Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Ας καταθέσω τις πρώτες μου εντυπώσεις στο θέμα μας εδώ.

Η συνολική εικόνα είναι άριστη και συμπεραίνω οτι υπάρχει εμπάθεια απο πολλούς που κατακρίνουν, η "σαμσουνγκλαγνεία" η "αϊφονλαγνεία".

Ποιότητα κατασκευής υψηλή, λειτουργικότητα επίσης,απόκριση στο ίντερνετ αμεσότερη απο κάθε άλλη συσκευή που εχω δεί η είχα δική μου. Οθόνη πανέμορφη, ευανάγνωστη (βλέπε 5 ίντσες) ,ζωντανή και φωτεινή.

Η φωτογραφική μηχανή 1 κλίκ παραπάνω απο του S. Σε λειτουργίες αλλα και ποιότητα φωτογραφίας. Εαν θέλετε μάλιστα, θα κάνω και τέστ φωτογράφησης σε σκοτεινό μέρος, φωτεινό, μέρα και βράδυ τις ίδιες ακριβώς στιγμές με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις στα S και Z μιας και έχω και τα 2 (ακόμα).

Ο ήχος του κινητού είναι μέτριος δυστυχώς και αναπολώ την...πρόσφατη εποχή του στερεοφωνικού Nokia N 95 8gb η του παλιού motorolla z8 του κυρτού που είχα, ενός τηλεφώνου με τον καταπληκτικότερο ήχο που έχω βιώσει σε κινητό. Δεν ξέρω γιατί δεν βάζουν έστω 2 οπές ήχου για στερεοφωνία. Εκτός του θέματος του μονού ηχείου,είναι και μέτριο τόσο σε ένταση όσο και σε ποιότητα ήχου. Τα ακουστικά άριστα αλλα σε περιορίζει κάπως ως προς την ένταση.

Σύντομα θα του βάλω και μερικές εφαρμογές να διαπιστώσω την διαφορά του απο το S.

1 θέμα περίεργο που έχω είναι οτι η συνολική μνήμη που αναγράφει είναι 12gb και μια μικρή κάρτα μνήμης εξωτερική εννοώ,2gb! Έτσι είναι σε όλους σας; Τότε τι 16άρα λένε πως έχει εσωτερική;

Περι αυτονομίας δεν θα πω τίποτε ακόμη. Πρέπει να του κάνω μερικές φορτίσεις και φυσικά να εξομαλυνθεί η χρήση. Τώρα το διαμορφώνω ακόμη και επομένως το "ζορίζω" κιόλας.

Αυτά και θα επανέλθω.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

basilisraf ας πάρουμε το χειρότερο σενάριο ότι υπάρχει πρόβλημα με τη μπαταρία. Μιας και δεν το έχεις στήσει κάνε του μια επαναφορά με το SEUS ώστε να είναι σαν καινούριο.

 

Φόρτισέ το και ξεκίνα να το ζορίζεις σερφάροντας. Αν δεις ότι πάλι ζεσταίνεται τότε όντως υπάρχει πρόβλημα στην μπαταρία (δεν πιστεύω ότι είναι αυτό) και το επιστρέφεις.

Αν δεν ζεσταθεί τότε βάλε τις εφαρμογές που θες και δοκίμασε πάλι.

 

Διαφορετικά βάλε το greenify και πάγωσε τις εφαρμογές που δεν θες να τρέχουν όταν δεν χρησιμοποιούνται μήπως και βγάλεις άκρη.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ας καταθέσω τις πρώτες μου εντυπώσεις στο θέμα μας εδώ.

Η συνολική εικόνα είναι άριστη και συμπεραίνω οτι υπάρχει εμπάθεια απο πολλούς που κατακρίνουν, η "σαμσουνγκλαγνεία" η "αϊφονλαγνεία".

Ποιότητα κατασκευής υψηλή, λειτουργικότητα επίσης,απόκριση στο ίντερνετ αμεσότερη απο κάθε άλλη συσκευή που εχω δεί η είχα δική μου. Οθόνη πανέμορφη, ευανάγνωστη (βλέπε 5 ίντσες) ,ζωντανή και φωτεινή.

Η φωτογραφική μηχανή 1 κλίκ παραπάνω απο του S. Σε λειτουργίες αλλα και ποιότητα φωτογραφίας. Εαν θέλετε μάλιστα, θα κάνω και τέστ φωτογράφησης σε σκοτεινό μέρος, φωτεινό, μέρα και βράδυ τις ίδιες ακριβώς στιγμές με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις στα S και Z μιας και έχω και τα 2 (ακόμα).

