Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είσαι μια χαρά. Αν με 4+20' οθόνη είσαι στο 45% με 31 ώρες χρήση, άνετα αν συνεχίσεις με την ίδια χρήση θα πας 7,5 ώρες οθόνης.

 

Το 1% ανά 5-6 λεπτά browsing είναι φυσιολογικό.Σημαίνει 10-11% ανά ώρα. Πολύ καλό αν το συγκρίνουμε με άλλες συσκευές που πιάνουν 20-25% ανά ώρα.

 

Συνεπώς δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Η χρήση 3g έχει αυξημένη κατανάλωση.

Φαίνεται και στους χρόνους ομιλίας που δίνουν οι κατασκευαστές. Συνήθως ο χρόνος με χρήση μόνο gsm είναι 50% μεγαλύτερος απ ότι με χρήση 3g δικτύου.

 

Ωραία. Φτάνω τις 7μιση ωρες αλλά όχι και 9! Χαχαχα

Ευτυχώς όπως το χρησιμοποιώ δεν πέφτει καθόλου στην αναμονή

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως ρε παιδιά το πολύ να φτάσω τις 4 ώρες λειτουργίας οθόνης και μου κρατάει γυρω στις 2 μέρες η μπαταρία.
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με 2 ώρες οθόνη είναι μετά από 14 ώρες στο 55%.

Το χρησιμοποιώ και σαν tablet.

Έχω μιλήσει συνολικά καμία ώρα.

Έχω συγχρονισμό και τα πάντα (3g, wifi, κλπ) ανοιχτά.

Έχω φωτεινότητα υψηλά.

...Έχω την εντύπωση ότι με χαμηλή φωτεινότητα αυξάνει πολύ η μπαταρία, αλλά δεν αξίζει να μην το απολαμβάνεις!

Πάντως στο τέλος της ημέρας είναι στο 30-40% και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ρε παιδιά το πολύ να φτάσω τις 4 ώρες λειτουργίας οθόνης και μου κρατάει γυρω στις 2 μέρες η μπαταρία.

 

Same here... Υποθέτω είναι ανάλογα τη χρήση που κάνει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

βρε με την οθόνη ανοικτή μένετε για να ξεπεράσει ο ένας τον άλλον

:lol::lol::lol:

 

Αν δεν το γράφω στις 8, 5-9 ώρες θα πέσω σε κατάθλιψη. Χαχαχα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα χθες κι εγω και το αφησα να ξεφορτισει εντελως και το εβαλα πριν κανενα 3ωρο και εχει φορτισει κατα 50%!!!!Ειναι φυσιολογικο,γιατι μου φαινεται παρα πολυ!!!Δηλ.για 100% θα κανει κανενα 6αωρο???

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα χθες κι εγω και το αφησα να ξεφορτισει εντελως και το εβαλα πριν κανενα 3ωρο και εχει φορτισει κατα 50%!!!!Ειναι φυσιολογικο,γιατι μου φαινεται παρα πολυ!!!Δηλ.για 100% θα κανει κανενα 6αωρο???

 

Όχι δεν είναι φυσιολογικό εφόσον το φορτίζεις με τον δικό του φορτιστή και καλώδιο, χρειάζεται περίπου 2+20' από το 10-100%

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παντως οπως εχω ξαναγραψει το να μιλαμε για μπαταρια ειναι πολυ σχετικο μια και σημαντικο ρολο παιζει και το δικτυο!

 

Σιγουρα το ΝΟΤΕ βγαζει ανετα πανω απο 6ωρες οθονη και ολη την μερα αλλα πχ εγω με ΤΙΜ Ιταλιας δεν περασα ποτε τις 6 ωρες ενω με την ιδια χρηση,μερη,μετακινησεις, στην Βονταφον Ιταλιας περασα ανετα τις 7,5!

 

Το σιγουρο ειναι οτι δεν υπαρχει εκτος απο τα Μοτορολα αλλο κινητο με αυτες τις δυνατοτητες για μπαταρια

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα χθες κι εγω και το αφησα να ξεφορτισει εντελως και το εβαλα πριν κανενα 3ωρο και εχει φορτισει κατα 50%!!!!Ειναι φυσιολογικο,γιατι μου φαινεται παρα πολυ!!!Δηλ.για 100% θα κανει κανενα 6αωρο???

