Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Εχω το εξης θεματακι..οσες φορες παω να εγκαταστησω το hangouts..δεν βρισκω το εικονιδιο πουθενα, ουτε στο συρταρι εφαρμογων, ουτε στη homescreen. Ειμαι με rassber και nova launcher. To παραξενο ειναι οτι στο nexus 10 που εχω, ακριβως με το ιδιο setup, δεν αντιμετωπισα προβλημα. Εχει συμβει σε κανεναν αλλο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για μενα περνα την στοκ ρομ απο την αρχη για να διωξει τυχον υπολειμματα και αποδεικτικα οτι ειχες περασει αλλον κερνελ....και μετα κλειδωμα bootloader

 

+1000

Αυτο πρεπει νακανεις ακριβως για να εχεις το νεξους σε πληρη εργοαστασιακη κατασταση....

 

Ευχαριστώ παιδιά και εγώ αυτό σκεφτόμουν, όμως όταν πήγα να φλασάρω την στοκ μου έλεγε ότι πρέπει να τικάρω στην συσκευή το usb debuging.Το θέμα είναι ότι δεν έχω αφή για να το κάνω αυτό..Μπορώ με κάποιο τρόπο να την περάσω μέσω recovery?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης θεματακι..οσες φορες παω να εγκαταστησω το hangouts..δεν βρισκω το εικονιδιο πουθενα, ουτε στο συρταρι εφαρμογων, ουτε στη homescreen. Ειμαι με rassber και nova launcher. To παραξενο ειναι οτι στο nexus 10 που εχω, ακριβως με το ιδιο setup, δεν αντιμετωπισα προβλημα. Εχει συμβει σε κανεναν αλλο?

 

Πηγαινε στις ρυθμισεις του Nova Launcher=>Drawer=>Hidden Apps και δες αν την εχει τσεκαρει μονο του,απο μια εκδοση και μετα κρυβει αυθορμητα ο,τι γουσταρει (σε εμενα τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης θεματακι..οσες φορες παω να εγκαταστησω το hangouts..δεν βρισκω το εικονιδιο πουθενα, ουτε στο συρταρι εφαρμογων, ουτε στη homescreen. Ειμαι με rassber και nova launcher. To παραξενο ειναι οτι στο nexus 10 που εχω, ακριβως με το ιδιο setup, δεν αντιμετωπισα προβλημα. Εχει συμβει σε κανεναν αλλο?

 

Βγαλε το talk πρωτα...σου διχνει στο μαρκετ οτι εχεις το hangouts αλλα στο drawer σου διχνει το talk...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με καρμπον έγινε η ενημέρωση μόνο του απο gtalk στο καινουριο χωρίς πρόβλημα. Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στις ρυθμισεις του Nova Launcher=>Drawer=>Hidden Apps και δες αν την εχει τσεκαρει μονο του,απο μια εκδοση και μετα κρυβει αυθορμητα ο,τι γουσταρει (σε εμενα τουλαχιστον)

Δεν ειναι τσεκαρισμενο, τουλαχιστον φαινεται η εφαρμογη στη λιστα. Μηπως επειδη εχω περασει το custom mms.apk ν φταιει? Τι αλλο να σκεφτω..μονο απο το playstore μπορω να ανοιξω την εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

+1000

Αυτο πρεπει νακανεις ακριβως για να εχεις το νεξους σε πληρη εργοαστασιακη κατασταση....

 

για μενα περνα την στοκ ρομ απο την αρχη για να διωξει τυχον υπολειμματα και αποδεικτικα οτι ειχες περασει αλλον κερνελ....και μετα κλειδωμα bootloader

 

 

Λοιπόν τελικά πέρασα στοκ ρομ με το toolkit του wug.Πάτησα την επιλογή soft-bricked που έχει και δούλεψε.Το πρόβλημα είναι πλέον πως θα κλειδώσω τον bootloader που θέλει και αυτό usb debugging?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δοκιμάσει κάποιος να παίξει μουσική απο e-radio?κ με τον default browser απο carbon rom αλλά και με μοτζιλα παροτι εχω περασει το φλας δεν παιζει.επίσης στο webtv mega παρότι ο στοκ browser ανοίγει φλας γενικότερα,τα επεισόδια δεν παιζουν.αν βάλεις όμως επι προσθετως το φλας σαν εφαρμογή τοτε βλέπεις τα επεισόδια. Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να βάλω paranoidandroid

