Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προς το παρόν οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές.

Για να είμαι ειλικρινής, το Ζ το χρησιμοποιώ για 2ο και συνήθως με bluetooth ακουστικό, οπότε για τα θέματα της εντάσεως του ήχου κλπ δεν έχω μεγάλη εμπειρία από το πως ήταν πριν και αν βελτιώθηκε κλπ.

 

Στα πιο ουσιαστικά τώρα. Έχω την εντύπωση πως παρά του ότι ζεσταίνεται αρκετά στην πλάτη, είναι λίγο καλύτερα συγκριτικά με την Kit Kat. Αφού έκανα την εγκατάσταση και factory reset, πέρασα τις εφαρμογές μου. Σαν να είχα ένα θεματάκι που κολλούσε ώρες ώρες στο κατέβασμα μερικών εφαρμογών (μιλάω για την αυτόματη εγκατάσταση όταν κάνεις restore τον λογαριασμό σου), αλλά σιγά σιγά τις πέρασα όλες. Η μπαταρία κατέβαινε αρκετά γρήγορα και λίγο πριν φτάσει στο 50% ενεργοποίησα το Stamina (έτσι κι αλλιώς στο Kit Kat το είχα μόνιμα ανοιχτό). Ενδέχεται η μπαταρία του να είναι λίγο πεσμένη μιας και το πήρα μεταχειρισμένο από τον αδερφό μου επί 1,5 χρόνο. Μετά από μια καλή φόρτιση(από τις 1 το βράδυ έως τις 7 το πρωί) το άνοιξα και το πήρα μαζί μου και μπορώ να πω ότι δεν τα πάει και άσχημα. 1 ώρα οθόνης με mobile data συνεχώς και 10 λεπτά κλήσεων και είχε φτάσει στο 70% μετά από 5 ώρες. Νομίζω πως με Kit Kat ήταν λίγο χειρότερα.

 

Το 5.0.2 το χρησιμοποιούσα από το Φλεβάρη στις άλλες συσκευές μου (Motorola). Όμως λατρέυω κάποες επεμβάσεις που έκανε η Sony, όπως το πλήκτρο για να κλείνουν όλες οι ανοιχτές εφαρμογές, και η δυνατότητα για παραμετροποίηση στα tiles των quick settings.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπαταρία φαίνεται κομπλέ μετά από clean install, browsing και χρήση κινητού αρκετά πιο γρήγορη για μένα βέβαια το είχα αφήσει καιρό χωρίς format με γεμάτη SD, τώρα έκανα και format στην SD και clean install (βέβαια η SD ξανά γέμισε ).

Ο ήχος κλήσης δεν ακούγετε και σίγουρα φταίει το xloud αλλά μόνο που σε μισή μέρα το κινητό συνεχίζει και έχει 1.3gb ram αντί 850 παλιά αυτό τα λέει όλα

 

edit:

Παω στις εφαρμογες και βλεπω την ram λεει 1,3 παταω τις 3 τελειες και πηγαινω στο εμφ. διεργασιων προσωρ. μνημης και ξαφνικα αλλαζει η ελευθερη σε 0,94 και αλλαζουν και τα υπολοιπα...τι παιζει?

Edited by djpar
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=61947&stc=1&d=1433979599

εχω φτιαξει αυτα τα δυο fw για το xperia z μας αλα πως θα τα ανεβασω για να μπορειτε να τα κατεβασετε η να συναντηθω με καποιο μελος να του τα δοσω και να τα ανεβασει αυτος

Link to comment
Share on other sites

Καλή κίνηση ευχαριστώ πολύ.δεν μπορείς να τα βάλεις σε κάνα Google Drive η στο mega?

Σκέφτομαι το σκ να την ξαναπερασω επειδή είπες ότι με την δεύτερη κάθεται καλύτερα. Όχι ότι έχω θέμα

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τώρα με την Lollipop επάνω δεξιά στην μπάρα ειδοποιήσεων μου βγάζει μόνιμα ένα αστεράκι. Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι είναι αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Έχεις επιλέξει να σε ειδοποιεί ηχητικά μόνο ότι έχει ρυθμιστεί ως προτεραιότητα. Πάτα ένα από τα πλήκτρα της έντασης και επέλεξε το ήχος τέρμα δεξιά.
Link to comment
Share on other sites

Καλή κίνηση ευχαριστώ πολύ.δεν μπορείς να τα βάλεις σε κάνα Google Drive η στο mega?

Σκέφτομαι το σκ να την ξαναπερασω επειδή είπες ότι με την δεύτερη κάθεται καλύτερα. Όχι ότι έχω θέμα

 

θα κοιταξω να δω πως θα ανεβουν τα αρχεια σε καποιον φιλοξενο αλα ναι κανονικα πρεπει να γινεται clear install για να μην εχεις καταλυπα απο την 4.4.4 εγω την ξανα περασα για να εχω μελλοντικα το κεφαλι μου υσηχο και

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το ανεβαζω στο google drive Παιδια τα αρχεια 2.15GB

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το 4.4.4 ανεβηκε στο google drive https://drive.google.com/open?id=0B0jdqSVccH9wcGZBQ2hITndjdDg&authuser=0 ας μας πει καποιος απο το φορουμ δεν ειναι παρανομο αυτο ετσι αυριο θα ανεβασω και την L Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

