΛΛΑ με εχει συντροφεψει πολλες ωρες και τωρα που το αφησα καταλαβα οτι κανει περισσοτερα με το root.

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ρουταρισα τελικα το κινητο, μονο αφου πηρα καινουριο για να περασω το Titanium backup, με το Vroot!

 

Ωραιος!!! Θα το δοκιμάσω όταν γυρισω στο πατρικό μου που το χω αφήσει. Ειχες τπτ προβληματακια μετα ή περιεργες εφαρμογες να σου ζητανε αδεια για να τρεξουν, γιατι διαβαζω στο xda-developers, οτι το χουν καταχωρήσει στα "υποπτα" και κλεινουν τα thread που αναφερονται σε αυτο καθως εγκαθιστα λένε και μια εφαρμογη scan σε καποιες συσκευες με περιεργα δικαιωματα, παρ'όλο που κανεις δεν βρήκε το κινητο του να κανει κάτι περιεργο. Επισης προτεινουν σε οσους το χουν χρησιμοποιήσει να το αντικαταστήσουν με το superuser/su.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα τπτ, αν και δεν το πολυσκαλισα, απλα το vroot σου βγάζει ενα παράθυρο που ζητάει άδεια για κάθε πρόγραμμα και είναι στα κινεζικα και πατάς το πρασινο κουμπι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα τπτ, αν και δεν το πολυσκαλισα, απλα το vroot σου βγάζει ενα παράθυρο που ζητάει άδεια για κάθε πρόγραμμα και είναι στα κινεζικα και πατάς το πρασινο κουμπι

 

ok thanks, θα το δοκιμασω μόλις εχω την ευκαιρια

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το κινητό μου, καθώς μου εμφανίζει μήνυμα "Ανεπαρκής μνήμη", ενώ υπήρχε ικανοποιητική μνήμη, και ξαφνικά μειώθηκε στα 9,6mb. Χρησιμοποιώ κάρτα μνήμης 4gb, οπότε δεν έχω αρκετές εφαρμογές αποθηκευμένες στην συσκευή. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα, καθώς σε όσους απευθύνθηκα δεν είχαν ιδέα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω τραβηξει κανα 2 φορες βιντεο την κορη μου αλλα επειδη εφτασε η διαρκεια να ξεπερασει τη διαθεσιμη χωρητικοτητα της καρτας, αποθηκευσε το βιντεο αυτοματα αλλα εβγαζε ενα μηνυμα του τυπου "διαγραψτε αλλα αρχεια, δεν ειναι δυνατη η συνεχεια". το αρχειακι αυτο ενω εχει την επεκταση 3gpp κανονικα, δεν παιζει ουτε στο κινητι ουτε σε pc. κανενας που να το χει συναντησει κ να εβγαλε ακρη;;;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να τρέχει λίγο καλύτερα το κινητό:

 

Το ρουτάρουμε με το Eroot v1.3.4. (πατάμε μια φορά το πράσινο κουμπί)

Για να μην ψάχνετε drivers κλπ, κατεβάστε και κάντε εγκατάσταση το Alcatel Android Manager στο PC, πριν τρέξετε το Eroot.

 

Σβήνουμε εφαρμογές (και μερικές του συστήματος) που καταναλώνουν μνήμη ram, με το RoorAppDelete, με προσοχή.

 

Εγκαθιστούμε το seeder και τσεκάρουμε όλες τις επιλογές του.

Εγκαθιστούμε το RAMmanagerPro και τσεκάρουμε την την επιλογή περισσότερη ελευθερη μνήμη (και καθαρίζουμε την μνήμη).

Τα 2 παραπάνω τα επιλέγουμε να ξεκινάνε με την εκκίνηση του τηλεφώνου.

 

Τέλος εγκαθιστούμε το Greek keyboard και το επιλέγουμε σαν default γιατί χρησιμοποιεί τη λιγότερη μνήμη ραμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
παιδια υπαρχει περιπτωση να βρω stock rom η αν μπορει καποιος να φτιαξει μια? εχω ενα bricked 903D και το upgrade tool της αλκατελ που διορθωνει τετια φαση δεν μου δουλευει λογο error στο ιντερνετ/firewall
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...