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2020336

 

η διαδικασία είναι ίδια

 

factory reset

rom

gapps

davlik

 

και μετά τη kernel να βάλω ;

 

τώρα έχω carbon + franco

 

και ακόμα τι kernel θέλει για να δουλέψει το usb otg ;

Edited by dimitrisOS
Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να βάλω paranoidandroid

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2020336

 

η διαδικασία είναι ίδια

 

factory reset

rom

gapps

davlik

 

και μετά τη kernel να βάλω ;

 

τώρα έχω carbon + franco

 

και ακόμα τι kernel θέλει για να δουλέψει το usb otg ;

 

Ή την αφήνεις με τον δικό της που από ότι είδα σε λίγο θα υπάρχουν και πινελιές από τον ίδιο τον Franco ή ξαναβαζεις τον Franco (r137 κατά δική μου προτίμηση):thumbup:

Edit

Ωχ πρεπει να αλλάξω avatar

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ή την αφήνεις με τον δικό της που από ότι είδα σε λίγο θα υπάρχουν και πινελιές από τον ίδιο τον Franco ή ξαναβαζεις τον Franco (r137 κατά δική μου προτίμηση):thumbup:

Edit

Ωχ πρεπει να αλλάξω avatar

 

για το otg υπάρχει κανένας καλός ;

 

είδα και τις οδηγίες

 

INSTRUCTIONS,

 

1. UPDATE RECOVERY

2. FACTORY RESET

3. INSTALL ROM, GAPPS, FIX-IF ANY

4. WIPE CACHE & DALVIK CACHE

5. REBOOT

 

το fix-if τι είναι αυτό ;

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

για το otg υπάρχει κανένας καλός ;

 

είδα και τις οδηγίες

 

INSTRUCTIONS,

 

1. UPDATE RECOVERY

2. FACTORY RESET

3. INSTALL ROM, GAPPS, FIX-IF ANY

4. WIPE CACHE & DALVIK CACHE

5. REBOOT

 

το fix-if τι είναι αυτό ;

 

Δεν ξέρω φιλε μου γιατί είναι με στοκ Ρομ και δεν πρόκειται να αλλάξω.. Καλύτερα ας απαντήσει κάποιος που την έχει ήδη περάσει;)

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

για το otg υπάρχει κανένας καλός ;

 

είδα και τις οδηγίες

 

INSTRUCTIONS,

 

1. UPDATE RECOVERY

2. FACTORY RESET INSTALL ROM, GAPPS, FIX-IF ANY

4. WIPE CACHE & DALVIK CACHE

5. REBOOT

 

το fix-if τι είναι αυτό ;

 

Fix if any είναι και εννοούν αν χρειαζόταν κάποιο fix να το περνούσες και αυτό.Αλλά δεν χρειάζεται.αν κάνεις κλικ πάνω του θα το δεις. Otg δεν υποστηρίζει το 4 το έχουμε πει.Δεν δίνει όσο ρεύμα χρειάζεται η θύρα μόνο με πατέντα usb με y ανταπτορα για να δίνεις ρεύμα από εξωτερικό τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Fix if any είναι και εννοούν αν χρειαζόταν κάποιο fix να το περνούσες και αυτό.Αλλά δεν χρειάζεται.αν κάνεις κλικ πάνω του θα το δεις. Otg δεν υποστηρίζει το 4 το έχουμε πει.Δεν δίνει όσο ρεύμα χρειάζεται η θύρα μόνο με πατέντα usb με y ανταπτορα για να δίνεις ρεύμα από εξωτερικό τροφοδοτικό.

 

ΟΚ

 

και κάτι ακόμα εγώ που έχω το teamwin recovery μπορώ να βάλω όποια rom θέλω και την cyanogenmod ;

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ

 

και κάτι ακόμα εγώ που έχω το teamwin recovery μπορώ να βάλω όποια rom θέλω και την cyanogenmod ;

 

Δεν εχει σημασια τι recovery εχεις.Αυτος ειναι ο ρολος τους, να φλασαρουν ζιπ, signed και μη. Και την Κουκουρουκου 3.8.9 να ειχες θα σου εβαζε οποιαδηποτε ρομ.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια τι recovery εχεις.Αυτος ειναι ο ρολος τους, να φλασαρουν ζιπ, signed και μη. Και την Κουκουρουκου 3.8.9 να ειχες θα σου εβαζε οποιαδηποτε ρομ.

