Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω παρατηρήσει -μετά και την αναβάθμιση σε 4.4.3- οτι όταν παταω για να καλεσω ενα αριθμό το κουμπι του dialer, εμφανιζεται για καποια δευτερολεπτα μαυρη οθονη με το κυκλακι του loading και μετα η κλασικη οθονη κληση του android , εχει συμβεί σε κανέναν από εσάς;

Ευχαριστω για το χρονο σας εκ των προτερων!

Όχι σε μένα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.....Κάνε μια εκκαθάριση δεδομένων την εφαρμογή του dialer

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

 

Πριν αρκετό καιρό, κάνοντας χρήση του Nexus Root Toolkit, έκανα root+unlock το Ν4 μου, και στη συνέχεια αφού του πέρασα το CWM, έκανα install και την PA μαζί με franco kernel. Όλα ήταν μια χαρά, μέχρι που μου έβγαλε ειδοποίηση για το τελευταίο update της PA, το οποίο και πέρασα.

Για κάποιο λόγο όμως, αμέσως μετά το update, το κινητό μπήκε σε bootloop. Αφού δεν κατάφερε με τίποτα να "ανοίξει", αποφάσισα να flash-άρω μία προηγούμενη έκδοση της PA (που είχα ήδη στο κινητό) ακολουθώντας τις κλασσικές-προτεινόμενες διαδικασίες. Το αποτέλεσμα όμως ήταν το ίδιο... Bootloop!

 

Δυστυχώς όμως, επειδή στον υπολογιστή έγινε πρόσφατα format, οι drivers του NRT για το N4 δεν ήταν εγκατεστημένοι, και πλέον (μιας και το κινητό δεν "ανοίγει") δεν μπορώ να τους ξαναπεράσω, οπότε εν ολίγοις δεν μπορώ να κάνω Flash Stock + Unroot/OEM Lock.

 

Καμμία πρόταση για το τι μπορώ να κάνω στην προκειμένη;:help:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Πριν αρκετό καιρό, κάνοντας χρήση του Nexus Root Toolkit, έκανα root+unlock το Ν4 μου, και στη συνέχεια αφού του πέρασα το CWM, έκανα install και την PA μαζί με franco kernel. Όλα ήταν μια χαρά, μέχρι που μου έβγαλε ειδοποίηση για το τελευταίο update της PA, το οποίο και πέρασα.

Για κάποιο λόγο όμως, αμέσως μετά το update, το κινητό μπήκε σε bootloop. Αφού δεν κατάφερε με τίποτα να "ανοίξει", αποφάσισα να flash-άρω μία προηγούμενη έκδοση της PA (που είχα ήδη στο κινητό) ακολουθώντας τις κλασσικές-προτεινόμενες διαδικασίες. Το αποτέλεσμα όμως ήταν το ίδιο... Bootloop!

 

Δυστυχώς όμως, επειδή στον υπολογιστή έγινε πρόσφατα format, οι drivers του NRT για το N4 δεν ήταν εγκατεστημένοι, και πλέον (μιας και το κινητό δεν "ανοίγει") δεν μπορώ να τους ξαναπεράσω, οπότε εν ολίγοις δεν μπορώ να κάνω Flash Stock + Unroot/OEM Lock.

 

Καμμία πρόταση για το τι μπορώ να κάνω στην προκειμένη;:help:

 

ορίστε οι drivers για να κάνεις στο toolkit επαναφορά τις stock rom

https://www.dropbox.com/s/o7renw06vdm86y2/usb_driver.rar

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

ορίστε οι drivers για να κάνεις στο toolkit επαναφορά τις stock rom

https://www.dropbox.com/s/o7renw06vdm86y2/usb_driver.rar

Δημήτρη ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και τους drivers!

Προχώρησα σε Flash+Unroot αλλά το πρόβλημα περιέργως παραμένει... Η συσκευή ξαναμπαίνει σε bootloop, παρότι δεν πέταξε κανένα μήνυμα σφάλματος κατά τη διαδικασία flash-αρίσματος. Πλέον θα δοκιμάσω (όπως προτάθηκε σε popup του NRT) να δοκιμάσω force Flash+Unroot.

 

EDIT: Ούτε με force έγινε... Συνεχίζει να μπαίνει σε bootloop. Εν τω μεταξύ η συσκευή είναι προφανώς unlocked*, οπότε δεν μπορώ και να το στείλω στην αντιπροσωπεία...

*Όταν πατάω OEM Lock, μου εμφανίζει μήνυμα ADB Device not found, οπότε φαντάζομαι για να προχωρήσει σε lock πρέπει να μπορεί να boot-άρει κανονικά η συσκευή.

Edited by Cuore_Sportivo
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και τους drivers!

Προχώρησα σε Flash+Unroot αλλά το πρόβλημα περιέργως παραμένει... Η συσκευή ξαναμπαίνει σε bootloop, παρότι δεν πέταξε κανένα μήνυμα σφάλματος κατά τη διαδικασία flash-αρίσματος. Πλέον θα δοκιμάσω (όπως προτάθηκε σε popup του NRT) να δοκιμάσω force Flash+Unroot.