 

Ακριβώς 2ω 30λ κλειστό για μια πλήρη φόρτιση. με μια απόκλειση 5 λεπτών. Τουλάχιστον σε μένα. Πιο γρήγορα δεν φορτίζει. Όταν το έχεις ανοιχτό φορτίζει ελάχιστα πιό αργά.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς 2ω 30λ κλειστό για μια πλήρη φόρτιση. με μια απόκλειση 5 λεπτών. Τουλάχιστον σε μένα. Πιο γρήγορα δεν φορτίζει. Όταν το έχεις ανοιχτό φορτίζει ελάχιστα πιό αργά.

 

Το εβαλα στις 7 περιπου.Ειχε κλεισει μονο του.Το εβαλα στη φορτιση και μολις ανοιξε,εδειξε ενα κιτρινο τριγωνο με θαυμαστικο με τη μπαταρια και αρχισε να φορτιζει.Μετα απο 2-3 λεπτα,εμφανισε παλι το τριγωνο και δε φορτιζε!!!Ομως μεσα σε 1 λεπτο αρχισε κανονικα να φορτιζει.Και το ανοιξα.Απο τοτε εφτασε τωρα στο 61%!!!!(σε 3+45 λεπτα περιπου!!!).Λετε να εχει προβλημα?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα στις 7 περιπου.Ειχε κλεισει μονο του.Το εβαλα στη φορτιση και μολις ανοιξε,εδειξε ενα κιτρινο τριγωνο με θαυμαστικο με τη μπαταρια και αρχισε να φορτιζει.Μετα απο 2-3 λεπτα,εμφανισε παλι το τριγωνο και δε φορτιζε!!!Ομως μεσα σε 1 λεπτο αρχισε κανονικα να φορτιζει.Και το ανοιξα.Απο τοτε εφτασε τωρα στο 61%!!!!(σε 3+45 λεπτα περιπου!!!).Λετε να εχει προβλημα?

 

Κάν' το μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και παρακολούθα το στην επόμενη φόρτιση. Αν κάνει τα ίδια πανε το πίσω. Tip: Αν έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις κάποιον άλλο φορτιστή από άλλο νοτε 2 θα ήτανε καλό. Δεν αποκλείεται να φταίει μόνο ο φορτιστής.

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα στις 7 περιπου.Ειχε κλεισει μονο του.Το εβαλα στη φορτιση και μολις ανοιξε,εδειξε ενα κιτρινο τριγωνο με θαυμαστικο με τη μπαταρια και αρχισε να φορτιζει.Μετα απο 2-3 λεπτα,εμφανισε παλι το τριγωνο και δε φορτιζε!!!Ομως μεσα σε 1 λεπτο αρχισε κανονικα να φορτιζει.Και το ανοιξα.Απο τοτε εφτασε τωρα στο 61%!!!!(σε 3+45 λεπτα περιπου!!!).Λετε να εχει προβλημα?

 

Αν πας στις ρυθμίσεις, σχετικά με τη συσκευή, κατάσταση, ψηλά στην μπαταρία μέσα σε παρένθεση, τι γράφει όταν το φορτίζεις; AC ή USB;

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αν πας στις ρυθμίσεις, σχετικά με τη συσκευή, κατάσταση, ψηλά στην μπαταρία μέσα σε παρένθεση, τι γράφει όταν το φορτίζεις; AC ή USB;

 

USB γραφει!!

Edit:Λοιπον,το εβαλα για λιγο στο λαπτοπ και ξαναεβαλα στη μπριζα.Πρωτα το συνεδεσα καλα με το ανταπτορακι για το ρευμα και εδειξε AC!!!Αρα μαλλον εφταιγε αυτο!!Οτι δηλ.δε πρεπει να το εβαλα σωστα στην αρχη!!!Σας ευχαριστω παντως για τη βοηθεια και ειδκα εσενα που μ'εκανες να το προσεξω!!

Edited by petran66

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά κάνει 3ωρες και μιση. Το έβρισκα φυσιολογικό αλλά με αυτά που διαβάζω λέω να το ψάξω.

