Jump to content

Nightwish vs Evanescence


Flamenerve
 Κοινοποίηση

Καλύτερο συγκρότημα με γυναίκα στα vocals  

142 members have voted

  1. 1. Καλύτερο συγκρότημα με γυναίκα στα vocals

    • Nightwish
      76
    • Evanescence
      66


Recommended Posts

Μα δεν είπα οτι φταίει το συγκρότημα.

Φταίει η υπερβολική προώθηση που τους κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 127
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (28 Ιούν. 2004 , 13:11)

 

Όπα ρε μεγάλε χαλάρωσε! συζήτηση κάνουμε!

 

Μήπως να στέλναμε και επιστολή στους nightwish για να απολογηθούμε που τολμήσαμε να τους συγκρίνουμε με τους evanescence; (αίσχος αίσχος ουυυυυ) :alien:

 

 

 

εσυ τωρα γιατι πειραχτηκες?? :eek: :confused: :worry: Τη γνωμη μου ειπα χωρις γενικευσεις και αερολογιες... :!:Δικαιωμα σου να μην συμφωνεις αλλα οχι και να ειρωνευεσαι ρε φιλε.... :mad: :eek: :worry: :confused: :wacko:

 

Τους nightwish τους θεωρω ξεχωριστους ενω τους evanascence τιποτα το ιδιεταιρο....πολλοι εχουν περασει σαν και αυτους και πολλοι θα περασουν ....γιαυτο τους χαρακτηριζω one hit band...

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (28 Ιούν. 2004 , 14:18)

 

Μα δεν είπα οτι φταίει το συγκρότημα.

Φταίει η υπερβολική προώθηση που τους κάνουν.

 

εχεις δει κανεναν που να λεει οχι στα λεφτα ;)

Γιατι θα το κανουν αυτοι? :confused: :worry:

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

Η Cristina με καλύπτει απόλυτα, αν και θεωρώ τους Lacuna Coil πολύ πιο καλούς από τους Evanescence. Επίσης τα άτομα την έχουν ψωνίσει μεχρι εκεί που δεν παιρνει!!! Τι να πώ και για τους Gathering, με την τραγουδίστρια των οποίων μιλούσα για κανα τεταρτο κ ήταν εντυπωσιακά προσγειωμένη κ ανθρώπινη... Μιλάμε για ένα συγκρότημα με πολλαπλάσια επιτυχία και απο τους Εvanescense και απο τους Lacuna Coil.

Παντως πιστεύω ότι οι Νιghtwish δεν μπορούν να συγκριθούν με τα παραπάνω συγκροτήματα. Ο ήχος τους είναι "δύσπεπτος" μεν αλλά πολύ ποιοτικός. Είναι απαραίτητο να έχεις μια κάποια Metal παιδεία για να καταλάβεις τι έχουν κάνει οι Nightwish. Για μένα είναι ένα σκαλί πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pipitop@pi (30 Ιούν. 2004 , 00:52)

 

εσυ τωρα γιατι πειραχτηκες?? :eek: :confused: :worry: Τη γνωμη μου ειπα χωρις γενικευσεις και αερολογιες... :!:Δικαιωμα σου να μην συμφωνεις αλλα οχι και να ειρωνευεσαι ρε φιλε.... :mad: :eek: :worry: :confused: :wacko:

 

Τους nightwish τους θεωρω ξεχωριστους ενω τους evanascence τιποτα το ιδιεταιρο....πολλοι εχουν περασει σαν και αυτους και πολλοι θα περασουν ....γιαυτο τους χαρακτηριζω one hit band...

 

 

Δε πειράχτηκα απλά εξήγησα για ποιο λόγο οι απόλυτες και φανατισμένες απόψεις (τύπου το θεωρώ προσβολή να τους συγκρίνετε) δε βοηθούν στο να γίνει μία ουσιαστική συζήτηση με επιχειρήματα

 

Κατά τα άλλα σεβαστή η γνώμη σου. Όπως όλες άλλωστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kfran (30 Ιούν. 2004 , 09:25)

 

Η Cristina με καλύπτει απόλυτα, αν και θεωρώ τους Lacuna Coil πολύ πιο καλούς από τους Evanescence. Επίσης τα άτομα την έχουν ψωνίσει μεχρι εκεί που δεν παιρνει!!! Τι να πώ και για τους Gathering, με την τραγουδίστρια των οποίων μιλούσα για κανα τεταρτο κ ήταν εντυπωσιακά προσγειωμένη κ ανθρώπινη... Μιλάμε για ένα συγκρότημα με πολλαπλάσια επιτυχία και απο τους Εvanescense και απο τους Lacuna Coil.