ενταξει το 4.4.4 ανεβηκε στο google drive https://drive.google.com/open?id=0B0jdqSVccH9wcGZBQ2hITndjdDg&authuser=0 ας μας πει καποιος απο το φορουμ δεν ειναι παρανομο αυτο ετσι αυριο θα ανεβασω και την L

 

υποθετω πως όχι.οποτε με το καλο και η λολλιποπ.σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

υποθετω πως όχι.οποτε με το καλο και η λολλιποπ.σε ευχαριστω

την κατεβασες την 4.4.4 πατως παιδια απο τοτε που βγηκε τον φεβρουαριο του 13 εχουμε παρει γυρω στις 6 αναβαθμισεις μαζι με την 5.1 θα βαλω κατα το βραδυ να ανεβει και η 5.02 και εδω εχει τον οδηγο πως να το φτιαξεις http://www.xperiablog.net/2014/08/16/create-your-own-ftf-firmware-files-using-xperifirm-and-flashtool-guide/

 

5. how to install the newest Android 5.0.2 for your phone (for Sony XPERIA Z C6603 it is currently the 10.6.1.A.0.454 firmware)

4. how to install the newest Android 4.4.4 for your phone (for Sony XPERIA Z C6603 it is currently the 10.5.1.A.0.292 firmware)

3. how to install the newest Android 4.3 for your phone (for Sony XPERIA Z C6603 it is currently the 10.4.1.B.0.101 firmware)

2. how to install the newest Android 4.2.2 for your phone (for Sony XPERIA Z C6603 it is currently the 10.3.1.A.2.67 firmware)

1. how to install the newest Android 4.1.2 for your phone (for Sony XPERIA Z C6603 it is currently the 10.1.1.A.1.307 firmware)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας , μου βγαζει οτι υπαρχει αναβαθμηση αλλα ειτε με το κινητο πανω στον υπολογιστη ειτε χωρις το κινητο πανω στον υπολογιστη δεν μου κανει ληψη μετα την προετιμασια δηλαδη ?? τι προτιενετε ??

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας , μου βγαζει οτι υπαρχει αναβαθμηση αλλα ειτε με το κινητο πανω στον υπολογιστη ειτε χωρις το κινητο πανω στον υπολογιστη δεν μου κανει ληψη μετα την προετιμασια δηλαδη ?? τι προτιενετε ??

 

ευχαριστω πολυ

 

να περιμενες να περασεις με flashtool την 5.02 που θα ανεβασω σημερα στο google drive υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Θέλω επίσημα όχι με flashtool! καμία ιδέα ?

 

επισημη ειναι απο την sony offical αυτη που κατεβαζει το pc companion απλως αντι να το βαζεις με το καλωδιο να περιμενεις ωρες που λενε κατεβαζεις αυτο που ανεβαζω και εισαι ready αν δεν θες δικο σου θεμα

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να βγει για την συσκευή σου. Τι χώρας είναι η συσκευή;
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

συσκευή ελληνική ! μου βγάζει ότι υπάρχει η αναβάθμιση και μετα την προετοιμασία σταματαει αθτο ειναι το θεμα μου γνωριζει καποιος τι μπορει να φτιαει ?
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπέρνα drivers στο pc, κάνε reboot στο pc και την συσκευή και ξαναδοκίμασε. Δοκίμασε και λίγο αργότερα μήπως είναι θέμα server.
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

τωρα που εκανα αυτο , μου εμφανιζει στο κινητο οτι εχω νεα εκδοση και χρειαζεται υπολογιστη ενω στον υπολογιστη δεν μου την βρισκει την νεα εκδοση !!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα την παλιά, αλλά,διέγραψα το κινητό από τον υπολογιστή, διέγραψα και το pc companion και τα ξανά έβαλα και τα δύο στο pc με τελικό αποτέλεσμα να μου λέει το pc και το κινητό ότι δεν υπάρχει νέα έκδοση!!! γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

για να ειμαστε συγουροι περναμε το προγραμα στον υπολογιστη μας το http://www.iobit.com/en/advanceduninstaller.php και καθαριζουμε τον υπολογιστη με αυτο το εργαλειο ξανα εγκαθηστουμε το pcc και αν δεν ερθει το νεο update περιμενεται να το ανεβασω στο google drive Με 5mega που εχω συνδεση σε κανα 7 ωρο θα ειναι επανω το κατεβαζεται και με το flashtools το περνατε ειναι η επισημη που μου κατεβασε το ελληνικο xperia z Που εχω en el εκδοση
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ομως συμβαινει αυτο ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το εκανα αλλα τιποτα εγω θελω να το κατεβασω απο το pc companion ! τι πρεπει να κανω ??

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ομως συμβαινει αυτο ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το εκανα αλλα τιποτα εγω θελω να το κατεβασω απο το pc companion ! τι πρεπει να κανω ??

πηγιαινε με το προγραμα unistaller σβησε το pc companion με αυτο που γραφω ποιο πανω και ξανα κανε εγκατασταση το προγραμα κανε ενα ristart το pc σου και βαλε το κινητο με το καλωδιο και κανε την αναβαθμιση η επισκευη θα πας στο 5.02 αλιως με flashtools

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...