Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι.. Άλλα με το φοβερό Greenify, όλα είναι υπο έλεγχο.. :D

 

 

Το greenify σταματάει όλη την background λειτουργία μιας εφαρμογής, οπότε αν κάνεις hibernate μια εφαρμογή δεν πρόκειται να λάβεις ειδοποιήσεις πότε πάρα μόνο με manual refresh, κάτι που προφανώς είναι ανεπιθύμητο για τους περισσότερους.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

ώπα καλή φάση. προτιμώ το manual refresh!

 

Για να το κάνεις αυτό δε χρειάζεται η χρήση του greenify. Μπορεις απλά να ορίσεις στην εφαρμογή να μην κάνει ποτέ auto update.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυισεις κανει με email ή στην οθονη του κινητου ?Ευχαριστω.

Έχει επιλογή στις ειδοποιήσεις εάν θέλεις να σου κάνει ειδοποίηση ή να σου στείλει email. Το 2ο δεν το έχω χρησιμοποιήσει, δηλ. να μου κάνει ειδοποίηση με email.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια εφορμογη σαν το appmgr iii που να μεταφερει τα προγραμματα απο τη μνημη του κινητου στην προσωμιομενη, η συσκευη μου ειναι το xiaomi mi2 και δεν εχει sd card και το appmgr iii δε λειτουργει σε εμενα....

και ολα τα προγραμματα εγκαθηστωνται στην μνημη κινητου 4 gb και οχι στην προσωμιομενη που ειναι περιπου 10gb

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογη για back up σε PC και restore? free και χωρις root .. για πειτε :)

 

Carbon....

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

που ακριβως πατας για να τις αποθηκευσεις στο pc?

 

Δεν ξέρω, εγώ χρησιμοποιώ titanium backup.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Το maildroid είναι δωρεάν, μπορείς να το δοκιμάσεις. Το τι extra προσφέρει το pro το λέει εδώ: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maildroid.pro&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5tYWlsZHJvaWQucHJvIl0.

 

15 ευρώ είναι γελοία τιμή φυσικά.

Το stock android app είναι επίσης πολύ καλό αλλά δεν έχει δυνατότητα για backup/restore ρυθμίσεων. Και είναι το μόνο νομίζω στο οποίο μπορείς να σετάρεις hotmail account ως push mail .

Το δοκίμασα όντως πολύ καλό αλλά έχω πρόβλημα με το manual refresh που δεν δουλεύει.

Καμία πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα όντως πολύ καλό αλλά έχω πρόβλημα με το manual refresh που δεν δουλεύει.

Καμία πρόταση;

 

Νόμιζα ότι στο aquamail το είχες το πρόβλημα. Όπως και να χει δει γνωρίζω κάτι σχετικό με αυτό το θέμα, ούτε έχω δει σε σχόλια κάτι όμοιο.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογη για back up σε PC και restore? free και χωρις root .. για πειτε :)

 

Τι θέλεις να πάρεις back up? Αν θέλεις να πάρεις τα δεδομένα των εφαρμογών , μόνο με carbon (χωρίς root).

Αν εννοείς επαφές , ημερολόγιο , μηνύματα κ.τ.λ. Δες το MyPhoneExplorer.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ερώτηση!

Springpad ή pocket;

Κυρίως για να αποθυκευω σελίδες για αργότερα μιας και το springpad θα το συγκρίναμε με το evernote

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ερώτηση!

Springpad ή pocket;

Κυρίως για να αποθυκευω σελίδες για αργότερα μιας και το springpad θα το συγκρίναμε με το evernote

 

Και οι 2 δωρεάν είναι, ότι σε εξυπηρετεί.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 δωρεάν είναι, ότι σε εξυπηρετεί.

 

Έλεγα μήπως τις χρησιμοποιουσε κάποιος και είχε να πει κατι. Ευχαριστώ και πάλι:)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα μήπως τις χρησιμοποιουσε κάποιος και είχε να πει κατι. Ευχαριστώ και πάλι:)

Μα η χρήση και οι απαιτήσεις του καθενός δεν είναι το ίδιο. Δεν μπορώ να καταλάβω όσους ρωτάνε συγκριτικά για δωρεάν εφαρμογές. Κατεβάστε και δοκιμάστε. Είναι που είναι βεβαρυμένο το thread.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μα η χρήση και οι απαιτήσεις του καθενός δεν είναι το ίδιο. Δεν μπορώ να καταλάβω όσους ρωτάνε συγκριτικά για δωρεάν εφαρμογές. Κατεβάστε και δοκιμάστε. Είναι που είναι βεβαρυμένο το thread.

 

Μιας και δεν είμαι Χρόνια χρήστης android θέλω να μου πουν οι έμπειροι για την ποιότητα της κάθε εφαρμογής και ας είναι δωρεάν.

Δεν νομιζω πως είναι κακό. Επίσης δεν νομίζω πως η ερώτηση μου γέμισε το τοπικ με άσχετο θέμα.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν είμαι Χρόνια χρήστης android θέλω να μου πουν οι έμπειροι για την ποιότητα της κάθε εφαρμογής και ας είναι δωρεάν.

Δεν νομιζω πως είναι κακό. Επίσης δεν νομίζω πως η ερώτηση μου γέμισε το τοπικ με άσχετο θέμα.

 

Μα γιατί να μη δοκιμάσεις, αυτή είναι η απορία μου;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ερώτηση!

