Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με το θέμα της μπαταρίας στην 4.3

 

Σήμερα είπα να περάσω ξανά την custom 4.3 που έχει ο StratosGR μιας και την προηγούμενη φορά που την πέρασα δεν είχα αλλάξει bootloader με τα γνωστά προβλήματα του WiFi και της συχνής επανεκκίνησης της συσκευής.

Όλη μέρα είμαι κυριολεκτικά πάνω από την συσκευή αλλά πιστεύω ότι ανταμείβομαι. Με WiFi, 4 mail να συγχρονίζουν κάθε ώρα και ένα τηλέφωνο που μου πήγε ούτε λίγο ούτε πολύ 8 και πλέον ώρες να το στήσω είδα πράγματα που έτριβα τα μάτια μου. Πρέπει να εγκατέστησα και να ρύθμισα πάνω από 60 εφαρμογές συν τον nova που μου έφαγε τουλάχιστον 1.5 ώρα συν τις ρυθμίσεις στην lock screen συν αλλά πολλά..

 

[ATTACH]39060[/ATTACH]

 

Το τηλέφωνο ούτε λίγο ούτε πολύ άδειασε μετά από 12 περίπου ώρες αρκετά βαριάς χρήσης αλλά το εντυπωσιακό είναι το πόσες ώρες το λειτουργούσα.. οθόνη λοιπόν πάνω από 8.5 ώρες... Κάτι φυσικά που δεν είχα ξαναδεί ΠΟΤΕ με την 4.1.2

 

[ATTACH]39061[/ATTACH]

 

Να μην ξεχάσω να αναφέρω κάτι εξίσου εντυπωσιακό το οποίο είναι το άθλιο σήμα που είχα κατά την διάρκεια της ημέρας πιάνοντας από καμία έως μια το πολύ γραμμή.

 

[ATTACH]39059[/ATTACH]

 

Τι να πω..

 

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ROM!!

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1) Active Apps Manager widget σε Note 2 με 4.3:

Όσο το είχα ενεργοποιημένο έβλεπα τον Task Manager ή com.sec.android.app.controlpanel ψηλά στην κατανάλωση μπαταρίας τόσο στο settings->battery όσο και στο better battery stats -> partial wakelocks. Έκανα remove το widget και το πρόβλημα λύθηκε!

 

2) Google+ σε Note 2 με 4.3 :

Χωρίς να το χρησιμοποιώ καθόλου σαν εφαρμογή ή widget ήταν επίσης ψηλά στην κατανάλωση μπαταρίας. Με το app greenify το έθεσα σε ύπνωση και το πρόβλημα λύθηκε!

 

3) Samsung Account (στο settings) σε Note 2 με 4.3:

Διαπίστωσα ότι δεν είχα ανάγκη συγχρονισμού των 4 επιλογών (contacts, calendar, internet, scrapbook) και το απενεργοποιησα.

 

4) Dropbox sync (στο settings) σε Note 2 με 4.3:

Διαπίστωσα ότι δεν είχα ανάγκη συγχρονισμού των 3 επιλογών (pictures, videos, documents) και το απενεργοποιησα. Το camera upload sync with dropbox συνεχίζει να συγχρονίζει κανονικά. Το documents sync που είναι ενδιαφέρον έχει τι αρνητικό ότι συγχρονίζει μόνο στην εσωτερική κάρτα η οποία στην περίπτωση μου δεν επαρκεί ως μέγεθος. Υπάρχει όμως το app dropsync που συγχρονίζει στην εξωτερική.

 

ΣΧΟΛΙΟ: Για να συγχρονίζει ένα βαρύ dropbox account δεκάδων ΜΒs χρειάζεται 1-2 ημέρες κατά τις οποίες τα cloudagent και index services ρουφανε την μπαταρία αλλά μετά στρώνει.

