Jump to content

Υψηλοτερο ΦΠΑ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

μένω στη Ρόδο και είμαι συνδεμένος με κάποιες Εταιρίες σταθερής τηλεφωνίας (με τετραψήφιο).

Το ωραίο είναι ότι ενώ ο ΦΠΑ εδώ είναι 13 % ορισμένες από αυτές χρεώνουν 18 %!

Έτσι έχουμε τη Forthnet, telepassport, cosmoline(ενδεικτικά αυτές) που χρεώνουν ΟΡΘΑ 13 %. Εννοείται ότι και ο ΟΤΕ χρεώνει 13 %

 

έχουμε από την άλλη την acn, tellas, q οι οποίες χρεώνουν 18 % ΦΠΑ κατά παράβαση του σχετικού νόμου!

Ο νόμος αυτός για μειωμένο ΦΠΑ δεν ισχύει μόνο στα Δωδεκάνησα αλλά και σε άλλα νησιά όπως Μυτιλήνη.

 

Επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών των παραπάνω εταιριών και τους ρώτησα έκπληκτος που βασίζονται για να χρεώνουν τψηλότερο ΦΠΑ από το νόμιμα προβλεπόμενο. Οι απαντήσεις ήταν τουλάχιστον αστείες (του στυλ: εμείς παρέχουμε την υπηρεσία από Αθήνα, δεν έχουμε γραφεία εκεί, ή δεν έχουμε δικό μας δικτυο εκεί-στη Ρόδο- και άλλα σχετικά.)Παρά τις επίμονες οχλήσεις μου (και γραπτώς) να μου υποδείξουν το νομικό πλαίσιο στο οποίο βασίζονται δεν έλαβα απαντήσεις. Σαν να μην έθεσα τα ερωτήματα!

 

Ο λόγος που έκανα τη δημοσίεςυση είναι αφενός για να ενημερώσω όσα μέλη του φόρουμ είναι από τις περιοχές αυτές να ρίξουν μια πιο προσεκτική ματιά στους λογαρισμούς τους για το ΦΠΑ και αφετέρου να συζητήσουμε γενικότερα το θέμα αυτό που προέκυψε.........

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως περιορίζεσαι σε τηλεφωνήματα;

Αν κάνεις κάτι πιο επίσημο, όπως για παράδειγμα να τους στείλεις εγγράφως την ερώτησή σου, τότε θα πρέπει να σου απαντήσουν. Κι αν σου απαντήσουν επίσημα κάποια βλακεία τότε κακό του κεφαλιού τους γιατί με αυτή την απάντηση μπορείς να τους κάνεις μεγάλη ζημιά.

Οπότε επειδή ξέρουν ότι σε έγγραφη απάντηση δεν μπορούν να πουν τις βλακείες που σου λένε στο τηλέφωνο, στείλε τους ένα γράμμα και πες μας τι έγινε.

Α, υπάρχει ένας πολύ ωραίος τρόπος να στείλεις ερώτηση σε κάποια εταιρεία επικοινωνιών και να σου απαντήσει θέλει δε θέλει.

Το στέλνεις μέσω του ειδικού εντύπου υποβολής ερωτήματος/καταγγελίας με email στην ΕΕΤΤ (το έγγραφο θα το βρεις στη σελίδα της ΕΕΤΤ).

 

Αν και η ΕΕΤΤ δεν είναι η ακριβώς αρμόδια για το θέμα, θα διαβιβάσει το ερώτημά σου στον παροχό (ή τους παροχούς που υπέδειξες) και θα τους ζητήσει απάντηση μέσα σε 15 ημέρες! (Αυτό σου το λέω γιατί αν στείλεις το γράμμα μόνος σου υπάρχει πιθανότητα να μην απαντήσουν ή να απαντήσουν μετά από μήνες...)

 

Κράτα μας ενήμερους!

Link to comment
Share on other sites

kai egw pou eixa telepassport gia thn karpatho ta idia ekane giati leei o logariasmos ekdidetai apo athina,akous ekei?meta ebala tellas alla efyga gia amerikh kai tha dw otan girisw ti xrewnei.pantws kai h q telecom kserw apo geitona 18% bazei fpa.

pantws kala ekanes kai to kinigas,mia kalh lysh einai to INKA.

Link to comment
Share on other sites

Spartak, θα σου προτείνω κι εγώ, όπως ο gmmour, να απευθυνθείς στην ΕΕΤΤ.Πολύ πιθανόν να βρεις το δίκιο σου...

Δοκιμασμένο... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη απευθυνθεί στις εταιρίες μέσω μαιλ αλλά και οι τρεις που ανέφερα απαντούν με τηλεφωνήματα!! Καμμιά τους δεν απάντησε γραπτώς παρότι τους το ζήτησα!