Springpad ή pocket;

Κυρίως για να αποθυκευω σελίδες για αργότερα μιας και το springpad θα το συγκρίναμε με το evernote

Αν θες απλά σελίδες για να τις διαβάσεις αργότερα το pocket είναι ακριβώς για αυτή τη χρήση. Βασικά συγκρίνεις δύο διαφορετικές εφαρμογές. Παρόλα αυτά σίγουρα μια δοκιμή ίσα σε πείσει.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Παδια και τα δύο τα έχω και τα δοκιμάζω απλά την άποψη σας ρώτησα.

Κεω ότι είναι διαφορετικές και ρωτησα μόνο και μόνο για την λειτουργία που έχουν κοινή

 

Τελος πάντων. Τα έχω και τα δύο λοιπον και παρατηρώ πως στην εμφανιση της ram που καταναλώνουν το springpad δεν υπάρχει καθόλου.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια εφορμογη σαν το appmgr iii που να μεταφερει τα προγραμματα απο τη μνημη του κινητου στην προσωμιομενη, η συσκευη μου ειναι το xiaomi mi2 και δεν εχει sd card και το appmgr iii δε λειτουργει σε εμενα....

και ολα τα προγραμματα εγκαθηστωνται στην μνημη κινητου 4 gb και οχι στην προσωμιομενη που ειναι περιπου 10gb

Έχεις κάνει root; Θα μπορούσα να σου προτείνω κάποια εφαρμογή σαν το link2sd αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν λειτουργεί στη συσκευή σου κι αν είναι ασφαλής ή όχι για σένα! Aπό την άλλη, 4gb για εφαρμογές είναι πάρα πολλά και δύσκολα θα τα γεμίσεις. Έτσι κι αλλιως σε παιχνίδια κλπ απ'ότι ξέρω, το μεγαλύτερο μέρος μεταφέρεται αυτόματα στην "προσομοιωμένη" μνήμη ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αν θες απλά σελίδες για να τις διαβάσεις αργότερα το pocket είναι ακριβώς για αυτή τη χρήση. Βασικά συγκρίνεις δύο διαφορετικές εφαρμογές. Παρόλα αυτά σίγουρα μια δοκιμή ίσα σε πείσει.
Αυτό. Πρόκειται για δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Το pocket το χρησιμοποιείς αν θέλεις να διαβάσεις αργότερα ένα άρθρο. Το pocket θα αφαιρέσει το περιττό formatting και θα εμφανίσει μόνο το κείμενο και τις εικόνες του. Με το springpad μπορείς να συλλέγεις και να οργανώνεις τις σημειώσεις σου. Αν θέλεις κάτι τέτοιο ωστόσο, θα σου έλεγα να κοιτάξεις και το evernote που θεωρώ ότι είναι μακράν το καλύτερο εργαλείο στον τομέα αυτόν.
Link to comment
Share on other sites

Καποιος που εχει εγκαταστησει το aquamail απλο ή pro εχει κανενα προβλημα με το manual refresh κουμπι κατω αριστερα αυτο με τα 2 βελακια?

Το ρωταω γιατι αυτο εμενα ΔΕΝ δουλευει κανει μονο αυτοματο refresh καθε 15 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που εχει εγκαταστησει το aquamail απλο ή pro εχει κανενα προβλημα με το manual refresh κουμπι κατω αριστερα αυτο με τα 2 βελακια?

Το ρωταω γιατι αυτο εμενα ΔΕΝ δουλευει κανει μονο αυτοματο refresh καθε 15 λεπτα.

Βρε παιδί, το έχεις ρωτήσει 2-3 φορές τουλάχιστον. Αν κάποιος είχε πρόβλημα φαντάζομαι θα σου το είχε πει. Τα παιδιά που το χρησιμοποιούν σου είπαν ότι τους δουλεύει κανονικά. Είσαι σίγουρος ότι δεν κάνει manual update; Έλεγξε τις ρυθμίσεις μήπως εκεί υπάρχει κάτι. Δοκίμασες να κλείσεις εντελώς το αυτόματο και κάνεις update manually να δεις αν θα το κάνει.

 

Αυτό. Πρόκειται για δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Το pocket το χρησιμοποιείς αν θέλεις να διαβάσεις αργότερα ένα άρθρο. Το pocket θα αφαιρέσει το περιττό formatting και θα εμφανίσει μόνο το κείμενο και τις εικόνες του. Με το springpad μπορείς να συλλέγεις και να οργανώνεις τις σημειώσεις σου. Αν θέλεις κάτι τέτοιο ωστόσο, θα σου έλεγα να κοιτάξεις και το evernote που θεωρώ ότι είναι μακράν το καλύτερο εργαλείο στον τομέα αυτόν.

Έχουν βάλει reminders στο evernote; Μέχρι πρότινος που το είχα δει δεν είχαν και για μένα ήταν ένα θέμα. Χρησιμοποιώ μέχρι τώρα κάτι πιο lite για σημειώσεις όπως το GNote αλλά δοκίμασα τώρα το Springpad και βλέπω πως η τελευταία έκδοσή του είναι αρκετά καλή. Και κάνει και τη μια δουλειά ανάλογη του PushBullet (αποστολή Notes, Links κλπ στο τηλέφωνο). Έχει και add-on για τον Firefox και μάλλον θα του δώσω τη θέση του G-Note.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...