Παντως πιστεύω ότι οι Νιghtwish δεν μπορούν να συγκριθούν με τα παραπάνω συγκροτήματα. Ο ήχος τους είναι "δύσπεπτος" μεν αλλά πολύ ποιοτικός. Είναι απαραίτητο να έχεις μια κάποια Metal παιδεία για να καταλάβεις τι έχουν κάνει οι Nightwish. Για μένα είναι ένα σκαλί πάνω.

 

 

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή.

Σε καμιά περίπτωση δεν είπα πως είναι οι LC (που τους έχω απίστευτη αδυναμία, συναισθηματικό δέσιμο...)

είναι υποδεέστεροι των Evanescence. Αντιθέτως, είπα πως οι 2οι είναι κακέκτυπο των πρώτων.

Ο χρόνος θα δείξει την πορεία των Evanescence, καθώς και την ολκή τους. Έχουν μέλλον ακόμα.

 

Προς το παρόν, όσο και αν φαίνεται άσχημο, δεν μπορούμε να τους συγκρίνουμε με τους Nightwish.

Μόνο θέτοντας συγκεκριμένα κριτήρια. Γενικώς και αορίστως όμως, όχι.

 

Σύγκριση κάνουμε σε ομοειδή πράγματα και όχι σε άσχετα.

Επειδή όμως το κοινό και των δύο είναι ο χώρος που κινούνται,

καλό είναι να ορίζουμε παραμέτρους για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

 

Όσο για τους Gathering...

Δεν τους ανέφερα σε προηγούμενο post μου και ο λόγος είναι πως έχουν κάνει τόσο απίστευτες αλλαγές όλα αυτα τα χρόνια

που αν θα ακούσεις το 1ο και το τελευταίο τους album, θα παίζεις στοίχημα το κεφάλι σου πως δεν πρόκειται για το ίδιο group.

Ξεκίνησαν Death Metal και σήμερα είναι Trip Hop...

Πώς να συγκρίνεις την μουσική τους λοιπόν; Μόνο μεμονομένα albums τους ή ανα χρονική περίοδο.

 

Αν περάσουμε όμως στο επίπεδο σύγκρισης των ίδιων των groups

και της συμπεριφοράς τους από την αρχή της πορείας τους μέχρι σήμερα, ε, ναι...

Και οι Gathering έχουν δείξει χαρακτήρα.

 

Κι επειδή ίσως να ακούγομαι λιγάκι απόλυτη, όλα όσα λέω είναι προσωπικές απόψεις.

Δεν σημαίνει πως είναι και σωστά. :)

 

Άλλωστε, περι ορέξεως... :happy:


Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (30 Ιούν. 2004 , 10:39)

 

Δε πειράχτηκα απλά εξήγησα για ποιο λόγο οι απόλυτες και φανατισμένες απόψεις (τύπου το θεωρώ προσβολή να τους συγκρίνετε) δε βοηθούν στο να γίνει μία ουσιαστική συζήτηση με επιχειρήματα

 

Κατά τα άλλα σεβαστή η γνώμη σου. Όπως όλες άλλωστε ;)

 

δεν ειναι φανατισμος ρε φιλε.....τι νομιζεις πως κοιμαμαι και ξυπναω ακουγωντας nightwish?Και επιμενω πως η αποψη μου δεν εκφραζει κανενα φανατισμο γιατι τετοιος δεν υφισταται....Και οταν παραθετεις ενα ποστ(οχι απαραιτητα ολοκληρο)φροντιζε να το κανεις σωστα και οχι να το αλλαζεις.....]

 

 

Και στην τελικη ασε τους mods η τους co-mods να αποτρεπουν τη δημιουργια ανουσιων συζητησεων.....