Το φορτιζω σε μπριζα πάντα.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι σε 4.1.1 ελληνικη και επειδη βαρεθηκα να περιμενω την 4.1.2 ελληνικη και μου την εχει δωσει να ακουω οτι στα battery stats υπαρχουν ατομα να εχουν 9 ωρες ενεργη οθονη ενω εγω το πιο πολυ που εχω δει ειναι 6 ωρες και με μεσο ορο 4-5 ωρες ειπα να παω σε καποια ξένη 4.1.2 ποια λετε να βαλω? πρωτον που να δουλευει απροβληματιστα δευτερον ποιοι ειναι αυτοι οι κυριοι με τις 9 ωρες οθονη και ποια rom φορανε?και τελευταια δεν με πειραζει να φορεσω και καποια custom rom εγγυημένη και δουλεμένη?

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι σε 4.1.1 ελληνικη και επειδη βαρεθηκα να περιμενω την 4.1.2 ελληνικη και μου την εχει δωσει να ακουω οτι στα battery stats υπαρχουν ατομα να εχουν 9 ωρες ενεργη οθονη ενω εγω το πιο πολυ που εχω δει ειναι 6 ωρες και με μεσο ορο 4-5 ωρες ειπα να παω σε καποια ξένη 4.1.2 ποια λετε να βαλω? πρωτον που να δουλευει απροβληματιστα δευτερον ποιοι ειναι αυτοι οι κυριοι με τις 9 ωρες οθονη και ποια rom φορανε?και τελευταια δεν με πειραζει να φορεσω και καποια custom rom εγγυημένη και δουλεμένη?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345601&page=21

:D:D:D:D:D

Εγώ για custom σου εγγυώμαι αυτήν.

Αξιόπιστη είναι και η Wanam lite, απλά προτιμώ ελληνικά προϊόντα...και ναι είμαι ένας από τους κυρίους με 9ώρες και 7λεπτά οθόνη.:p

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω από το "Τροποποιήσεις":

Παιδια ειμαι σε 4.1.1 ελληνικη και επειδη βαρεθηκα να περιμενω την 4.1.2 ελληνικη και μου την εχει δωσει να ακουω οτι στα battery stats υπαρχουν ατομα να εχουν 9 ωρες ενεργη οθονη ενω εγω το πιο πολυ που εχω δει ειναι 6 ωρες και με μεσο ορο 4-5 ωρες ειπα να παω σε καποια ξένη 4.1.2 ποια λετε να βαλω? πρωτον που να δουλευει απροβληματιστα δευτερον ποιοι ειναι αυτοι οι κυριοι με τις 9 ωρες οθονη και ποια rom φορανε?και τελευταια δεν με πειραζει να φορεσω και καποια custom rom εγγυημένη και δουλεμένη?

 

Νομίζω ότι πόσοι έχουν 9 ώρες οθόνη έχουν χαμηλή φωτεινοτητα;;; ...Εγώ με υψηλή φωτεινότητα και συγχρονισμό και wifi και Bluetooth και ομιλία καμία ώρα ημερησίως και πολλές εφαρμογές (κλειστό gps) φορτίζω το κινητό όλη νύχτα και το βράδυ στο τέλος της ημέρας έχω μπαταρία 30-40% και νιώθω και ικανοποιημένος.

 

π.χ. σήμερα, μετά από 10 ώρες (από φόρτιση) με 40' Ομιλία και 130' οθόνη η μπαταρία είναι στο 66% ...Είναι φυσιολογικό;;; Πώς επιτυγχάνονται οι 9 ώρες οθόνης;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι σε 4.1.1 ελληνικη και επειδη βαρεθηκα να περιμενω την 4.1.2 ελληνικη και μου την εχει δωσει να ακουω οτι στα battery stats υπαρχουν ατομα να εχουν 9 ωρες ενεργη οθονη ενω εγω το πιο πολυ που εχω δει ειναι 6 ωρες και με μεσο ορο 4-5 ωρες ειπα να παω σε καποια ξένη 4.1.2 ποια λετε να βαλω? πρωτον που να δουλευει απροβληματιστα δευτερον ποιοι ειναι αυτοι οι κυριοι με τις 9 ωρες οθονη και ποια rom φορανε?και τελευταια δεν με πειραζει να φορεσω και καποια custom rom εγγυημένη και δουλεμένη?

