Jump to content

[ROM] SlimBean (Jelly Bean)


nikospot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο περιμένουμε να αονοίξει να σου πώ ότι ο ό λόγος που έβαλα της slim bean είναι γιατί μου έκανε πάλι bootloop ενώ ήμουν με την Slim Ics 4.0.4.Αν τελικά ανοίξει θα διορθωθεί το θέμα έν τέλει η πάμε για άλλο Galaxy S?:p

 

(κατά προτίμηση S4 :O )

 

Ακόμα.....

 

Εγώ δεν πέρασα καθόλου απο ics...πήγα κατευθείαν σε jellybean και ευτυχώς :) δεν μου έχει παρουσιαστεί τέτοιο πρόβλημα...reboot ναι...bootloop οχι....Η αλήθεια είναι οτι δεν το πειράζω και πολυ...και πριν πειράξω κάτι διαβάζω πολύ...:p

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 985
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παντως πάνε 15 λεπτά και δεν έχει ανοίξει ακόμα....:blink:

 

Στην jvi αν θυμαμαι καλα δεν κανει ο semaphore 2.7.4 :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πέρασα καθόλου απο ics...πήγα κατευθείαν σε jellybean και ευτυχώς :) δεν μου έχει παρουσιαστεί τέτοιο πρόβλημα...reboot ναι...bootloop οχι....Η αλήθεια είναι οτι δεν το πειράζω και πολυ...και πριν πειράξω κάτι διαβάζω πολύ...:p

 

Εννοείται ότι και εγώ διαβάζω πρίν πειράξω κάτι,να φανταστέις ήμουν με 2.2.1 όταν πήρα την απόφαση και πέρασα στην Slim Ics για πολύ καιρό και όταν αρχισε τα bootloop πέρασα ξανά τον semaphore να ανοιξει και πήρα την απόφαση να του περάσω την Slimbean να ηρεμήσω.:lol:

 

Πάντως ακόμα φορτώνει.....τι στο καλό?:blink:

 

Στην jvi αν θυμαμαι καλα δεν κανει ο semaphore 2.7.4 :rolleyes:

Δεν το έχω περάσει κάν ακόμα....είμαι στην φάση του να ανοίξει αφού πέρασα με odin την JVI_JV9_JVO.tar

 

Πάντως έγραψε PASS κανονικά.

 

<ID:0/017> Added!!

<ID:0/017> Odin v.3 engine (ID:17)..

<ID:0/017> File analysis..

<ID:0/017> SetupConnection..

<ID:0/017> Initialzation..

<ID:0/017> Get PIT for mapping..

<ID:0/017> Firmware update start..

<ID:0/017> modem.bin

<ID:0/017> boot.bin

<ID:0/017> factoryfs.rfs

<ID:0/017> param.lfs

<ID:0/017> Sbl.bin

<ID:0/017> zImage

<ID:0/017> cache.rfs

<ID:0/017> Removed!!

<ID:0/017> Completed..

<OSM> All threads completed. (succeed 1 / failed 0)

<ID:0/018> Added!!

 

Πέρασα την επίσημη 2.3.3 I9000XWJVI (EUR) (XWJVI/XXJVO/OXXJV9) απο εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 ήταν ένα αρχείο και δεν τίκαρα ούτε repartition.Απλά την έβαλα στο PDA και πάτησα το start και τα έκανε όλα με pass αλλά δεν ανοίγει ακόμα.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την επίσημη 2.3.3 I9000XWJVI (EUR) (XWJVI/XXJVO/OXXJV9) απο εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 ήταν ένα αρχείο και δεν τίκαρα ούτε repartition.Απλά την έβαλα στο PDA και πάτησα το start και τα έκανε όλα με pass αλλά δεν ανοίγει ακόμα.

 

Πέρνα μια με τρια αρχεία και repartition....Την JW5 π.χ.....

Προφανώς δεν έγινε repartition...

Edited by petros_78

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα μια με τρια αρχεία και repartition....Την JW5 π.χ.....

