Jump to content

[ROM] SlimBean (Jelly Bean)


nikospot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

restore σε τι έκανες? Πως ? :blink: έκανες επαναφορά το nandroid backup που είχες κρατήσει στην gingerbread? Εννοείτε ότι δεν θα ανοίξει αφού έγινε λάθος. Βγάλε την μπαταρία και μπες download mode. Δοκίμασε να περάσεις αυτόν τον semaphore μέσω download mode. Αν και πάλι δε σου δουλέψει το cwm recovery θα πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή.

 

Ναι έκανα επαναφορά το nandroid backup που είχα κρατήσει στην gingerbread νομίζοντας ότι θα επαναφέρει καταλόγους κτλ... Χαζομάρα!! Πέρασα τη semaphore που μου έδωσες με odin (PDF) αλλά κολλάει στο semaphore και δεν φορτώνει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 985
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι έκανα επαναφορά το nandroid backup που είχα κρατήσει στην gingerbread νομίζοντας ότι θα επαναφέρει καταλόγους κτλ... Χαζομάρα!! Πέρασα τη semaphore που μου έδωσες με odin αλλά κολλάει στο semaphore και δεν φορτώνει..

 

Καλά εννοείτε ότι δε θα ανοίξει, απλά στο cwm recovery μπες κατευθείαν και ξαναπέρνα την cm10. (βγάλε μπαταρία να κλείσει και μετά πάτα volume up+home+power)

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείτε ότι δε θα ανοίξει, απλά στο cwm recovery μπες κατευθείαν και ξαναπέρνα την cm10. (βγάλε μπαταρία να κλείσει και μετά πάτα volume up+home+power)

 

Δούλεψε και κάνει update!!!!

Edit: Τώρα θα περάσω τη slim. Τις ρυθμίσεις που είχα, pass από wifi κτλ τα έχασα οριστικά;

 

EDIT2: Τελικά κατάφερα να περάσω τη slim ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!!!

Edited by Prosagon
Link to comment
Share on other sites

Αυτόματη απόρριψη κλήσεων έχει όπως στη Gingerbread;

Μου άρεσε που όταν καλούσαν δεν άκουγαν τίποτα, ούτε απόρριψη, ούτε ότι η συσκευή είναι κλειστή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για δωστε εναν συνδεσμο με τον καινουριο kernel του Στρατου..

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1786220:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αυτόματη απόρριψη κλήσεων έχει όπως στη Gingerbread;

Μου άρεσε που όταν καλούσαν δεν άκουγαν τίποτα, ούτε απόρριψη, ούτε ότι η συσκευή είναι κλειστή.

Δυστυχώς δε βλέπω κάτι τέτοιο. Εκτός αν δεν το πρόσεξα. Ίσως υπάρχουν προγράμματα που να το κάνουν αυτό.

Δοκίμασες στον 2,4,4 αν κρατάει το bigmem? Δε νομίζω να είναι πρόβλημα της ρομ πάντως. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε βλέπω κάτι τέτοιο. Εκτός αν δεν το πρόσεξα. Ίσως υπάρχουν προγράμματα που να το κάνουν αυτό.

 

Δοκίμασες στον 2,4,4 αν κρατάει το bigmem? Δε νομίζω να είναι πρόβλημα της ρομ πάντως. :rolleyes:

 

να μην τον περάσω δηλαδή??

Link to comment
Share on other sites

να μην τον περάσω δηλαδή??

 

Αυτό με το bigmem που λέω για τον semaphore πήγαινε για τον Ηρακλή :) Απλά δεν μας κρατάει την επιλογή bigmem (περισσότερα ΜΒ ραμ, χωρίς εγγραφη 720p βίντεο από την κάμερα) αν κλείσει και ξανανοίξει το κινητό. Και δε ξέρω αν στην 2.4.4 το έφτιαξε (αν έφταιγε ο κέρνελ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το bigmem που λέω για τον semaphore πήγαινε για τον Ηρακλή :) Απλά δεν μας κρατάει την επιλογή bigmem (περισσότερα ΜΒ ραμ, χωρίς εγγραφη 720p βίντεο από την κάμερα) αν κλείσει και ξανανοίξει το κινητό. Και δε ξέρω αν στην 2.4.4 το έφτιαξε (αν έφταιγε ο κέρνελ).

 

το κατάλαβα οτι πήγαινε για αυτόν :D!! απλά με φοβισές όπως το είπες..

στον συνδεσμο που έδωσε ο Ηρακλής ποιο από τα δύο να κατεβάσω? το 2.4.4 ή το 2.4.4s ?? λογικά το ένα έχει να κάνει με αυτό που είπες παραπάνω αλλά δεν θυμάμαι ποιο είναι ποιο...και απο cwm recovery πρέπει να κάνω πρώτα Wipe data/factory reset, Wipe cache, και από advanced> wipe dalvik cache πριν το περάσω?