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

Guest andrea doria

Ψήφισα Evanescence μόνο και μόνο γιατί έχει τύχει να τους έχω ακούσει περισσότερο. Κατά τη γνώμη μου, ωστόσο, και τα δύο συγκροτήματα είναι πολύ καλά, το καθένα με το ύφος του. Όσο για τους διαχωρισμούς, προφανώς έχω χάσει επεισόδια τα τελευταία χρόνια :confused: Το ξέρω ότι μπορώ να φάω ντομάτες γι' αυτό που θα πω τώρα, αλλά διάβασα στο thread για όρους που δε μου λένε τίποτα :worry:

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι μου αρέσει αυτό που ακούω :) Δε με ενδιαφέρει και τόσο αν το θεωρώ nu metal ενώ δεν είναι, πχ. Έτσι κι αλλιώς, τα όρια ανάμεσα σε κάποια είδη μουσικής (αν όχι σε όλα! ;) ) είναι τόσο ρευστά τα τελευταία χρόνια, που πραγματικά ευχαριστούν τα αυτιά μου ήχοι που δανείζονται στοιχεία από φαινομενικά ξένα προς αυτούς μουσικά είδη :)

Link to comment
Share on other sites

Έλεος πια! Προτιμάτε Evanescence από Nightwish οι περισσότεροι εδώ μέσα; :wacko: Μα καλά, έχετε ακούσει ποτέ Nightwish ή απλά σας αρέσουν οι Evanescence και τους ψηφίζετε; ;) Οι Nightwish είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ καλύτεροι, οι Evanescence μπροστά τους είναι ΕΝΑ ΜΗΔΕΝ και καλό θα κάνετε να ακούσετε να χαρούν τ'αυτάκια σας και η ψυχούλα σας.

 

Δε γίνεται κάποιος που έχει ακούσει και Nightwish και Evanescence να προτιμάει τους Evanescence. Οι Nightwish και καλύτερες συνθέσεις έχουν, και καλύτερα φωνητικά έχουν, και πιο ποιοτικοί είναι, και δεν είναι εμπορικοί και δεν είναι ψωνάρες και το νέο τους album θα τρελαίνει άτομα ακόμα και σε 20 χρόνια από τώρα ενώ το Fallen σιγά σιγά αρχίζει να ξεθωριάζει και οι Evanescence μόλις βγάλουν το επόμενο τους album θα έχουν αποτελέσει παρελθόν καθώς είναι το one hit band.

 

Nightwish RULEEEEEE HAAAAAAARD!!!!!!!!

Evanescence SUXXXXXX HARD!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και το νέο τους album θα τρελαίνει άτομα ακόμα και σε 20 χρόνια από τώρα

 

Κι έλεγα να αναφέρω λίγα λόγια γι αυτό, αύριο... :)

Απίστευτο album! Σήμερα το άκουγα για πολλές ώρες, ξανά και ξανά!

Ίσως και το καλλίτερό τους album μέχρι στιγμής!

Δεν περίμενα τόσο σπουδαία δουλειά τους τόσο σύντομα...

 

Αξίζει να το ακούσετε όλοι. Είναι ένα διαμάντι και δεν πρέπει να λείπει από κανενός την δισκοθήκη (or... mp3-οθήκη :P ).


Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cristina ( 4 Ιούλ. 2004 , 05:15)

 

Κι έλεγα να αναφέρω λίγα λόγια γι αυτό, αύριο... :)

Απίστευτο album! Σήμερα το άκουγα για πολλές ώρες, ξανά και ξανά!

Ίσως και το καλλίτερό τους album μέχρι στιγμής!

Δεν περίμενα τόσο σπουδαία δουλειά τους τόσο σύντομα...

 

Αξίζει να το ακούσετε όλοι. Είναι ένα διαμάντι και δεν πρέπει να λείπει από κανενός την δισκοθήκη (or... mp3-οθήκη :P ).

