Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό με την αντιγραφή απο pc στο κινητό μεγάλου όγκου αρχείων το έκανε κ σε μένα.Δεν ξέρω γτ κολλάει.Στην 4.3 δεν ειχα τόσο έντονο πρόβλημα.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ψάχνω να βρώ κάποια πληροφορία στα φόρουμς αλλά δεν βρίσκω κάτι συγκεκριμένο.

Πρέπει να έχει σχέση με περιορισμό του ext4 file system που χρησιμοποιεί το κινητό μας. Όπως για παράδειγμα στα pc με fat32 δεν μπορείς να αντιγράψεις αρχεία πάνω από 4gb, κάτι που γίνεται με ntfs, έτσι μάλλον δεν μπορείς να αντιγράψεις και μεγάλο όγκο δεδομένων μεταξύ ext4 και ntfs (που συνήθως έχουν πλέον όλοι οι υπολογιστές).

Το μόνο που βρήκα είναι αυτό

Απλά μια σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει γενικά τα νέα αρχεία που αντιγράφεις προς το κινητό δεν είναι τεράστια, εκτός και κάποιος το χρησιμοποιεί συστηματικά για φλασάκι. Κυριώς στο backup είναι το πρόβλημα αλλά και εκεί με περισσότερες μικρές αντιγραφές δούλεψε. Μικρό το κακό αλλά φυσικά καλό θα ήταν να διορθωνόταν.
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

Για τί μέγεθος αρχείων έχετε πρόβλημα; Εγώ μέχρι 1.5-2gb, μέγεθος ενός μέσου nandroid δεν έχω θέμα. Οκ. κάποιες φορές αρνείται να αντιγράψει αλλά παρατήρησα πως αν ανοίξεις τους φακέλους του αρχείου στο pc και το κάνεις ένα minimize μετά τα αντιγράφει "νερό". Πχ ο φάκελος backup του titanium αν δεν τον ανοίξω μια φορά, πριν τον αντιγράψω, μου τον περνάει κενό.

 

Μια άλλη παρατήρηση είναι πως μετά την εγκατάσταση της S εξαφανίστηκε η λειτουργία του led στο viber. Στην προηγούμενη έκδοση έπαιζε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το unknown τι μπορεί να είναι???εχει κανείς κάτι τέτοιο??

 

Μήπως ξήλωσες καμιά εφαρμογή πρόσφατα (πριν το φορτήσεις)?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξήλωσες καμιά εφαρμογή πρόσφατα (πριν το φορτήσεις)?

 

δεν θυμαμαι πεζει και αυτο??

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

με πoιον τρόπο γίνετε να έχεις σε ολόκληρη την οθόνη wallpaper
ONEPLUS 6, HUAWEI P10 PLUS, NEXUS 6P, NEXUS 7 (2013), RASBERRY PI2
Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι πεζει και αυτο??

 

Αν ξηλώσεις μια εφαρμογή τότε μέχρι να το φορτίσεις το ιστορικό χρήσης της μπαταρίας μένει στο τηλέφωνο και επειδή δεν την βρίσκει γράφει unknown.

Αν θυμάμαι καλά μου έχει τύχει και γι' αυτό το θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

με πoιον τρόπο γίνετε να έχεις σε ολόκληρη την οθόνη wallpaper

 

Ρίξε μια ματιά σ' αυτή την εφαρμογή. Ίσως κάνει αυτό που ζητάς.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shirobakama.wallpaper

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα με την μεταφορά αρχείων..Στην 4.3 αργούσε αλλά δεν κολλαγε σαν την 4.4..
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους έχουν art, μετά από reboot σας γράφει στην οθόνη πριν ανοίξει το τηλέφωνο android is upgrading ;
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους έχουν art, μετά από reboot σας γράφει στην οθόνη πριν ανοίξει το τηλέφωνο android is upgrading ;

 

Το κανει μονο την πρωτη φορά για να περάσει τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Το κανει μονο την πρωτη φορά για να περάσει τα αρχεία.

 

Σε μένα το κάνει σε κάθε reboot γι'αυτό και ρώτησα. Ψάχνω μήπως το προκαλεί κάποια εγαρμογή.

Κανείς άλλος

Link to comment
Share on other sites

Αέρας το κινητό με 4.4 και ART... πραγματικά κάτι νέο! Σαν να έκανα αναβάθμιση software και hardware μαζί! Από εκεί που πήγαινα για Ν5 με βλέπω άνετα να περιμένω μέχρι το 6άρι.

 

Όσο για ασυμβατότητες ART και εφαρμογών ακόμα δεν έχω βρει πρόβλημα με κάποια που χρησιμοποιώ αλλά ακόμα και αν βρω θα φύγει η εφαρμογή για άλλη. Δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω πίσω σε Dalvik με τίποτα. Ειδικά το σκρολάρισμα του κινητού και το γύρισμα/εναλλαγή home screens είναι όνειρο.

 

Μαζί σου 100%.

Εδώ ,σκέφτομαι να μείνω στοκ..

Για πρωτη μου φορά!

Όντως πετάει με ART!!!

