Jump to content

[ROM] SlimBean (Jelly Bean)


nikospot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το εχω δει αυτο. Που το λενε; :confused: εγω τον οδηγο τον εγραψα με βαση τον οδηγο που βρίσκεται στη σελιδα της ρομ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 985
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν το εχω δει αυτο. Που το λενε; :confused: εγω τον οδηγο τον εγραψα με βαση τον οδηγο που βρίσκεται στη σελιδα της ρομ.

 

Αρκετα σχολια χρηστων ετσι γραφουν, ριξε μια ματια κι εσυ στις τελευταιες σελιδες στους xda...

 

 

Edit: Ξαναριχνοντας μια ματια παλι στους xda, αναφερουν τελικα οτι εαν ειναι καποιος σε στοκ 2.3, αντι να φλασαρει cm10 και μετα την slim bean, μπορει να βαλει κατευθειαν την slim απλα φλασαροντας το αρχειο slimdevices.zip 3 φορες !!!:rolleyes:

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ αυτά με τα παρτιτιον δεν τα έχω καταλάβει και έχω μπερδευτεί έτσι όπως τα έχουν κάνει, σου δίνω λινκ να διαβάσεις :p

http://slimroms.net/index.php/faq/slimbean/142-sgs-partition-layout-faq

 

Αν έχεις ανοίξει 3G θα ρουφάει την μπαταρία ασταμάτητα. Με το 2G όντως φαίνεται φυσιολογική η κατανάλωση απλά εμένα έτυχε εκείνη την ώρα και έπεσε για κάποιο λόγο. Από το πρωί που το έχω όμως φορτισμένο πάει μια χαρά.

 

Το Play store είχε πρόβλημα αλλά διορθώθηκε μετά από 2-3 μέρες από την ημέρα που γράφτηκε ο οδηγός οπότε δε ξέρω πότε την εγκατέστησες και σου κάνει το πρόβλημα.

Κατέβασε αυτό πέρασε το στη μνήμη και κάνε τα εξής:

Πριν το περάσεις πήγαινε ρυθμίσεις> Εφαρμογές> Όλα και βρες το Google Play store. Κάνε εκκαθάριση δεδομένων. Κάνε το ίδιο και για την εφαρμογή: Υπηρεσίες Google Play.

Μετά μπες cwm recovery και κάνε: μόνο wipe cache και από το advanced> wipe dalvik cache.

Κάνε install zip from sdcard το αρχείο που κατέβασες (multi DPI play store) και όταν ανοίξει η συσκευή μπες στο play store. Αν ακόμα δε δουλεύει περίμενε λίγα λεπτά και ξανακάνε επανεκκίνηση.

τα δεδομενα για το internet τα εχω απενεργοποιημενα...τα ανοιγω μονο οταν χρειαζεται..στο play store δεν εχω καποιο θεμα...το μονο πραγμα ειναι οτι μια εφαρμογη σαν το facebook δεν την εγκαταστει γιατι λεει οτι δεν ειναι συμβατη με το τηλεφωνο...Ενω το tweeter το εκανε κανονικα εγκατασταση...Ειμαι πολυ ικανοποιημενος με την slim bean...

Θελω να μου πειτε αν ειναι φυσιολογικες οι τιμες της μπαταριας

Οθονη 26%

Ετοιμοτητα κυψελης 18%

συστημα android 15%

υπηρεσιες google 10%

Το τηλεφωνο ειναι αδρανες 7%

τηλεφωνο 7%

φωνητικες κλησεις 6%

mediaserver 5%

Link to comment
Share on other sites

τα δεδομενα για το internet τα εχω απενεργοποιημενα...τα ανοιγω μονο οταν χρειαζεται..στο play store δεν εχω καποιο θεμα...το μονο πραγμα ειναι οτι μια εφαρμογη σαν το facebook δεν την εγκαταστει γιατι λεει οτι δεν ειναι συμβατη με το τηλεφωνο...Ενω το tweeter το εκανε κανονικα εγκατασταση...Ειμαι πολυ ικανοποιημενος με την slim bean...

