Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aπο την στιγμή που διάβαζα σε διάφορα άρθρα για Li-Ion, Li-Po και Ni-MH (για αυξημένες φορεκφορτίσεις), οχι δεν ήμουν σίγουρος μέχρι να δω την ίδια την μπαταρία. :happy:

 

Ωραίο το battery education θα εστιάσω στο βασικό μειονέκτημα

 

Capacity is slightly less than that of the standard lithium ion battery.

 

Το όφελος δεν είναι ουσιαστικά στον καταναλωτή αλλα στις εταιρείες που βολευουν ευκολότερα την μπαταρία μέσα στην εκάστοτε συσκευή.

Προσωπικά Li-Ion να στάξει δεν εχω δει ποτέ, ούτε κινέζικες.

Για αυξημένες αντοχές δεν είδα κάπου.

 

Tοτε ανοιξε το κινητο σου και κοιτα, δεν υπαρχει αλλος τροπος ετσι οπως σκεφτεσαι. :lol:

NiΜΗ δε θα δεις σε κινητο εδω και πολλα χρονια, ειναι για αλλες εφαρμογες που απαιτουν περισσοτερη ενεργεια σε ελαχιστο χρονο (σε σταθερα τηλεφωνα θα τις δεις πλεον).

Το βασικο μειονεκτημα που διαλεξες ειναι ασημαντο αν δεις τη πραγματικη διαφορα χωρητικοτητας.

Θυμησου επισης οτι οι πολυμερων ειναι πιο ελαφριες και παιρνουν οτι σχημα θελεις οποτε το μειονεκτημα εξανεμιζεται.

Το οποιο δεν ειναι μονο οφελος για τις εταιριες, της βοηθουν να φτιαξουν ενα καλυτερο προιον που αγοραζεις εσυ. Ειναι οφελος και για σενα απο τη στιγμη που ο σχεδιασμος δεν επηρρεαζεται απο τη μπαταρια, υπαρχει αλλη ελευθερια.

Οπως επισης και στο βαρος που παιζει σημαντικο ρολο στις φορητες συσκευες και στο ζυγισμα που πετυχαινουν.

Επισης εχουν high currents τα οποια ειναι σταθερα.

Ιοντων δεν θα δεις να σταζει, θα δεις να φουσκωνει ο καταλυτης και εχω δυο παραδειγματα πανω στο γραφειο μου, μια με Ιαπωνεζικα cells και η αλλη Kινεζικα που περιμενουν την ανακυκλωση.

Edited by g47
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα. Συγνώμη αν έχει ειπωθεί ήδη αλλά δεν έχω το εν λόγω κινητό(συνεπώς δεν παρακολουθώ και το thread :) ) το έχει ένας φίλος και μου έκανε 3 ερωτήσεις

 

1)του ήρθε(απο google play)σφραγισμένο χωρίς ακουστικά/hands free

2)δεν του γράφει ποτέ πάνω δεξιά το h+ και νομίζει πως έχει πρόβλημα και δεν πιάνει μεγάλες ταχύτητες

3)Το βάζει να φορτίσει απο το 50% και σε 3.5 ώρες φτάνει το 82% . 32% σε 3.5 ώρες? Έχει αγγλικό φορτιστή 1.2 ampere και του έχει βάλει αντάπτορα για να συμβαδίζει με ευρωπαικές μπρίζες.

 

Ευχαριστώ :)

 

Του το έχω ρουτάρει, έχω ξεκλειδώσει bootloader και του έχω περάσει μόνο το AddAway σαν ιδιαίτερη εφαρμογή. Κατά τα άλλα τα γνωστά και κλασσικά, skype, viber, whats up messenger, pdf reader κλπ βασικά.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη δεν περιλαμβανει handsfree στη συσκευασια

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη δεν περιλαμβανει handsfree στη συσκευασια

 

thanks για το πρώτο.

 

Για το 2ο ερώτημα, αναγράφει σε κανέναν σας H+ πάνω δεξιά, ή μόνο H ? Η φόρτιση περίπου πόσο κρατάει?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

thanks για το πρώτο.

 

Για το 2ο ερώτημα, αναγράφει σε κανέναν σας H+ πάνω δεξιά, ή μόνο H ? Η φόρτιση περίπου πόσο κρατάει?

 

Περίπου 3.5 ώρες από το 0% σε εμένα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 3.5 ώρες από το 0% σε εμένα...

 

από το 0 στο 100 ?

 

edit : ναι, στο 100 εννοείς. Παίζει να ναι πρόβλημα του αντάπτορα απο UK σε ΕU μπρίζες?

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο να κοβει ρευμα ο ανταπτορας...Πες του να δοκιμασει με πριζα που βγαζει σε usb ακομα και με μικροτερα amp.