 

Ναι αλλά η σερενατα 5.2.5 είναι μακράν καλύτερη γιατί έχει πραγματική σοκολάτα :-)

Link to comment
Share on other sites

φόρτωσα την cm και όταν ανοίγει βγάζει μήνυμα

 

"unfortunately setup wizard has stopped"

 

πατάω ΟΚ

και πάλι τα ίδια

 

και κάτι ακόμα

στο wipe το

external και internal storage

είναι η εσωτερική και εξωτερική μνήμη

θέλω να τα σβήσω όλα αλλά θα σβηστούν μόνο τα αρχείο όχι και η rom προφανώς ;

Edited by dimitrisOS
Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

φόρτωσα την cm και όταν ανοίγει βγάζει μήνυμα

 

"unfortunately setup wizard has stopped"

 

πατάω ΟΚ

και πάλι τα ίδια

 

Κάπου, κάτι κάνεις λάθος. Ίσως να ξανακατέβαζες το .zip τής rom.

Εχω φλασάρει κι εγώ δεν ξέρω πόσες Cyanogen εκδόσεις στο Desire και το Nexus 4 και ποτέ δεν είδα τέτοιο μήνυμα..

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

φόρτωσα την cm και όταν ανοίγει βγάζει μήνυμα

 

"unfortunately setup wizard has stopped"

 

πατάω ΟΚ

και πάλι τα ίδια

 

και κάτι ακόμα

στο wipe το

external και internal storage

είναι η εσωτερική και εξωτερική μνήμη

θέλω να τα σβήσω όλα αλλά θα σβηστούν μόνο τα αρχείο όχι και η rom προφανώς ;

 

Ή δεν φλάσαρες καθόλου Google apps ή φλάσαρες λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ή δεν φλάσαρες καθόλου Google apps ή φλάσαρες λάθος.

 

Το κινητό θα ανοίξει χωρίς τα Google Apps, απλά πρακτικά δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα (μιλάω πάντα για Cyanogen, όπου μία φορά ξέχασα να τα flashάρω).

Δεν θα έχεις Market και τις άλλες εφαρμογές, αλλά το κινητό δεν βγάζει κάποιο error message.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο το κανω

Ξανά έβαλα την carbon και είμαι μια χαρά!

Αλλά μπορώ να κάνω χωρίς πρόβλημα διαγραφή μνήμης ;

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό θα ανοίξει χωρίς τα Google Apps, απλά πρακτικά δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα (μιλάω πάντα για Cyanogen, όπου μία φορά ξέχασα να τα flashάρω).

Δεν θα έχεις Market και τις άλλες εφαρμογές, αλλά το κινητό δεν βγάζει κάποιο error message.

 

Θεωρητικά ναι. Συμφωνώ. Πρακτικά όμως μου έχει συμβεί να μην μπορεί να περάσει την οθόνη του set up, να κολλάει εκεί και να μην ανοίγει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι. Συμφωνώ. Πρακτικά όμως μου έχει συμβεί να μην μπορεί να περάσει την οθόνη του set up, να κολλάει εκεί και να μην ανοίγει τελικά.

 

μην μου λες τέτοια!!!

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι. Συμφωνώ. Πρακτικά όμως μου έχει συμβεί να μην μπορεί να περάσει την οθόνη του set up, να κολλάει εκεί και να μην ανοίγει τελικά.

 

Μα, σου έγραψα ότι το είδα στην πράξη με CM στο Nexus 4. Σ' εμένα πέρασε την setup οθόνη. Aπλά δεν μπορούσα να κάνω signin στο gmail και έλειπαν και οι υπόλοιπες εφαρμογές (Market, Youtube, κ.ο.κ).

Ίσως να έτυχε σ' εμένα, ή απλά να μην περνάει την setup οθόνη με άλλες rom..

 

μην μου λες τέτοια!!!

 

Όπως και να 'χει, αν θέλεις ξανακατέβασε την CM και τα Gapps από το thread της rom στο xda (υπάρχουν και τα δύο το ένα πάνω από το άλλο), επιβεβαίωσε αν θέλεις το md5sum τής rom για να είσαι σίγουρος, και πριν flashάρεις με τη σειρά (rom -> gapps -> kernel (άν θέλεις)) κάνε full wipe, αν προέρχεσαι από άλλη rom.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...