Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την 5.0 που έχω την είχα περάσει μόνος μου. Παρολαυτά έχω ξεκλειδωτο boot loader και ίσως σκέφτηκα αυτό να έφταιξε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την 5.0 που έχω την είχα περάσει μόνος μου. Παρολαυτά έχω ξεκλειδωτο boot loader και ίσως σκέφτηκα αυτό να έφταιξε.

Δεν φταίει αυτό.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενα προβληματακι μπορεί κάποιος να μου λύσει; Μου ήρθε η ενημέρωση την κατέβασα μου ζήτησε επανεκκίνηση και το κινητό στο ξεκίνημα μπήκε σε recovery mode απο εκεί πατησα απλά restant γιατί δεν βρήκα κάποιο αρχείο για να εγκατασησω.έπειτα άνοιξε το κινητό σε κανονική λειτουργία αλλά η 5.0.1 δεν περαστηκε. Τι να κάνω τώρα;

αν δεν την πέρασε, κάτι δεν βρήκε σωστά στο σύστημά σου.

Κάποιο αρχείο θα έχεις πειράξει από τα system files.

Οπότε πέρνα την χεράτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ενα περίεργο είναι οτι δεν βρίσκω το αρχείο πουθενά. Και το καλό είναι ότι ανα μία ώρα που κάνω ενημέρωση για νέο update μου έρχεται ξανά η 5.0.1
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση ενώ όλα ήταν εντάξει με την 5.0, μετά την αναβάθμιση σε 5.0.1 εμφανίστηκαν όλα τα προβλήματα της lollipop...:wacko: Battery drain, προβλήματα με το wifi... Δε ξέρω τι να πω. Όλα stock. Μάλλον θα φλασάρω πρώτη φορά το factory της 5.0
Link to comment
Share on other sites

Στην 5.0 υπάρχει επιλογή να μου δείχνει πόσες ώρες αντέχει η μπαταρία απο την τελευταία φόρτιση ; Και όχι όπως τώρα που μου δειχνει σε πόσες ώρες θα εξαντληθεί. Στη αναλυτική χρηση της μπαταρίας δείχνει στο γράφημα την ωρα όπου είναι το peak της φόρτισης αλλά οκ πρέπει να κανείς προσθαφαίρεση :)
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Στοκ recovery; Υπάρχει θέμα στους οδηγούς εδώ στο myphone για ΟΤΑ αναβάθμιση.

 

Mπορείς να μου πεις αν σε συσκευή με TWRP recovery και 5.0 rom, με Hell-core kernel μπορούμε να περάσουμε την 5.0.1 χωρίς να χάσουμε τα δεδομένα;

Υπάρχει κάπου .zip με την OTA;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να μου πεις αν σε συσκευή με TWRP recovery και 5.0 rom, με Hell-core kernel μπορούμε να περάσουμε την 5.0.1 χωρίς να χάσουμε τα δεδομένα;

Υπάρχει κάπου .zip με την OTA;

Παιχταρα έχεις 2 επιλογές.

Καταρχήν θες unroot.

Μετά χρειάζεται να είσαι φουλ στοκ για να περάσεις την ΟΤΑ. Οπότε ή φλασαρεις από την 5.0 τα images των recovery+system+boot και μετά sideload την ΟΤΑ

Ή

Φλασαρεις απευθείας την stock 5.0.1 rom, δηλαδή τα img που αντιστοιχούν στην 5.0.1 (από τα παραπάνω και το bootloader.img )

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.είμαι με franko lolipop.αλλά έχει διάφορα θέματα το κινητό.ας πούμε δε δουλεύει η αυτόματη περιστροφή.έχετε να μου προτείνετε μια custom 5.0.1? Edited by deepbluee
Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

Παιχταρα έχεις 2 επιλογές.

Καταρχήν θες unroot.

Μετά χρειάζεται να είσαι φουλ στοκ για να περάσεις την ΟΤΑ. Οπότε ή φλασαρεις από την 5.0 τα images των recovery+system+boot και μετά sideload την ΟΤΑ

Ή

Φλασαρεις απευθείας την stock 5.0.1 rom, δηλαδή τα img που αντιστοιχούν στην 5.0.1 (από τα παραπάνω και το bootloader.img )

Σ' ευχαριστώ.

Το αφήνω οπότε έτσι και το κοιτάζω ξανά τον Φεβρουάριο για clean install, όταν και θα βγει η 5.1.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με το sync & push notification του gmail; (5.0.1)

 

Sent from my Nexus 4

"Το λογικό πολλές φορές μας απατά,η συνείδηση όμως ποτέ" - Jean Jacques Rousseau
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες ωρες ανεβηκε και η 5.0.2 για το Nexus7 (2012)! Κανεις http://www.droid-life.com/2014/12/19/android-5-0-2-lrx22g-factory-image-for-nexus-7-wifi-randomly-shows-up/ δεν ξερει αν προκειται για device specific version ή θα συνεχισουμε να φλασαρουμε καθε βδομαδα...!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες ωρες ανεβηκε και η 5.0.2 για το Nexus7 (2012)! Κανεις http://www.droid-life.com/2014/12/19/android-5-0-2-lrx22g-factory-image-for-nexus-7-wifi-randomly-shows-up/ δεν ξερει αν προκειται για device specific version ή θα συνεχισουμε να φλασαρουμε καθε βδομαδα...!