 

5) Cool Tool - system stats:

Το έχω καρφιτσωσει σε floating window (overlay mode) στην κορυφή της οθόνης (είμαι με μικρό don't @240dpi οπότε δεν ενοχλεί) και παρακολουθώ τα CPU usage, CPU frequency, Available ram και Most Resource Intensive Process, οπότε όταν βλέπω το σύστημα φορτωμένο για πολύ ώρα καταλαβαίνω ποιο app ή service είναι το αίτιο και το διορθώνω! Είναι εξίσου χρήσιμο με το better battery stats με το οποίο το δουλεύω συνδυαστικά! (έτσι εντόπισα το παραπάνω σχόλιο)

Edited by ilpara
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάμε καλά.

Οθόνη 7 ώρες με 26 ώρες λειτουργίας.

 

Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια βδομαδα που εχω το note ειμαι πολυ ευχαριστηνενος με τα επιπεδα της μπαταριας.εχω περιπου 90 εφαρμογες συνολικα,χωρις greenify.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια βδομαδα που εχω το note ειμαι πολυ ευχαριστηνενος με τα επιπεδα της μπαταριας.εχω περιπου 90 εφαρμογες συνολικα,χωρις greenify.

 

Με ποσες ωρες οθονη ησουν εκει??

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Με ποσες ωρες οθονη ησουν εκει??

 

1.5 ωρα με ανοιχτο wifi απο το πρωι και συγχρονισμο 3 λογαριασμων.την οθονη την εχω στο 30% περιπου φωτεινοτητα χωρις αυτοματο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα πρόβλημα με την μπαταρία με την αναβάθμιση σε 4.3. Με factory reset δείχνει να βελτιώθηκε η κατάσταση. Οπότε όποιος έχει πρόβλημα ας το δοκιμάσει.

 

Παιδια πως γινεται αυτο το λεγομενο factory reset η hard reset??Απο 4.1.1 σε 4.1.2 και εχω ξενερωσει με την μπαταρια..το μονο που εκανα ηταν να πατησω ενημερωση λογισμικου...εκανα την αναβαθμιση απο το κινητο(οχι pc)..Δεν εχω κανει ΤΙΠΟΤΑ αλλο..πρεπει να κανω factory reset??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και η δικιά μου μπαταρία μετα και το τελευταίο (3ο στη σειρά) reset δεν φαίνεται να πάει καλά. Tα μοναδικά που έχω σετάρει/εγκαταστήσει ειναι:

- dropbox account

- email account (exchange)

- tapatalk

 

Location reporting/sharing = OFF

Google Now = OFF

Wifi location scanning = OFF

 

Νομίζω πως απο τα screenshots φαίνεται το πόσο καλά πάει η μπαταρία μου :mad::cry:

 

[ATTACH]39629[/ATTACH]

 

[ATTACH]39630[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια του χθεσινου ποστ σχετικα με την μπαταρια ποσταρω και σημερα αλλα 2 screenshots αφου ακομα καλα κραταει.η χρηση ειναι ιδια με χθες συν καποια βιντεακια σημερα απο youtube. Αυτο που ξεχασα χθες ειναι πτι η συσκευη απο το πρωι μεχρι το μεσημερι που γυρναω ειναι συνδεδεμενη με bluetooth και το βραδυ παραμενει ανοιχτη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι στη 4.1 εκδοση μαμα αν ξερει καποιος ας μου πει σε ρη καταδταδη βλεπει τη μπαταρια μου.επισης αυτο το gpsd γιατι τρωει τοση μπαταρια?

 

Επισης τη νυχτα θα μου φαει ενα 10 με 15% μπαταρια ενω ειναι σε sleep mode.το κινητο το πηρα πριν κανα μηνα μεταχειρισμενο και ειναι ηδη ενος ετους.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως γινεται αυτο το λεγομενο factory reset η hard reset??Απο 4.1.1 σε 4.1.2 και εχω ξενερωσει με την μπαταρια..το μονο που εκανα ηταν να πατησω ενημερωση λογισμικου...εκανα την αναβαθμιση απο το κινητο(οχι pc)..Δεν εχω κανει ΤΙΠΟΤΑ αλλο..πρεπει να κανω factory reset??

