Jump to content

Απομακρυσμενος ελεγχος τοπικου δικτυου


giorgko
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο τίτλος τα λέει όλα.Θέλω να μπορώ να μπαίνω σε τοπικό δίκτυο μέσω Ίντερνετ, ώστε να ελέγχω με την κάμερα τον χώρο μου.

Ξέρεις κανείς πως ακριβώς γίνεται αυτό ;Ηρθε στα χερια μου μια Ip καμερα και θελω να την ενεργοποιησω,να την συνδέσω στο adsl rooter μου και να έχω μέσω αυτής τον έλεγχο του χώρου μου από απόσταση.

Καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μία.

Πρέπει να βρεις την ip της αρχικά. Συνήθως την έχουν κάτω από την βάση της.

Μετά αφού την συνδέσεις σε ένα από τα port του ρουτερ, μπαίνεις στο μενού της και ρυθμίζεις το dyndns σε αυτήν αλλά και στο μενού του ρουτερ.

Αν δεν ξέρεις τι είναι αυτό ψαχτο στο Ίντερνετ γιατί είναι το πιο σημαντικό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου ελπιζω να με βοηθησεις γιατι εχω χασει την μπαλλα.Ξερω την ip της μπαινω απο τον υπολογιστη μου στο μενου της και στο DDNS Service Settings γραφει:

DDNS Service ........

DDNS User..............

DDNS Password.....

ειναι κατι απο αυτα που λες;Στο Router μου αυτα μπαινουν;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να ρυθμίσεις δύο πράγματα:

 

1. Port forward για να μπορείς να βλέπεις το interface της κάμερας εκτός του τοπικού δικτύου (δες http://www.portforward.com ).

 

2. Dynamic DNS, για το οποίο πρέπει α) να έχεις account σε σχετικό site, π.χ. http://dyn.com/dns/ β) να το υποστηρίζει το router σου ή να τρέχεις κάποιο utility σε υπολογιστή που δουλεύει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε δυναότητα για account που έχει μόνο ένα free hostname, το οποίο όμως κάνει expire κάθε μήνα, οπότε και σου έρχεται ένα email που περιέχει link που αν το χρησιμοποιήσεις, γίνεται renew. Δεν γνωρίζω αν το έχουν σταματήσει αυτό, μπορείς όμως να δοκιμάσεις να κάνεις ένα account. Υπάρχουν και άλλα τέτοια sites, όπως π.χ. http://www.no-ip.com/
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση η καμερα να ειναι ειδη σεταρισμενη και να πρεπει να περασω καποια πραγματα μονο στο router?Σας λεει κατι αυτο;Παιδια sory ειμαι ασχετος με αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει ήδη σεταρισμενη;

Πρέπει να περαστούν οι ρυθμίσεις dyndns στο ρούτερ. Πως γίνεται να έχουν περαστεί από πριν; εκτός αν την κάμερα και το ρούτερ τα πήρες από άλλο άτομο που τα είχε μαζί πριν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω λογαριασμο στο no-ip Τι βαζω και που στο router?Εχω διαβασει καπου,στο NAT του Advanced setup βαζουμε καποια στοιχεια ισχυει;Απο την στιγμη που εκανα λογαριασμο στο no-ip μετα ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω με αυτό.

Εγώ έχω κανονικό account από το Dyndns και ξέρω ότι απλά χρειάζεται να δηλώσεις τα στοιχεία μέσα στο μενού της κάμερας και στο ρούτερ.

Και φυσικά να κάνεις port forward το IP της κάμερας στο σχετικό μενού του ρούτερ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και σε προηγούμενο post, ότι οι υπηρεσίες τύπου dyndns χρειάζονται μία συσκευή στο εσωτερικό σου δίκτυο που να ενημερώνει τις αλλαγές της διεύθυνσης ip (συμβατό router ή κάποια άλλη συσκευή). Αν το router που έχεις διαθέτει αυτή τη δυνατότητα, τότε κάπου στις ρυθμίσεις θα έχει επιλογή DDNS ή κάπως έτσι. Εκεί θα πρέπει να βάλεις τα στοιχεία του account σου στο no-ip. Ξαναλάεω, όμως, ότι εξαρτάται από το firmware του router, για παράδειγμα το dd-wrt το κάνει. Αν δεν υπάρχει συσκευή που να έχει τέτοια ρύθμιση, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον υπολογιστή που θα πρέπει να λειτουργεί συνεχώς και να τρέχει το utility του no-ip (υπάρχει στο site τους).

 

Τόσο για αυτό το θέμα, όσο και για τις ρυθμίσεις του port forwarding που πρέπει να κάνεις, υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες στο internet, αν ψάξεις λίγο θα τις βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...