Για πές και ποιός semaphore κάνει γι αυτήν να τον έχω έτοιμο.:p

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Για πές και ποιός semaphore κάνει γι αυτήν να τον έχω έτοιμο.:p

 

Σ'αυτήν σίγουρα ο 2.7.4....:)

Αυτην είχα πριν περάσω σε slimbean...

Μην ξεχάσεις να τικάρεις το repartition....

Edited by petros_78

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτήν σίγουρα ο 2.7.4....:)

Αυτην είχα πριν περάσω σε slimbean...

Μην ξεχάσεις να τικάρεις το repartition....

 

Ο 2.7.4 δεν κανει σε 2.3.3 gb !!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Η JW5 είναι 2.3.6 όμως...!

 

Στην jvi αναφερομαι :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Έχασες μερικά post...Είπαμε να βάλει JW5...:)

Σόρυ παίδες αλλά έπρεπε να παραλάβω την γυναίκα από την δουλειά.

 

Μπήκε η JW5 και περασα και τον semaphore 2.7.4 τωρα και άνοιξε.Τώρα μένει να δώ άν έχει το cmw να περάσω την cyanogen 10.1:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ παίδες αλλά έπρεπε να παραλάβω την γυναίκα από την δουλειά.

 

Μπήκε η JW5 και περασα και τον semaphore 2.7.4 τωρα και άνοιξε.Τώρα μένει να δώ άν έχει το cmw να περάσω την cyanogen 10.1:)

 

Αφου εβαλες semaphore τοτε φυσικα και εχεις cwm....

Βεβαια η 10.1 θα σου περασει πρωτα το δικο της cwm.....

Δηλαδη απο εκει που βλεπεις το ενα cwm μολις παει να περαστει η CM θα σεις να σε πεταει στο δικο της cwm....

Απλα ακολουθα τα βηματα κατα γραμμα....

Link to comment
Share on other sites

Αφου εβαλες semaphore τοτε φυσικα και εχεις cwm....

Βεβαια η 10.1 θα σου περασει πρωτα το δικο της cwm.....

Δηλαδη απο εκει που βλεπεις το ενα cwm μολις παει να περαστει η CM θα σεις να σε πεταει στο δικο της cwm....

Απλα ακολουθα τα βηματα κατα γραμμα....

 

Εχω cwm αλλά υπάρχει πρόβλημα....δεν βλέπει τίποτα..... no files found στο βημα choose zip from zip card

:(

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εχω cwm αλλά υπάρχει πρόβλημα....δεν βλέπει τίποτα..... no files found στο βημα choose zip from zip card

:(

 

Κλείσ'το, βγάλε μπαταρία,ξαναβάλ'την και μπες ξανά σε recovery...

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Κλείσ'το, βγάλε μπαταρία,ξαναβάλ'την και μπες ξανά σε recovery...

Στό είπα και το πρωί αλλά θα στο ξαναπώ.....είσαι μικρός θεούλης τελικά.:)

 

Άντε να δούμε!

 

edit:Ρε σύ Πέτρο τι υπερπαραγωγή είναι η cyanogen??Eπαθα σόκ με το Logo και το πώς είναι γενικά!

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Στό είπα και το πρωί αλλά θα στο ξαναπώ.....είσαι μικρός θεούλης τελικά.:)

 

Άντε να δούμε!

 

edit:Ρε σύ Πέτρο τι υπερπαραγωγή είναι η cyanogen??Eπαθα σόκ με το Logo και το πώς είναι γενικά!

 

Η αλήθεια είναι φίλε Γιάννη οτι όταν την είχα περάσει είχα κάτσει μόνο για μια μέρα με την cm....μετά πέρασα σε slim κι έχω βολευτεί...:) Αν θέλεις κάτσε λίγο στην cm και όποτε την βαρεθείς περνάς σε slim...:rolleyes:

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι φίλε Γιάννη οτι όταν την είχα περάσει είχα κάτσει μόνο για μια μέρα με την cm....μετά πέρασα σε slim κι έχω βολευτεί...:) Αν θέλεις κάτσε λίγο στην cm και όποτε την βαρεθείς περνάς σε slim...:rolleyes:

 