 

Απο accounts --> back up and reset

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία, τι είναι το index service που μου έχει καταφάει τη μπαταρία? Μπορεί να γίνει κάτι?Είμαι με 4.3 sotmax custom rom.
ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Απο accounts --> back up and reset

 

Αξιζει ρε παιδια να γινει το reset??ειναι απαραιτητο σε καθε ενημερωση??θα αυξηθει η αυτονομια της μπαταριας??

Δεν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει ρε παιδια να γινει το reset??ειναι απαραιτητο σε καθε ενημερωση??θα αυξηθει η αυτονομια της μπαταριας??

Δεν ξερω τι να κανω...

Εξαρτάται τι θέματα έχεις. Σαφώς μία καθαρή εγκατάσταση είναι προτιμότερο κυρίως όταν πρόκειται για μεγάλα update. Αν είδες επιβάρυνση της μπαταρίας ή κάποιο άλλο πρόβλημα, έχει νόημα. Αν είναι όλα όπως πριν δεν έχεις λόγο.

 

Και επειδή γίνεται μεγάλη συζήτηση για το θέμα της μπαταρίας με την 4.3, παραθέτω και τα δικά μου screenshots.

 

Edit: Αν και τα έχω πει και παλιότερα, αυτή η κατανάλωση είναι με τα πάντα ανοιχτά από τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ.

- Μόνιμα Wi-Fi και data ανοιχτά (GSM τα data)

- Facebook, Twitter, Gmail, Yahoo, Stock mail app με push συγχρονισμούς.

- Viber, Whatsapp.

- Περίπου 1:30 ώρα κλήσεις

- Αρκετό Tapatalk και browsing.

- Λίγο Youtube και FB Twitter με αρκετή χρήση.

Όσον αφορά τις εφαρμογές που καταναλώνουν περισσότερη μπαταρία. Εννοείται και άλλη χρήση εφαρμογών. Εγκατεστημένες έχω 130κάτι.

 

Πάντα απενεργοποιημένα: Google+, Samsung Apps, SVoice, ChatON, Hangouts, Flipboard και 2-3 άλλα άκυρα της Samsung. Λέω πάντα γιατί αυτά ήταν απενεργοποιημένα και πριν το update μια και δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ.

 

Το μόνο που άλλαξε είναι ότι πριν είχα ανοιχτό το Screenshot με την παλάμη και το smart stay. Το πρώτο όλο λέω θα το ανοίξω αλλά χρησιμοποιώ το πενάκι συνήθως γι' αυτή τη δουλειά και το Smart Stay από όταν έβαλαν μόνιμα το εικονίδιο με εκνευρίζει και το ανοίγω σε περίπτωση που το χρειάζομαι.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θέματα έχεις. Σαφώς μία καθαρή εγκατάσταση είναι προτιμότερο κυρίως όταν πρόκειται για μεγάλα update. Αν είδες επιβάρυνση της μπαταρίας ή κάποιο άλλο πρόβλημα, έχει νόημα. Αν είναι όλα όπως πριν δεν έχεις λόγο.

 

Και επειδή γίνεται μεγάλη συζήτηση για το θέμα της μπαταρίας με την 4.3, παραθέτω και τα δικά μου screenshots.

 

Edit: Αν και τα έχω πει και παλιότερα, αυτή η κατανάλωση είναι με τα πάντα ανοιχτά από τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ.

- Μόνιμα Wi-Fi και data ανοιχτά (GSM τα data)

- Facebook, Twitter, Gmail, Yahoo, Stock mail app με push συγχρονισμούς.

- Viber, Whatsapp.

- Περίπου 1:30 ώρα κλήσεις

- Αρκετό Tapatalk και browsing.