Ο ήχος του κινητού είναι μέτριος δυστυχώς και αναπολώ την...πρόσφατη εποχή του στερεοφωνικού Nokia N 95 8gb η του παλιού motorolla z8 του κυρτού που είχα, ενός τηλεφώνου με τον καταπληκτικότερο ήχο που έχω βιώσει σε κινητό. Δεν ξέρω γιατί δεν βάζουν έστω 2 οπές ήχου για στερεοφωνία. Εκτός του θέματος του μονού ηχείου,είναι και μέτριο τόσο σε ένταση όσο και σε ποιότητα ήχου. Τα ακουστικά άριστα αλλα σε περιορίζει κάπως ως προς την ένταση.

Σύντομα θα του βάλω και μερικές εφαρμογές να διαπιστώσω την διαφορά του απο το S.

1 θέμα περίεργο που έχω είναι οτι η συνολική μνήμη που αναγράφει είναι 12gb και μια μικρή κάρτα μνήμης εξωτερική εννοώ,2gb! Έτσι είναι σε όλους σας; Τότε τι 16άρα λένε πως έχει εσωτερική;

Περι αυτονομίας δεν θα πω τίποτε ακόμη. Πρέπει να του κάνω μερικές φορτίσεις και φυσικά να εξομαλυνθεί η χρήση. Τώρα το διαμορφώνω ακόμη και επομένως το "ζορίζω" κιόλας.

Αυτά και θα επανέλθω.

 

Σε όλα τα κινητά η χωρητικότητα που μένει διαθέσιμη για τον χρήστη δεν είναι αυτή που αναγράφεται καθώς υπάρχει το λειτουργικό + τα προγράμματα της Sony. Και στο Sole είναι 8gb αλλά μένουν 5 για τον χρήστη αλλά και σε όλες τις εταιρίες γίνεται αυτό αλλού περισσότερο αλλού λιγότερο. Γι αυτό όμως υπάρχει και η υποδοχή micro sd και μένουμε ολοι ευχαριστημένοι. Γι αυτό και η έλλειψη micro sd στα nexus αποτελεί μειονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

απο expansys πριν απο 11 μερες..

 

ακριβως οτι ειχα στο s3 εβαλα και εδω με μονη διαφορα αντι για apex εβαλα nova

 

για να μην εχεις προβλημα και να σου φυγει η απορια....κανε επαναφορα εργοστασιακων και μετα δες αν κανει τα ιδια...

 

αν δεις οτι εχουμε τα ιδια αμεσως τηλεφωνο και σου στελνουν αλλο.

 

Καλητερα υπομονη και να εχεις κατι που να απολαυσεις παρα να μεινεις με την απορια.

Οταν ειχα αγορασει παλια ενα Nexus ολοι μιλουσαν για μπαταρια 4 ωρες οθονη...δεν την ειχα δει ποτε...πηγαινε μεχρι 2.

μετα οταν αλλαξα μπαταρια καταλαβα οτι η δικη μου ηταν ελαττωματικη μια και με την καινουρια εβγαζα 4,5 ωρες οθονη.

Αρα κατι δεν πηγαινε καλα απο την αρχη οπως ειχα ψιλιαστει αλλα θες απο κουταμαρα μου θες απο βαρεμαρα δεν ειχα κανει κατι!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Με τρίτη φόρτιση είμαι αυτή τη στιγμή με 45% μπαταρία, 3 ώρες οθόνη ανοικτή, data ενεργοποιημένα, gtalk, viber, push mail, όλοι οι συγχρονισμοί και καιρός κάθε 15 λεπτά ανανέωση. Η περιοχή που είμαι έχει χάλια σήμα και έχει συνέχεια εναλλαγές από 2g σε 3g.
Link to comment
Share on other sites

Με τρίτη φόρτιση είμαι αυτή τη στιγμή με 45% μπαταρία, 3 ώρες οθόνη ανοικτή, data ενεργοποιημένα, gtalk, viber, push mail, όλοι οι συγχρονισμοί και καιρός κάθε 15 λεπτά ανανέωση. Η περιοχή που είμαι έχει χάλια σήμα και έχει συνέχεια εναλλαγές από 2g σε 3g.

 

Μία χαρά είσαι λοιπόν...