Εγω χρησιμοποιω εναν με 1Α εξοδο...

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

thanks για το πρώτο.

 

Για το 2ο ερώτημα, αναγράφει σε κανέναν σας H+ πάνω δεξιά, ή μόνο H ? Η φόρτιση περίπου πόσο κρατάει?

Η ένδειξη H+ είναι τροποποίηση της Samsung (ή/και άλλων κατασκευαστών). Δεν εμφανίζεται στο απλό android.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά....

μια ερώτηση..από τότε που έγινε η αναβάθμιση σε 4.2.2 αν δεν έχω επιλεγμένο το να χρησιμοποιει 2G only, αν δεν πιάνει καλά 3g...μου βγάζει no service και πρέπει μετά να γίνει reset για να μπορέσει να έχει σήμα έστω 2G.

Είμαι Vodafone....kai full stock

Το έχει δει κανένας άλλος?

 

Thanx

Edited by pmanous
Link to comment
Share on other sites

 

Το βασικό όμως είναι πως οτιδήποτε του ζητήσεις το κάνει χωρίς να δυσκολεύεται, σε αντίθεση με το GN που ειδικά μετά την 4.2.x προσπαθούσε να κρύψει ότι ζορίζεται και δεν τα κατάφερνε. Δεν ξέρω που στηρίζεις την άποψη σου, αλλά δεν υπάρχει απολύτως καμία σύγκριση, πραγματικά.

Να σε πληροφορήσω φίλε ότι με 4.2.2. δεν ζορίζεται καθόλου! Αντιθέτως πετάει. Δεν ξέρω που το είδες να ζορίζεται..

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xiam.snapdragon.app

Το εχει δοκιμάσει κανένας;

 

Το έβαλα εχθες, θέλει 3-4 μέρες εκπαίδευση και καλά και μετα αρχίζει να κανει δουλεια. Θα το δω εν καιρώ και θα αναφέρω αν όντως προσφέρει κάτι.

 

Το προτείνουν απο τους xda και υπάρχει σχετική εμπιστοσυνη στην Qualcomm. Και εμένα μαθαίνει ακόμα βλέπουμε πως θα παει.

 

Το έχω βάλει, αλλά για να δουλέψει χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένο το network location.

Αν όμως το ενεργοποιήσω το com.google.android.location μού ρουφάει όλη τη μπαταρία. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό, αν το κλείσω όλα καλά. Οπότε, η εφαρμογή δεν μπορεί να γίνεται να τρέξει σ' εμένα... :(

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βάλει, αλλά για να δουλέψει χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένο το network location.

Αν όμως το ενεργοποιήσω το com.google.android.location μού ρουφάει όλη τη μπαταρία. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό, αν το κλείσω όλα καλά. Οπότε, η εφαρμογή δεν μπορεί να γίνεται να τρέξει σ' εμένα... :(

 

αν δουλευει με location δεν μου αρεσει καθολου.

παω για απεγκατασταση

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να σε πληροφορήσω φίλε ότι με 4.2.2. δεν ζορίζεται καθόλου! Αντιθέτως πετάει. Δεν ξέρω που το είδες να ζορίζεται..
Κι εγώ να σε πληροφορήσω ότι το έβλεπα να ζορίζεται. Βγάζεις άκρη; Όχι. Το γεγονός είναι ότι το Ν4 είναι αιώνες πιο γρήγορο κι αυτό προσπαθώ να πω 3 posts τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ να σε πληροφορήσω ότι το έβλεπα να ζορίζεται. Βγάζεις άκρη; Όχι. Το γεγονός είναι ότι το Ν4 είναι αιώνες πιο γρήγορο κι αυτό προσπαθώ να πω 3 posts τώρα.

Off topic

Δεν ξερω τι εννοειται με το πεταει και σερνεται παντως το galaxy nexus με 4.2.2 λειτουργει απροβληματιστα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ να σε πληροφορήσω ότι το έβλεπα να ζορίζεται. Βγάζεις άκρη; Όχι. Το γεγονός είναι ότι το Ν4 είναι αιώνες πιο γρήγορο κι αυτό προσπαθώ να πω 3 posts τώρα.

Πιο γρήγορο είναι, λόγω τετραπύρηνου Krait. Και σε αυτό είμαστε σύμφωνοι. Καλά τα πάμε:p

Link to comment
Share on other sites

thanks για το πρώτο.

 

Για το 2ο ερώτημα, αναγράφει σε κανέναν σας H+ πάνω δεξιά, ή μόνο H ? Η φόρτιση περίπου πόσο κρατάει?