- Λίγο Youtube και FB Twitter με αρκετή χρήση.

Όσον αφορά τις εφαρμογές που καταναλώνουν περισσότερη μπαταρία. Εννοείται και άλλη χρήση εφαρμογών. Εγκατεστημένες έχω 130κάτι.

 

Πάντα απενεργοποιημένα: Google+, Samsung Apps, SVoice, ChatON, Hangouts, Flipboard και 2-3 άλλα άκυρα της Samsung. Λέω πάντα γιατί αυτά ήταν απενεργοποιημένα και πριν το update μια και δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ.

 

Το μόνο που άλλαξε είναι ότι πριν είχα ανοιχτό το Screenshot με την παλάμη και το smart stay. Το πρώτο όλο λέω θα το ανοίξω αλλά χρησιμοποιώ το πενάκι συνήθως γι' αυτή τη δουλειά και το Smart Stay από όταν έβαλαν μόνιμα το εικονίδιο με εκνευρίζει και το ανοίγω σε περίπτωση που το χρειάζομαι.

 

Οποτε λογικα να το κανω το reset,θα βελτιωθει η μπαταρια??

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου με το τηλέφωνο μου!

Έβαλα την 4.3 χωρίς hard reset και από τότε άρχισαν τα προβλήματα με την μπαταρία. Ανά ώρα αναμονής μου κατέβαινε 10%.

Έβλεπα τις γνώμες των περισσοτέρων εδώ μέσα που έλεγαν ότι η μόνη λύση είναι hard reset αλλά δεν το έπαιρνα απόφαση.

Προσπάθησα με τις κατάλληλες ρυθμίσεις να κάνω το τηλ να δουλεύει όσο πιο οικονομικά γίνεται αλλά τίποτα! Η μπαταρία δεν κρατούσε ούτε μία ημέρα! Πήρα λοιπόν την απόφαση και αγόρασα καινούργια μπαταρία original.

Στην πρώτη φόρτιση πάλι τα ίδια! Έχανε 10% ανά ώρα. Στη δεύτερη το ίδιο. Στην τρίτη φόρτιση έγινε το θαύμα!!!!

Ανά ώρα αναμονής άρχισε να κατεβαίνει μόνο 1%. Μιλάμε ότι είναι με την ίδια φόρτιση μία ημέρα και 5 ώρες και έχει κατέβει στο 37% με αρκετή χρήση και παίξιμο παιχνιδιών αρκετή ώρα.

Αυτό που έχω παρατηρήσει ότι διαφέρει είναι πως πριν στη σελίδα της κατανάλωσης μπαταρίας το λειτουργικό σύστημα android είχε κατανάλωση 20-25% χωρίς να κάνω τίποτα ενώ τώρα είναι μόνο γύρω στο 9%. Λέτε αυτό να έπαιζε ρόλο;

Σας παραθέτω screenshoots για να δείτε την κατανάλωση πως είναι τώρα.

Μήπως μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει;

Η Μουσική εξημερώνει τα ζώα!
Link to comment
Share on other sites

1 η πλήρης αποφόρτιση μετά το reset αλλά αυτά τα 5ωρα+ οθόνης δύσκολα θα τα δω

 

[ATTACH]39705[/ATTACH][ATTACH]39706[/ATTACH][ATTACH]39707[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Οποτε λογικα να το κανω το reset,θα βελτιωθει η μπαταρια??

Το κανα το reset..ο θεος βοηθος...

Συγγνώμη για την καθυστέρηση, δεν είχα προλάβει να σου απαντήσω. Κακό δεν κάνει ποτέ, από τη στιγμή που έγινε ένα μεγάλο update. Όπως είπα και πριν, εξαρτάται το τι αντιμετωπίζει ο καθένας. Αν δεν είχες σοβαρό θέμα, καλά έκανες, στήσε τη συσκευή σου κι είσαι εντάξει. Αν είσαι σε όσους είχαν μεγάλο πρόβλημα με τη μπαταρία, βάλε με προσοχή της εφαρμογές και απέφυγε ενεργοποίηση τοποθεσίας και σχετικές ρυθμίσεις που δεν είναι καθόλου battery friendly.