 

EDIT: Ούτε με force έγινε... Συνεχίζει να μπαίνει σε bootloop. Εν τω μεταξύ η συσκευή είναι προφανώς unlocked*, οπότε δεν μπορώ και να το στείλω στην αντιπροσωπεία...

*Όταν πατάω OEM Lock, μου εμφανίζει μήνυμα ADB Device not found, οπότε φαντάζομαι για να προχωρήσει σε lock πρέπει να μπορεί να boot-άρει κανονικά η συσκευή.

 

Μπαίνεις bootloader για να το κλειδώσεις;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις bootloader για να το κλειδώσεις;

Bootloader μπαίνει κανονικά. Απλά πλέον επειδή έκανα flash+unroot δεν έχω πλέον CWM recovery.

Link to comment
Share on other sites

Bootloader μπαίνει κανονικά. Απλά πλέον επειδή έκανα flash+unroot δεν έχω πλέον CWM recovery.

 

Και στον bootloader δεν στο αναγνωρίζει;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Και στον bootloader δεν στο αναγνωρίζει;

Στο Device Manager (Windows 7) εμφανίζεται κανονικά ως "Android Bootloader Interface", αλλά για κάποιο λόγο, αν πάω στο NRT και πατήσω OEM Lock θα μου εμφανίσει το "ADB Device not found". Φαντάζομαι ότι για να προχωρήσει η διαδικασία του κλειδώματος του bootloader μέσω NRT, θα πρέπει το κινητό να είναι κανονικά ανοιχτό.

Κι αυτό γιατί, αν αντί για OEM Lock πατήσω Flash Stock + Unroot, η συσκευή αναγνωρίζεται κανονικά (Device Connected) και η όλη διαδικασία προχωράει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο Device Manager (Windows 7) εμφανίζεται κανονικά ως "Android Bootloader Interface", αλλά για κάποιο λόγο, αν πάω στο NRT και πατήσω OEM Lock θα μου εμφανίσει το "ADB Device not found". Φαντάζομαι ότι για να προχωρήσει η διαδικασία του κλειδώματος του bootloader μέσω NRT, θα πρέπει το κινητό να είναι κανονικά ανοιχτό.

Κι αυτό γιατί, αν αντί για OEM Lock πατήσω Flash Stock + Unroot, η συσκευή αναγνωρίζεται κανονικά (Device Connected) και η όλη διαδικασία προχωράει κανονικά.

 

Δοκίμασε να μπεις στον φάκελο του nrt που περιέχει τα fastboot και adb και να ανοίξεις τερματικό εκεί με Shift + δεξί κλικ και να δώσεις την εντολή fastboot devices. Αν σου βγάλει το s/n τότε δίνεις fastboot oem lock και κλειδώνει.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει -μετά και την αναβάθμιση σε 4.4.3- οτι όταν παταω για να καλεσω ενα αριθμό το κουμπι του dialer, εμφανιζεται για καποια δευτερολεπτα μαυρη οθονη με το κυκλακι του loading και μετα η κλασικη οθονη κληση του android , εχει συμβεί σε κανέναν από εσάς;

Ευχαριστω για το χρονο σας εκ των προτερων!

 

 

Δυστυχως το κανει πάλι.... παρά το καθαρισμό της cache καμιά ιδέα άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το κανει πάλι.... παρά το καθαρισμό της cache καμιά ιδέα άλλη;

 

Δηλαδή πατώντας το εικονακι του τηλεφώνου για να σε πάει στα τηλέφωνα βγάζει αυτό;

Εμένα βγάζει λευκή οθόνη για μισό δεύτερο και μετά κανονικά τα τηλέφωνα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χιλια συγγνώμη, το κοιταξα πάλι, η οθόνη αυτη εμφανίζεται όταν πατάω να καλέσω εναν αριθμό. παταω πχ το 65686555565, το καλώ και εμφανιζεται αυτη η μαυριλα, μετά απο κανα 2-3 δευτερολεπτα βλεπω την κανονικλη οθόνη του ανδροιδ οταν καλεις καποιον. Το θεμα ειναι ότι αυτη η μαυριλα δεν βγαινει συνεχεια ....

 

ευχαριστω και συγγνωμη που σας μπερδεψα

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και εγώ Αυτό που λες. Οκ. Υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση του ενός δευτερολέπτου (ίσως και λιγότερο ) αλλά όχι σε σημείο που να μου πετάει το κυκλάκι ότι φορτώνει.

Αν δεν το έλεγες ίσως δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μπεις στον φάκελο του nrt που περιέχει τα fastboot και adb και να ανοίξεις τερματικό εκεί με Shift + δεξί κλικ και να δώσεις την εντολή fastboot devices. Αν σου βγάλει το s/n τότε δίνεις fastboot oem lock και κλειδώνει.