Link to comment
Share on other sites

το κατάλαβα οτι πήγαινε για αυτόν :D!! απλά με φοβισές όπως το είπες..

στον συνδεσμο που έδωσε ο Ηρακλής ποιο από τα δύο να κατεβάσω? το 2.4.4 ή το 2.4.4s ?? λογικά το ένα έχει να κάνει με αυτό που είπες παραπάνω αλλά δεν θυμάμαι ποιο είναι ποιο...και απο cwm recovery πρέπει να κάνω πρώτα Wipe data/factory reset, Wipe cache, και από advanced> wipe dalvik cache πριν το περάσω?

 

Tα zip περνιούνται μέσω recovery κάνοντας μόνο wipe cache και wipe dalvik. Χωρίς wipe data/factory reset φυσικα. (δε χάνεις τίποτε με τα πρώτα wipe που σου είπα. Μόνο με wipe data/factory reset σβήνονται οι εφαρμογές σου κλπ) Τα tar περνιούνται από odin σαν PDA.

Ο "s" κάνει για ρομς που έχουν ένα patch το οποίο κάνει κάτι κολπάκια με τα βίντεο decoders (δε ξέρω ακριβώς) και δίνει περισσότερα ΜΒ ram. Η slim έχει αυτό το patch οπότε βάζεις τον s στην slim (και εκμεταλέβεσαι και τα παραπάνω ΜΒ στη ραμ)

Η cm10 δεν το έχει και θέλει τον απλό semaphore χωρίς το "s"

Link to comment
Share on other sites

Tα zip περνιούνται μέσω recovery κάνοντας μόνο wipe cache και wipe dalvik. Χωρίς wipe data/factory reset φυσικα. (δε χάνεις τίποτε με τα πρώτα wipe που σου είπα. Μόνο με wipe data/factory reset σβήνονται οι εφαρμογές σου κλπ) Τα tar περνιούνται από odin σαν PDA.

Ο "s" κάνει για ρομς που έχουν ένα patch το οποίο κάνει κάτι κολπάκια με τα βίντεο decoders (δε ξέρω ακριβώς) και δίνει περισσότερα ΜΒ ram. Η slim έχει αυτό το patch οπότε βάζεις τον s στην slim (και εκμεταλέβεσαι και τα παραπάνω ΜΒ στη ραμ)

Η cm10 δεν το έχει και θέλει τον απλό semaphore χωρίς το "s"

 

ωραίος για άλλη μια φορά!! :) :)

πέρνα τον και στον οδηγό σου άμα θες σε περίπτωση που θελήσει κάποιος...να μην ψάχνεται... ;)

και γενικά ότι καινούργιο βγάζει ο Στράτος (για την Slim Bean )

 

Tα zip περνιούνται μέσω recovery κάνοντας μόνο wipe cache και wipe dalvik.και αυτό το κάνουμε γενικά όταν θέλουμε να περάσουμε διάφορα... πχ Face_Unlock η δεν χρειαζεταί??

Link to comment
Share on other sites

ωραίος για άλλη μια φορά!! :) :)

πέρνα τον και στον οδηγό σου άμα θες σε περίπτωση που θελήσει κάποιος...να μην ψάχνεται... ;)

και γενικά ότι καινούργιο βγάζει ο Στράτος (για την Slim Bean )

 

Tα zip περνιούνται μέσω recovery κάνοντας μόνο wipe cache και wipe dalvik.και αυτό το κάνουμε γενικά όταν θέλουμε να περάσουμε διάφορα... πχ Face_Unlock η δεν χρειαζεταί??

Θα γράψω κάτι για custom kernels στον οδηγό ή αργότερα ή αύριο :)

 

Καλό είναι να γίνονται όταν περνιέται οτιδήποτε με αυτό τον τρόπο. Σβήνονται τα προσωρινά αρχεία των εφαρμογών και ξαναδημιουργούνται στην πρώτη εκκίνηση της συσκευής για αυτό αργεί και λίγο περισσότερο την πρώτη φορά που ανοίγει μετά από αυτά τα wipe (cache και dalvik cache) Αν δεν τα κάνεις δε σημαίνει ότι θα έχεις πρόβλημα, αλλά γενικώς έχουμε δει πολλά κουλά ανα καιρούς και στον καθένα εμφανίζονται διαφορετικά προβλήματα που δεν βγάζουμε άκρη για το που οφείλονται, οπότε φιλάμε τα ρούχα μας πάντα :p

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες στον 2,4,4 αν κρατάει το bigmem? Δε νομίζω να είναι πρόβλημα της ρομ πάντως. :rolleyes:

Δυστυχως Νικο δεν διορθωθηκε ακομη, ελπιζω στην επομενη εκδοση να το φτιαξει ο Στρατος :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά… Να σας ρωτήσω κάτι.