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι. Καλά έκανες και το έκανες.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Είναι λογικό να έχω screen on 3h και awake 4h;;; Γενικά παρατηρώ ότι το Note 2 4.3 είναι ξυπνιο ~30% παραπάνω από τον χρόνο που είναι ανοιχτή η οθόνη. Είναι οκ;;;

 

Τι το κρατάει awake;;; Τα partial wakelocks που είναι αθροιστικα η επιπλέον 1h; Αν ναι, τότε μάλλον είναι τα services της Google...

 

ΥΓ: Από μπαταρία δεν έχω πρόβλημα, η DN3 με βγάζει 5 ωρες οθονης ή 1 ωρα οθόνης ανα 20% μπαταρία με σχεδόν ολα ανοιχτά, όσο και στην 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου με το τηλέφωνο μου!

Έβαλα την 4.3 χωρίς hard reset και από τότε άρχισαν τα προβλήματα με την μπαταρία. Ανά ώρα αναμονής μου κατέβαινε 10%.

Έβλεπα τις γνώμες των περισσοτέρων εδώ μέσα που έλεγαν ότι η μόνη λύση είναι hard reset αλλά δεν το έπαιρνα απόφαση.

Προσπάθησα με τις κατάλληλες ρυθμίσεις να κάνω το τηλ να δουλεύει όσο πιο οικονομικά γίνεται αλλά τίποτα! Η μπαταρία δεν κρατούσε ούτε μία ημέρα! Πήρα λοιπόν την απόφαση και αγόρασα καινούργια μπαταρία original.

Στην πρώτη φόρτιση πάλι τα ίδια! Έχανε 10% ανά ώρα. Στη δεύτερη το ίδιο. Στην τρίτη φόρτιση έγινε το θαύμα!!!!

Ανά ώρα αναμονής άρχισε να κατεβαίνει μόνο 1%. Μιλάμε ότι είναι με την ίδια φόρτιση μία ημέρα και 5 ώρες και έχει κατέβει στο 37% με αρκετή χρήση και παίξιμο παιχνιδιών αρκετή ώρα.

Αυτό που έχω παρατηρήσει ότι διαφέρει είναι πως πριν στη σελίδα της κατανάλωσης μπαταρίας το λειτουργικό σύστημα android είχε κατανάλωση 20-25% χωρίς να κάνω τίποτα ενώ τώρα είναι μόνο γύρω στο 9%. Λέτε αυτό να έπαιζε ρόλο;

Σας παραθέτω screenshoots για να δείτε την κατανάλωση πως είναι τώρα.

Μήπως μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει;

 

Σήμερα δοκίμασα το τηλέφωνο με την παλιά μπαταρία και δούλεψε άψογα.

Συμπέρασμα:

Δεν ήταν το πρόβλημα της μπαταρίας αλλά του λογισμικού! Απλά το θαύμα είναι ότι έφτιαξε μόνο του χωρίς να κάνω τίποτα!!!

Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι ότι έχει πέσει η κατανάλωση στο λειτουργικό σύστημα android και πιστεύω ότι αυτό ήταν η αιτία!

Η Μουσική εξημερώνει τα ζώα!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα στην 4.3 η μπαταρία πετάει λίγο καλύτερη απ την 4.1.2 και αρκετά καλύτερη στην αναμονή

[ATTACH]39752[/ATTACH][ATTACH]39753[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Και αφού σας έβαλα ss με 6,5h οθόνη σας βάζω κι ένα με ελάχιστη χρήση (μισή ώρα οθόνη) για να δείτε πόσο λίγο καταναλώνει στην αναμονή.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...