΄

Σάκη εξαρτάται τη χρήση και κατα πόσο κάποιος είναι συνεχώς επάνω σε wifi ή όχι.Προσωπικά τέτοιους χρόνους δεν τους έχω δει ΠΟΤΕ .Max 6 ωρες με το περισσότερο χρόνο σε 3g και τα πάντα ανοιχτά.Αν τα κλείσω όλα ίσως δω και εγώ τέτοιους χρόνους. Για μένα καλύτερη rom από τη stock (με root και βγάζοντας αρκετη σαβούρα της samsung ,πχ σήμερα έβαλα τη γαλλικη και αφαίρεσα 230mb) δεν υπάρχει για την ώρα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

΄

Σάκη εξαρτάται τη χρήση και κατα πόσο κάποιος είναι συνεχώς επάνω σε wifi ή όχι.Προσωπικά τέτοιους χρόνους δεν τους έχω δει ΠΟΤΕ .Max 6 ωρες με το περισσότερο χρόνο σε 3g και τα πάντα ανοιχτά.Αν τα κλείσω όλα ίσως δω και εγώ τέτοιους χρόνους. Για μένα καλύτερη rom από τη stock (με root και βγάζοντας αρκετη σαβούρα της samsung ,πχ σήμερα έβαλα τη γαλλικη και αφαίρεσα 230mb) δεν υπάρχει για την ώρα

 

Κανονικά έχεις ελληνική και έβαλες γαλλική για να έχεις την 4.1.2;

Τα προγράμματα τα έβγαλες με το root uninstaller?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345601&page=21

:D:D:D:D:D

Εγώ για custom σου εγγυώμαι αυτήν.

Αξιόπιστη είναι και η Wanam lite, απλά προτιμώ ελληνικά προϊόντα...και ναι είμαι ένας από τους κυρίους με 9ώρες και 7λεπτά οθόνη.:p

 

Pandrits εσύ με ωμέγα είσαι και έχεις κάνει τέτοιες ώρες οθόνης; α ρε ωμέγα στο hd2 ωμέγα και στο note με βλέπω!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω από το "Τροποποιήσεις":

 

 

Νομίζω ότι πόσοι έχουν 9 ώρες οθόνη έχουν χαμηλή φωτεινοτητα;;; ...Εγώ με υψηλή φωτεινότητα και συγχρονισμό και wifi και Bluetooth και ομιλία καμία ώρα ημερησίως και πολλές εφαρμογές (κλειστό gps) φορτίζω το κινητό όλη νύχτα και το βράδυ στο τέλος της ημέρας έχω μπαταρία 30-40% και νιώθω και ικανοποιημένος.

 

π.χ. σήμερα, μετά από 10 ώρες (από φόρτιση) με 40' Ομιλία και 130' οθόνη η μπαταρία είναι στο 66% ...Είναι φυσιολογικό;;; Πώς επιτυγχάνονται οι 9 ώρες οθόνης;

 

Την φωτεινότητα την έχουμε πάντα στο αυτόματο. Την αυξάνω μόνο αν βρεθώ σε εξωτερικό χώρο με έντονη ηλιοφάνεια. Τώρα τον χειμώνα δεν έχει χρειαστεί.

 

Όλα όμως αλλάζουν όταν η χρήση γίνεται μόνο με σύνδεση 3g.

Οι 8-9 ώρες πάνε περίπατο. Η αυτονομία μειώνεται και αντί για 10-12% κατανάλωση ανά ώρα οθόνης. πάμε στο 15.

Στο παρακάτω παράδειγμα στις 8 ωρες χρήσης απο την πλήρη φόρτιση, οι 7 ήταν με 3g.

http://img46.imageshack.us/img46/3205/photostrip201302011.jpg

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Te_salat εσύ είσαι με official h custom Rom? Και με ποια?

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Te_salat εσύ είσαι με official h custom Rom? Και με ποια?

 

Με official.

Οι custom δεν προσφέρουν τίποτα σε κορυφαίες συσκευές. Μόνο προβλήματα. Εκτός των άλλων αν αφήσεις μια custom 1 μήνα χωρίς wipe βαραίνει κάνει κολλήματα κλπ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...