Θα κάτσω λίγο με δαύτην και βλέπουμε.Κατεβάζω τα google apps γιατί είχα σκοπό να μην τα βάλω εφόσον θα πέρναγα κατευθείαν στην slim αλλά με κέρδισε η ρ@@φιάνα.:O

 

edit:Πάντως είναι πολύ πιό αργή σε απόκριση η Cyanognen 10.1 και μου φαίνεται πιό βαριά,ίσως φταίει τό οτι είναι 4.2.2. ενώ είχα την SlimBean 4.1.2. (3.1.0) μου φαινόταν πιό σταθερή και γρήγορη σε όλα της.Είναι ιδέα μου η το έχει παρατηρήσει και εσύ Πετρο?

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

edit:Πάντως είναι πολύ πιό αργή σε απόκριση η Cyanognen 10.1 και μου φαίνεται πιό βαριά,ίσως φταίει τό οτι είναι 4.2.2. ενώ είχα την SlimBean 4.1.2. (3.1.0) μου φαινόταν πιό σταθερή και γρήγορη σε όλα της.Είναι ιδέα μου η το έχει παρατηρήσει και εσύ Πετρο?

 

Κι εγώ έχω την εντύπωση πως η slim είναι πιο ελαφριά...και το έχω διαβάσει κι απο πολλούς άλλους...Ακόμα και το οτι η cm είναι κοντά στα 160ΜΒ και η slim είναι στα 85ΜΒ...σχεδόν τα μισά δηλαδή...για μένα κάτι λέει...:)

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο ελαφριά και πιο σβέλτη!Μη φανταστείτε τρελές διαφορές,αλλά έστω και στο ελάχιστον είναι εμφανείς.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω την εντύπωση πως η slim είναι πιο ελαφριά...και το έχω διαβάσει κι απο πολλούς άλλους...Ακόμα και το οτι η cm είναι κοντά στα 160ΜΒ και η slim είναι στα 85ΜΒ...σχεδόν τα μισά δηλαδή...για μένα κάτι λέει...:)

 

Πέτρο εσύ έχεις περάσει και από την 4.1.2 Slim?Είδες διαφορά πρός το καλύτερο με την Slim 4.2.2 και τον semaphore για την ROM αυτή?:confused:

 

 

Είναι πιο ελαφριά και πιο σβέλτη!Μη φανταστείτε τρελές διαφορές,αλλά έστω και στο ελάχιστον είναι εμφανείς.

 

Αυτό παρατήρησα και εγώ γι'αυτό το έθεσα σαν ερώτηση να δώ άν όντως είναι έτσι.Σε όλα είναι πιό γρήγορη η Slim που φόραγα απλά η Cyanogen ειναι πιό μουράτη σε θέματα μπάρας και boot animation.:)

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί πώς περνάμε τα τραγούδια στον apollo player?Δέν έχει κάποια επιλογή γμτ.:blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο εσύ έχεις περάσει και από την 4.1.2 Slim?Είδες διαφορά πρός το καλύτερο με την Slim 4.2.2 και τον semaphore για την ROM αυτή?:confused:

 

Ναι έχω περάσει απο την 4.1.2 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος ειδικά με την τελευταία την 3.1...Η 4.2.2 δεν μπορώ να πώ οτι είναι καλύτερη αλλά ούτε και χειρότερη...είναι εξίσου καλή...Εξάλλου δεν έχουν και πολλές διαφορές...Ειδικά με την build 3 και με semaphore 2.9.20s είμαι πολύ ευχαριστημένος...Και τώρα απο ώρα σε ώρα περιμένουμε και την build 4...! :)

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Κανένα σχόλιο για την v4 παιδιά;

Είμαι σε CM10.1 Μ3 αλλά μου φαίνεται αρκετά βαριά (κολλά συχνά βασικά, παραδόξως καθώς τα τελευταία builds μου είχαν φανεί αρκετά καλά) και ψάχνομαι λίγο.

Τελευταία φορά που είχα slim ήταν στη V2, αρχές Μάρτη νομίζω..