Θελω να μου πειτε αν ειναι φυσιολογικες οι τιμες της μπαταριας

Οθονη 26%

Ετοιμοτητα κυψελης 18%

συστημα android 15%

υπηρεσιες google 10%

Το τηλεφωνο ειναι αδρανες 7%

τηλεφωνο 7%

φωνητικες κλησεις 6%

mediaserver 5%

 

για το fb θέλει να αλλάξεις το dpi απο τις ρυθμίσεις

για τα στατιστικά που μας δίνεις δεν μας λες κάτι συγκεκριμένο

πόση ώρα είναι ενεργή η οθόνη πχ? πόση μπαταρία σου έχει μείνει με αυτή τη χρήση?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό George S9000 σου δίνω τις οδηγίες για το play store. Για να μην αλλάζεις DPI όπως λέει ο φίλος παραπάνω. Δεν είναι το πρόβλημα μόνο στο facebook. Απλά μόνο εκεί το παρατήρησες. Το πρόβλημα είναι ότι το play store βλέπει ότι έχεις 182DPI αντί για 240 και δεν θεωρεί συμβατή την εφαρμογή για το κινητό σου. Με τις παραπάνω οδηγίες το πρόβλημα φτιάχνεται. Και όποιος πλέον βάλει την ρομ από την αρχή, κανονικά δεν θα υπάρχει το πρόβλημα γιατί έχουν διορθωθεί τα αρχεία zip της ρομ.

 

@Ηρακλή νομίζω πως βάζοντας την cm πρώτα είναι καλύτερα :p Λες να γράψω και τον άλλο τρόπο στον οδηγό? Εγώ δε θα το πρότεινα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

@Ηρακλή νομίζω πως βάζοντας την cm πρώτα είναι καλύτερα :p Λες να γράψω και τον άλλο τρόπο στον οδηγό? Εγώ δε θα το πρότεινα πάντως.

 

Νικο, κι εγω θεωρω οτι ειναι καλυτερα να μπαινει η cm πρωτα, απλα παραξενευτηκα με αυτα που εγραφαν στους xda. Γνωμη μου ειναι να τον αφησεις οπως ειναι καλυτερα γιατι οι περισοτεροι θα μπερδευτουν παρα θα βοηθηθουν :rolleyes:

Εγω μια διευκρινηση απλα εκανα...:p

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει ας μου γραψει μια λυση σχετικα με το play store γιατι εχω καταμπερδευτει...

Κοιταξες στην 2η σελιδα στο #25 post του nikospot ..;:rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί ξύπνησα και βρήκα το κινητό γεμάτο μπαταρία μεν, κλειστό δε. Και επειδή μου το είχε κάνει αλλη μια φορά η cm10 (παλαιότερη build) και αν δεν προνοούσα να έχω εφεδρικό τρόπο αφύπνισης θα είχα προβλήματα, αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι καινούργιο. Πέρασα λοιπόν και την τελευταία slim και σε πρώτη φάση έχω να κάνω δύο επισημάνσεις. Αρχικά το gps κλειδώνει γρήγορα και σταθερά (έπιασα σε 12-13 δευτερόλεπτα πάνω απο 12 δορυφόρους). Το επισημαίνω γιατί μια slimbean που είχα δοκιμάσει τον Αύγουστο είχε μεγάλο πρόβλημα στο gps της. Δεύτερον αν ανατρέξω στα παλιά μου μηνύματα, θα βρω εκείνο το ενθουσιώδες μήνυμα στο οποίο είχα εκφράσει τις εντυπώσεις μου όταν είχα περάσει απο cm9 σε slim ICS. Θυμάμαι ότι ήμουν τόσο χαρούμενος με το αποτέλεσμα που αποθέωνα την slim. Σε αυτή όμως τη μετάβαση (cm10 σε slim bean) οι διαφορές είναι πολύ μικρότερες. Η SlimBean είναι ελαφρώς πιο γρήγορη απο την CM10 που φορούσα το πρωί, κάτι που πιθανόν να οφείλεται στο ότι πρόκειται για φρεσκοστημένη ρομ. Εχει πολύ λιγότερες αισθητικές διαφορές απο την cm10 απο ότι είχε η SlimICS σε σχέση με τη cm9 και γενικά κάνοντας την μετάβαση δεν πρόκειται να αισθανθείς ριζοσπαστική διαφορά. Περισσότερες εντυπώσεις με τον καιρό...