Άρα με του φίλου πιο πάνω κάτι παίζει...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να παρακολουθήσει χωρίς να βάλει άλλες εφαρμογές. Για ένα πλήρη κύκλο. Εκεί που πάει ο μυαλό μου μήπως δεν έχει καλό σήμα και ψάχνει συνέχεια ή αλλάζει διαρκώς το δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

Μολις απεκτησα μια γρατζουνια 3εκ στο πισω μερος ,δεν ειναι βαθια κι αντε τωρα να βαλω και την αλλη μεμβρανη πισω ..5-6 δεν με φτανουν μεχρι να τα καταφερω

 

Αργει παντως πολυ να φορτισει σε σχεση με το S ,το εχω στο ρευμα απο τις 10.30 κι απο 20% τωρα ειναι στο 75% χωρις να το σκαλιζω ιδιαιτερα

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα κινητά η χωρητικότητα που μένει διαθέσιμη για τον χρήστη δεν είναι αυτή που αναγράφεται καθώς υπάρχει το λειτουργικό + τα προγράμματα της Sony. Και στο Sole είναι 8gb αλλά μένουν 5 για τον χρήστη αλλά και σε όλες τις εταιρίες γίνεται αυτό αλλού περισσότερο αλλού λιγότερο. Γι αυτό όμως υπάρχει και η υποδοχή micro sd και μένουμε ολοι ευχαριστημένοι. Γι αυτό και η έλλειψη micro sd στα nexus αποτελεί μειονέκτημα.

 

Μα λέει συνολικός χώρος 11,73. Δεν λέει χρησιμοποιούμενος χώρος και μη. Εαν όμως είναι αυτό που λες τότε είμαι οκ.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Philip οπωσδηποτε συγκριτικα των καμερων οπως ειπες!! Ειναι ακριβως η ιδια μεταβαση και για μενα που με ενδιαφερει η καμερα!

Απο τις συγκρισεις που εκανα στο καταστημα οι φωτο που τραβηξα με το Ζ μου φανηκαν πολυ πιο φωτεινες απο,τι στο S. Αναμενω.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα λέει συνολικός χώρος 11,73. Δεν λέει χρησιμοποιούμενος χώρος και μη. Εαν όμως είναι αυτό που λες τότε είμαι οκ.

 

Ναι αναφέρει τον συνολικό διαθέσιμο για τον χρήστη. Και στο ταμπλετ που έχω που είναι 16αρι, τα 13gb ειναι διαθέσιμα οπότε dont worry. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζει κάτι με σήμα μια χαρά είναι στο σημείο που είμαι. Αχ και μόλις το είχα φτιάξει φτου και από την αρχή. Το τεντωνω μια και μιλάμε απόγευμα
.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζει κάτι με σήμα μια χαρά είναι στο σημείο που είμαι. Αχ και μόλις το είχα φτιάξει φτου και από την αρχή. Το τεντωνω μια και μιλάμε απόγευμα

 

Καλύτερα να μην κάνεις μια απλή επαναφορά ρυθμίσεων αλλά να ξαναπεράσεις το λογισμικό (επιδιόρθωση) με SEUS.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Α οκ έγινε. Γιατί ετοιμαζόμουν για factory. Πάω να το ψάξω το seus.

 

Με τωρινά δεδομένα βλέπω 88% μπαταρία. Με 12 ώρες αδρανες στο κομοδίνο. 10λεπτα τηλέφωνο. Και 35 λεπτά οθόνη. Από αυτά τα 30ηταν με wifi ανοιχτό

.
Link to comment
Share on other sites

Α οκ έγινε. Γιατί ετοιμαζόμουν για factory. Πάω να το ψάξω το seus.

 

Με τωρινά δεδομένα βλέπω 88% μπαταρία. Με 12 ώρες αδρανες στο κομοδίνο. 10λεπτα τηλέφωνο. Και 35 λεπτά οθόνη. Από αυτά τα 30ηταν με wifi ανοιχτό

Μια χαρα ακουγεται ,με την θερμοκρασια τι βλεπεις ?

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Όντως λίγο με κάνει να χαίρομαι. Θα το τεντωσω μια όπως είναι και εάν δεν δω πρόοδο θα κάνω wipe data.

Δεν έχει ξεπεράσει το 34. Και στο χέρι μου το νιώθω οκ δεν έχει θερμότητα κτλ

.
Link to comment
Share on other sites

Α οκ έγινε. Γιατί ετοιμαζόμουν για factory. Πάω να το ψάξω το seus.