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από τη stock τα μόνα πράγματα που μου λείπουν είναι ένα παραμετροποιήσιμο notification menu (θέλω να μπορώ να ανοιγοκλείνω τα δεδομένα και την 3g λειτουργία άμεσα, όπως επίσης και να έχω τον καταραμένο τον φακό σε άμεση πρόσβαση) και άντε και μία διόρθωση των χρωμάτων. Ούτε που με απασχολούν undervolts, θερμοκρασίες, benchmarks, touch controls κτλ. Αλλά δυστυχώς για αυτά τα δύο αναγκάζομαι να περνάω σε custom. Άντε ρε Google, δώσε μας λίγο παραπάνω παραμετροποίηση και θα ξεχάσω τι είναι το xda... :p
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από τη stock τα μόνα πράγματα που μου λείπουν είναι ένα παραμετροποιήσιμο notification menu (θέλω να μπορώ να ανοιγοκλείνω τα δεδομένα και την 3g λειτουργία άμεσα, όπως επίσης και να έχω τον καταραμένο τον φακό σε άμεση πρόσβαση) και άντε και μία διόρθωση των χρωμάτων. Ούτε που με απασχολούν undervolts, θερμοκρασίες, benchmarks, touch controls κτλ. Αλλά δυστυχώς για αυτά τα δύο αναγκάζομαι να περνάω σε custom. Άντε ρε Google, δώσε μας λίγο παραπάνω παραμετροποίηση και θα ξεχάσω τι είναι το xda... :p[/quote

 

Αυτά που αναφέρεις υπάρχουν όλα στο power toggles την εφαρμογή από store εμένα με έχει βολεψει πολύ

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με εάν γράψω αντίθετα στο κλίμα, η χρησιμοποίηση όμως του ART δε μου έδωσε την εντύπωση του ότι έχω νέο κινητό...

 

Ειδικά, από τη στιγμή που "κατεβάσω" ανανεώσεις κάποιων google εφαρμογών (οι οποίες εγκαθίσταται στο /data/app), το όποιο μικρό κέρδος σε ταχύτητα έναρξης ή εκτέλεσης των εφαρμογών τυχόν υπάρχει, έχω την εντύπωση ότι παύει να υφίσταται.

 

Εχω εγκαταστήσει stock rom με stock kernel, περιμένω όμως εναγωνίως την Carbon 4.4... :X

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ την 4.4 . Εκτός απο τα σαφως βελτιωμένα χρωματα και καποιες eye candy αλλαγουλες δεν βλέπω κάποια αλλη σημαντική διάφορα.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από τη stock τα μόνα πράγματα που μου λείπουν είναι ένα παραμετροποιήσιμο notification menu (θέλω να μπορώ να ανοιγοκλείνω τα δεδομένα και την 3g λειτουργία άμεσα, όπως επίσης και να έχω τον καταραμένο τον φακό σε άμεση πρόσβαση) και άντε και μία διόρθωση των χρωμάτων. Ούτε που με απασχολούν undervolts, θερμοκρασίες, benchmarks, touch controls κτλ. Αλλά δυστυχώς για αυτά τα δύο αναγκάζομαι να περνάω σε custom. Άντε ρε Google, δώσε μας λίγο παραπάνω παραμετροποίηση και θα ξεχάσω τι είναι το xda... :p[/quote

 

Αυτά που αναφέρεις υπάρχουν όλα στο power toggles την εφαρμογή από store εμένα με έχει βολεψει πολύ

 

Αν θυμάμαι καλά, όταν είχα χρησιμοποιήσει μια παλιότερη έκδοση, ή στο wifi ή στο bluetooth δεν το άνοιγε/έκλεινε απευθείας όταν πάταγα το "πλακάκι" αλλά με έβγαζε στο αντίστοιχο μενού και με είχε εκνευρίσει. Μιας και με βλέπω για καιρό όμως ακόμα με stock ας δοκιμάσω και την τελευταία έκδοση...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

 

Αν θυμάμαι καλά, όταν είχα χρησιμοποιήσει μια παλιότερη έκδοση, ή στο wifi ή στο bluetooth δεν το άνοιγε/έκλεινε απευθείας όταν πάταγα το "πλακάκι" αλλά με έβγαζε στο αντίστοιχο μενού και με είχε εκνευρίσει. Μιας και με βλέπω για καιρό όμως ακόμα με stock ας δοκιμάσω και την τελευταία έκδοση...

 

το κανει αυτοματα και σε στοκ,δεν κανει ομως 2g/3g(αυτο δεν ειμαι σιγουρος,γιατι δεν το ειχα ψαξει) αλλα κλεινει-ανοιγει τα data γενικα,αλλιως σε πεταει στις ρυθμισεις. ,gps on/off και ισως καποια ακομα.εμενα με εχει βολεψει παρα πολυ παντως,ακριβως ομως λειτουργει,και ροοτ οταν ημουν δεν ειχα πειραξει κατι.

 

Πως εβγαλες 4.4 χωρίς Ρουτ??..με ενδιαφέρει να το κανω..είναι ευκολο η θα τα κολλησω όλα??

 

μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιο toolkit.εγω εχω αυτο,αναβαθμιστηκε και προσφατα στην 4.4 με το τελευταιο build.αλλα το κακο..θελει donate ~5 ευρω.για να κανει τα autoupdate.ισως για αυτο που το θες να μην χρειαζετε.για την 4.3 χρειαζοταν.

 

τεσπα δεν χρειαζετε να κανεις ροοτ,μονο ξεκλειδωμα του bootloader.που θα σε οδηγησει αυτο. δεν κανεις τιποτα ουσιαστικά.αν σε ενδιαφερει πες μου το να σου πω αναλυτικα οδηγιες,αλλα ψαξε μηπως βρεις δωρεαν,αλλιως χειροκινητα να μαθεις.

Edited by leftko
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το hangout μπορούμε να στείλουμε 160 χαρακτήρες στο μνμ;

 

Δυστυχώς δεν μπορούμε, ακόμα τουλάχιστον.

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...