 

EDIT Να πω επίσης ότι παρότι έχει ελληνικό πληκτρολόγιο,δεν έχει ελληνικό dictionary. Προσωπικά πήρα το Latin_ime απο την cm10 και το διόρθωσα αυτό αλλά ήθελε διόρθωση permissions, ownership και να το κάνω install στο τέλος (όχι απλά drop στο system/app και μετά reboot)

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω ότι η αναπαραγωγή βίντεο υψηλής ανάλυσης γίνεται προβληματικά η δεν γίνεται καθόλου (μιλάμεγια βιντεάκια 720p που έχω τραβηξει με το κινητό πχ). Υπάρχει κάτι που κάνω και το διορθώνω αυτό?
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Μια σκέψη είναι να πάρεις το S3; :D

 

Σιγά μην χρειάζομαι 4 πυρήνες για να τρέξω 720p :p

Δεν είναι θέμα ισχύος αλλα codec πιστεύω. Με στοκ ή CM10 όλα αυτά τα video παίζουν τέλεια.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω ότι η αναπαραγωγή βίντεο υψηλής ανάλυσης γίνεται προβληματικά η δεν γίνεται καθόλου (μιλάμεγια βιντεάκια 720p που έχω τραβηξει με το κινητό πχ). Υπάρχει κάτι που κάνω και το διορθώνω αυτό?

 

Δοκιμασες με mx player και dice player..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες με mx player και dice player..;

 

Είναι οι δύο player που δοκίμασα. Να φανταστώ ότι δεν είναι κοινό πρόβλημα?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα ένα βίντεο τώρα και το μόνο που παρατήρησα είναι κάποια σπασίματα την ώρα που τραβάω και κάνω πέρα δώθε γρήγορη κίνηση. Μετά που είδα όμως το βίντεο με MX Player ήταν όλα μια χαρά και ούτε καν τα σπασίματα που τράβηξα δε φαινόντουσαν... :wacko:

Και βίντεο που είχα τραβήξει με stock rom δεν έχουν πρόβλημα στην αναπαραγωγή πάντως.

 

Δώσε κάνα sample video πάλι όπως παλαιότερα να δουμε αν το κάνει και σε εμάς :p

 

Edit: Είμαι με semaphore 2.4.0s.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έτυχε ένα bootloop.

Δεν πανικοβλήθηκα όμως, κατέβασα την tar version του Semaphore και φλάσαρα τον πυρήνα.

Τίποτα. Ξαναδοκίμασα, μα πάλι τπτ.

Δεν πανικοβλήθηκα πάλι, κατέβασα την tar version του Devil Kernel και ξαναφλάσαρα τον πυρήνα.

Τίποτα. Ξαναδοκίμασα, μα πάλι τπτ.

 

Μετά είπα να δοκιμάσω με άλλη έκδοση του Odin (χρησιμοποιούσα την 1.85).

Ε, με την 1.3 δούλεψε κανονικά με την πρώτη (ο Semaphore).

 

Το γράφω μην τυχόν χρειαστεί και σε άλλον!

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα ένα βίντεο τώρα και το μόνο που παρατήρησα είναι κάποια σπασίματα την ώρα που τραβάω και κάνω πέρα δώθε γρήγορη κίνηση. Μετά που είδα όμως το βίντεο με MX Player ήταν όλα μια χαρά και ούτε καν τα σπασίματα που τράβηξα δε φαινόντουσαν... :wacko:

Και βίντεο που είχα τραβήξει με stock rom δεν έχουν πρόβλημα στην αναπαραγωγή πάντως.

 

Δώσε κάνα sample video πάλι όπως παλαιότερα να δουμε αν το κάνει και σε εμάς :p

 

Edit: Είμαι με semaphore 2.4.0s.

 

Νίκο δεν χρειάζεται να ανεβάσω κατι, μιλάμε για άπλες έγγραφες του κινητού. Εγώ δεν έχω semaphore. Όταν εγκαθιστας την slim σου περνάει σεμαφορ ή cm kernel;

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν χρειάζεται να ανεβάσω κατι, μιλάμε για άπλες έγγραφες του κινητού. Εγώ δεν έχω semaphore. Όταν εγκαθιστας την slim σου περνάει σεμαφορ ή cm kernel;

 

Η slim ερχεται εξ'ορισμου με semaphore. Και σε εμενα μια χαρα παιζουν τα 720p...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Η slim ερχεται εξ'ορισμου με semaphore. Και σε εμενα μια χαρα παιζουν τα 720p...

