Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστά αυτά που λες. Απλά προσπάθησα να διευκρινήσω οτι οι εταιρίες παίζουν το δικό τους παιχνίδι. Όποιος θέλει, πέφτει στην παγίδα του DVD και του HDD. Οι υπόλοιποι (και για να λέμε την αλήθεια, όποιος ψάχνει σε forums ανήκει στους υπόλοιπους) ξέρουν και προτιμούν miniDV και μερικές συμβουλές από παλιότερους για να κάνουν θαύματα!

 

Εγω δεν το θεωρώ παγίδα.

Γραφεύς στο HDD της καμερας, το περνάς στο PC και μετά του κανείς οτι θέλεις με ενα Pinnacle Studio!:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το μινιDv το εχω αποκλεισει για πολλους και διαφορους λογους.

παντως πιστευω πως για home use και τετοια μια dvd η ακομα καλυτερα μια hdd κανει!

εχω καταληξει σε hdd μοντελα της Sony οπως:

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DCR-SR72E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&category=SDH+Hard+Disk+Drive (650-700ε)

 

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DCR-SR32E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&category=SDH+Hard+Disk+Drive (460-500ε)

 

καμμια απο τις δυο δεν εχει εικονοσκοπιο.ποσο προβλημα θα ειναι αυτο λετε;

ολη η καινουργια σειρα της σονυ δεν εχει...

καμμια αλλη μαρκα - προταση;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

το μινιDv το εχω αποκλεισει για πολλους και διαφορους λογους.

παντως πιστευω πως για home use και τετοια μια dvd η ακομα καλυτερα μια hdd κανει!

εχω καταληξει σε hdd μοντελα της Sony οπως:

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DCR-SR72E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&category=SDH+Hard+Disk+Drive (650-700ε)

 

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DCR-SR32E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&category=SDH+Hard+Disk+Drive (460-500ε)

 

καμμια απο τις δυο δεν εχει εικονοσκοπιο.ποσο προβλημα θα ειναι αυτο λετε;

ολη η καινουργια σειρα της σονυ δεν εχει...

καμμια αλλη μαρκα - προταση;

 

DCR-SR190E - αυτη εχω βαλει στο ματι...

 

Βγηκε βεβαια και η DCR-SR300C (http://www.sonystyle.com/is-bin/EINTERSHOP.enfinity/eCS/Store/en/-/USD/SY_DisplayProductInformation-Start?ProductSKU=DCRSR300C&Dept=cameras&CategoryName=dcc_DICamcorders_HardDiskHandycamCamcorders)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το θεωρώ παγίδα.

Γραφεύς στο HDD της καμερας, το περνάς στο PC και μετά του κανείς οτι θέλεις με ενα Pinnacle Studio!:D

 

Και μόνο που ανέφερες το συγκεκριμένο πρόγραμμα μου αρκεί! Με έπεισες οτι δε σου χρειάζεται miniDV. Το Pinnacle Studio είναι από τα πιο άχρηστα και καθυστερημένα προγράμματα που έχω δουλέψει. Προτιμώ χίλιες φορές για τόσο light καταστάσεις να χρησιμοποιήσω το Nero Vision το οποίο είναι πολύ γρήγορο και σούπερ εύχρηστο και είναι πλέον ενσωματωμένο στη γνωστή σουίτα παρά την ακατονόμαστη πατάτα που ανέφερες! Για πιο βαριές δουλειές πάμε σε Premiere pro ή και After effects για ακόμα πιο "ψαγμένους"... :ninja: :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που ανέφερες το συγκεκριμένο πρόγραμμα μου αρκεί! Με έπεισες οτι δε σου χρειάζεται miniDV. Το Pinnacle Studio είναι από τα πιο άχρηστα και καθυστερημένα προγράμματα που έχω δουλέψει. Προτιμώ χίλιες φορές για τόσο light καταστάσεις να χρησιμοποιήσω το Nero Vision το οποίο είναι πολύ γρήγορο και σούπερ εύχρηστο και είναι πλέον ενσωματωμένο στη γνωστή σουίτα παρά την ακατονόμαστη πατάτα που ανέφερες! Για πιο βαριές δουλειές πάμε σε Premiere pro ή και After effects για ακόμα πιο "ψαγμένους"... :ninja: :ninja:

 

Πατατα ή μη πατατα, εγω κανω την δουλειά μου πολυ γρήγορα και εύκολα...

Μηπως ειναι τα ζωα μου αργα το pc σου ???:cry:

 

@John_Locke - δεν υπαρχει καποια αλλη της SONY με HDD με μεγαλυτερο οπτικο ζουμ...:(

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που ανέφερες το συγκεκριμένο πρόγραμμα μου αρκεί! Με έπεισες οτι δε σου χρειάζεται miniDV. Το Pinnacle Studio είναι από τα πιο άχρηστα και καθυστερημένα προγράμματα που έχω δουλέψει. Προτιμώ χίλιες φορές για τόσο light καταστάσεις να χρησιμοποιήσω το Nero Vision το οποίο είναι πολύ γρήγορο και σούπερ εύχρηστο και είναι πλέον ενσωματωμένο στη γνωστή σουίτα παρά την ακατονόμαστη πατάτα που ανέφερες! Για πιο βαριές δουλειές πάμε σε Premiere pro ή και After effects για ακόμα πιο "ψαγμένους"... :ninja: :ninja:

 

Συμφωνώ απόλυτα σχετικά με Nero Vision και Pinnacle Studio που αναφέρεις. Για εύκολη και απλή μεταφορά των εγγραφών σου από την κάμερα σε PC αρκεί το Nero Vision. Το Pinnacle είναι όντως πολύ δύσχρηστο και απαράδεκτα αργό. Κατά καιρούς μου έχει δώσει κάτι ETA της τάξης των ωρών για ένα βίντεο 2 ώρες. Φυσικά και το πέταξα από το PC μου. Δηλαδή επιτέλους, τι υπολογιστή χρειάζεσαι για να κάνεις αλλαγή στο bitrate ή να κάνεις rendering σε ένα μέτρια απαιτητικό project με λογικό αριθμό φίλτρων, εφέ και τίτλων???? :X. Ίσως το εν λόγω πρόγραμμα ξεπρενάει σε απαίτηση πόρων ακόμα και αυτό το Nokia Theme Studio :p

 

 

Πατατα ή μη πατατα, εγω κανω την δουλειά μου πολυ γρήγορα και εύκολα...