 

Μήπως το δούλευε όσο φορτιζε; Δεν φταίει ο ανταπτορας. Ας το αφήσει να φορτισει με σβηστή οθόνη.

 

Αν το κινητό ζεσταθεί πανω απο 38C η μπαταρία CPU και GPU κάνουν σημαντικότατο down clock.

Edited by vagosman
Link to comment
Share on other sites

Το έχω βάλει, αλλά για να δουλέψει χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένο το network location.

Αν όμως το ενεργοποιήσω το com.google.android.location μού ρουφάει όλη τη μπαταρία. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό, αν το κλείσω όλα καλά. Οπότε, η εφαρμογή δεν μπορεί να γίνεται να τρέξει σ' εμένα... :(

 

Τι σου τρώει μπαταρία; Φαντάζομαι το media server; Πήγαινε στις εφαρμογές και απενεργοποιήσει τα downloads. Disable.

 

Εγώ με Guru δεν έχω δει διάφορα στην κατανάλωση. Επίσης ο τριγωνισμος δικτύων δεν καταναλώνει επιπρόσθετα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας,

Νεος κατοχος και εγω και εχω να πω πως θεωρω μακραν το καλυτερο κινητο της αγορας για τα δικα μου γουστα παντοτε.

Πρωην κατοχος Note εχω παθε πλακα ποσο απροβληματιστα παει.μηδεν lag πολυ δυνατο mutlitasking (οχι σαν webos-meego αλλα πολυ καλο).

Μονο ροοτ εκανα και εν συνεχεια βλεπουμε.το thread ειναι ζωντανο και θα ειναι η καθημερινη μου παρακολουθηση.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ LiPo είναι. Δεν υπάρχει πουθενά αξιόπιστη πληροφορία, ακόμα και στους xda δεν υπάρχει αναφορά. Οποτε καταλαβαίνεις την διστακτικότητα μου μιας και διάβαζα τρεις διαφορετικές μπαταρίες.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1964850

edit τωρα ειδα οτι εχει απαντηθει.... ας το σβησουν οι mod :$

Link to comment
Share on other sites

αν δουλευει με location δεν μου αρεσει καθολου.

παω για απεγκατασταση

 

Μόνο αυτό?Ζητάει τη μάνα του και τον πατέρα του απο permissions (που κάποια φαίνονται αδικαιολόγητα για μένα)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Τι σου τρώει μπαταρία; Φαντάζομαι το media server; Πήγαινε στις εφαρμογές και απενεργοποιήσει τα downloads. Disable.

 

Εγώ με Guru δεν έχω δει διάφορα στην κατανάλωση. Επίσης ο τριγωνισμος δικτύων δεν καταναλώνει επιπρόσθετα.

 

Δεν ξέρω τί ακριβώς είναι αυτό που ρουφάει τη μπαταρία!!

Με το BetterBatteryStats βλέπω ότι πρώτο στη λίστα κατνάλωσης είναι το com.google.android.location, το οποίο έχει συνεχώς πάνω από 2000 wakeups και μού ρουφάει όλη τη μπαταρία. Μόλις απενεργοποιήσω το Wi-Fi & mobile network locations, χάνεται από την οθόνη και η μπαταρία ηρεμεί.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί ακριβώς είναι αυτό που ρουφάει τη μπαταρία!!

Με το BetterBatteryStats βλέπω ότι πρώτο στη λίστα κατνάλωσης είναι το com.google.android.location, το οποίο έχει συνεχώς πάνω από 2000 wakeups και μού ρουφάει όλη τη μπαταρία. Μόλις απενεργοποιήσω το Wi-Fi & mobile network locations, χάνεται από την οθόνη και η μπαταρία ηρεμεί.

 

Δοκίμασε αυτό βασικά

http://forums.androidcentral.com/google-nexus-4/233085-so-called-nexus-4-battery-woes.html

Link to comment
Share on other sites

 

Το γνωρίζω το link, αλλά εγώ δεν έχω εγκατεστημένη την εφαρμογή Maps.

Κάτι άλλο φταίει.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί ακριβώς είναι αυτό που ρουφάει τη μπαταρία!!

Με το BetterBatteryStats βλέπω ότι πρώτο στη λίστα κατνάλωσης είναι το com.google.android.location, το οποίο έχει συνεχώς πάνω από 2000 wakeups και μού ρουφάει όλη τη μπαταρία. Μόλις απενεργοποιήσω το Wi-Fi & mobile network locations, χάνεται από την οθόνη και η μπαταρία ηρεμεί.

Προσωπικά δεν το έχω αυτό το process. Κάντο disable όπως και το downloads. Θεωρητικά θα ξένοιασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...