Είσαι παλικάρι φίλε! Η συσκευή πλέον είναι locked! Ευχαριστώ πολύ κι εσένα και τον DimitrisOS για το χρόνο σας και τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι παλικάρι φίλε! Η συσκευή πλέον είναι locked! Ευχαριστώ πολύ κι εσένα και τον DimitrisOS για το χρόνο σας και τη βοήθεια!

 

Ίσως λοιπόν και να μην έχει θέμα γενικότερα. Για δοκίμασε να περάσεις factory image χειροκίνητα να δεις. Πρέπει να είσαι unlocked όμως.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ίσως λοιπόν και να μην έχει θέμα γενικότερα. Για δοκίμασε να περάσεις factory image χειροκίνητα να δεις. Πρέπει να είσαι unlocked όμως.

Με fastboot oem unlock να φανταστώ ξεκλειδώνει, σωστά;

Έχεις να προτείνεις κάποιον συγκεκριμένο οδηγό για να δοκιμάσω την όλη διαδικασία χειροκίνητα;

Link to comment
Share on other sites

Με fastboot oem unlock να φανταστώ ξεκλειδώνει, σωστά;

Έχεις να προτείνεις κάποιον συγκεκριμένο οδηγό για να δοκιμάσω την όλη διαδικασία χειροκίνητα;

 

Ακριβώς έτσι ξεκλειδώνει. Έχει οδηγό εδώ στο φόρουμ στους οδηγούς Android LG. Είναι πολύ απλό. Κατέβασε τη factory image Αποσυμπίεσέ τη στον φάκελο που βρήκες τις εντολές έτσι ώστε να έχεις το flash-all.bat και κάποια άλλα αρχεία που περιέχει ο φάκελος της factory image, μαζί με τις εντολές fastboot adb και άνοιξε τερματικό και δώσε flash-all.bat και τέλος. Δες στον οδηγό. Παρακάμψει τα βήματα των drivers κλπ και πήγαινε κατευθείαν στη factory image.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι ξεκλειδώνει. Έχει οδηγό εδώ στο φόρουμ στους οδηγούς Android LG. Είναι πολύ απλό. Κατέβασε τη factory image Αποσυμπίεσέ τη στον φάκελο που βρήκες τις εντολές έτσι ώστε να έχεις το flash-all.bat και κάποια άλλα αρχεία που περιέχει ο φάκελος της factory image, μαζί με τις εντολές fastboot adb και άνοιξε τερματικό και δώσε flash-all.bat και τέλος. Δες στον οδηγό. Παρακάμψει τα βήματα των drivers κλπ και πήγαινε κατευθείαν στη factory image.

Τέλεια! θα το ψάξω κι αν μου παρουσιαστεί κανα πρόβλημα θα επιστρέψω. Και πάλι ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Με fastboot oem unlock να φανταστώ ξεκλειδώνει, σωστά;

Έχεις να προτείνεις κάποιον συγκεκριμένο οδηγό για να δοκιμάσω την όλη διαδικασία χειροκίνητα;

 

Ή με fastboot commands ή με Wug toolkit.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι

Μετά από επιτυχή αναβάθμιση σε 4.4.3 και προσπαθώντας να ενεργοποιήσω το TouchControll, μου ζητά να εγκαταστήσω έναν kernel από τους παρακάτω:

1. Ponury Stock modified

2. Franko nightly #204

3. Hells Core b43

4. Faux mainline #37

5. Semaphore 2.2.1

 

Καμιά ιδέα γιατί γίνεται αυτό και αν πρέπει να επιλέξω ποιόν?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα λογικά.

Ρωτά στο νήμα του dev στο xda ή δες εκεί αν έχει βγάλει αναβάθμιση Για 4.4.3

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Κανένα λογικά.

Ρωτά στο νήμα του dev στο xda ή δες εκεί αν έχει βγάλει αναβάθμιση Για 4.4.3

 

Φίλε taliban

Ακολουθώντας την συμβουλή σου μπήκα στο νήμα του dev στο xda και διαπίστωσα ότι όχι μόνο δεν έχει βγάλει αναβάθμιση για 4.4.3, αλλά σταμάτησε το project του touchcontrol για πάντα.

Έτσι πληροφοριακά, με τις ευχαριστίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Από τις πιο χρήσιμες εφαρμογές, την χρησιμοποιούσα για πολλούς μήνες!

Τότε προχώρα στον hells kernel manager που έχει μέσα τα modules αυτά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Φίλε taliban

Ακολουθώντας την συμβουλή σου μπήκα στο νήμα του dev στο xda και διαπίστωσα ότι όχι μόνο δεν έχει βγάλει αναβάθμιση για 4.4.3, αλλά σταμάτησε το project του touchcontrol για πάντα.

Έτσι πληροφοριακά, με τις ευχαριστίες μου.

 

Ναι έχει αναφερθεί πολλές φορές στους xda ότι σταμάτησε το.dev.του TC και για αυτό δεν ασχολούνται μαζί του πλέον οι kernel developer.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...