 

Εγώ την φλασαρα από cm10 και ο kernel είναι της cm10. Προφανώς κάτι δεν πήγε καλά και παρέμεινε ο παλιός kernel. Ακολούθησα τον οδηγό του Nikospot όποτε αυτος ευθύνεται για ότι μου πηγε στραβά :) Έβαλα semaphore και πλέον τα βίντεο παίζουν σωστά.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάτι ώρες ειμαι με την slim bean 2.7. Απο θεμα ταχυτητας μονο μια λεξη "σφαιρατη " .Τωρα μικροθεματακια υπαρχουν, Επανερχομαι αυριο..
Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησε κανεις την νεα εκδοση των gapps..;

Επισης, οσοι εχετε ενεργοποιημενο στον semaphore το bigmem μετα απο power on (οχι reboot) σας απενεργοποιειται..;σε εμενα συμβαινει συνεχεια κι ειναι σπαστικο :rolleyes:

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την φλασαρα από cm10 και ο kernel είναι της cm10. Προφανώς κάτι δεν πήγε καλά και παρέμεινε ο παλιός kernel. Ακολούθησα τον οδηγό του Nikospot όποτε αυτος ευθύνεται για ότι μου πηγε στραβά :) Έβαλα semaphore και πλέον τα βίντεο παίζουν σωστά.

 

Κατι μου λεει πως ο Καναδος εχει κανει καποια λαλακια. Πως ειναι δυνατον να μην περάστει ο κερνελ οταν φλασαρεις ρομ? Κι εγω απο cm10 πηγα στην σλιμ αλλα περαστηκε semaphore. Έχω να αναφερω ομως οτι μετα απο 2 μερες αν θυμάμαι καλα την κυκλοφορια της 2.7, κυκλοφορησε αλλο ζιπ της 2.7. Μηπως εκεινο ειχε αλλον κερνελ?

 

Edit: ναι Ηρακλή απενεργοποιειται και σε μενα. Επισης παρατηρησα οτι στο power on μενει πολυ περισσοτερη ωρα στο λογότυπο του semaphore παρα απο οταν κανω reboot.

 

Επανέρχομαι σε κανα 20λεπτο να ανακαλυψω τι εγινε με τον κερνελ mindfield. :p

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει πως ο Καναδος εχει κανει καποια λαλακια. Πως ειναι δυνατον να μην περάστει ο κερνελ οταν φλασαρεις ρομ? Κι εγω απο cm10 πηγα στην σλιμ αλλα περαστηκε semaphore. Έχω να αναφερω ομως οτι μετα απο 2 μερες αν θυμάμαι καλα την κυκλοφορια της 2.7, κυκλοφορησε αλλο ζιπ της 2.7. Μηπως εκεινο ειχε αλλον κερνελ?

 

Σοβαρα αλλαξε το zip..;Τωρα το μαθαινω αυτο, παντως εγω δεν την εβαλα τις πρωτες ημερες που βγηκε και ειχε κανονικα semaphore...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα αλλαξε το zip..;Τωρα το μαθαινω αυτο, παντως εγω δεν την εβαλα τις πρωτες ημερες που βγηκε και ειχε κανονικα semaphore...

Ναι άλλαξε. Βασικά την επόμενη μέρα, όχι μετά από 2 μέρες. Και ήταν 1ΜΒ μικρότερο. Δε ξέρω τι αλλαγή έγινε αλλά σίγουρα είχαν διαφορετική συμπίεση και αρχικά νόμιζα πως ήταν αυτό μόνο, αλλά μετά είδα ότι είχαν διαφορετικό αριθμό αρχείων (κάνα δυο περισσότερα το ένα με άλλο) αλλά δεν ασχολήθηκα περισσότερο.

 

Πάντως βλέπω πως και το καινούριο και το παλιό zip που ανέβηκαν, είχαν τον ίδιο κέρνελ και ήταν ο semaphore 2.3.0s. Δε ξέρω τι έγινε στο φλασάρισμα του mindfield :wacko: Βλέπετε κάτι λάθος στον οδηγό?

 

(Ηρακλή είχα κάνει edit το προηγούμενο ποστ το λέω σε περίπτωση που δεν το είδες)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...