 

Με τωρινά δεδομένα βλέπω 88% μπαταρία. Με 12 ώρες αδρανες στο κομοδίνο. 10λεπτα τηλέφωνο. Και 35 λεπτά οθόνη. Από αυτά τα 30ηταν με wifi ανοιχτό

 

Προσεχε! Με επιδιορθωση θα τα χασεις ολα.. Μηνυματα, επαφες κλπ εκτος απο αυτα που εχεις στην SD

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Philip οπωσδηποτε συγκριτικα των καμερων οπως ειπες!! Ειναι ακριβως η ιδια μεταβαση και για μενα που με ενδιαφερει η καμερα!

Απο τις συγκρισεις που εκανα στο καταστημα οι φωτο που τραβηξα με το Ζ μου φανηκαν πολυ πιο φωτεινες απο,τι στο S. Αναμενω.:)

ΟΚ. Θα κάνω σήμερα τις βραδινές, αύριο πρωί τις ημερίσιες και το μεσημεράκι θα τις ανεβάσω εαν βρώ φυσικά τον τρόπο εδώ στο myphone να ανεβάσω τις φώτος όχι με link αλλα έστω σε μικρογραφίες που να φαίνονται άμεσα και να πατάτε όποιες θέλετε να ανοίγουν.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Θα κάνω σήμερα τις βραδινές, αύριο πρωί τις ημερίσιες και το μεσημεράκι θα τις ανεβάσω εαν βρώ φυσικά τον τρόπο εδώ στο myphone να ανεβάσω τις φώτος όχι με link αλλα έστω σε μικρογραφίες που να φαίνονται άμεσα και να πατάτε όποιες θέλετε να ανοίγουν.

 

Τελεια..αν δεν τα καταφερεις ανεβσε τες σε κανα box/dropbox σε ζιπ. Απλα ονομασε τες ωστε να ξερουμε ποια ειναι ποιανου κινητου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με τρίτη φόρτιση είμαι αυτή τη στιγμή με 45% μπαταρία, 3 ώρες οθόνη ανοικτή, data ενεργοποιημένα, gtalk, viber, push mail, όλοι οι συγχρονισμοί και καιρός κάθε 15 λεπτά ανανέωση. Η περιοχή που είμαι έχει χάλια σήμα και έχει συνέχεια εναλλαγές από 2g σε 3g.

 

αρα παει χαλαρα πανω απο 5 ωρες...μια χαρα!!!!!

 

Α οκ έγινε. Γιατί ετοιμαζόμουν για factory. Πάω να το ψάξω το seus.

 

Με τωρινά δεδομένα βλέπω 88% μπαταρία. Με 12 ώρες αδρανες στο κομοδίνο. 10λεπτα τηλέφωνο. Και 35 λεπτά οθόνη. Από αυτά τα 30ηταν με wifi ανοιχτό

 

ωραια μου ακουγεται!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nerven
http://www.clove.co.uk/sony-xperia-z

€570,22 χωρίς εξτρα και μεταφορικά

 

http://www.handtec.co.uk/sony-xperia-z-et964-white.html

 

€570,21....

 

 

Πάντως βλέπω το Z στα 570€ και εγώ το ZL το παράγγειλα από amazon.de 609€ μου έρχεται κάπως.... λέτε να περιμένω καμιά εβδομάδα μετά την πρώτη Απριλίου μπας και το ρίξουν; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέπω το Z στα 570€ και εγώ το ZL το παράγγειλα από amazon.de 609€ μου έρχεται κάπως.... λέτε να περιμένω καμιά εβδομάδα μετά την πρώτη Απριλίου μπας και το ρίξουν; :wacko:

 

470 με αιρετικό αφμ πιστεύω Ότι είναι εξαιρετική τιμή...

Εγώ σήμερα το παράγγειλα πιστεύω μέχρι Παρασκευή να το έχω...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Guest Nerven
470 με αιρετικό αφμ πιστεύω Ότι είναι εξαιρετική τιμή...

Εγώ σήμερα το παράγγειλα πιστεύω μέχρι Παρασκευή να το έχω...

 

Δεν σε κατάλαβα αυτό με το ΑΦΜ. Μιλάς για Z;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κατάλαβα αυτό με το ΑΦΜ. Μιλάς για Z;

 

Ναι...

Αν έχεις επαγγελματικό αφμ γλυτώνεις ακόμη περίπου 100+ εύρω...

Το 20% δηλαδή της τιμής που πωλείται στο site for handsec

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...