Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω το βράδυ αφού θα ξανά μείνω από μπαταρία. . .

 

 

Edit

Λοιπόν. . .

Το πρωί που το έβγαλα από την φόρτιση μου έβγαλε το μήνυμα, "Το touchwiz διακόπηκε"

 

Επειδή πάντα απενεργοποιώ τη μπάρα αριστερά στην οθόνη του, έκανα μια σκέψη μήπως τελικά είναι αυτή η αιτία για την αυξημένη κατανάλωση και τη παρατεταμένη λειτουργεία του "Λειτουργικό σύστημα Android" και την άφησα ενεργή ... (Μη βαράτε έκανα και αυτή τη δοκιμή μήπως τυχόν ήταν αυτή η αιτία )

 

Τζίφος ομως...

 

Μετά από 10ωρες "μειναμε"...

 

http://img.tapatalk.com/d/14/02/04/egesavu9.jpg

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια τελευταία δοκιμη...

 

Οσοι εχετε πρόβλημα με τη μπαταρία και εχετε το GR CALLER την ελληνική εφαρμογή εύρεσης τηλεφωνικού αριθμού (δεν ειναι στο play store, φιλοξενείται εδω στο φόρουμ στις ελληνικες εφαρμογές) για βγαλτε την και πείτε μου-μας αν βλέπετε βελτίωση....

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ovelix, προτείνω να κάνεις factory reset από settings και μετά να εγκαταστήσεις cwm (philz 5.x -οχι .x) και μετά να φλασαρεις custom rom (pulse?). Έτσι θα είσαι σίγουρος ότι δεν είναι θέμα λογισμικού! Αν δεν έχεις knox είναι απλή διαδικασία
Link to comment
Share on other sites

Δε κάνω τέτοια πράγματα....

 

Δε τα έκανα και είναι δικιά μου επιλογή.

 

Mercy ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τι λες ρε αρχοντα??ωραιος!!τι χρηση του εκανες?

Σαν απλό τηλέφωνο τιποτα παραπάνω, δηλαδή κλήσεις, μηνυματα και υπενθυμίσεις-αφυπνίσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ειπα να παρω μια καινουργια μπαταρια απο ebay mpj 4500mah.Αν και περιμενα να ειναι μουφα γιατι το μεγεθος δεν αλλαζε και μου φανηκε παραξενο πως τα χωρεσαν 4500 mah σε μαμα μπαταρια τελικα ειναι δυνατη πεφτει μολις 1% ανα 10 λεπτα οθονη με 100% φωτεινοτητα.Η μαμα κρατουσε μολις 5 με 7 λεπτα ανα 1%.Παρεα πηρα και μια mpj 2500mah για σονυ xperia ray της κορης μου η μαμα ηταν 1500 mah και εκει ειδα μεγαλη διαφορα.Ρε τους κινεζους τι βγαζουν μπραβο ρε τα παιδια τι να πω:X:worry:
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μας το σχολιάσεις και πάλι σε 3-4 εβδομάδες και αν συνεχίζει, δώσε link να πάρουμε και εμείς την μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μας το σχολιάσεις και πάλι σε 3-4 εβδομάδες και αν συνεχίζει, δώσε link να πάρουμε και εμείς την μπαταρία

 

Εγινε φιλος.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

https://app.box.com/s/f1fkhgczkeq2cst0y86g

 

Προς το παρον καλα παμε.

 

Επειδη μου φαινεται λιγο περιεργο , 6 ωρες και 10 λεπτα εισαι εκτος φορτιστη , και 6 ωρες και 8 λεπτα ειναι οι ωρες οθονης; :blink::blink:

Τι ακριβώς χρηση κανεις; Φωτεινοτητα ; Δεδομένα ανοιχτα;

Εισαι 4.3 stock ή περιραγμένη;

 

Καταιγισμός ερωτήσεων :lol:

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου φαινεται λιγο περιεργο , 6 ωρες και 10 λεπτα εισαι εκτος φορτιστη , και 6 ωρες και 8 λεπτα ειναι οι ωρες οθονης; :blink::blink:

Τι ακριβώς χρηση κανεις; Φωτεινοτητα ; Δεδομένα ανοιχτα;

Εισαι 4.3 stock ή περιραγμένη;

 

Καταιγισμός ερωτήσεων :lol:

 

Ειμαι στοκ 4.3

Φωτεινοτητα 60%

4 ωρες με wifi 2 ωρες χωρις

Με το stay alive αφησα την οθονη ανοιχτη για 6 ωρες και 10 λεπτα

Μηπως δεν εκανα κατι σωστα?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στοκ 4.3

Φωτεινοτητα 60%

4 ωρες με wifi 2 ωρες χωρις

Με το stay alive αφησα την οθονη ανοιχτη για 6 ωρες και 10 λεπτα

Μηπως δεν εκανα κατι σωστα?