 

Μηπως ειναι τα ζωα μου αργα το pc σου ???

 

Δηλαδή εσύ τι PC έχεις???? :X

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πατατα ή μη πατατα, εγω κανω την δουλειά μου πολυ γρήγορα και εύκολα...

Μηπως ειναι τα ζωα μου αργα το pc σου ???:cry:

 

Πόσο αργό σου φαίνεται ένα pc με διπλοπύρηνο εξηντατετράμπιτο cpu στα 3.8 Ghz και 2 GB ram συμπεριλαμβανομένης κάρτας video ειδικά για video rendering;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο αργό σου φαίνεται ένα pc με διπλοπύρηνο εξηντατετράμπιτο cpu στα 3.8 Ghz και 2 GB ram συμπεριλαμβανομένης κάρτας video ειδικά για video rendering;

 

Σχεδόν το ίδιο με εσένα αλλά το 32μπιτο.

Πιστεύω ότι υπερβαλεις λίγο πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν το ίδιο με εσένα αλλά το 32μπιτο.

Πιστεύω ότι υπερβαλεις λίγο πάντως...

 

Η αλήθεια είναι οτι το πρόβλημα που είχα με το Studio δεν ήταν τόσο πολύ η ταχύτητα. Και αυτό ήταν πρόβλημα. Έκανε αδικαιολόγητα αργά rendering. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως ήταν το οτι τα DVD που μου έγραφε παίζαν σε πολύ λίγα players. Έγραφε DVD τα οποία είχαν πρόβλημα συμβατότητας.

Link to comment
Share on other sites

@John_Locke - δεν υπαρχει καποια αλλη της SONY με HDD με μεγαλυτερο οπτικο ζουμ...:(

 

υπαρχει...

δες:

 

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DCR-SR72E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&category=SDH+Hard+Disk+Drive (650ε) 25χ

 

 

 

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DCR-SR32E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&category=SDH+Hard+Disk+Drive (500ε) 40χ

 

 

για δες τωρα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει...

δες:

 

http://www.sony.gr/view/ShowProduct....d+Dis k+Drive (650-700ε) 25χ

 

http://www.sony.gr/view/ShowProduct....d+Dis k+Drive (460-500ε) 40χ

 

δεν παιζουν τα links...:(

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι το πρόβλημα που είχα με το Studio δεν ήταν τόσο πολύ η ταχύτητα. Και αυτό ήταν πρόβλημα. Έκανε αδικαιολόγητα αργά rendering. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως ήταν το οτι τα DVD που μου έγραφε παίζαν σε πολύ λίγα players. Έγραφε DVD τα οποία είχαν πρόβλημα συμβατότητας.

 

Χμ... εμενα δεν μου συμβαινει αυτο. Σε οσα dvd τα εχω βαλει παιζουν μια χαρα.

Γραφεις σε -R ?

Link to comment
Share on other sites

Χμ... εμενα δεν μου συμβαινει αυτο. Σε οσα dvd τα εχω βαλει παιζουν μια χαρα.

Γραφεις σε -R ?

 

Και σε - και σε + γράφω απλά τώρα τελευταία προτιμώ τα + χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος. Απλά έτσι μου έχει "κάτσει" οτι είναι πιο "ευκολοδιάβαστα" από τα περισσότερα players.

Link to comment
Share on other sites

geovass δες τωρα.

 

δεν εχουν εικονοσκοπιο.ποσο προβλημα θα ειναι;

 

Χμ, ειναι πιο παλιο μοντελο απο αυτο που σου λεω.:rolleyes:

Εαν κανεις την σύγκριση θα δεις οτι είναι αρκετά "φτωχο" μοντέλο...:(

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hi se olous!

 

Anazhtw plhrofories gia thn kamera tou thematos alla den mnporw na brw sto net.Kserei kaneis kati perissotero ektos pao to onoma auths ths kameras??:)

 

Diatithetai sthn Ellada??An nai,poso?Kai o,ti allo exete euxaristhsh!;)

 

Thanx

VULPES
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

paidia skopeyw na agorasw mia videocamera oxi poli akrivi alla psaxnomai gt den exw katalavei sxetika me ta mpixels.

 

exw vrei mia videocamera eggrafis DVD me 0.4 mpixel kai skeftomai me toso liga mpixel, pws tha fenete to video pou exw traviksei ston pc??

 

Tha fenete toso mikro oso ta 0.4 mpixel enos kinitou otan balw to video ston pc?? Ennow tha fenete to video se oli tin othoni tou pc i aplws se ena mikro plaisio??

 

parakalw boithisteme gia na min parw kapia biastiki apofasi

 

Eyxaristw

Link to comment
Share on other sites

Ψηφιακή φωτογραφική ψηφίζω δαγκωτο!

Εχω την CASIO S-500 και την SONY-DVD 200

και θεωρωοτι με τη βιντεοκάμερα sony πέταξα τα λεφτά μου.

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...