Μου έδωσαν σήμερα ένα galaxy s gti9000 το οποίο έχει

Έκδοση Android: 4.0.4

Έκδοση Βασικού Φάσματος: Ι9000XXJVU

Έκδοση Kernel: 3.0.8-Semaphore_ICS_1.2.2s stratosk@semaphore#220 Thu May 31 23:30:26 EEST 2012

Αριθμός έκδοσης: IMM76L ICS333-2.0.1

 

Ποια βήματα ακολουθώ;;;;;

 

Σας ευχαριστώ…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά… Να σας ρωτήσω κάτι.

Μου έδωσαν σήμερα ένα galaxy s gti9000 το οποίο έχει

Έκδοση Android: 4.0.4

Έκδοση Βασικού Φάσματος: Ι9000XXJVU

Έκδοση Kernel: 3.0.8-Semaphore_ICS_1.2.2s stratosk@semaphore#220 Thu May 31 23:30:26 EEST 2012

Αριθμός έκδοσης: IMM76L ICS333-2.0.1

 

Ποια βήματα ακολουθώ;;;;;

 

Σας ευχαριστώ…

 

Καλησπερα, ακολουθεις τα βηματα περι "Εγκατασταση απο ics ή αλλη jellybean"...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ακολουθεις τα βηματα περι "Εγκατασταση απο ics ή αλλη jellybean"...

 

Σ'ευχαριστώ Ηρακλή!!!!!! Φορτίζω και ξεκινάω!!!! Αντε να δούμε

Link to comment
Share on other sites

πάω να ανοίξω την εφαρμογή μουσική και μου λέει συνέχεια: Δυστυχώς, η εφαρμογή Μουσική έχει σταματήσει.

χθες έπαιζε κανονικά. έκανα reboot μήπως ξεκολήσει αλλά τπτ....ένα ένα τα τραγούδια απο φάκελο τα παίζει...αλλά η εφαρμογή δεν ανοίγει....

 

 

οκ.το έφτιαξα!!! εκκαθάριση δεδομένων από εφαρμογές...

Edited by K_stam
Link to comment
Share on other sites

πάω να ανοίξω την εφαρμογή μουσική και μου λέει συνέχεια: Δυστυχώς, η εφαρμογή Μουσική έχει σταματήσει.

χθες έπαιζε κανονικά. έκανα reboot μήπως ξεκολήσει αλλά τπτ....ένα ένα τα τραγούδια απο φάκελο τα παίζει...αλλά η εφαρμογή δεν ανοίγει....

 

Κανε εκκαθαριση δεδομενων μετα επανεκκινηση και θα φτιαξει...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Κανε εκκαθαριση δεδομενων μετα επανεκκινηση και θα φτιαξει...

 

σε πρόλαβα.... :) αυτό έκανα!! ευχαριστώ πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..ειμαι εδω κ καιρο με slim bean κ ολα σουπερ αλλα το wifi έχει γινει φανερα πιο αδυναμο σε σύγκριση με slim ics..έχετε καποια λυση? αλλο modem?κ αν ναι ποιο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..ειμαι εδω κ καιρο με slim bean κ ολα σουπερ αλλα το wifi έχει γινει φανερα πιο αδυναμο σε σύγκριση με slim ics..έχετε καποια λυση? αλλο modem?κ αν ναι ποιο?

 

Δυστυχώς όσο αναβαθμιζόμαστε πέφτει και το wifi. :rolleyes:

Η πτώση ξεκίνησε από gingerbread και όσο πάει συνεχίζεται από ότι φαίνεται. Δεν οφείλεται το modem και δε νομίζω να δεις διαφορά αλλάζοντας το. Απλά πρέπει να το αποδεκτείς δυστυχώς. Άσε που έχω την εντύπωση πως έχει βελτιωθεί λίγο από ότι ήταν στα αρχικά στάδια της cm10, οπότε πάλι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τhanks...κ εγώ αυτό παρατηρησα με τον καιρο..κριμα πάντως μιας κ το σήμα του wifi ειναι απο τα βασικα.. :-( τουλάχιστον δεν αποσυνδεεται χωρις λογο οταν εχει σήμα..
Link to comment
Share on other sites

Και ίσως είναι πρόβλημα της ένδειξης μόνο, γιατί όσο λίγο και αν πιάνει δεν έχω παρατηρήσει ούτε χαμηλή ταχύτητα ούτε κολλήματα και αποσυνδέσεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...