Δεν πρέπει να είναι device specific, και η σημερινή CM12 βγήκε με Android 5.0.2.

Εκτός και αν οι custom rom έχουν πάντα την τελευταία έκδοση ανεξαρτήτου συσκευής.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είναι device specific, και η σημερινή CM12 βγήκε με Android 5.0.2.

Εκτός και αν οι custom rom έχουν πάντα την τελευταία έκδοση ανεξαρτήτου συσκευής.

Το δεύτερο ισχύει. Είναι πάντα στην τελευταία.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

LOL!!! Το έχω δει κι εγώ, το κάνει ενιοτε για 1sec μόλις ανοίγεις την καρτέλα με τα running apps

Αυτο που μου εχει κανει εντυπωση σε θεμα μπαταριας, ειναι πόσο χαμηλα ειναι πλεον στην Lolipop τα ποσοστα συμμετοχης στην καταναλωση, των Google Play Services, Android OS, Android System - σταθερα τοσες μερες κατω από 4% ενω επί KitKat ήταν κατα μεσο ορο γυρω στο 11-13% :)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερωτηση...η ρυθμιση για οταν το συνδεω στο pc να το βλεπω σαν δισκο που πηγε;;;τωρα το συνδεω και μονο φορτιζει....

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτό με το να μην εμφανίζεται στον υπολογιστή όταν συνδεθεί με το καλώδιο USB το έχω και εγώ. Όμως καθώς χρησιμοποιώ Linux έλεγα ότι θα φταίει κάτι με αυτό. Περίεργο...
Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερωτηση...η ρυθμιση για οταν το συνδεω στο pc να το βλεπω σαν δισκο που πηγε;;;τωρα το συνδεω και μονο φορτιζει....

 

Λοιπόν, αυτό με το να μην εμφανίζεται στον υπολογιστή όταν συνδεθεί με το καλώδιο USB το έχω και εγώ. Όμως καθώς χρησιμοποιώ Linux έλεγα ότι θα φταίει κάτι με αυτό. Περίεργο...

Settings>storage

Πατάτε τις 3 τελίτσες πάνω δεξιά, επιλέγετε το USB κλπ.

Είναι τικαρισμενο το MTP;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξέρω για σας αλλά σε μενα το WIFI συνεχιζει να μην είναι σταθερο με την 5.0.1. Ας ελπισουμε οτι με την 5.1 να στρώσουν τα πραγματα.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.σε προσπάθεια να περάσω νέες ρομ έκανα back up με το cwm.αλλά και τις 2 φορές που το προσπάθησα δεν τα κατάφερε και στις δυο φορές έβγαλέ καποιο σφάλμα δεν θυμάμαι.στο cwm έχει ένα back up αρχείο ομως. αυτή η διαδικασία όμως με γέμισε με 4 μεγάλα αρχεία περίπου στο 1gb .τα οποία είναι ως εξής. data.ext4.tar.a /b/c system.ext4.tar.a. να τα διαγράψω??? και επίσης απαντήστε μου και στο πρώτο πρόβλημα... γιατί δεν με έγινε ποτέ το back up?ή έγινε???
Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.σε προσπάθεια να περάσω νέες ρομ έκανα back up με το cwm.αλλά και τις 2 φορές που το προσπάθησα δεν τα κατάφερε και στις δυο φορές έβγαλέ καποιο σφάλμα δεν θυμάμαι.στο cwm έχει ένα back up αρχείο ομως. αυτή η διαδικασία όμως με γέμισε με 4 μεγάλα αρχεία περίπου στο 1gb .τα οποία είναι ως εξής. data.ext4.tar.a /b/c system.ext4.tar.a. να τα διαγράψω??? και επίσης απαντήστε μου και στο πρώτο πρόβλημα... γιατί δεν με έγινε ποτέ το back up?ή έγινε???

Σβήσε ότι αρχεία έφτιαξε το CWM και πέρνα TWRP να βρεις την υγεία σου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα με την 5.0 δεν είχα αλλά με την 5.0.1 το wifi έχει γίνει ενα με το μόντεμ. Με το που ενεργοποιησω το wifi απο το κινητό έχει συνδεθεί στο δίκτυο μου σε ενα δεύτερο. Εκτός αυτού η μπαταρία μου πλεον για να μην πω ενα 5 Ώρο βγάζει άνετα 4:30 ώρες οθόνης. Πραγματικα αν και 3 χρόνων στην αγορά αυτό το κινητό αντέχει και αποδίδει σαν καινούργιο
Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα με την 5.0 δεν είχα αλλά με την 5.0.1 το wifi έχει γίνει ενα με το μόντεμ. Με το που ενεργοποιησω το wifi απο το κινητό έχει συνδεθεί στο δίκτυο μου σε ενα δεύτερο. Εκτός αυτού η μπαταρία μου πλεον για να μην πω ενα 5 Ώρο βγάζει άνετα 4:30 ώρες οθόνης. Πραγματικα αν και 3 χρόνων στην αγορά αυτό το κινητό αντέχει και αποδίδει σαν καινούργιο

Έχεις custom kernel ή rom?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά το update σε 5.01, τυχαίνει να εξαφανιζονται τα softkeys. Επίσης παρατηρώ ότι κολλάει αρκετές φορές, ενώ πριν αυτό δε συνέβαινε. Καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...