 

Στην ΕΕΤΤ έχω ήδη απευθυνθεί, έχω συμπληρώσει τη σχετική φόρμα και την έχω στείλει. Τηλεφωνικά μου είπαν ότι δε γνωρίζουν να υπάρχει τέτοια ειδική νομοθεσία που να επιτρέπει σε κάποιους να δίνουν χαμηλότερο ΦΠΑ και σε κάποιους άλλους ψηλότερο για την ίδια περιοχή.

 

 

Ούτε στην τοπική ΔΟΥ ξέρουν καποιο ειδικό νόμο επί του θέματος. Και αυτοί μου είπαν ότι θα όφειλαν να χρεώσουν 13 %.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά η Tellas δε πρέπει να έχει κάνει διασύνδεση σε όλα τα σημεία. Δε νοήτε στη Ρόδο, όπου και υπάρχει Transit κέντρο να μην υπάρχει γραφείο εταιρείας.

 

Ρε καλά έλεγα πως μόνο για διαφήμιση είναι αυτή η εταιρεία. Να ζήσουν τα μυρμήγκια!

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ

ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ , ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ (ΟΧΙ ΚΟΜΒΟΣ) ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΚΔΟΣΟΥΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ Φ.Π.Α.

ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησε την ΕΕΤΤ!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

EGO exo epeixirisi kai stelno paraggelies sta DODEKANISA SPORADES KIKLADES (EKTOS KRITIS) kai to FPA einai miomeno.

den xriazete na exeiw ipokatastima!

 

 

sisnomi poy de grafo ellinika den mporo!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο ΦΠΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΡΔΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ..ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ, Ο ΜΟΝΟΣ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΤΟΝ ΦΠΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.

ΕΞΑΛΛΟΥ, ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ ΤΟΝ ΦΠΑ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ.

ΓΙΑ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ****ΡΙΕΣ. Η ΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥ ΑΓΑΘΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΦΠΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΟΠΩΣ ΡΟΔΟ,ΚΩ ΚΛΠ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΦΠΑ ΑΠΟ ΠΩΛΗΣΗ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΔΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ! ξερετε τι ειναι 18-13=5% διαφορα για ενα μηνα στα ταμεια τους ( ειναι πολλα λευτα)
Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα τα παίρνει το κράτος αλλά αυτοί(18 % ΦΠΑ) καταλήγουν να είναι ακριβότεροι κατά 5 % από τους υπόλοιπους.... Βλακεία τους γιατί απλά όποιος το πάρει είδηση και δεν χάψει τις αστείες δικαιολογίες τους (πολιτική της εταιρίας και άλλα τέτοια κουραφέξαλα) απλά δε θα τους χρησιμοποιεί...

Πάντως εκρεμεί η απάντηση της ΕΕΤΤ....

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΑΡΕΠΕΜΨΑΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ N.1642/1986 ΠΕΡΙ ΦΠΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΟΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΔΡΑ ΜΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΕΔΡΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΑΓΑΘΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΟΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΦΠΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ. ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΟΤΕ-ΔΕΗ-ΔΕΠΑ ΚΛΠ. ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΚΟΙΝΗΣ ΟΦΕΛΕΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ ΚΑΤΑ 30% Η ΑΛΛΙΩΣ ΔΗΛ 13%.

ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΤΟ ΨΑΞΕΤΕ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΟΥΤΕ Η ΕΦΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΣΑΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ-ΠΡΟΣΕΞΤΕ-ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ (ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ), ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝ ΜΕ ΦΠΑ 18 Η 13%. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ, ΝΑΙ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝ ΜΕ ΦΠΑ 13% Η 18% ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΣΑΦΕΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΚΑΘΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΙΜΟΛΟΓΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ.

ΠΑΡΑΘΕΤΩ LINK

http://europa.eu.int/scadplus/leg/el/lvb/l31006.htm

ΕΑΝ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος makis_thess (23 Ιούλ. 2004 , 00:33)

 

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ! ξερετε τι ειναι 18-13=5% διαφορα για ενα μηνα στα ταμεια τους ( ειναι πολλα λευτα)

 

 

Τρεις μήνες! Ο ΦΠΑ αποδίδεται ανά τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spiros (28 Ιούλ. 2004 , 01:07)

 

Τρεις μήνες! Ο ΦΠΑ αποδίδεται ανά τρίμηνο.

 

 

απο τι νομιζω επειδη ειναι Α.Ε. και εχει υποχρεωτικα Γ' κατηγορια βιβλιων πληρωνη ανα μηνα.

ενω η επιχειρησης-εταιριες με Β'κατηγορια βιβλια πληρωνη ανα 3μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...