 

για ποιο λόγο την άφησες 6 ώρες ανοιχτή χωρίς να την χρησιμοποιείς, προσπαθείς να κάψεις τα οργανικά στοιχεία της amoled?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχει εγγυηση φιλος αμα καει:lol:

 

καλά ας σου κάνει κάνα screen burning και έλα να μου πεις αν θα στο καλύψει...;) Θα μας πεις τελικά τι χρήση έκανες ή απλά το άφησες 6 ώρες με ανοιχτή την οθόνη και το κοίταγες;

Link to comment
Share on other sites

καλά ας σου κάνει κάνα screen burning και έλα να μου πεις αν θα στο καλύψει...;) Θα μας πεις τελικά τι χρήση έκανες ή απλά το άφησες 6 ώρες με ανοιχτή την οθόνη και το κοίταγες;

 

Απλα το αφησα ανοιχτο + συνχρονισμους + 2 με 3 κλησης που ειχα.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Καινούρια μπαταρία μετά από 2.5 χρόνια χρήσης του κινητού... Ξανά πιάσαμε τις 2+ μέρες αναμονής... ευτυχία :)

Εν το μεταξύ μου έκανε το εξής, κάθε φορά που άνοιγα κάποια απαιτητική σε ρεύμα εφαρμογή, κόλλαγε το σύμπαν και έκανε επανεκκίνησεις συνέχεια..

19 € περίπου από smart tec αν και στο site έλεγε 12.9... (δεν διευκρίνησα γιατί η διαφορά..)

Edited by Jstllucky
Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Καινούρια μπαταρία μετά από 2.5 χρόνια χρήσης του κινητού... Ξανά πιάσαμε τις 2+ μέρες αναμονής... ευτυχία :)

Εν το μεταξύ μου έκανε το εξής, κάθε φορά που άνοιγα κάποια απαιτητική σε ρεύμα εφαρμογή, κόλλαγε το σύμπαν και έκανε επανεκκίνησεις συνέχεια..

19 € περίπου από smart tec αν και στο site έλεγε 12.9... (δεν διευκρίνησα γιατί η διαφορά..)

 

 

από ποιό site γιατί εγώ δεν βλέπω να έχει shop η smartec βάλε ενα link αν θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Μέσω σκρουτζ το βρήκα..

http://www.smart-tech.gr/Samsung-3.7v-3000mAh-mobile-EB595675LU.html

Η μπαταρία που πήρα αναφέρει 3100mah..

Γνήσια δείχνει με μια πρώτη ματιά.. Δεν την έβαλα δίπλα δίπλα με την παλιά βέβαια.. Σε διαφανο σακουλάκι την πήρα χωρίς χαρτουρα..

Από αναμονή μια χαρά.. Χωρίς gaming - απαιτητικές εφαρμογές βγάζει 2 μέρες..

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγορασα το note 2 τον Σεπτεμβρη του 2013.

Στην αρχη μου κραταγε μπαταρια 1 μερα και κάποιες ωρες(η χρηση μου ειναι πάντα ανοιχτο το 3g ή το wifi,80% φωτεινοτητα,καθολου παιχνιδια και λιγα τηλεφωνα.)

Οπότε περιεργο πως πολλοί γραφουν οτι τους κραταει 2 μερες μπαταρια.

 

Ενάμιση χρόνο μετά η μπαταρια δεν μου κραταγε ουτε 1 μέρα οπότε λεω να αγορασω μία απο το σκρουτζ περιπου 12 ευρω αν θυμαμαι καλά.

Αν και εδειχνε γνησια μπαταρια απο την αρχη αυτη η μπαταρια δεν μου εβγαζε μία μέρα χρησης....

Παρόλα αυτα την χρησημοποιουσα αυτήν αντι την γερικη μαμήσια του note2.

 

Μολις περασε το καλοκαιρι το κινητο αρχισε και εκανε restart! Σεπτεμβρης 2015.

Βλεπω την μπαταρια την καινουργια και ηταν πρησμένη πολύ!

Κανω τον σταυρο μου πως δεν μου εσκασε στην μουρη...

 

Βάζω την γέρικη μπαταρια και πετάω την παλιά,και παλι κανει restart to κινητο όμως..

 

Το κινητο ειναι οριακα στην εγγυηση.

Το στελνω στην αντιπροσωπια μου λενε φταιει η μητρικη του κινητου.

Μου την αλλαζουνε μετά απο 10 μερες που ημουν χωρις κινητό δωρεαν και μου δινουν αλλους 3 μηνες εγγυηση μόνο στην πλακέτα.

Απο την πρωτη μέρα που πηρα πισω το κινητό πάλι έκανε επανεκινήσεις το κινητο ξαφνικά!

Το ξαναστελνω στην αντιπροσωπεια και τελικα μου λενε φταιει η μπαταρια του note2 μου(η μαμίσια μου η γέρικη,ηταν 2 χρονων ακριβως)

Με 25 ευρω μου βαζουν καινουργια γνησια μπαταρια.

Απο τότε το κινητο ειναι σαν καινουργιο.

Η μπαταρια κραταει 1 μέρα ακριβως ομως, σχεδον όπως οταν αγορασα το κινητο(το κινητο τοτε ειχε την 4.2 android,τωρα εχω την 4.4.2 )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτές τις μπαταρίες...ειναι λίγο σαν τον τροχό της τύχης ένα πράμα...

Και γω είχα θέμα με επανεκκίνησεις αν διάβασες μερικά ποστ πιο πίσω.. Όταν άνοιγα οποιαδήποτε εφαρμογή που ήταν απαιτητική σε ρεύμα, μπαμ restart! Με το που άλλαξα μπαταρία όλα οκ.. Οι 2μερες που ανέφερα ισχύουν με χρήση του κινητού σαν damp phone.. Μόνο κλήσεις, μηνύματα..

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...