 

 

Εγώ παντός από nightwish προτιμώ το century chills

Αλλά ο καινούριος τους δίσκος ειναι παρά πολύ καλός

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone ( 4 Ιούλ. 2004 , 12:40)

 

Αλλά ο καινούριος τους δίσκος ειναι παρά πολύ καλός

 

 

Καταπληκτικά καλός θα έλεγα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pipitop@pi (30 Ιούν. 2004 , 00:53)

 

εχεις δει κανεναν που να λεει οχι στα λεφτα ;)

Γιατι θα το κανουν αυτοι? :confused: :worry:

 

Είπα εγώ κάτι τέτοιο; Αν συνεχιστεί η υπερβολική προώθηση σαφώς και θα γίνουν εμπορικοί κι αυτοί.

Το Fallen όμως δε νομίζω να είναι εμπορικό. Είχε κυκλοφορήσει πριν γίνει όλος αυτός ο ντόρος και αρχίσουν να παίζουν παντού οι Evanescence.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έφερε η κοπέλα μου το single των Nightwish! Έχω ακούσει αρκετά από τα παλιά ήρθε η ώρα και για το καινούριο! :cool:

Nexus 5: Pure Nexus 7.1.2 | Nova Launcher

 

Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών - http://www.awmn.net

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 ( 5 Ιούλ. 2004 , 22:55)

 

Είπα εγώ κάτι τέτοιο; Αν συνεχιστεί η υπερβολική προώθηση σαφώς και θα γίνουν εμπορικοί κι αυτοί.

Το Fallen όμως δε νομίζω να είναι εμπορικό. Είχε κυκλοφορήσει πριν γίνει όλος αυτός ο ντόρος και αρχίσουν να παίζουν παντού οι Evanescence.

 

 

Σαφέστατα και είναι εμπορικό το album τους (αυτό δε σημαίνει πως είναι απαραιτήτως κακό). :)

Κυκλοφόρησε ακριβώς την στιγμή που είχε γίνει επιτυχία το 'Bring Me To Life' καθώς και το 'My Immortal' λόγω του DareDevil. Ένα μήνα περίπου μετά την πρεμιέρα της ταίνίας στην Αμερική.

Μήπως τους ήξεραν πολλοί πριν από αυτό...; :worry:

 

 

noiz, άκου και το album τους. :)


Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως το Fallen είχε κυκλοφορήσει πριν το soundtrack του DareDevil. Λάθος μου τότε.

Φυσικά και είναι εμπορικό αν είναι έτσι τα πράγματα, αν και όπως είπες δε σημαίνει πως είναι απαραίτητα κακό. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

<< N I G H T W I S H >>

με κλειστά μάτια

Ρε παίδες,τι πράγματα είναι αυτά?? Οι λόγοι που δεν στέκει μια τέτοια δημοσκόπιση είναι πολλοί όπως για παράδειγμα:

1-το είδος μουσικής είναι διαφορετικό που σημαίνει διαφορετικά φωνητικά

2-όπως είπαν και οι άλλοι οι Evanescence είναι εμπορικό συγκρότημα

3-είναι σαν να συγκρίνεις Blackmore's Night με Άσπα

Τέλος θα πώ ότι να μην γίνονται τέτοιες ''βεβηλώσεις'' σε δημοσκοπίσεις.

Link to comment
Share on other sites

3-είναι σαν να συγκρίνεις Blackmore's Night με Άσπα

 

Ομολογώ πως ήταν πολύ πετυχημένη επιλογή για παραλληλισμό! :lol: :lol: :lol:


Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλά είστε σοβαροί!Τι συγκρίνετε, P900 με 1100!Σαφέστατα nightwish.Αν και αυτοί ειναι τυποποιημενοι αλλά σε σχέση με τους Evan!Ασε που η Tarja είναι και πιό ωραία.Αν στη σύγκρισή υπήρχαν και οι lacuna coil τότε θα ψήφιζα αυτούς! :)

Why men wear clothes:

http://img78.photobucket.com/albums/v296/_osse_/16a.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Earendil (16 Οκτ. 2004 , 12:54)

 

Καλά είστε σοβαροί!Τι συγκρίνετε, P900 με 1100!Σαφέστατα nightwish.Αν και αυτοί ειναι τυποποιημενοι αλλά σε σχέση με τους Evan!Ασε που η Tarja είναι και πιό ωραία.Αν στη σύγκρισή υπήρχαν και οι lacuna coil τότε θα ψήφιζα αυτούς! :)

 

 

Πού το ξέθαψες αυτό βρε?!?!? :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...