Edited by happydonnut
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω περάσει απο την 4.1.2 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος ειδικά με την τελευταία την 3.1...Η 4.2.2 δεν μπορώ να πώ οτι είναι καλύτερη αλλά ούτε και χειρότερη...είναι εξίσου καλή...Εξάλλου δεν έχουν και πολλές διαφορές...Ειδικά με την build 3 και με semaphore 2.9.20s είμαι πολύ ευχαριστημένος...Και τώρα απο ώρα σε ώρα περιμένουμε και την build 4...! :)

 

Σε ευχαριστώ Πέτρο.

Παραδόξως μου κάθησε καλά η Cyanogen 10.1 μέχρι στιγμής.Μερικά πράγματα δεν μου αρέσουν αλλά από το να ξαναστήνω το αφήνω λίγο ακόμα.:lol:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Κανένα σχόλιο για την v4 παιδιά;

Είμαι σε CM10.1 Μ3 αλλά μου φαίνεται αρκετά βαριά (κολλά συχνά βασικά, παραδόξως καθώς τα τελευταία builds μου είχαν φανεί αρκετά καλά) και ψάχνομαι λίγο.

Τελευταία φορά που είχα slim ήταν στη V2, αρχές Μάρτη νομίζω..

 

και τώρα που θα έγραφα τις εντυπώσεις μου για την slimbean v4

 

και εγώ προηγούμενη slim που είχα ήταν η v2, η οποία δεν με είχε αφήσει ικανοποιημένο, σε ότι και να έκανες δεν υπήρχε αυτή η σπιρτάδα που υπήρχε παλιότερα με 4.1.2

δυστυχώς το ίδιο διαπίστωσα και με την v4

δεν είδα καμία διαφορά προσωπικά με την v2 από άποψη απόδοσης

 

αυτό όμως που είδα επειδή ήθελα να δοκιμάσω και την cm10.1 στο στάδιο που βρίσκεται, είναι ότι η cm10.1 είναι πολύ πιο smooth από την slimbean, παρ'όλο που η δεύτερη υποτίθεται ότι είναι πιο ελαφριά και έχει και 50-60mb ram περισσότερο

δυστυχώς όμως παρ'όλο που η cm10.1 ρόλαρε καλύτερα μου έβγαζε αρκετά fc σε διάφορες εφαρμογές, κάτι το οποίο είναι σπαστικό (gmail, apollo, ρυθμίσεις κ.α.) κάτι που δείχνει ότι δεν είναι ακόμη έτοιμη για τελική χρήση

οπότε κατά την γνώμη μου ακόμη δεν υπάρχει 4.2.2 για μακροχρόνια χρήση

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

και τώρα που θα έγραφα τις εντυπώσεις μου για την slimbean v4

 

και εγώ προηγούμενη slim που είχα ήταν η v2, η οποία δεν με είχε αφήσει ικανοποιημένο, σε ότι και να έκανες δεν υπήρχε αυτή η σπιρτάδα που υπήρχε παλιότερα με 4.1.2

δυστυχώς το ίδιο διαπίστωσα και με την v4

δεν είδα καμία διαφορά προσωπικά με την v2 από άποψη απόδοσης

 

αυτό όμως που είδα επειδή ήθελα να δοκιμάσω και την cm10.1 στο στάδιο που βρίσκεται, είναι ότι η cm10.1 είναι πολύ πιο smooth από την slimbean, παρ'όλο που η δεύτερη υποτίθεται ότι είναι πιο ελαφριά και έχει και 50-60mb ram περισσότερο

δυστυχώς όμως παρ'όλο που η cm10.1 ρόλαρε καλύτερα μου έβγαζε αρκετά fc σε διάφορες εφαρμογές, κάτι το οποίο είναι σπαστικό (gmail, apollo, ρυθμίσεις κ.α.) κάτι που δείχνει ότι δεν είναι ακόμη έτοιμη για τελική χρήση

οπότε κατά την γνώμη μου ακόμη δεν υπάρχει 4.2.2 για μακροχρόνια χρήση

 

Θα σπυ πρότεινα να ξαναβάλεις την 10.1 Μ3 γιατί είναι σταθερότατη. Προφανώς κάτι δεν θα σου 'κατσε καλά για να έχεις fc γιατί δεν είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...